انتخاب به رهبری

انتخاب آيت الله خامنه اي؟

چرا آیت‌الله خامنه‌ای با انتخاب خودشان مخالفت کردند؟ ماجرای رفراندوم و تعیین موقت رهبری چه بود؟بعد از گذشتن دوره موقت و برگزاری رفراندوم، دوباره رأی‌گیری شد؟؟قانون اساسی در مورد انتخاب رهبر چه می گفت؟چرا شورای رهبری انتخاب نشد؟چرا رهبر از میان مراجع تقلید آن زمان، انتخاب نشد؟ماجرای بازنگری در قانون اساسی چه بود؟

13961018_324500.jpgبه تازگی در فضای مجازی بخش هایی از فیلم جلسه رای گیری مجلس خبرگان در تاریخ 14 خرداد 1368 منتشر شده است.ممکن است این فیلم سوال هایی در ذهن شما به وجود آورده باشد؛در متن زیر تلاش می کنیم،با روایتی کامل از وقایع مربوط به انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب،به این سوالات پاسخ دهیم.

شایسته ترین انتخاب تاریخ

چگونگي انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب؟

1672614_201.jpgدر ۱۴ خرداد ۱۳۶۸،در حالی که مردم و مسئولان آماده‌ی تشییع و تدفین پیکر پاک امام خمینی (ره) بودند در جلسه‌ای با حضور مسؤولان کشوری و لشکری،آیت‌الله‌ خامنه‌ای،رئیس جمهور،وصیت‌نامه‌ی سیاسی ـ الهی امام خمینی (ره) را قرائت کرد.مجلس خبرگان رهبری عصر همان روز تشکیل جلسه داد تا رهبر یا شورای رهبری جدید برای نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کند.

شایسته ترین انتخاب تاریخ

چگونگي انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري

دلايل و نحوه انتخاب آيت الله خامنه اي به عنوان رهبر انقلاب از سوي مجلس خبرگان رهبري چه بود؟

EntekhabeKhemeneiBeRahbari.jpgعملكرد خبرگان رهبرى در انتخاب مقام معظم رهبرى، براساس احراز دقيق و كامل شرايط و صلاحيت‏هاى مذكور در آموزه‏هاى اسلامى و اصل پنجم و اصل يكصدونهم قانون ‏اساسى، صورت پذيرفت. در اينجا به صورت خلاصه به پاره‏اى از ويژگى ‏ها و صلاحيت‏هاى حضرت آيةاللَّه خامنه ‏اى براى احراز منصب رهبرى نظام، كه مد نظر خبرگان رهبرى در شناسايى و معرفى ايشان به عنوان ولى ‏فقيه جامع‏ الشرايط و شايسته ‏ترين فرد براى رهبرى بود، اشاره مى‏ شود:

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

ارتحال امام خمینی(ره) امیدی را در دل مخالفان جمهوری اسلامی پدید آورد، در این راستا برجسته‌ترین خط تبلیغی، مسأله‌ی خلاء در رهبری نظام و ظهور جنگ قدرت بود که در نتیجه‌ی آن زمینه‌های لازم برای از هم گسیختگی نظام اداری و اجرایی کشور خود به خود فراهم می‌شد...

چگونه آيت الله خامنه‌اي رهبر شد؟

همزمان با تشكيل نظام جمهوري اسلامي ايران مسئله رهبري مورد توجه جدي امام راحل و كارگزاران نظام قرار داشت و به همين خاطر از همان ابتدا، موضوع اهميت مجلس خبرگان در بيانات معمار بزرگ انقلاب به شكل واضح و شفاف مطرح شده بود.
تشكيل مجلس خبرگان، خود به خود، بحث آينده رهبري در نظام اسلامي را مطرح مي‌ساخت؛ اما شرايط و حساسيت ويژه‌اي كه در آن زمان وجود داشت، مانند بيماري حضرت امام‌، مسأله جنگ و نوپا بودن نظام، كه هر لحظه، از سوي دشمنان تهديد مي‌شد، خبرگان را بر آن داشت تا با جديت بيش‌تري به مسأله رهبري پس از حضرت امام‌ بپردازند و اطمينان و آرامش خاطر بيش‌تري را در جامعه به وجود آورند.

