ابعاد شخصیتی، علمی و مدیریتی

منطق رهبری؟

رهبر انقلاب با مسائل روز کشور، چگونه مواجه می‌شوند؟

از ابتدای انقلاب تاکنون،در نسبت با "تعریف وظایف و کارکردهای رهبری"،نظریات مختلفی وجود داشته ‌است.عده‌ای با نگاهی تفریطی،معقتد به "رهبری فرمایشی و نمایشی" هستند که چونان پاپ،هر از گاهی در جمع مردم ظاهر شده و چند کلمه‌ای صحبت کرده و چند عکس یادگاری گرفته و بعد از آن به واتیکان مراجعت کند و کار قیصر را به قیصر واگذار کند و کار خدا را به خدا. در این نگاه، رهبر جامعه، دارای مسئولیت چندانی نیست جز نصیحت‌های مرشدانه.

پیمان رهبر؟

نسبت رهبر انقلاب با افراد و جریان‌های سیاسی چگونه است؟

111_0.jpg«آنچه که در مورد اشخاص و شخصیت‌ها و نهادها برای من مهم است،دفاع از جایگاه و مسؤولیت آنها و کمک به حُسن انجام کارشان است...البته این پشتیبانی‌ها مطلق نیست.پیمان من با همه‌ی این برادران عزیز،پیمان دین و انقلاب است...هدف و هویت و مسؤولیت اساسی رهبری،دفاع از کلیت نظام و حفظ نظام است.»(۱۳۷۹/۰۴/۱۹)

* مبنای رهبر انقلاب در نسبت با افراد

نامگذاری هفته وحدت؟

هفته وحدت چگونه نامگذاری شد؟

index_10.jpgشاید جالب باشد كه بدانیم ایده‌ی نام‌گذاری هفته‌ای به‌نام «وحدت»،مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیست.این نام‌گذاری پیش از انقلاب نیز در سیستان و بلوچستان اجرا شده است؛زمانی‌كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ایرانشهر روزگار تبعید خود را سپری می‌كردند.روایت این نام‌گذاری را از سخنان رهبر انقلاب اسلامی بخوانیم:

شكل‌گیری اولین هفته وحدت در دوران تبعید

شکايت از رهبري؛ ولنگاري فرهنگي؟

عرض سلام و خدا قوت ؛ نوجواني 16 ساله هستم ؛ به عنوان يك ايراني شكايتي از نظام جمهوري اسلامي دارم كه ترجيح دادم اين مسئله رو با شما كه رهبر ما و در عين حال تنها راهنماي ما شيعيان در حال حاظر مي باشيد در ميان بذارم راستش شكايت من از اين هست كه چرا در يك كشور اسلامي مانند ايران ما بايد تا اين حد ولنگاري فرهنگي رواج پيدا كند ؟ چرا ما نوجوانان كه در حساس ترين دوره زندگي خود بسر مي بريم ، بايد بيشتر از ديگران در معرض خطر باشيم ؟...چرا مدارس ما بايد محل فساد ، كارهاي ضد اخلاقي و بكارگيري الفاظ نامناسب باشد ؟ به گفته ساير صاحب نظران و علما ، مدرسه مكاني مقدس است و حرمت دارد اما آيا در يك مكان مقدس بايد اينگونه رفتارها صورت بگيرد ؟ آيا شما در جريان مشكلات فضاي مجازي هستيد ؟ قبول دارم سئوال بي جايي كردم اما اگر شما در جريان مشكلات اين فضا هستيد ، چرا هيچ اقدامي انجام نميدهيد ؟ چرا بحث شبكه ملي اطلاعات رو دنبال نميكنيد تا به سرانجام برسد ؟ روزانه چقدر خيانت در اين فضا صورت ميگيرد ؟ تا چه اندازه ولنگاري فرهنگي در اين فضا رايج شده است و تبليغات ضد اسلامي صورت ميگيرد ؟ چه تعداد خانواده به خاطر اين مشكل فضاي مجازي از هم پاشيده شده است ؟ چه تعداد از نوجوانان و جوانان ايراني بدون اطلاع خانواده هايشان دست به دوستي هاي نافرجام با جنس مخالف خود مي زنند كه عاقبتي به جز بيماري هاي روحي از جمله افسردگي ندارد ؟ چرا دختران ايراني تا اين اندازه از مد هايي پيروي ميكنند كه بي حيايي رو رواج ميدهند ؟ اصلا چرا اينگونه لباس ها در بازار وجود دارد ؟ چرا وضعيت خيابان ها و پارك هاي ما اينگونه است ؟ آيا اينجور مسائل در يك كشور اسلامي عادي است ؟ درست است كه ما از لحاظ امنيتي از تمامي كشور هاي جهان برتر هستيم ... ما نيز به داشتن دلاور مرداني همچون سردار حاج قاسم سليماني كه از افتخارات ما كرماني ها هستند ، افتخار ميكنيم اما ... آيا امنيت اخلاقي كشور ما هم به همين گونه مي باشد ؟ آيا با وجود مسائل بالا ، حرمت خون شهيدان حفظ مي شود ؟ آيا آرمان هاي نظام جمهوري اسلامي تحقق يافتند ؟ ممنون ميشوم به عنوان رهبر ما ملت ايران جوابگوي سئوالات بنده حقير باشيد تا اين شبهات بوجود آمده در ذهن من رفع شود و اگر خداي ناكرده دچار مسموميت ذهني شده ام به فكر اصلاح خود باشم و انشاا... بتوانم يكي از پاسداران ولايت و ياران آقا امام زمان باشم .

