ولایت مطلقه فقیه در قانون اساسی

رهبری و مشکلات اقتصادی؟

مگر وضع اقتصادی خراب نیست؟ در زمینه مقابله با مشکلات اقتصادی چرا رهبری ورود نمی‌کنند؟ مشکل حل نشدن مشکلات کجاست؟چرا رهبری یک نفری را منصوب نمی‌کند تا این مشکل رفع شود؟برای اجرایی شدنش حکم حکومتی بدهند؟

962585.jpgوظیفه رهبری چیست؟طبق اصل 110 قانون اساسی 9 وظیفه برعهده رهبری است.از میان این نه وظیفه،تعیین‌ سیاست‌های کلی‌ نظام و نظارت بر آن،فرماندهی کل قوا سه از اصلی‌ترین وظایف رهبریست.

رهبري و انتخاب وزرا؟

آيا انتخاب تک تک اعضای کابینه با نظر رهبري است؟ ايشان چه نقشي در انتخاب وزرا دارند؟

752922_267.jpgرویه ثابت در همه دولت‌ها،هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع،امور خارجه و اطلاعات بوده است،و این هم،حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی-امنیتی تعیین شده است...اما در خصوص اکثریت کابینه نیز در همه ادوار تا آنجاکه از سوابق امر بر می‌آید نظری ابراز نمیکنند...

ابعاد حاکمیت فقیه؟

وظیفه‌ اصلی ولیّ فقیه در نظام جمهوری اسلامی چیست؟

1667271_567.jpgآغاز به کار پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان رهبری با پیام رهبر انقلاب اسلامی همراه بود.در این پیام کوتاه،معظم‌له به تبیین اهمیت و کارکرد خطیر این رکن مهم از ارکان نظام جمهوری اسلامی پرداختند و فرمودند:«اهمّیّت این مجلس عظیم‌الشّأن،ناشی از عظمت مسئولیّتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است.این مسئولیّت در یک جمله:حراست دقیق و همه‌جانبه از هویّت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاه‌های درهم‌تنیده‌ی این نظام به سمت هدف‌های والا و عالی‌قدر آن است.»(۱۳۹۵/۰۳/۰۱)

اختيارات رهبري در انتخاب وزراء؟

بسمه تعالي باسلام ودعاي خير باتوجه به مواردي چون،ورود رهبري به جريان عزل وزيراطلاعات دردوره ي رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد اين موضوع مطرح ميشودكه انتخاب وزيراطلاعات و وزيرامورخارجه كه ازاختيارات رييس جمهوراست بايد بابلامانع رهبري صورت گيرد،درحاليكه اين موضوع موردقبول اين حقيرنيست ولي بعضاً دربحثهاي سياسي ازسوي برخي افراد مطرح ميشود،لذا چطورميتوان اين چنين اقدامات رهبري رو درراستاي وظايف واختيارات ايشان كه دراصل يكصد وده قانون اساسي آمده بيان نمود؟

با سلام و احترام خدمت شما ، ورود رهبري به جريان عزل وزير اطلاعات در دوره رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد در راستاي وظايف و اختيارات قانوني رهبري و رعايت مصالح كشور صورت گرفت . با اين توضيح كه بر اساس اصل پنجاه و هفتم قانون اساسي «قواي حاكم در جمهوري اسلامي ايران عبارتند از:قوه مقننه ، قوه مجريه و قوه قضائيه كه زير نظر ولايت مطلقه امر وامامت امت برطبق اصول آينده اين قانون اعمال مي گردند. اين قوامستقل از يكديگرند.» تعبير ولايت مطلقه امر ، بيانگر ولايت مطلقه رهبري در اداره جامعه است كه شامل صدور حكم حكومتي نيز مي شود .

ولايت فقيه در قانون اساسي 58 ؟

باتوجه به اينكه درقانون اساسي 58هيچ اشاره اي به مطلقه بودن ولي فقيه نشده بودواختياراتش فقط6موردبودچراامام دخالت هاي غيرقانوني وفراترازاختياراتشان چون تشكيل مجمع تشخيص و..انجام دادند

دانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز ، پاسخ به اين سوال به دو صورت قابل طرح مي باشد : نخست فراتر از قانون اساسي و به عبارت ديگر از جنبه شرعي و دوم با مراجعه به متن قانون اساسي .

رهبري و دخالت در كار قوا؟

توجه به اينكه حضرت آقا فرموده اند در مورد مسائل كشور دخالتي نمي كنم مگر اينكه مصلحت بزرگي تفويت شود ؛اين با اينكه تك تك افراد جامعه در مقابل مسائل جامعه مسئولند و با توجه به اينكه ايشان به هر حال مسئول در برابر مردم هستند,آيا در سنت معصومين عليهم السلام اين سيره (بخصوص معصومين حاكم)وجود داشته است كه بتوانند دخالت كنند و بدانند اگر دخالت كنند درست ميشود اما دخالت نكنند؟اگر روايات يا وقايع آن را بيان بفرمائيد ممنون ميشوم.

