دستاورد های دفاع مقدس

دفاع مقدس و دستاوردهای آن؟

عوامل و ریشه‌های بروز جنگ تحمیلی چه بود؟ دلايل پيروزي ايران در دفاع مقدس و دستاوردهای آن کدام است؟

bea8e642_8a4a_4830_b98a_4162b87b19b7.jpg«می‌خواهم بگویم که این جنگ یک گنج است.آیا ما خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم یا نه؟این هنر ماست که بتوانیم استخراج کنیم.امام سجاد(علیه‌السلام) توانست همان چند ساعت، گنج عاشورا را استخراج کند.امام باقر و ائمه(علیهم‌السلام) پس از ایشان استخراج کردند و آنچنان این چشمه جوشان را جاری کردند که هنوز هم جاری است و همیشه در زندگی مردم منشأ خیر بوده، همیشه بیدار کرده، همیشه درس داده و یاد داده که چه کار باید کرد، الان هم

معرفی رژیم بعث به‌عنوان آغازگر جنگ؟

چرا عراق با سه سال تأخیر، متجاوز شناخته شد؟ 18 آذر 1370 در ذهن ایرانیان یک روز خاص است؛ روزی که خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل وقت سازمان ملل، عراق را به‌عنوان متجاوز جنگ علیه ایران معرفی کرد. اما آنچه جای پرسش دارد این است که چرا این مهم پس از سه سال به سرانجام رسید؟

پس از سرنگونی رژیم پهلوی با وقوع انقلاب اسلامی و برقراری حکومت جمهوری اسلامی در ایران، ضدیت گفتمان انقلاب اسلامی با آمریکا، که خود را قدرتمندترین کشور جهان می‌دانست، با شدت آغاز شد. پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و برقراری نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان نوع خاصی از حکومت که تا آن روز در هیچ‌جای جهان تجربه نشده بود، جاذبه­های بسیاری برای کشورهای مسلمان اطراف ایران به وجود آورده بود. آمریکا و کشورهای قدرتمند غربی که به‌شدت از تبدیل شدن حکومت ایران به یک الگوی حکومتی مطلوب در منطقه هراسان بودند، درصدد راهی برای نابودی و یا در حد امکان، تضعیف این نظام برآمدند.[1]

كارآمدي آموزه هاي دفاع مقدس در مقابله با تحريم ها

آيا از تجارب و آموزه هاي دفاع مقدس مي توان در جهت مقابله با تحريم ها استفاده نمود؟

فرهنگ غني اسلامي ايراني به مردم ايران آموخته است كه قدرشناس زحمات و رشادت هاي كساني كه براي اعتلاي نام اسلام و حفظ كيان اين مرز و بوم تلاش كرده و از خودگذشتگي نشان داده اند، باشند. از اين رو پس از گذشت حدود ربع قرن از زمان دفاع مقدس، هر سال در آستانه هفته دفاع مقدس به استقبال آن مي روند و برنامه هاي تدارك شده براي اين ايام افتخارآفرين فضاي سراسر كشور را دگرگون مي سازد و تحت تأثير قرار مي دهد.

نگاهی به جنگ تحمیلی و تجربیات آن/1-10

پيرامون ابعاد مختلف جنگ تحمیلی و تجربیات آن توضيح دهيد؟

نگاهی به جنگ تحمیلی و تجربیات آن/۱

معرفي پايگاه‌هاي مجازي دفاع مقدس

معرفي پايگاه‌هاي مجازي دفاع مقدس

سايت جامع دفاع مقدس(ساجد)

www.sajed.ir

صفحه نخست اين پايگاه شامل: اخبار، خاطرات، مقالات، ابتكارات، نهضت جهاني اسلام، لايه‌هاي پنهان جنگ، عقابان آسمان، نگاه دشمن، مناسبت‌ها، ... است. ساير صفحات اين سايت عبارتند از: پيشكسوتان، آزادگان، فرماندهان شهيد، عمليات تفحص، كارنامه سياه منافقين، هنر و ادبيات، جانبازان شيميايي، ويژه نامه‌ها، گالري تصاوير، كتابخانه الكترونيكي، نواهاي ماندگار، دانلود، بخش ويژه اعضاء، سايت‌هاي استاني، و... است.

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

www.dsrc.ir

دستاوردهاي دفاع مقدس

دستاوردهاي دفاع مقدس

پرسش و شبهه ديگرى که برخى درباره جنگ و دفاع مقدس مطرح مى کنند اين است که: «بخش اعظمى از عقب ماندگى ما ناشى از جنگ مى باشد که اگر اين نبود امروزه ما در راه توسعه خيلى سريع تر حرکت مى کرديم اما خسارات ناشى از هشت سال جنگ سبب شد ما کشورى عقب مانده باقى بمانيم.» در اين خصوص لازم دانستيم ثمرات دفاع مقدس را مورد نقد و بررسى قرار داده تا ميزان صحت و سقم اين مدعا ثابت گردد.

دستاوردهاى دفاع مقدس
الف) دستاوردهاى داخلى

آثار مثبت و منفی دفاع مقدس

دفاع مقدس و آثار مثبت منفي آن را بنويسيد؟

مقدمه دفاع مقدس داراي جنبه هاي گوناگون فرهنگي، اجتماعي، وسياسي مي باشد.

جنگ ايران و عراق-پرداخت غرامت جنگ-كمك به عراق

آيا عراق غرامت ايران را داده است؟ يا حكومت ايران او را بخشيده و براي زيارت عتبات باج هم مي دهد؟

علي رغم اينکه براساس بند هفتم قطعنامه 598 تعيين ابعاد خسارت هاي وارده و پرداخت غرامت به هيئت کارشناسايي که از سوي دبير کل سازمان ملل متحد انتخاب مي شوند واگذار شده و در اجراي اين بند هيأت کارشناسي در خردادماه و آبان ماه 1370 وارد ايران شدند و پس از تعيين ابعاد خسارت هاي ايران در جنگ تحميلي تحقيق و بررسي هاي به عمل آمده را به صورت دو گزارش به دبير کل سازمان ملل تسليم نمودند.