شبهات

اعتراض خاموش؟

با سلام. بي زحمت پاسخ اين متني که در فضاي مجازي پخش شده چيست؟«اعتراض با دهان بسته! تظاهرات در هر جامعه اي چشمگير است و جذاب براي رسانه ها كه اگر كمي با چاشني زد و خورد همراه باشد كه چه بهتر البته نه براي جامعه كه براي رسانه ها! تيراژ روزنامه ها و اعضاي كانال ها زياد خواهند شد. اگر براي مردم نان نشود براي عده اي آب خواهد شد. ....»

دانشجوی محترم ضمن تشکر از تماس شما با این مرکز، مشخص است که شما شخصیتی دغدغه مند و دلسوز نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور هستید که بابت داشتن چنین روحیه ای به شما تبریک می گوییم. متنی هم که برای این مرکز ارسال کرده اید اخیرا در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده و نشان از وجود عارضه ای خطرناک به نام اعتراض های خاموش دارد که به صورت زیر پوستی بروز کرده و اگر علاجی برای آن نشود همچون آتشفشانی زیر خاکستر روزگاری فوران کرده و آثار تخریبی بر جای خواهد گذاشت.

جريان اصولگرا، اسرائيل و برجام؟

چرا جريان اصولگرايي مانند اسراييل با يكديگر بر سر توافقنامه برجام توافق نظر دارند و با يكديگر همصدا مي باشند و برجام را تقبيح مي كنند؟ مگر نبايد دشمن داخلي را با استفاده از حمايت هاي خارجي سنجيد چرا در اين مورد اشتراك نظر دارند؟ اصولگرايان كه هميشه طرفداران انقلاب بوده اند؟

ilam.jpgمخالفت اصولگرایان و برخی دغدغه مندان نظام با برجام از یکسو به دلیل نحوه مذاکرات و امتیازات داده شده و به دست آمده از آن و راهکارهایی است که می توانست توافق به دست آمده را کاراتر و مؤثرتر نماید و از سوی دیگر به دلیل بد عهدی و عدم اعتماد به طرف های مقابل و به ویژه آمریکا در عمل به تعهدات و پایبندی عملی به برجام است که در این مدت به خوبی به اثبات رسیده است و حتی وزیر امور خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده و نظارت بر برجام بدان اذعان نموده اند .

بودجه نظامي و معضلات کشور؟

سلام عليكم و رحمة الله. عرض تحيت و ادب. عده اي اشكال مي كنند كه نبايد با اين حجم بودجه ي اختصاص داده شده به بخش "نظامي" و "حمايت از محور مقاومت" انتظار ايجاد شغل و بهبود اقتصاد كشور را داشت؟ آيا واقعا حجم بودجه ي اختصاص داده شده در كشورمان به حوزه هاي مذكور آنقدر بالاست كه مانع بهبود اقتصاد كشور را مي شود؟ لطفا تشريح بفرماييد. خيلي متشكرم و ملتمس دعا هستم.

253453.pngاولاً؛بودجه نظامی و دفاعی کشور و حمایت از محور مقاومت هیچ مانعی برای ایجاد اشتغال و وضعیت اقتصادی کشور نبوده و امکانات و منابع کشور به میزانی است که در صورت برنامه ریزی و مدیریت صحیح و استفاده از سرمایه های داخلی و جذب سرمایه های خارجی می توان وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشید و اشتغال ایجاد نمود.

دوقطبی سازی انتخابات؟

منظور از دوقطبی سازی انتخابات چيست؟ چرا نبايد فضاي انتخابات دو قطبي شود؟

27315_874.jpgدو قطبی سازی فرصتی را در اختیار اپوزیسیون داخلی و خارجی قرار می دهد که جهت این دوقطبی را عوض کنند یعنی رقابت بین جریان ها را به رقابت بین یک جریان و نظام تبدیل کنند.یکی از آن کارها این است که یک جریان را منسوب به نظام و نماینده نظام عنوان نموده و جریان دیگر را مخالف نظام معرفی می کنند.در این حالت رقابت به بازی در زمین دشمن تبدیل می شود.بدترین نوع دوقطبی سازی، همین نوع است.