با سلام و احترام خدمت جنابعالي ،دغدغه شما نسبت به مسايل فرهنگي كشور و وضعيت جامعه قابل تقدير و ستودني است . اين مركز در زمينه پاسخگويي به سؤال هاي دانشجويي فعاليت دارد و ارتباط مستقيمي با مقام معظم رهبري و دفتر ايشان ندارد در صورتي كه تمايل داشته باشيد مي توانيد مطالب خود را با دفتر مقام معظم رهبري به آدرس: تهران - خيابان جمهوري - انتهاي دانشگاه جنوبي - كوچه عطارد ساختمان 110 (تلفن 64411 - 64412030) و يا خيابان پاستور ص پ 161/13165 و يا تلفن 6441354 - 021و نيز با رايانامه دفتر مقام معظم رهبري info_leader@leader.ir ، مكاتبه نماييد .

شجاعت و صلابت رهبري؟

با سلام خدمت شما عزيزان، راستش يه هم كلاسي دارم كه زياد با هم بحث ميكنيم كه البته نتيجه گيري هاي خوبي هم داره بحث هامون، جديدا از خواست بهش ثابت كنم كه آيت الله امام خامنه اي از شجاعت بالايي برخوردار هستند و دستشون بازه تو تصميم گيري،من خودم ذره اي شك ندارم نسبت به شجاعت و تدبير حضرت آقا، اما دلم ميخواد يه سري دلايل مستند واسش داشته باشم كه خوب خودم چون زياد مطالعه نداشتم تو اين زمينه ميخواستم يه سري منابع بمن معرفي كنيد. خيلي ممنون از همكاريتون.

با سلام و احترام، بدون ترديد تصدي رهبري نظام اسلامي نيازمند شرايط , صلاحيت ها وتوانمنديهايي است كه بايد شايستگي و صلاحيت افراد را براساس آنها مورد ارزيابي وسنجش قرار داد و ما بر اين باوريم كه مقام معظم رهبري شرايط , صلاحيت و توانمندي لازم و بايسته براي عهده دار شدن اين مسئوليت را دارا مي باشند كه اين موارد را در ضمن چند نكته مورد بررسي قرار مي دهيم؛ نكته اول : شرايطى كه در متون و منابع اسلامى براي رهبري مورد تأكيد قرار گرفته و بر اساس آن در قانون اساسي ( اصل 109) آمده عبارت است از: 1. صلاحيت علمى لازم براى افتا در ابواب مختلف فقه و اسلام شناسي (فقاهت و اجتهاد)2.

