انتخاب به رهبری

شایسته ترین انتخاب تاریخ

چگونگي انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب؟

1672614_201.jpgدر ۱۴ خرداد ۱۳۶۸،در حالی که مردم و مسئولان آماده‌ی تشییع و تدفین پیکر پاک امام خمینی (ره) بودند در جلسه‌ای با حضور مسؤولان کشوری و لشکری،آیت‌الله‌ خامنه‌ای،رئیس جمهور،وصیت‌نامه‌ی سیاسی ـ الهی امام خمینی (ره) را قرائت کرد.مجلس خبرگان رهبری عصر همان روز تشکیل جلسه داد تا رهبر یا شورای رهبری جدید برای نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کند.

شایسته ترین انتخاب تاریخ

انتخاب آيت الله خامنه اي؟

چرا آیت‌الله خامنه‌ای با انتخاب خودشان مخالفت کردند؟ ماجرای رفراندوم و تعیین موقت رهبری چه بود؟بعد از گذشتن دوره موقت و برگزاری رفراندوم، دوباره رأی‌گیری شد؟؟قانون اساسی در مورد انتخاب رهبر چه می گفت؟چرا شورای رهبری انتخاب نشد؟چرا رهبر از میان مراجع تقلید آن زمان، انتخاب نشد؟ماجرای بازنگری در قانون اساسی چه بود؟

13961018_324500.jpgبه تازگی در فضای مجازی بخش هایی از فیلم جلسه رای گیری مجلس خبرگان در تاریخ 14 خرداد 1368 منتشر شده است.ممکن است این فیلم سوال هایی در ذهن شما به وجود آورده باشد؛در متن زیر تلاش می کنیم،با روایتی کامل از وقایع مربوط به انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب،به این سوالات پاسخ دهیم.

چگونگي انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري

دلايل و نحوه انتخاب آيت الله خامنه اي به عنوان رهبر انقلاب از سوي مجلس خبرگان رهبري چه بود؟

EntekhabeKhemeneiBeRahbari.jpgعملكرد خبرگان رهبرى در انتخاب مقام معظم رهبرى، براساس احراز دقيق و كامل شرايط و صلاحيت‏هاى مذكور در آموزه‏هاى اسلامى و اصل پنجم و اصل يكصدونهم قانون ‏اساسى، صورت پذيرفت. در اينجا به صورت خلاصه به پاره‏اى از ويژگى ‏ها و صلاحيت‏هاى حضرت آيةاللَّه خامنه ‏اى براى احراز منصب رهبرى نظام، كه مد نظر خبرگان رهبرى در شناسايى و معرفى ايشان به عنوان ولى ‏فقيه جامع‏ الشرايط و شايسته ‏ترين فرد براى رهبرى بود، اشاره مى‏ شود:

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

آیا ارتحال امام خمینی(ره) به ظهور جنگ قدرت در ایران منجر شد؟

ارتحال امام خمینی(ره) امیدی را در دل مخالفان جمهوری اسلامی پدید آورد، در این راستا برجسته‌ترین خط تبلیغی، مسأله‌ی خلاء در رهبری نظام و ظهور جنگ قدرت بود که در نتیجه‌ی آن زمینه‌های لازم برای از هم گسیختگی نظام اداری و اجرایی کشور خود به خود فراهم می‌شد...

چگونه آيت الله خامنه‌اي رهبر شد؟

همزمان با تشكيل نظام جمهوري اسلامي ايران مسئله رهبري مورد توجه جدي امام راحل و كارگزاران نظام قرار داشت و به همين خاطر از همان ابتدا، موضوع اهميت مجلس خبرگان در بيانات معمار بزرگ انقلاب به شكل واضح و شفاف مطرح شده بود.
تشكيل مجلس خبرگان، خود به خود، بحث آينده رهبري در نظام اسلامي را مطرح مي‌ساخت؛ اما شرايط و حساسيت ويژه‌اي كه در آن زمان وجود داشت، مانند بيماري حضرت امام‌، مسأله جنگ و نوپا بودن نظام، كه هر لحظه، از سوي دشمنان تهديد مي‌شد، خبرگان را بر آن داشت تا با جديت بيش‌تري به مسأله رهبري پس از حضرت امام‌ بپردازند و اطمينان و آرامش خاطر بيش‌تري را در جامعه به وجود آورند.