در مجلس خبرگان چه گذشت؟

آيت‌الله محمد مومن از فقهايي است كه كمتر كسي در شان فقهي و توان اجتهادي و اعتدال و انصاف ايشان، ترديد به خود راه مي‌دهد. از اين‌رو به سراغ ايشان رفتيم تا به عنوان عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان و از فقهاي شوراي نگهبان، روند انتخاب رهبر معظم انقلاب در جلسه فوق‌العاده خبرگان را تشريح كنند و از توانايي فقهي حضرت‌‌ آيت‌الله خامنه‌اي سخن بگويند.
لطفا در مورد چگونگي تشكيل اجلاسيه فوق‌العاده خبرگان توضيحاتي را كه ضروري مي‌دانيد، بفرماييد؟

مرجعيت آيت‏الله خامنه‏اي -اجتهاد رهبري

در دبيرستان ما بحث سياسي شروع شده بود، متأسفانه در رسانه هاي غربي مي گويند چرا به حضرت امام خميني(ره) احترام مي گذاريد و چرا با پاره کردن عکس امام قيام مي کنيد، مگر خميني معصوم بوده است، مي گويند او د

دانش آموز گرامي حساسيت و اهتمام شما به دفاع عالمانه و صحيح از نظام اسلامي و امام راحل و مقام معظم رهبري قابل تقدير و ستايش است. تأثيرگذاري و اصلاح فکري چنين افرادي، تلاشي پر دامنه همراه با آگاهي، استقامت و تعهد را مي‏طلبد. در پاسخ به موضوعاتي که مطرح نموديد به اختصار مطالبي بيان مي شود : الف . احترام به حضرت امام (ره) ، و ايستادگي در مقابل جرياني که در صدد تخريب ارکان و ارزشهاي انقلاب اسلامي اند ، از ابعاد مختلف قابل دفاع است ؛ يکم .

اسامی افراد متمایل به رهبری شورایی در تعیین رهبر

در شوراي خبرگان براي تعيين رهبر چه کساني نظر به شوراي رهبري داشتند؟ لطفا نام ببريد.

در اين زمينه آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به مشروح مذاكرات مجلس خبرگان رهبري در سال 68 براي تعيين ولي‌‏فقيه اظهار مي دارد : « در همان موقع بحث بر سر اين بود كه ولايت فقيه بر عهده يك فرد باشد يا يك شورا. طبق اصول قانون اساسي براي ما مشكل بود كه يك فرد را براي اين امر مهم انتخاب كنيم يا يك شورا را، كه رهنمودهاي امام (ره) براي ما راهگشا شد. ... در آن زمان ما حتي اعضاي شوراي رهبري را هم مشخص كرديم كه بر اساس آن، آيت‌‏الله مشكيني، مقام معظم رهبري و آيت‌‏الله موسوي اردبيلي سه عضو اين شورا بودند. عده‌‏اي طرفدار فرد بودند و عده‌‏اي شوراي رهبري را ترجيح مي‌‏دادند.

-انتخاب آيت الله خامنه اي-مجلس خبرگان رهبري-شرط مرجعيت-

در تاريخ 14 خرداد 68 پس از فوت آيت الله خميني، مجلس خبرگان رهبري آيت الله خامنه اي را به جانشيني ايشان برگزيد. در اينجا شبهه اي براي من ايجاد شده است. در تاريخ فوق الذکر بر طبق اصل 109 قانون اساسي ( ق

با سلام و تشکر از ارسال سوالات خود به اين مرکز، موضوع فوق از دو سو قابل بررسى است:

يك. از نظر فقهى‏
در فقه شيعه آنچه شرط ولايت است، همان اجتهاد و فقاهت است؛ نه مرجعيت. فقاهت صلاحيت علمى و شرط مرجعيت است؛ اما خود مرجعيت يك شأن‏براى مطالعه بيشتر ر.ك: شاكرين، حميد رضا، ولايت فقيه، بحث شرايط ولى فقيه. اجتماعى است.

دو. از منظر قانون اساسى‏
اصل يكصد و نهم قانون اساسى مصوّب 1358 يكى از شرايط رهبرى را «صلاحيت علمى... لازم براى افتا و مرجعيت» مقرر داشته بود. منظور از صلاحيت علمى همان فقاهت است.

اجتهاد رهبري-زندگينامه مقام معظم رهبري

آيا مقام معظم رهبري پس از اين كه رهبر شدند به درجه آيت الله رسيدند يا اين كه قبل از رهبر شدن هم مدرك آن را داشته اند چون كه در دوران رئيس جمهوري به ايشان حجت الاسلام مي گفتند!

قبل از پاسخ سؤال بايد گفت اگر منظور سؤال كننده در خصوص ارتقاء درجه مقام معظم رهبري, اجتهاد است در اين باره بايد گفت معظم له يك فقيه و مجتهد مسلّم مي باشد و فقاهت و اجتهاد را در زمان تصدي مقام رهبري يا رياست جمهوري بدست نياورده بلكه قبل از انقلاب آن را كسب نموده اند. براي روشن شدن اين به موضوع مختصري تحصيلات سابقه و تدريس معظم له اشاره مي شود.
معظم له در سن 14 سالگي دروس حوزوي را در مشهد شروع و ادبيات عرب را در مدرسه سلمان خان به پايان رسانيد.