امام و جنبش های اسلامی

روز جهانی قدس

روز قدس چرا و چگونه و به دست چه كسى پايه گذارى شد؟

rooze-ghods.jpgدر اولين ماه رمضان، پس از پيروزى انقلاب، امام خمينى رحمه الله ـ كه از ابتداى قيام، عليه رژيم پهلوى و آمريكا از آزادى فلسطين و مردمش دفاع مى كرد ـ آخرين جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام كرد تا مسلمانان، آزادگان و مستضعفان جهان، در اين روز، نداى آزادى قدس را عليه مستكبران سر دهند و با تظاهرات و راهپيمايى و هر گونه اقدام ممكن، به جهاد برخيزند.

انديشه هاي حضرت امام خميني درلبنان؟

با عرض سلام وآرزوي توفيق روزافزون شماگراميان محبّت نموده توضيح دهيد انديشه هاي حضرت امام خميني درلبنان با چه زمينه وموانعي مواجه بوده وچه تأثيري درلبنان برجاگذاشته؟

1390-3-17-201167104257156337869003.jpgبا سلام و احترام،پيرامون تاثيرات انديشه سياسي امام خميني علي الخصوص انقلاب اسلامي در لبنان بايد گفت:پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) در بهمن 1357 زلزله اي در منطقه پديد آورد و بر آرايش پيمان هاي موجود در آن و نيز ميزان نفوذ استكبار در آن و منافع آن از طريق اين پيمان ها تأثير فراواني گذارد.از نخستين روزهاي پيروزي، سفارت اسرائيل در ايران تعطيل و به جاي آن سفارت فلسطين ايجادشد.دانشجويان مسلمان پيرو خط امام،سفارت ا

تأثیر اندیشه‌های حضرت امام (ره) بر جنبش‌های اسلامی معاصر؟

تأثیر اندیشه‌های حضرت امام (ره) بر جنبش‌های اسلامی معاصر؟

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی جهان به صورت 2 قطبی مطرح بود و بقیه کشورها اقمار این 2 قطب محسوب می‌شدند. لذا روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر بر مبنای روابط اقماری 2 قطب با یکدیگر صورت می‌گرفت. در این بین گاهی کشورهای اسلامی موفق به ایجاد اتحاد بین یکدیگر در سطح منطقه‌ای می‌شدند و هدف‌های ملی خود را در این سطح دنبال می‌کردند. از عناصر اصلی مقوم این اتحاد منطقه‌ای تکیه بر ناسیونالیسم عربی برای حل مشکلات جامعه عربی در عرصه‌های مختلف بود. بنابراین جنبش‌های اسلامی در منطقه و حتی داخل کشورهای اسلامی متأثر از ناسیونالیسم بودند چه از حیث تأثیرگذاری در حوزه داخل و چه عرصه خارجی.

امام خمینی (ره) و جنبشهای اسلامی معاصر؟

امام خمینی (ره) و جنبشهای اسلامی معاصر؟

اگر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اغلب جنبشهای اسلامی در مواجهه با مظاهر زندگی عصر جدید و تمدن خیره كننده غرب، موضع انفعالی داشته و در مورد كارآمدی تعالیم دینی در مدیریت معقول و شایسته جوامع اسلامی در شك و تردید به سر می بردند، تحول همه جانبه انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام - رحمه الله - این باور وثیق را در اذهان نیروهای مسلمان جای داد كه اسلام به عنوان یك مكتب آسمانی می تواند مهمترین تحولات جهانی را رقم زده و برای پرسشهای عصر جدید و مدیریت جوامع، نسخه شفابخشی را ارایه نماید.