دوقطبی استقامت-آسایش؟

منظور از دوقطبی ناصحیح استقامت-آسایش چيست؟

اشتباه رایج در محاسبه و تبیین فضا،که خصوصاً در عملکرد بعضی از سیاسیون به چشم می‌خورد، تلقی تعارض «آسایش» و رفاه با «ایستادگی» و مقاومت است؛ به‌نحوی‌که در سال‌های اخیر، شاهد این بوده‌ایم که تلاش‌هایی جهت ترسیم پارادوکسیکال بودن این دو گزاره صورت گرفته است. نتیجه‌ی چنین برداشتی که ایستادگی را هم‌ردیف با رنج و تعب و سختی کشیدن الزامی ملت می‌داند، تنها ایجاد دل‌زدگی نسبت به اصل گزاره‌ی مقاومت است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) «اشتباه محاسباتی» نخبگان در برآورد معادلات سیاسی را یکی از مشکلات بزرگی می‌دانند که باید برای دچار نشدن به آن، به‌شدت مراقبت نمود:

اعدام سران پهلوي؟

سلام چرا در شروع انقلاب اين همه اعدام صورت گرفت نياز به تحقيق بيشتري نبود و بعضي از اشخاص مثل فرمانده نيروي هوايي و يا وزير آموزش پرورش چه جرمي مرتكب شده بودند كه بلافاصله اعدام شدند و يا چرا حسين فردوست بعداز چند سال اعدام شد آيا نياز به مهارت او و تشكيل سازمان اطلاعات بود و چرا جرم اشخاصي كه اعدام شدند هيچوقت گفته نميشود اينها شبهاتي بود كه در مورد اعدام هاي آقاي خلخالي گفته ميشود خواهشا تمام شبهات رو موردي جواب بديد با تشكر

با سلام و احترام خدمت شما فرهيخته گرامي ، پاسخ سؤالهاي شما را با توضحيح نكاتي مورد بررسي قرار مي دهيم . 1.افرادي كه در ابتداي انقلاب دستگير ، محاكمه و اعدام شدند افراد مفسد و جنايتكاري بودند كه جرايم آنها براي همه مردم مشهود و ثابت شده بود و از سرسپردگان رژيم گذشته بودند كه مرتكب جنايت هاي زياد و كشتار مردم و خيانت عليه كشور و... شده بودند افرادي جنايتكار و خائني همچون هويدا (نخست وزير و وزير دربار) ، نصيري (رييس ساواك )، رحيمي (فرماندار نظامي تهران) ، خسروداد (فرمانده هوانيروز) و ناجي (فرماندار نظامي اصفهان) ربيعي (فرمانده نيروي هوايي شاهنشاهي ) و...

پيش بيني فوت آيت الله هاشمي؟

سلام. پاسخ اين قبيل شبهه افکني هاي سايت آمد نيوز چيست: «قوت گرفتن احتمال قتل آيت‌الله هاشمي؛ پيش‌بيني كشته شدن رئيس مجمع در سال ۹۴ توسط يك سايت امنيتي قسمتي از متن: سايت ظهور با نام «پايگاه نشر معارف قرآن و ولايت» در اواسط سال ۹۴ در خبري مشكوك پيش‌بيني كرد كه يكي از به اصطلاح سران فتنه تا قبل از انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري به طرز فجيعي كشته مي‌شود.»؟؟؟؟

مطالبي كه در مورد ادعاي احتمال قتل مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني مطرح شده ، شايعاتي است كه توسط برخي رسانه هاي بيگانه و سايت ها و وبلاگ هاي وابسته و معلوم الحال عنوان شده است و در راستاي جرياني است كه تضعيف و تخريب چهره نظام را دنبال مي كند. آنچه از پايگاه نشر معارف قران و ولايت نيز نقل شده به هيچ وجه صحت نداشته و اين سايت چنين مطلبي را منتشر نكرده است . خداوند متعال به مؤمنان دستور مي دهد كه در مورد صحت وسقم اخباري كه به آنها مي رسد, تحقيق كنند و هر سخني را بلافاصله نپذيرند مگر از شخصي كه عدالت و ديانت او ثابت باشد.

