اندیشه ی سیاسی آیت الله خامنه ای

جامعه و دولت اسلامي؟

منظور مقام معظم رهبري از جامعه اسلامي چيست؟ در ۵ مرحله اي كه ايشان براي انقلاب اسلامي بيان مي نمايند،اعم از تشكيل نظام اسلامي و.. ودولت اسلامي و سپس جامعه اسلامي ايا مگر جامعه دولت را انتخاب نميكند؟ پس چگونه قبل از,تشكيل جامعه اسلامي تشكيل دولت اسلامي ممكن است؟

منظور از جامعه اسلامی در تحلیل ایشان صرف جامعه اسلامی نبوده، بلکه جامعه اسلامی مطلوب ، جامعه ای است که به اصطلاح جامعه تراز اسلامی محسوب گردد نه جامعه اسلامی که صرفاً به دنبال تحقق اهداف اسلامی است و ساختن چنین جامعه ای بدون تشکیل دولت اسلامی محقق نخواهد شد .باید ابتدا دولت اسلامی شکل بگیرد تا بتوان در سایه آن جامعه اسلامی در همه ابعاد را پایه ریزی نمود .روشن است که صرف اینکه مردم ، دولتی را انتخاب می کنند این دولت ، دولت اسلامی محسوب نشده و دولتی اسلامی است که همه دستگاهها و نهادهای آن به طور دقیق خود را موظف و پایبند به رعایت و عمل به ارزش های اسلامی بدانند .

فردای پس از انتخابات

رهبر انقلاب اسلامی معتقدند با پایان انتخابات،فضای رقابت باید به فضای مهربانی و بردباری تبدیل شود و هواداران نامزدها از هرگونه رفتار و گفتار تحریک‌آمیز خودداری کنند،چراکه«رئیس‌جمهور منتخب و محترم،رئیس‌جمهور همه‌ی ملت ایران است و همه و از جمله رقیبان دیروز باید یکپارچه از او حمایت و به او کمک کنند.بی شک این نیز امتحانی الهی است که موفقیت در آن خواهد توانست رحمت خداوند متعال را جلب کند.»

29042_202.jpgپایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت پایان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی و همچنین حضور و مشارکت حماسی و چشمگیر مردم در این انتخابات،بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را درباره‌ی «فردای پس از انتخابات»بازخوانی می‌کند.

نمایش الگوی مردم‌سالاری صادقانه

تأثیر یک رأی

به مناسبت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بخشی از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت شرکت در انتخابات منتشر می گردد:

entekhabat-2.gifرهبر انقلاب اسلامی: «گاهی یک رأی هم مؤثّر است؛ هیچکس نگوید رأی منِ تنها چه تأثیری دارد. گاهی یک رأی یا چند رأی، در سرنوشت یک کشور اثر میگذارد... مهم این است که در روز انتخابات، ان‌شاءالله همه‌ی مردم -زن و مرد، پیر و جوان و هرکس که از لحاظ قانونی میتواند رأی بدهد- بروند و رأی بدهند و انتخابات را پُرشور و پُررونق کنند. هرکس که به نظام اسلامی علاقه دارد، در این انتخابات شرکت خواهد کرد.

وظیفه جوانان در انتخابات

۱۰ وظيفه مهم جوان مومن انقلابي در انتخابات

tosie-entekhabat.gif
۱. انتخابات را پُرشور کنيد
در درجه‌ي اوّل، دشمن مايل است که انتخابات بي‌رونق شود - البته در درجه‌ي دوم ممکن است کسي را بر کسي ترجيح دهند؛ اما آن درجه‌ي بعدي است؛ نقطه‌ي مقابل آن، براي دلسوزان نظام و شخص اين‌جانب، در درجه‌ي اوّل اين مهم است که انتخابات، انتخابات پُررونق و پُرشوري شود.(11/02/1380)

۲. مشارکت در انتخابات را حداکثري کنيد

جهاد کبیر چيست؟

جهاد کبیر چيست والزامات آن کدام است؟

1395-03-09_12-53-08.jpgشکست دولت آمریکا و اذنابش در این مرحله از جنگ نرم،بازهم آنها را مأیوس نکرده و موجب نشده دست از توطئه های خود بردارند و واقعیت قدرتمندانه و شکست ناپذیر انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را پذیرا گردند."فَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَجَاهِدْهُم بِهِ جِهَادًا کَبِیرًا"[1]
«پس از کافران فرمان مبر و به حکم قرآن با آنان جهاد کن ،جهادی کبیر.»

