آزاد اندیشی دینی

آزاداندیشی؟

رهبر انقلاب درباره «آزاداندیشی» چه پیامی دادند؟

2175146.jpgباید «تولید نظریه‌ و فکر»،تبدیل‌ به‌ یک‌ ارزش‌ عمومی‌ در حوزه‌ و دانشگاه‌ شود و در قلمروهای‌ گوناگون‌ عقل‌ نظری‌ و عملی‌،از نظریه‌سازان‌،تقدیر بعمل‌ آید و به‌ نوآوران‌،جایزه‌ داده‌ شود و سخنانشان‌ شنیده‌ شود تا دیگران‌ نیز به‌ خلاقیت‌ و اجتهاد،تشویق‌ شوند.باید ایده‌ها در چارچوب‌ منطق‌ و اخلاق‌ و در جهت‌ رشد اسلامی‌ با یکدیگر رقابت‌ کنند و مصاف‌ دهند تا جهان‌ اسلام‌،اعاده‌ هویت‌ و عزت‌ کند و ملت‌ ایران‌ به‌ رتبه‌ای‌ جهانی‌ که‌ استحقاق‌ آن‌ را دارد بار دیگر دست‌ یابد.

حدود آزاد انديشي؟

سلام با توجه به اينكه عده اي حضور اصحاب فتنه در دانشگاه به منظور سخنراني يا حتي مناظره غلط ميدانند و با ان مخالفت ميكنند و اين موضوع را خواسته ي رهبري عنوان ميكنند. ۱-رهبري در كدام سخنراني به اين موضوع اشاره كرده اند؟ ۲-اين موضوع كه حتي با مناظره ها هم مخالفت شود چه سنخيتي با تاكيدات رهبري بر كرسي هاي ازاد انديشي دارد؟

با سلام و تحيت و قدرداني از مكاتبه ي شما با اين مركز پرسشگر ارجمند، در ارتباط با موضوع چند نكته را خدمت شما عرض نماييم: اولا اينكه قطعا توجه داريد كه فتنه ي 88 به تعبير رهبر معظم انقلاب فتنه ي عميقي بود كه به مدت هشت ماه امنيت و نظم عمومي كشور را درگير خود نموده و آسيب هاي زيادي به امنيت ملي كشورمان وارد نمود و مع الاسف تاثيرات مخرب آن محدود به سياست داخلي نمانده بلكه در عرصه ي بين المللي نيز آسيب ها و خسارت هايي جدي به منافع ملي نظام جمهوري اسلامي وارد آورد. نذكر اين نكته از آن رو بود كه تصور ننماييم فتنه 88 مساله ي كوچكي بوده و مي توان به راحتي آن را فراموش نمود.

آزادي از ديدگاه آيت الله خامنه اي؟

نظر مقام معظم رهبرى نسبت به آزادى در كشور چيست؟

azadi1.jpgالف)نظر مقام معظم رهبري در مورد آزادي:«پس ببينيد ما در بحث آزادى، اولين محدوديت را براى خودمان درست ميكنيم. آن محدوديت چيست؟ عبارت است از اين كه ما نظر اسلام را ميخواهيم؛ خودمان را محدود ميكنيم به نظر اسلام و چهارچوب اسلامى. اين، اولين محدوديت. در بحث آزادى، از محدوديت نترسيم. چون وقتى گفته ميشود آزادى، آزادى در معناى اوّلى - كه با حملِ اوّلىِ ذاتى مشخص ميشود - يعنى رها شدن.

رهبري و کرسي هاي آزاد انديشي؟

مفهوم «آزاداندیشی» از نگاه رهبری؟ دلايل تاکيد ايشان بر کرسی‌های آزاداندیشی؟

کرسی‌های آزاداندیشی یکی از جدی‌ترین مطالباتی است که رهبر فرزانه‌ی انقلاب همواره در دیدارهایشان با دانشجویان و مجموعه‌های دانشگاهی مطرح فرموده‌اند. با وجود این و به رغم مطالبه‌ی صریح و جدی مقام معظم رهبری، هنوز آن چنان که باید و شاید در دانشگاه‌ها به بحث کرسی‌های آزاداندیشی پرداخته نشده است؛ به گونه‌ای که نارضایتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از روند برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را به روشنی می‌توان در کلام ایشان مشاهده کرد.

