جهاد در اسلام

دفاع مقدس و ماه هاي حرام؟

به نام الله با سلام و عرض ادب با توجه به اينكه ما چند ماه حرام داريم و جنگيدن در اين ماه ها حرام مي باشد . پس چطور و با چه استدلالي در زمان جنگ با دشمن بعثي مي جنگيديم؟ همچنين، محرم ماه حرامي است و امام حسين (ع) در اين ماه به جنگ با يزيد رفت.اگر جنگيدن در ماه محرم حرام است . پس امام حسين (ع) با چه استدلال و منطقي به جنگ با يزيد رفتند؟

hadas02.jpgاگر قتال در اين ماه ها جنبه دفاعي به خود بگيرد نه حرمت ماه حرام شكسته شده است و نه قتال عنوان حرام به خود مي گيرد و حتي بالاتر اينكه دفاع از خود و لو در اين شرايط واجب مي گردد ، چنانكه در سال حديبيه رسول خدا ص و اصحاب او را از عمل حج باز داشته به سويشان تيراندازى و سنگ‏پرانى كردند، پس براى مؤمنين هم جايز شد با ايشان مقاتله كنند.
دانشجوي محترم ابتدا از اينكه اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب كرده ايد از شما سپاسگذاريم.

تفاوت جنگ و دفاع؟

سلام لطفا تفاوت جنگ و دفاع را بگوييد پيامبر و امامان كجاهها جنگ و كجاها به دفاع پرداختند

با سلام و احترام. جنگ عبارت است از مبارزه مسلحانه بين افراد جامعه , كشورها و طبقات جهت به دست آوردن منافع و اهداف سياسي , اقتصادي و... در فرهنگ اصطلاحات سياسي جنگ چنين تعريف شده است .

ولايت مطلقه فقيه و جهاد ابتدائي؟

با توجه به اينكه مقام ولايت فقيه مطلقه داراي تمامي اختيارات رسول الله (ص) در زمان غيبت هستند. آيا صدور دستور جهاد ابتداييه توسط ولايت فقيه هم جز اين اختيارات است؟ با توجه به اين كه ائمه اطهار (س) معصوم بودند و علم لدني داشته اند و مي توانستند از نتيجه جنگ ها قبل از شروع جنگ اطلاع داشته باشند.آيا مي توان گفت چون ولايت فقيه معصوم نيستند ممكن است با دستور جهاد ابتداييه جان انسانهايي را به خطر بياندازند پس اختيار صدور اين دستور را ندارند؟ نظر شخص ولي امير مسلمين اين است كه نظر اقوي بر دارا بودن اين اختيار است. اين نظر اقوي بر چه اساسي بوجود آمده؟قران؟عقل؟سنت؟و...........؟

دانشجوي گرامي ابتدا از اينكه اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب نموده ايد از شما سپاسگذاريم . در پاسخ به سوال شما لازم است چند نكته را متذكر گرديم :

اين همه مي گوييم قدرت ما به خاطر اسلام و ولايت فقيه است كه در مقابل دشمنان ايستاديم و... خوب كوبا هم آمريكا را سرجايش نشاند نه اسلامي بود نه ولايت فقيه داشت ونه ....؟

اين همه مي گوييم قدرت ما به خاطر اسلام و ولايت فقيه است كه در مقابل دشمنان ايستاديم و... خوب كوبا هم آمريكا را سرجايش نشاند نه اسلامي بود نه ولايت فقيه داشت ونه ....؟

با سلام و احترام پرسشگر گرامي ابتدا از اينكه بار ديگر اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب نموده ايد از شما سپاسگذاريم .
در مورد نامه اي كه فرستاده ايد به نظر مي رسد اشتباهي در اين زمينه بوجود آمده و از اينكه در اظهار نظر ها و بيان ديدگاهها توان ايستادگي ما به مساله اسلام پيوند مي خورد احساس نموده ايد اعتقاد ما اين است كه نظريه ايستادگي در برابر دشمنان و مقاومت در برابر سلطه طلبان صرفا مربوط به دين اسلام مي باشد فلذا اين شبهه براي شما پيش آمده است كه چرا دولتي مثل كوبا كه اساسا هيچ اعتقادي به دين اسلام ندارد هم در برابر آمريكا ايستادگي كرده است و پيروز هم شده است ؟!