آيت الله خامنه اي و فردوسي؟

آيت الله خامنه اي چه ديدگاهي در مورد فردوسي دارند؟رهبر معظم انقلاب چگونه از تخریب قبر فردوسی جلوگیری کرد؟

مقام معظم رهبری در سال 1370 و در دیدار در دیدار اعضای گروه ادب و هنر صدای جمهوری اسلامی ایران‌ به تحلیل تاریخ ادبیات جمهوری اسلامی می‌پردازند.

رهبري آينده انقلاب؟

سلام چرا حضرت اقا مدتيه انقدر از رفتن حرف ميزنن چراقلب ادمو پاره پاره ميكنن بخداقسم كنكوردارم اصلا بااين حرفهاي اقاروحيه درس ندارم اللهم عجل لوليك الفرج

با سلام و تحيت و قدرداني از مكاتبه ي شما با اين مركز پرسشگر ارجمند احساسات عميق قلبي شما نسبت به مقام نيابت امام زمان و ولي فقيه را ارج نهاده و براي شما از درگاه خداوند متعال توفيقات بيشتر مسالت مي نماييم. به نظر مي رسد رهبري معظم انقلاب با اين سخنان در پي ايجاد حساسيت در اقشار مختلف جامعه نسبت به رهبري آينده بوده و از اين رهگذر در مقام ارائه ي ملاك هايي براي تعيين رهبر آينده ي نظام اسلامي مي باشند.

سبك مديريت تحولات، توسط رهبر معظم انقلاب؟

1- سبك مديريت تحولات ، توسط رهبر معظم انقلاب ( مد ظله ) بر چه پايه اي استوار است ؟ 2- تركيب چه اصولي توسط رهبر معظم انفلاب ( مد ظله )در واقع تركيب آرمان گرايي و واقع گرايي است ؟

سبك هدايت و مديريت تحولات با نگاهي به ويژگي‌ها و مختصات واكنش‌هاي رهبر معظم انقلاب نسبت به رويدادها و تحولات منطقه‌اي و بين المللي مي‌توان رمز موفقيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه خارجي و بويژه عبور پيروزمندانه از بحرانها را دريافت. در اينجا به برخي از آنها اشاره مي شود: 1. واكنش واقع گرايانه: يكي از ويژگي هاي رهبر معظم انقلاب در واكنش به تحولات منطقه اي و جهاني واقع گرايي معظم له است. نمونه ها و مصاديق مختلفي از تحولات در طي اين دوران رخ داد كه در واكنش به آن ديدگاه و مواضع مختلفي از سوي گروهها و شخصيت هاي سياسي مطرح گرديد.

سوابق مبارزاتي و ايثارگري آيت الله خامنه اي؟

سلام رهبر معظم انقلاب چند بار و چندسال زنداني شده بودند و چرا؟ چند سال در جبهه هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند و وظيفشون در جنگ چي بود و در كجا جانباز شدند؟ تشكر

با سلام و احترام خدمت شما، مقام معظم رهبري در دوران مبارزات قبل از انقلاب شش بار بازداشت و زنداني شدند و در نهايت در سال 56 دستگير و به ايرانشهر به مدت سه سال تبعيد شدند و در سالهاي جنگ تحميلي ايشان به عنوان رئيس جمهور كشور همواره در كنار مديريت كلان كشور در جبهه ها نيز به عنوان رسيدگي به مسائل جنگ و جبهه و رزمندگان حضور مي يافتند. جانبازي مقام معظم رهبري در حادثه ترور نافرجام ايشان توسط منافقين در ششم تيرماه 1360 در مسجد ابوذر تهران بود كه باعث گرديد يكي از دستهاي ايشان آسيب ببيند.

ویژگی‌ها ي شهر اسلامی؟

ویژگی‌ها و امتیازات یک شهر اسلامی در طراز انقلاب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب کدام است؟

1-جایگاه فرهنگ «اسلامی – ایرانی» در زیباسازی شهری
یکی از مقولات و علائم زندگی کردن، زیبایی‌بینی، زیبایی‌خواهی، زیبایی‌گرایی و زیبایی‌زیستی است که سه ساحت شناخت، گرایش و رفتار را در بر می‌گیرد.