كرسي هاي آزاد انديشي

بهترين موضوعات كرسيهاي دانشجويي به درخواست آقا براي دانشگاهها چيست؟

كرسيهاي آزاد انديشي همه عرصه هاي علوم پايه , طبيعي و به ويژه علوم انساني از فرهنگ , اقتصاد , فلسفه , كلام , سياست , جامعه شناسي و... را در برمي گيرد و در همه اين محورها لازم است اين كرسيها تشكيل شده و نظرات و ديدگاههاي مختلف به بحث و گفتگوي علمي گذارده شود و مورد نقد وبررسي قرار بگيرند تا درسايه آن فكر و علم توليد شود .

بيانات مقام معظم رهبري -جنبش نرم‏افزاري

قصد تحقيق در صحبتهاي مقام معظم رهبري را دارم، اطلاعاتي راجع به مباحث زير مي خواهم و اينکه به نظر شما کدام موضوع در اولويت است. کرسيهاي آزاد انديشي، نهضت توليد علم، نهضت جنبش نرم افزاري، خود باوري و اع

با سلام و آرزوي موفقيت براي شما دانشجوي گرامي ؛ از بين مباحث فوق که مد نظر مقام معظم رهبري است و شما هم انها را انتخاب کرده ايد .نهضت جنبش نرم افزاي بارها مورد تاکيد ايشان قرار گرفته .وانگهي در درون جنبش نرم افزاي هم توليد علم و هم کرسيهاي آزاد انديشي مستتر است . اعتماد به نفس ملي نيز در صورتي محقق مي شود که ما در توليد علم و جنبش نرم افزاري موفق عمل نماييم از اين رو اهميت اين نهضت بسيار مهم و ضروري است.

حدود انتقاد و ابراز مخالفت در نظام جمهوری اسلامی

مي خواستم بدانم حد و حدود ابراز مخالفتها و انتقادهاي در نظام جمهوري اسلامي چيست؟


نظام اسلامي نه تنها انتقاد از ولي‏فقيه را جايز مي‏شمارد؛ بلكه براساس تعاليم ديني، معتقديم يكي از حقوق رهبر بر مردم، لزوم دلسوزي و خيرخواهي براي او است. اين حق تحت عنوان «النصيحة لائمة المسلمين» و امر به معروف و نهي از منكر تبيين شده است. نصيحت به معناي خيرخواهي براي رهبران اسلامي است كه يكي از ساز و كارهاي تحقق آن اندرز دهي است. از منظر فقها و بزرگان نظام اسلامي ، در نظام ولايت فقيه ، همه در برابر کارهاي خود پاسخگو هستند و شهروندان برهمه امور و حتي ولي فقيه نظارت مي کنند .

کرسی های آزاد اندیشی

 کرسي آزاد انديشي در دانشگاه يعني چه و چرا رهبر معظم انقلاب مدام بر اين امر تأکيد مي فرمايند؟

منظور از کرسي هاي آزاد انديشي ايجاد فضايي مناسب در محيط هاي علمي از جمله دانشگاهها براي طرح انديشه ها و ديدگاههاي مختلف در زمينه هاي گوناگون , در فضايي کاملاً علمي و بر پايه استدلال و منطق و فارغ از هرگونه تبليغات منفي و بزرگ نمايي ها , سياه نمايي ها , جنجال و هياهو و سياست زدگي و...است که بستر لازم را براي طرح انديشه ها و ديدگاههاي مختلف فراهم نموده و قدرت استدلال ,انديشه , تفکر و تحليل را در اختيار افراد قرار مي دهد که اين مسأله در بالندگي و پويايي فضاي جامعه و مقابله با تبليغات و توطئه هاي دشمنان نقش بسيار مهمي دارد و همين امر دليل تاکيد و پافشاري مقام معظم رهبري بر بحث کرسي هاي آزا دانديشي