مرز بين تروريسم و جهاد در اسلام چيست ؟

مرز بين تروريسم و جهاد، مبتنى بر عدم مشروعيت تروريسم و مشروعيت جهاد از ديدگاه اسلام مى‏باشد. براى دستيابى به پاسخى صريح و شفاف، ابتدا لازم است به صورت جداگانه يك بحث مفهوم‏شناختى در مورد اين مفاهيم ارائه و جايگاه هر كدام را در متون و منابع اسلامى مورد بررسى قرار دهيم.
بخش اول - بررسى تروريسم از ديدگاه اسلام:

جهاد و دفاع از چه جايگاهي در اسلام برخوردارند؟ کدام مهم تر است؟

بر اساس آيات متعدد قرآن و ساير آموزه هاي اسلامي ، هم جهاد براي تبليغ پيام الهي و آزادي بشريت و هم دفاع در مقابل تهاجم بيگانگان به سرزمين هاي اسلامي ، دو اصل مهم و مكمل يكديگر مي باشند؛ در يك تقسيم بندى كلان جهاد يا ابتدايى است و به منظور دعوت كافران به اسلام و برداشتن موانع رشد و گسترش اسلام انجام مى‏گيرد، و يا دفاعى، و اكثريت قاطع فقها دفاع از كيان اسلام و مسلمين، دفاع از سرزمين‏هاى اسلامى را قسمى از جهاد شمرده اند.هر چند ممكن است يكي بر ديگري اولويت داشته باشد ؛ چنانكه ازمقايسه آيات متعدد قرآن و ساير احكام جهاد ابتدايى و جهاد دفاعى به خوبى بر مى‏آيد كه جهاد دفاعى از جهاتى بر جهاد ابتدايى تر

چرا به هشت سال دفاع در مقابل رژيم بعثي دفاع مقدس مي‏گويند؟! چرا امام صدام را کافر مي دانست؟

در پاسخ به اين پرسش، توجه به نكات ذيل حائز اهميت است:
يك. قداست و امور مقدس در فرهنگ اسلام
از نظر دين، هر فعل يا امري كه جنبه الهي و صبغه ربوبي داشته باشد، مقدس است. « صِبْغَةَ اللّهِ وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً؛». (بقره(2)، آية 138 )

تعريف تروريسم-تروريسم و جهاد-جهاد در اسلام

آيا كلمه جهاد و تروريست مترادف است؟

اين دو واژه با هم مترادف نيست و گفتني است كه مرز بين تروريسم و جهاد، مبتنى بر عدم مشروعيت تروريسم و مشروعيت جهاد از ديدگاه اسلام مى‏باشد. براى دستيابى به پاسخى صريح و شفاف، ابتدا لازم است به صورت جداگانه يك بحث مفهوم‏شناختى در مورد اين مفاهيم ارائه و جايگاه هر كدام را در متون و منابع اسلامى مورد بررسى قرار دهيم.
بخش اول - بررسى تروريسم از ديدگاه اسلام:
ديويد آرون شوارتز در مقاله‏ى نخست عنوان «تروريسم بين‏الملل و حقوق اسلامى» مى‏نويسد: «توجه قضايى صحيح به اين پديده، نبايد به يك معناى منحصرا غربى از قانونيت محدود شود.

-دعاي امام سجاد(ع)-دعاي رزمندگان-

امام سجاد(ع) در حق مجاهدين، چه دعايي فرموده اند؟

امام سجاد(ع) در دعايش مي‏گويد: «أللهمَّ صلِّ عَلي مُحمد وآله وأَنسهم عِند لِقاءهم العدوّ ذَكر دنياهم الخدّاعة الغُرور وامحُ عَن قلوبهم خَطرات المال الفتُون؛ (صحيفه سجاديه، دعاي 27، «دعا براي مرزداران»)؛ پروردگارا! هر مجاهدي كه با بيگانگان، مشركان، كافران و منافقان نبرد مي‏كند تا دين و قرآن تو احيا، حزب تو غالب، خط و نام و ياد تو زنده گردد، ياد دنياي نيرنگ‏باز و حيله‏گر را از صحنه قلب او و علاقه به مال را از صفحه جان او بزداي، طوري كه نه دنيا بخواهد و نه مال، نه به فكر زن و فرزند باشد و نه در انديشه برگشت به خانه و خانواده».

ارزش شهيد-شهادت در راه خدا-شهادت انسان‏هاي مفيد

ما خونديم و شنيديم كه در دوره جنگ همه از بيكارش تا مهندسش رفتند به جنگ و شهيد شدند آيا اگر بعضي از اين عزيزان شهيد نمي شدند و مي ماندند الان بيشتر مفيد نبودند؟ با وجود اين كه جهاد بر همه واجب است؟

وجود نيرو هاي متخصص و متعهد و دلسوز براي جامعه اسلامي ما از اهميت فراواني برخوردار است به ويژه در شرايط فعلي که قدرت علمي و تحقيقاتي و توانايي فن آوري و صنعتي در تحکيم موقعيت ما در جهان و تثبيت انقلاب اسلامي نقش کليدي و اساسي دارد . در دوران دفاع مقدس نيز وجود و حفظ اين نيرو هاي متخصص و نخبه و کارساز از امور ضروري و لازم بلکه وظيفه اي شرعي و الهي بود اما وضعيت و شرايط خاص آن زمان و لزوم حضور بسياري از همين مغزها و نخبه ها در خط اول جبهه ها و هدايت و رهبري رزمندگان دلاور مانع از عملي شدن اين موضوع مي گرديد .