دین و سیاست

الگوهای کاربردی عاشورا؟

پيامدهاي عملي قيام عاشوراي امام حسين(ع) در زندگي اجتهادي، عملي و اقتصادي و سياسي و ... چيست؟

ashura.jpgارزيابى حادثه خونين كربلا و آثار و نتايج اين قيام پرشور و فداكارى بى نظير، نيازمند مطالعه اى گسترده است; اين حقيقتى است كه از مطالعه نوشته هاى دانشمندان به دست مى آيد. درسهايى كه قيام امام حسين(عليه السلام) به ما مى آموزد بسيار است كه به بعضى از آنها اشاره مى كنيم:

سياست پليد؟

چرا سياست در دنياي امروز به عنوان مقوله اي كثيف مي شناسند؟

دانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس شما با اين مركز، واژه سياست همانند دين داراى معانى و گونه هاى متعددى است. در لغت به معناى: حكم راندن، رياست كردن تدبير رياست داورى حفاظت حراست و تنبيه به كار مى رود. (ر. ك: عبد الحميد ابو الحمد، مبانى سياست، تهران: توس، 1368، ص‏6) و در اصطلاح داراى تعاريف گوناگونى است: 1. به معناى علم به دست آوردن قدرت و حفظ آن 2. در معنى خاص دانش و هنر كارآمد نمودن دولت و در معنى عام هرگونه روش اداره يا بهبود امور شخصى يا اجتماعى 3. فن حكومت كردن دولت و رهبرى روابط آن با ديگر دولت ها و... (IranDoc , A Dictionary Of Politics , 2 nd Edition , spring 6991 , P 403).

امام صادق(ع) و دولت بنی عباس؟

چرا امام صادق دعوت بنى العباس را براى قبول خلافت نپذيرفت‏؟

135831721819887180255191835151104222123148.jpgامتناع امام صادق تنها به اين علت نبود كه مى دانست بنى العباس مانع خواهند شد و آن حضرت را شهيد خواهند كرد.اگر مى دانست كه شهادت آن حضرت براى اسلام و مسلمين اثر بهترى دارد شهادت راانتخاب مىكرد همان طورى كه امام حسين به همين دليل شهادت را انتخاب كرد.در آن عصر،آن چيزى كه بهتر و مفيدتر بود رهبرى يك نهضت علمى و فكرى و تربيتى بود كه اثر آن تا امروز هست همان طور كه در عصر امام حسين آن نهضت ضرورت داشت و آن نيز آنطور بجا و

خطبه هاي سياسي نهج البلاغه؟

بهترين خطبه هاي سياسي در نهج البلاغه كدام ها هستند؟

دانشجوي محترم ابتدا از اينكه اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب كرده ايد از شما سپاسگذاريم . كتاب گرانقدر «نهج البلاغه» يكي از پر ارزش ترين منابع جهان اسلام است كه نه تنها براي شيعيان بلكه براي كل جهان اسلام حاوي درس ها و آموزه هاي فراواني مي باشد . در اين كتاب شريف كه حاوي ديدگاه هاي حضرت امام علي ع مي باشد موضوعات مختلفي اعم از اعتقادي ، سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي و ...

امام رضا علیه السلام و سکولاريسم

سيره وروش برخورد امام رضا (ع)، در رد جدايي دين از سياست را ثابت نمائيد؟آقاى بازرگان مى گويد: «على بن موسى الرضا - امام هشتم - على رغم اصرار مامون، زير بار خلافت نمى رود و ولايتعهدى را بنا به مصالحى، فقط به صورت ظاهرى و با خوددارى از هر گونه دخالت و مسئوليت قبول مى نمايد، در صورتى كه اگر امامت او همچون نبوت جدش، ملازمه قطعى (يا ارگانيك و الهى) با حكومت و در دست گرفتن قدرت مى داشت، آن را قبلا اعلام و اجرا مى نمود.»؟

170565_780.jpgيكى از دستاويزهاى طرفداران جدا انگاشتن دين و حكومت،امتناع امام رضا(ع) از پذيرفتن پيشنهاد مامون،خليفه وقت عباسى،مبنى بر انتقال حكومت و خلافت از وى به امام بود.با استنكاف امام از پذيرفتن اصل حكومت،مامون پيشنهاد ولايتعهدى را مطرح كرد و امام هم به ناچار،فقط صورت و ظاهر آن را با شرط عدم مداخله در مسائل حكومتى پذيرفت. وجه استدلال اين گونه است كه اگر در انديشه امام،حكومت با دين متحد و مدغم بود،حضرت بايد از فرصت فراهم شده نهايت استفاده را مى كرد،نه اين كه خود را كنار بكشد.

