بیست جمله از رهبر انقلاب درباره «بسیج»

در آستانه فرارسیدن «هفته بسیج»، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بیست جمله‌ی برگزیده از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در این‌باره، منتشر کرد:

13910829_0121557_0.jpgهفته بسیج، در حقیقت فرصتی برای ارائه حرکت عظیمی است که به وسیله امام بزرگوار راحل، در این کشور پایه‌گذاری شد و این حرکت، در این منطقه اسلامی و دینی، برای دیگر ملتها هم ان‌شاءاللَّه الگو و سرمشق خواهد شد. ۱۳۷۵/۰۸/۳۰

سازماندهی بسیج، یکی از نوآوری‌های امام بزرگوار بود. ۱۳۸۷/۰۲/۱۴

امروز اگر شما جلوه‌های زیبای پُرشور حضور جوانان را در صحنه‌های پُرخطر فلسطین و لبنان مشاهده می‌کنید، این الگوگیری از بسیج است. ۱۳۸۴/۰۶/۰۲

فلسفه سیاسی امام رضا علیه السلام

images_5.jpgواکاوی حیات سیاسی امام رضا(ع) و بررسی شاخص‌های سیاسی حاکم در عصر آن امام همام،نقشه راهی برای شناخت حقایقی است که ما را در تفکر،اندیشیدن و بازآموزی شیوه و سیره رفتاری ائمه اطهار(ع) و بهره‌مندی از آن رهنمون می‌شود.

سرویس علمی فرهنگی مرکز خبر حوزه ... گفت‌وگویی با حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجر نیا مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه و استاد حوزه و دانشگاه انجام داده است که تقدیم می‌شود.

سیره و حیات سیاسی امام رضا(ع) به روایت رهبر انقلاب

249_495833-300x132.jpgحل مشکل علویان و مبارزات تشیع اولین برنامه مامون پس از رسیدن به خلافت بود که امام رضا (ع) با تدبیری الهی بر سیاست های وی فائق آمده و این خلیف عباسی را شکست داد.«عمر مبارک امام رضا (ع) تقریباً پنجاه و پنج سال بوده است – یعنی از سال ۱۴۸ که سال شهادت امام صادق (ع) است تا سال ۲۰۳ – تمام زندگی این بزرگوار با همه‌ی این عظمت ها و عمق ها و ابعاد گوناگونی که می شود برای آن ذکر کرد و تصویر کرد، در همین مدّت عمر نسبتاً کوتاه انجام گرفته است.» آیت الله خامنه ای در دیدار فر

مشروعيت حكومت پيامبر(ص)؟

آيا ولايت و حكومت پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله) بر خواست و رأي مردم مبتني بود و اصولاً مردم و آراي آنان، چه جايگاهي در دولت پيامبر(صلي الله عليه وآله) داشتند؟

32232.jpgيكى از شبهاتى كه برخى از نويسندگان معاصر پيرامون منشأ مشروعيت حكومت اسلامى مطرح مى‏كنند، اين است كه «ولايت و حكومت پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) برخواست و اراده مردم مبتنى بوده است و نه بر اراده و تفويض الهى و به بيان ديگر، مشروعيت ولايت و حكومت پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله)،برخواسته از پذيرش و قبول و انتخاب مردم بوده است، و نه انتصاب وتفويض خداوند».ر.ك:محسن كديور،نظريه‏هاى دولت در فقه شيعه، تهران: نشر نى، 1377، ص 175 - 186؛ محمد مهدى آصفى،بيعت از منظر فقه تطبيقى، كيهان ان

سیره نبوی و فقه سیاسی اسلامی؟

در جریان شکل گیری «فقه سیاسی اسلامی» در طول تاریخ، چه بهره ای از «سیره نبوی» برده شده است؟بازخوانی سیره نبوی با چه رویکردی صورت گرفت؟ چرا فقه‌السیره مورد نیاز شد؟ در انقلاب اسلامي چگونه؟

IMAGE634696775230156250.jpgاساس این بحث در این است که استفاده از حدیث در فقه اصل بوده،و سیره در مرتبه دوم قرار داشته است.با این حال، همواره از اخبار سیره نبوی در اثبات برخی از احکام سیاسی به خصوص در باب جهاد استفاده می شده است.تغییری که در صد سال گذشته رخ داده،این است که در برابر کسانی که قائل به غیر سیاسی بودن دین بودند، سعی شد از سیره نبوی استفاده شده و گفته شود که پیامبر (ص) تشکیل حکومت داده و برای همه موارد سیاسی هم حکم شرعی داده است.برای این کار،احادیث سنتی کفایت ن

حکومت پیامبر(ص) و دموکراسی؟

با توجه به ويژگيهاي حكومت دموكراسي، حكومت پيامبر(ص) در مدينه را توضيح دهيد؟ لطفا معيارهاي حكومت دموكراسي را بيان كرده و مثالهايي از آن را در حكومت پيامبر(ص) مطرح كنيد.