در مجلس خبرگان چه گذشت؟

آيت‌الله محمد مومن از فقهايي است كه كمتر كسي در شان فقهي و توان اجتهادي و اعتدال و انصاف ايشان، ترديد به خود راه مي‌دهد. از اين‌رو به سراغ ايشان رفتيم تا به عنوان عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان و از فقهاي شوراي نگهبان، روند انتخاب رهبر معظم انقلاب در جلسه فوق‌العاده خبرگان را تشريح كنند و از توانايي فقهي حضرت‌‌ آيت‌الله خامنه‌اي سخن بگويند.
لطفا در مورد چگونگي تشكيل اجلاسيه فوق‌العاده خبرگان توضيحاتي را كه ضروري مي‌دانيد، بفرماييد؟

شوراي رهبري-رهبري فردي-تعيين رهبر-انتخاب آيت الله خامنه‏اي

در كتابي خواندم كه مقام رهبري، آقاي جوادي آملي و سه نفر ديگر رهبري را به صورت شورايي پيشنهاد داده اند، چرا اين كار پذيرفته نشد؟!

در بررسي اين موضوع ابتدا به تشريح اصل قضيه پرداخته و سپس در ادامه برخي دلايل عدم موافقت با پيشنهاد شوراي رهبري ارائه مي گردد :
يكم . شوراي رهبري در مجلس خبرگان رهبري
در اين زمينه آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به مشروح مذاكرات مجلس خبرگان رهبري در سال 68 براي تعيين ولي‌‏فقيه اظهار مي دارد : « در همان موقع بحث بر سر اين بود كه ولايت فقيه بر عهده يك فرد باشد يا يك شورا. طبق اصول قانون اساسي براي ما مشكل بود كه يك فرد را براي اين امر مهم انتخاب كنيم يا يك شورا را، كه رهنمودهاي امام (ره) براي ما راهگشا شد. ...

انتخاب رهبر انقلاب-انتخاب رهبري

آيا كساني در دوره خبرگان رهبري مخالف انتصاب رهبري بوده اند و چرا و چه كساني بوده اند؟

در جلسه مجلس خبرگان رهبري كه در روز چهاردهم خرداد و پس از رحلت امام ره تشكيل شد دو ديدگاه كلي مطرح بود يكي تشكيل شوراي رهبري و ديگري انتخاب يك فرد براي عهده دار شدن رهبري پيشنهاد اول راي نياورد و به تصويب نرسيد ديدگاه دوم توسط اعضاء پذيرفته شد وبه تصويب رسيد دو نفر براي عهده دار شدن مسئوليت رهبري پيشنهاد شد يكي حضرت آيت الله گلپايگاني ره و ديگري حضرت آيت الله خامنه اي حفظه الله پيشنهاد انتخاب حضرت آيت الله گلپايگاني ره راي نياورد در مورد حضرت آيت الله خامنه اي راي گيري شد كه در مرحله اول با اكثريت قريب به اتفاق به تصويب رسيد و پس از اصلاح قانون اساسي- چون بر اساس قانون قبلي بايد شورايي مي شد _

انتخاب آيت‏الله خامنه‏اي -رهبري آيت‏الله خامنه‏اي

نحوه انتخاب شدن آقاي خامنه اي پس از امام چگونه بود؟

جهت آشنايي كامل با موضوعات مختلفي كه پيرامون انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري نظام اسلامي در اجلاس فوق ‏العاده‏ خبرگان بعد از رحلت حضرت امام (ره) اتفاق افتاد و مسائل مرتبط با آن ، بخشي از كتاب « پرسش ها و پاسخ هايي درباره مجلس خبرگان رهبري، تهيه شده توسط دبيرخانه مجلس خبرگان» ارائه مي شود:
اجلاس فوق العاده و چگونگي انتخاب مقام معظم رهبري:
1. آيا پيش از رحلت حضرت امام‏قدس سره، مجلس خبرگان براى شناسايى افرادى كه در مظان رهبرى قرار داشتند، كارى كرده بود؟

ماجرای انتخاب رهبری پس از ارتحال امام خمینی ره

لطفا چگونگي انتخاب رهبري، بعد از رحلت امام را توضيح دهيد.(اين که خبرگان چه جلساتي تشکيل داد، چقدر طول کشيد، چگونه به نتيجه رسيدند و ...)

عملكرد مجلس خبرگان رهبري در انتخاب مقام معظم رهبري، براساس احراز دقيق و كامل شرايط و صلاحيت‏هاي مذكور در آموزه‏هاي اسلامي و اصل پنجم و اصل يكصدونهم قانون‏اساسي، صورت پذيرفت. در بررسي اين موضوع ابتدا از منظر تاريخي مروري بر حوادث آن زمان داشته و سپس به پاره‏اي از ويژگي‏ها و صلاحيت‏هاي حضرت آيت اللَّه خامنه‏اي براي احراز منصب رهبري نظام، كه مد نظر خبرگان رهبري در شناسايي و معرفي ايشان به عنوان ولي‏فقيه جامع‏الشرايط و شايسته‏ترين فرد براي رهبري ، اشاره مي‏شود:
در قانون اساسي مصوب 1358 مرجعيت يكي از اصلي ترين شروط رهبري به شمار مي رفت.