دانشجوي محترم ابتدا از اينكه بار ديگر اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب كرده ايد از شما سپاسگذاريم. در مورد پاسخ سوالات شما بايد بگوييم كه به نظر مي رسد كه شما برداشت اشتباهي از يكي از فرمايشات مقام معظم رهبري نموده ايد كه منشا طرح چنين شبهه اي شده است كه به منظور رفع شبهه ابتدا اشاره مي كنيم كه اصل مسئوليت پذيري تك تك انسانها در قبال سرنوشت خود و ساير جامعه اصلي است كه ريشه قرآني و روايي داشته و هيچ كسي نمي تواند منكر آن شود .

ولايت فقيه؛ ولایت بر قانون اساسی یا ولایت قانونمند؟

ولايت فقيه؛ ولایت بر قانون اساسی یا ولایت قانونمند؟

برخی می‌پندارند كه قانون اساسی تحت ولایت فقیه قرار دارد و ولایت مطلقه به معنی فعّال ما یشاء بودن است، و او ملزم نیست قوانین كشور را رعایت نماید بلكه حاكم بر قانون اساسی است. این تلقی از ولایت مطلقه فقیه اگر به معنی آن باشد كه ولیّ فقیه التزامی به قانون اساسی ندارد، به لحاظ حقوقی نادرست و با مواضع صریح مقام معظم رهبری ناسازگار است. ایشان در سخنانی در این خصوص اظهار داشته‌اند: «بعضی‌ها خیال می‌كنند كه این ولایت مطلقه فقیه كه در قانون اساسی آمده، معنایش این است كه رهبری مطلق‌العنان است و هر كار كه دلش بخواهد، می‌تواند بكند. معنای ولایت مطلقه این نیست.

آیا ولایت مطلقه با قانون‌مندی در تضاد نیست؟

آیا ولایت مطلقه با قانون‌مندی در تضاد نیست؟

ضرورت قانون برای جامعه یا لزوم قانون‌مندی اداره‌ی یک جامعه‌ی سیاسی امری است که تردید نمی‌پذیرد و بی‌نیاز از اقامه‌ی دلیل و برهان است. همان‌طور که حاکمیّت یک فقیه وارسته به عنوان نائب امام معصوم(علیه‌السلام) نیز ضرورت قانون در جامعه را نفی نمی‌کند. از سوی دیگر، مطابق نظریه‌ی فقهی امام خمینی(ره) و بعضی فقهای دیگر، اختیارات ولی فقیه «مطلقه» است.

در رابطه با این دو نکته، پرسش‌های مهمی مطرح می‌گردد که عبارتند:

- آیا می‌توان با این تئوری یک نظم حقوقی به وجود آورد؟

- آیا فقیه حاکم نیز مانند سایر آحاد جامعه مشمول اصل قانونمندی می‌شود؟

ولايت مطلقه و اختيارات رهبري

رهبري در نظام جمهورى اسلامى، چه جايگاهي دارد؟آيا مطلق از همه‌ى قوانين است؟ در قواي ديگر مداخله مي کند؟

بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در دیدار دانشجویان كرمانشاه:«يك مسئله، مسئله‌ى رهبرى است؛ چيزى كه در دنيا معمول نيست، در جمهورى اسلامى هست. ولايت فقيهى كه امام بزرگوار ما معنا كردند، تعريف كردند، مطرح كردند و بعد پياده كردند و بعد خود آن بزرگوار مظهر تام و تمام و كاملش بود - كه هر كس ايشان را از نزديك ميشناخت، هرچه كه ميگذشت، خصوصيات برجسته و ممتاز اين مرد بيشتر براى او آشكار ميشد - يعنى يك مديريت زنده و بالنده و پيشرونده. يك جمله‌اى را امام بيان كردند: ولايت مطلقه‌ى فقيه. يك عده‌اى با مغالطه خواستند اين قضيه را به نحوى مشوب كنند و يك معناى غلط و تفسير غلطى بدهند.

-مجلس خبرگان-اختيارات رهبری-

آيا مقام معظم رهبري با ولايت مطلقه‏اي كه دارد مي‏تواند مجلس خبرگان رامنحل كند؟

در مورد اين سؤال مي‏توان گفت: اگر روزي حقيقتاً براي ولي‏فقيه ثابت شود كه اكثريت يا همه اعضاي مجلس خبرگان موجود را تطميع يا تهديد كرده‏اند و آنها نيز تحت تأثير قرارگرفته‏اند يا به هر دليل منطقي و موجهي ديگر به اين نتيجه برسد كه وجود اين مجلس خبرگان بر خلاف مصالح اسلام و جامعه اسلامي و به ضرر مردم است مي‏تواند با استفاده از ولايتي كه دارد مجلس خبرگان را منحل نمايد گر چه در هيچ قانوني صراحتاً انحلال مجلس خبرگان را به عنوان يكي از اختيارات ولي فقيه ذكر نكرده‏اند، (محمد مهدي نادري قمي نگاهي گذرا به نظريه ولايت فقيه برگرفته از مباحث استاد محمد تقي مصباح يزدي ص 157).