نياز داخلي و حمايت از محور مقاومت؟

سلام. درحاليكه ما دركشورخودمان فقيرداريم آيادرست است كه از پول بيت المال به فلسطين وحزب الله لبنان و...پرداخت شوددرحاليكه خيلي ازمردم هم رضايت ندارند؟؟آيابهترنيست كه همين پولهابجاي كشورهاي ديگرخرج فقراي كشورخودمان شود؟

110_4.jpgبا سلام و احترام خدمت شما فرهيخته گرامي 1.گرچه رسيدگي به محرومان و اقشار آسيب پذير جامعه يكي از مسئوليت هاي حكومت اسلامي است و نظام اسلامي موظف است كه زمينه رفاه نسبي و برخورداري افراد جامعه را از امكانات مادي فراهم نمايد ه در اين زمينه شاهد اقدامات خوبي از سوي مسئولان هستيم هر چند تا رسيدن به نقطه قابل قبول فاصله وجود دارد و برطرف شدن چهره فقر و محروميت از كشور نيازمند حمايت و رسيدگي بيشتر است .

مفهوم وحدت اسلامي؟

سلام عليكم. سوال اين است كه لطفاً يه تحليل و بررسي و آسيب شناسي در خصوص اين جرياني كه در بحث تقريب مذاهب اسلامي قدم از مراجع و ولي فقيه جلوتر زده و افراط و تندروي كرده و كار را به مرحله وحدت اعتقادي رسانده و از اين سخن بصيرت افزاي حضرت آقا در مورد شيعه انگليسي سو استفاده كرده و با كليد واژه شيعه انگليسي و به بهانه ايجاد وحدت بين شيعه و سني - وحدت سياسي، وحدت اجتماعي و وحدت اعتقادي شيعيان را نسبت به يكديگر تخريب كرده و به برخي از علما و اعاظم عظماي مورد تائيد و تمجيد مقام معظم رهبري اهانت و هتاكي ميكنند به وسيله اين كليد واژه. (ممنون مي شوم كه توضيحاتي عنايت بفرماييد)

8588119693800130138971860914.jpgبا سلام و احترام خدمت جنابعالي در پاسخ به سؤال شما بايد بگوييم متأسفانه در زمينه وحدت ميان مسلمانان،شاهد دو جريان افراطي و تفريطي هستيم از يكسو يك جريان با تمركز بر مسايل اختلافي و پر رنگ نمودن آن،وحدت و انسجام ميان مسلمانان را مورد خدشه قرار داده و در عمل در مسير اهداف دشمنان اسلام گام برمي دارد و در نقطه مقابل جريان ديگر نيز با برداشت نادرست از وحدت،وحدت را به معناي كنار گذاشتن اعتقادات و يكي شدن مسلمانان تصور نموده است.

بزرگداشت کوروش؟

با سلام.پيرامون روز بزرگداشت كوروش كبير،بنده 2 سوال دارم: 1- آيا بزرگداشت چنين مراسمهايي از نظر شرعي اشكال دارد؟ 2- از آنجايي كه در تقويم ملي ما روز كوروش وجود ندارد، آيا رهبري با روز بزرگداشت كوروش كبير و در كل مراسمهاي مربوط به ايران باستان مخالف هستند؟

6571.jpgدانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس شما با اين مركز،پيش از پرداختن به پاسخ اصلي سوال شما لازم است اندكي در باره كوروش توضيحاتي خدمت شما ارائه دهيم:كوروش، ملقب به كوروش بزرگ يا كوروش كبير,همچنين معروف به كوروش دوم،نخستين پادشاه و بنيان‌گذار شاهنشاهي هخامنشي بود.كوروش به مدت سي سال،از سال ۵۵۹ تا ۵۲۹ پيش از ميلاد،بر ايران سلطنت كرد(تاريخ ايران باستان،پيرنيا،ص۳۳) برخي گفته اند كه ذوالقرنيني كه در قرآن آمده،همان كورش هخامنشي است.