مفهوم نفوذ در انديشه امام خامنه اي؟

با سلام طراحي الگوي نفوذ در اراء و انديشه امام خامنه اي چيست ؟لطفا حداقل در 4 صفحه تشريح نماييد با محور هاي نفوذ و ....

با سلام و احترام، پرسشگر گرامي ضمن تشكر از تماس شما با اين مركز، تذكرا بايد بگوييم كه وظيفه اصلي اين مركز پاسخگويي به سوالات و شبهات دانشگاهيان محترم در زمينه هاي مرتبط با معارف ديني مي باشد و اموري همچون تحقيقات كلاسي و پايان نامه اي و يا حتي كمك به اين تحقيقات خارج از وظايف اين مركز مي باشد .

حزب مطلوب از منظر آیت‌الله خامنه‌ای؟

حزب مطلوبِ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، چگونه حزبي است؟ چگونه مي توان کار حزبي کرد؟

نزدیک به ۲۸ سال از اعلام تعطیلی حزب جمهوری اسلامی می‌گذرد.[۱] حزبی که شاید بتوان گفت تنها تجربه‌ی جدی یک حزب سراسری در دوران پس از پیروزی انقلاب است. پیش از آن «حزب توده‌ی ایران»، شاخص‌ترین تجربه‌ی حزبی ایرانیان بود که به‌دلایلی[۲]، جایگاهی «دیرپا» و «گسترده» در فضای سیاسی و اجتماعی کشور از خود برجای گذاشت. پس از تعطیلی حزب جمهوری اسلامی هم به تناسبِ رقابت‌های سیاسی و اختلاف نظرهای جناحی، برخی احزاب ریز و درشت -به‌ویژه با اهداف انتخاباتی- در کشور تأسیس شده‌اند.

نوروز از منظر رهبر انقلاب؟

نوروز در ساحت تفکر انقلاب اسلامی با محوریت اندیشه‌ حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای چگونه تحلیل مي شود؟

138901080541.jpgموضوع این نوشتار پرسش از چگونگی تحلیل نوروز در ساحت تفکر انقلاب اسلامی با محوریت اندیشه‌ی حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای است.این بررسی در وهله‌ی اول در پی بازشناسی تحلیل نوروز از خاستگاه و در انقلاب اسلامی ایران است و بر فرصت اجتماعی- انسانی‌ تأکید دارد که سنت نوروز به دست می‌دهد.در سطح کلان‌تر اما می‌توان این تحلیل را به مثابه‌ی یک نشانه/ الگو در تحلیل‌های هویتی و نسبت «اسلام» و «انقلاب» با امر ملی (و سنت‌های ملی) یا «ایران» در نظر گرفت.

جایگاه تاریخ در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؟

چرا باید تاریخ بخوانیم؟ جایگاه تاریخ و ثمرات آگاهی نسبت به آن در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کدام است؟

Musaddık-darbe.jpgحضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر با دانش‌آموزان و دانشجویان با اشاره به حادثه‌ی تاریخی کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲،این تجربه را مبنای استدلال خود قرار داده و فرمودند:«این تجربه را هرگز نباید فراموش کرد؛بله،از سال ۳۲ تا حالا شصت سال میگذرد.اوّلاً در خلال این شصت سال این قبیل حوادث تکرار شده است،ثانیاً حادثه‌ی تاریخی وقتی حامل درس است،گذشت زمان تأثیری ندارد و باید از آن درس گرفت.» اما توصیه به «مطالعه‌ی تاریخ» و «عبرت گرفتن از حوادث تاریخی» یکی از پرک

فرآيند تحقق دولت اسلامي؟

در مورد فرآيند تحقق دولت اسلامي و آسيب‌هاي پيش رو توضيح دهيد؟ الان در چه مرحله اي هستيم؟

931b6f7d_ddf0_4d28_8877_836b06b71f10.jpgما در مرحله‌ي سوميم؛ما هنوز به كشور اسلامي نرسيده‌ايم.هيچ كس نمي‌تواند ادّعا كند كه كشور ما اسلامي است.ما يك نظام اسلامي را طرّاحي و پايه‌ريزي كرديم و الان يك نظام اسلامي داريم كه اصولش هم مشخّص و مبناي حكومت در آن‌جا معلوم است.مشخّص است كه مسؤولان چگونه بايد باشند.قواي سه‌گانه وظايفشان معيّن است.وظايفي كه دولتها دارند،مشخّص و معلوم است؛اما نمي‌توانيم ادّعا كنيم كه ما يك دولت اسلامي هستيم؛ما كم داريم.ما بايد خودمان را