Democracy-and-theocracy_2.jpgبا توجه به کاربرد هاي متعدد و مفاهيم مختلف دموكراسي، در ابتدا پيرامون آن توضيحاتي ارائه گرديده، و در ادامه به بحث حكومت پيامبر و حكومت اسلامي و مقايسه آن با دموكراسي، و ارائه نمونه هائي از نقش و جايگاه مردم در حکومت پيامبر (ص) خواهيم پرداخت :
« دموكراسي به معناي حاكميت مردم است كه از ريشه دموس، به معناي مردم در زبان يوناني گرفته شده است. كراسي نيز پسوندي است كه به معناي حكومت به كار مي رفته است.

مدل تصمیم گیری در سیاست خارجی؟

با سلام، در بررسي مدلهاي تصميم گيري، يك سئوال عمده اين است كه در تصميمات مهم سياست خارجي ج.ا.ا. مثل برجام، هريك از نهادها و شخصيت هاي حقوقي نظام چقدر دخيل هستند؟

images_15.jpgساختارهاي تصميم گيري در سياست خارجي كشورها؛اغلب كشورها داراي دو نوع ساخت تصميم‌گيري در سياست خارجي هستند: ساختار رسمي و ساختار غير رسمي.نوع ساختار در كشورها بستگي زيادي به نوع نظام حاكم بر كشورها دارد.

اخاذی فرانسوی؟

رئيس جمهور فرانسه به اين مواضع خصمانه اش دنبال چيست؟ پشت پرده شروط جدید رئیس جمهور فرانسه برای ایران چه مي باشد؟

6273674_156.jpgچندی پیش ترامپ با ارسال توئیتی خطاب به اروپایی هایی که نگران سرمایه گذاری در ایران هستند،به آنان گفت نگران نباشید و تا آنجا که می توانید،ایران را بدوشید؛درسی که به نظر می رسد مکرون از دونالد ترامپ به خوبی آموخته است و با تهدید به اضافه کردن شروط جدید برای همکاری با ایران،به دنبال به حداکثر رساندن منافع مادی فرانسه از منافع اقتصادی در ایران است.

قوه قضاییه رژیم پهلوی؟

سلام آيا اين ادعا در زمينه استقلال قوه قضاييه زمان پهلوي واقعا صحت داره؟ دادگستري مستقل در رژيم شاه: من شهادت مي دهم كه ما قبل از انقلاب #دادگستري خوبي داشتيم ، اصلا به رژيم مربوط نبود. ساواك آن زمان براي اين كه كارهايش را حقوقي جلوه دهد پرونده ها را به يكي از سي شعبه #بازپرسي تهران مي فرستاد اما اين شعبه ها با آن ها همكاري نمي كردند. قضات آن زمان به صراحت عليه رژيم شاه حرف مي زدند. بين شعبه هاي بازپرسي تهران فقط يك شعبه بود كه ساواك پرونده براي آن مي فرستاد و اين شعبه هم بين قضات #بدنام شده بود.

index_18.jpgچنین مطلبی صحت نداشته و کاملاً ساختگی است.کسانی که آشنایی مختصری با ماهیت رژیم پهلوی داشته باشند به خوبی این مطلب را تأیید می کنند که ساختار حاکم بر رژیم اجازه استقلال را به قوه قضاییه نمی داد و این نهاد نیز همچون سایر نهادهای کشور تحت تأثیر ماهیت رژیم بود. علاوه بر اینکه در دوره ای که افراد اجازه بردن نام شاه را نداشتند و خطبا و سخنرانان به دلیل اهانت به شاه مجازات شده و تبعید می شدند،چگونه می توان پذیرفت که قضات آن زمان علیه شاه آزادانه حرف می زدند.

درآمدی بر خیزش جهانی مستضعفین

index_17.jpgراهپیمایی اربعین باطل السّحر فرهنگ اسلام آمریکایی و تجلی‌گاه ارزش‌ های نورانی قرآن و اسلام ناب محمدی (ص) و مکتب اهل بیت علیهم السلام است.امام حسین علیه السلام وارث همه انبیاء و اولیاء و مصلحان تاریخ بشر است.امروز تولید محتوا برای جنبش های الهی و اجتماعی فقط از مکتب عاشورا امکان پذیر است.هیچ نحله فکری و ایدئولوژیک در جهان نه در گذشته و نه حال و نه در آینده قادر به بازتولید شور،عشق،معنویت و حماسه های انقلابی نیست.

لطفا براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: