انتخاب به رهبری

شایسته ترین انتخاب تاریخ

چگونگي انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب؟

1672614_201.jpgدر ۱۴ خرداد ۱۳۶۸،در حالی که مردم و مسئولان آماده‌ی تشییع و تدفین پیکر پاک امام خمینی (ره) بودند در جلسه‌ای با حضور مسؤولان کشوری و لشکری،آیت‌الله‌ خامنه‌ای،رئیس جمهور،وصیت‌نامه‌ی سیاسی ـ الهی امام خمینی (ره) را قرائت کرد.مجلس خبرگان رهبری عصر همان روز تشکیل جلسه داد تا رهبر یا شورای رهبری جدید برای نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کند.

شایسته ترین انتخاب تاریخ

انتخاب آيت الله خامنه اي؟

چرا آیت‌الله خامنه‌ای با انتخاب خودشان مخالفت کردند؟ ماجرای رفراندوم و تعیین موقت رهبری چه بود؟بعد از گذشتن دوره موقت و برگزاری رفراندوم، دوباره رأی‌گیری شد؟؟قانون اساسی در مورد انتخاب رهبر چه می گفت؟چرا شورای رهبری انتخاب نشد؟چرا رهبر از میان مراجع تقلید آن زمان، انتخاب نشد؟ماجرای بازنگری در قانون اساسی چه بود؟

13961018_324500.jpgبه تازگی در فضای مجازی بخش هایی از فیلم جلسه رای گیری مجلس خبرگان در تاریخ 14 خرداد 1368 منتشر شده است.ممکن است این فیلم سوال هایی در ذهن شما به وجود آورده باشد؛در متن زیر تلاش می کنیم،با روایتی کامل از وقایع مربوط به انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب،به این سوالات پاسخ دهیم.

چگونگي انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري

دلايل و نحوه انتخاب آيت الله خامنه اي به عنوان رهبر انقلاب از سوي مجلس خبرگان رهبري چه بود؟

EntekhabeKhemeneiBeRahbari.jpgعملكرد خبرگان رهبرى در انتخاب مقام معظم رهبرى، براساس احراز دقيق و كامل شرايط و صلاحيت‏هاى مذكور در آموزه‏هاى اسلامى و اصل پنجم و اصل يكصدونهم قانون ‏اساسى، صورت پذيرفت. در اينجا به صورت خلاصه به پاره‏اى از ويژگى ‏ها و صلاحيت‏هاى حضرت آيةاللَّه خامنه ‏اى براى احراز منصب رهبرى نظام، كه مد نظر خبرگان رهبرى در شناسايى و معرفى ايشان به عنوان ولى ‏فقيه جامع‏ الشرايط و شايسته ‏ترين فرد براى رهبرى بود، اشاره مى‏ شود:

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

ارتحال امام خمینی(ره) امیدی را در دل مخالفان جمهوری اسلامی پدید آورد، در این راستا برجسته‌ترین خط تبلیغی، مسأله‌ی خلاء در رهبری نظام و ظهور جنگ قدرت بود که در نتیجه‌ی آن زمینه‌های لازم برای از هم گسیختگی نظام اداری و اجرایی کشور خود به خود فراهم می‌شد...

چگونه آيت الله خامنه‌اي رهبر شد؟

همزمان با تشكيل نظام جمهوري اسلامي ايران مسئله رهبري مورد توجه جدي امام راحل و كارگزاران نظام قرار داشت و به همين خاطر از همان ابتدا، موضوع اهميت مجلس خبرگان در بيانات معمار بزرگ انقلاب به شكل واضح و شفاف مطرح شده بود.
تشكيل مجلس خبرگان، خود به خود، بحث آينده رهبري در نظام اسلامي را مطرح مي‌ساخت؛ اما شرايط و حساسيت ويژه‌اي كه در آن زمان وجود داشت، مانند بيماري حضرت امام‌، مسأله جنگ و نوپا بودن نظام، كه هر لحظه، از سوي دشمنان تهديد مي‌شد، خبرگان را بر آن داشت تا با جديت بيش‌تري به مسأله رهبري پس از حضرت امام‌ بپردازند و اطمينان و آرامش خاطر بيش‌تري را در جامعه به وجود آورند.