درسهاي سياسي امام حسين عليه السلام؟

لطفا درسهاي سياسي امام حسين عليه السلام را در زمان حاضر بررسي كنيد؟

دانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز ، همانطور كه در دو نامه اي كه پيش از اين توسط همكاران اين مركز خدمت شما فرستاده شده بود متذكر شده بوديم قيام امام حسين ع حاوي علل ، اهداف و درس هاي سياسي فراواني مي باشد ، در اين ميان اين قيام نه تنها براي دوره هاي گذشته بلكه براي تمامي عصر ها درس هاي فراواني دارد كه در هر مقطع و زماني بايد اين درس ها را فراگرفت و از آنها بهره برد .

معنا و مفهوم «ثارالله»؟

ثارالله به چه معناست و چرا به امام حسین(ع) ثارالله می‌گویند؟

JamNewsImage22445661.jpgدر کتاب‌های لغت «ثار» از ریشه «ثَأر» و «ثُوره» به معنای انتقام و خونخواهی و نیز به معنای خون آمده است. (المفردات فی غریب القرآن،‌ص 181) برای «ثارالله» بودن امام حسین(ع) نیز معانی و وجوه مختلفی ذکر شده، که هر یک تفسیر خاص خود را می‌طلبد.در مجموع به این معنا است، که خداوند، ولی دم آن حضرت است و خود او خون آن بزرگوار را از دشمنانش طلب می‌کند؛چرا که ریختن خون سیدالشهدا(ع) در کربلا، تجاوز به حریم و حرمت الهی و طرف شدن با خداوند است.

سکولاريسم در جهان اسلام؟

باتوجه به فقه غير پوياي اهل تسنن در نظام سازي و حاكميت، آيا رجوع اكثر آنان به سكولاريسم را مي توان توجيه كرد ؟

دانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز در پاسخ به سوال شما ابتدا لازم است اشاره نماييم واژه سكولاريسم(Secularism) برگرفته از واژه لاتينى (Secularis)، مشتق از (Seculum) به معناى «دنيا» يا «گيتى» در برابر «مينو» است. و مفهوم كلاسيك مسيحى آن نقطه مقابل ابديّت و الوهيت است. سكولار يعنى آن چه به اين جهان تعلّق دارد و به همان اندازه از خداوند و الوهيّت دور است. و سكولاريسم با لحاظ تبار لغوى خودانگارى، بى‏نيازى از دين و طرد آموزه‏هاى دينى از ساحت اجتماع و مناسبات اجتماعى است و به معناى عرف‏گرايى يعنى اتكاء صرف به خرد بشرى بدون استمداد از وحى الهى و نيز اعتقاد به اصالت امور دنيوى است.

خلافت امام رضا(ع)؟

چرا امام رضا «عليه السلام » حكومت را ازمامون قبول نكردند تا حكومت علوي تشكيل گردد ؟

در جواب اين سوال بايدعرض کنم ما ظاهر قضيه را مي بينيم ولي با مراجعه به تاريخ حقيقت را واژگون مي بينيم و به سياستهاي مکارانه مامون پي مي بريم .
در کتابهاي تاريخي مي خوانيم که مامون نخست پيشنهاد خلافت به امام کرد ولي امام شديدا از پذيرش آن خود داري کردند مدتها مامون مي کوشيد که امام رضا را قانع گرداند ولي موفق نمي شد مي گويند اين کوششها به مدت دو ماه در مرو ادامه يافت که امام همچنان از پذيرفتن پيشنهاد وي امتناع مي ورزيد . تا سر انجام امام از هر سو زير فشار قرار گرفت که آنگاه با نهايت اکراه و درحالي که از شدت درماندگي مي گريست مقام وليعهدي را پذيرفت .

امام رضا(ع) و سکولاريسم؟

سيره وروش برخورد امام رضا (ع)، در رد جدايي دين از سياست را ثابت نمائيد؟آقاى بازرگان مى‏گويد: «على بن موسى‏الرضا - امام هشتم - على‏رغم اصرار مامون، زير بار خلافت نمى‏رود و ولايتعهدى را بنا به مصالحى، فقط به صورت ظاهرى و با خوددارى از هر گونه دخالت و مسؤوليت قبول مى‏نمايد، در صورتى كه اگر امامت او همچون نبوت جدش، ملازمه قطعى (يا ارگانيك و الهى) با حكومت و در دست گرفتن قدرت مى‏داشت، آن را قبلا اعلام و اجرا مى‏نمود.»؟

201307273976.jpgيكى از دستاويزهاى طرفداران جدا انگاشتن دين و حكومت،امتناع امام رضا(ع) از پذيرفتن پيشنهاد مامون،خليفه وقت عباسى،مبنى بر انتقال حكومت و خلافت از وى به امام بود.با استنكاف امام از پذيرفتن اصل حكومت،مامون پيشنهاد ولايتعهدى را مطرح كرد و امام هم به ناچار،فقط صورت و ظاهر آن را با شرط عدم مداخله در مسائل حكومتى پذيرفت.