در مجلس خبرگان چه گذشت؟

آيت‌الله محمد مومن از فقهايي است كه كمتر كسي در شان فقهي و توان اجتهادي و اعتدال و انصاف ايشان، ترديد به خود راه مي‌دهد. از اين‌رو به سراغ ايشان رفتيم تا به عنوان عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان و از فقهاي شوراي نگهبان، روند انتخاب رهبر معظم انقلاب در جلسه فوق‌العاده خبرگان را تشريح كنند و از توانايي فقهي حضرت‌‌ آيت‌الله خامنه‌اي سخن بگويند.
لطفا در مورد چگونگي تشكيل اجلاسيه فوق‌العاده خبرگان توضيحاتي را كه ضروري مي‌دانيد، بفرماييد؟

ماجرای انتخاب رهبری پس از ارتحال امام خمینی ره

لطفا چگونگي انتخاب رهبري، بعد از رحلت امام را توضيح دهيد.(اين که خبرگان چه جلساتي تشکيل داد، چقدر طول کشيد، چگونه به نتيجه رسيدند و ...)

عملكرد مجلس خبرگان رهبري در انتخاب مقام معظم رهبري، براساس احراز دقيق و كامل شرايط و صلاحيت‏هاي مذكور در آموزه‏هاي اسلامي و اصل پنجم و اصل يكصدونهم قانون‏اساسي، صورت پذيرفت. در بررسي اين موضوع ابتدا از منظر تاريخي مروري بر حوادث آن زمان داشته و سپس به پاره‏اي از ويژگي‏ها و صلاحيت‏هاي حضرت آيت اللَّه خامنه‏اي براي احراز منصب رهبري نظام، كه مد نظر خبرگان رهبري در شناسايي و معرفي ايشان به عنوان ولي‏فقيه جامع‏الشرايط و شايسته‏ترين فرد براي رهبري ، اشاره مي‏شود:
در قانون اساسي مصوب 1358 مرجعيت يكي از اصلي ترين شروط رهبري به شمار مي رفت.

رحلت امام خمینی و انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی

1) امام خميني(ره) دقيقا چه زمانی به رحمت خدا رفتند؟ کی از صدا و سيما اعلام شد؟ چه ساعتي و چه روزي دفن شدند؟ خبرگان رهبري در چه تاريخي تشکيل جلسه داد؟و آیت الله خامنه ای چگونه به رهبری انتخاب شدند؟

حضرت امام (ره) در ساعت 20 / 22 بعداز ظهر روز شنبه سيزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 به وصال محبوب خويش شتافته و رحلت مي نمايند .

-رهبري آيت الله خامنه‏اي-مخالفان آيت الله خامنه‏اي-

آيا بعد از به رهبري رسيدن حضرت آيت الله خامنه اي مخالفت و تحركاتي عليه ايشان انجام شد و در اين صورت سرانجام اين اتفاق ها چه شد؟

جهت آشنايي كامل با موضوعات مختلفي كه پيرامون انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري نظام اسلامي در اجلاس فوق ‏العاده‏ خبرگان بعد از رحلت حضرت امام (ره) اتفاق افتاد و مسائل مرتبط با آن ، بخشي از كتاب « پرسش ها و پاسخ هايي درباره مجلس خبرگان رهبري، تهيه شده توسط دبيرخانه مجلس خبرگان» ارائه مي شود:
اجلاس فوق العاده و چگونگي انتخاب مقام معظم رهبري:
1. آيا پيش از رحلت حضرت امام‏قدس سره، مجلس خبرگان براى شناسايى افرادى كه در مظان رهبرى قرار داشتند، كارى كرده بود؟

آيت الله خامنه‏اي-انتخاب آيت الله خامنه-انتخاب آيت الله خامنه‏اي-خامنه‏اي، سيدعلي-مقام معظم رهبري‏

مقام معظم رهبري چه خصوصيتي داشتند كه رهبر حكومت اسلامي ايران شدند آيا من هم كه سيد نيستم ميتوانم بشوم چه بايد بكنم؟

در بررسي موضوع فوق توجه به نکات ذيل حائز اهميت است :
يکم . ابتدا بايد شرايط و ويژگي‏هاي لازم براي نيابت از معصومين(ع) و رهبري در نظام اسلامي را به طور دقيق، مورد شناسايي قرار داد. شرايطي كه در متون و منابع اسلامي مورد تأكيد قرار گرفته، عبارت است از: 1. صلاحيت علمي لازم براي افتا در ابواب مختلف فقه (فقاهت و اجتهاد)؛ 2. عدالت و تقواي لازم براي رهبري امت اسلامي؛ 3. بينش صحيح سياسي و اجتماعي، تدبير، شجاعت و مديريت و قدرت كافي براي رهبري.