اجتهاد رهبري-زندگينامه مقام معظم رهبري

آيا مقام معظم رهبري پس از اين كه رهبر شدند به درجه آيت الله رسيدند يا اين كه قبل از رهبر شدن هم مدرك آن را داشته اند چون كه در دوران رئيس جمهوري به ايشان حجت الاسلام مي گفتند!

قبل از پاسخ سؤال بايد گفت اگر منظور سؤال كننده در خصوص ارتقاء درجه مقام معظم رهبري, اجتهاد است در اين باره بايد گفت معظم له يك فقيه و مجتهد مسلّم مي باشد و فقاهت و اجتهاد را در زمان تصدي مقام رهبري يا رياست جمهوري بدست نياورده بلكه قبل از انقلاب آن را كسب نموده اند. براي روشن شدن اين به موضوع مختصري تحصيلات سابقه و تدريس معظم له اشاره مي شود.
معظم له در سن 14 سالگي دروس حوزوي را در مشهد شروع و ادبيات عرب را در مدرسه سلمان خان به پايان رسانيد. و شرايع را هم نزد پدر بزرگوارشان و دروس سطح را در مدرسه نواب به پايان رساند.
در سن 16 سالگي در درس خارج مرحوم ميلاني شركت مي كرد چون از استعداد خاصي برخوردار بود لذا كم نظير بود كه جواني در سن 16 سالگي بتواند در درس خارج شركت نمايد.
معظم له تا سال 1337 در مشهد علاوه بر تحصيل به تدريس صرف و نحو، فقه و اصول مشغول بودند. در سال 1337 تا 1343 در قم اشتغال به تحصيل و تدريس داشتند و در محضر اساتيدي چون آيات عظام ميرزا احمد مدرس يزدي، آيت الله حاج شيخ هاشم قزويني و ميرزا جواد اقا تهراني و مرحوم امام و آيت الله بروجردي و آيت الله حاج شيخ مرتضي حائري بهره مي جستند.
مدتي هم در نجف اقامت داشتند و در درس آيت الله حكيم, خويي و شاهرودي و ميرزا باقر زنجاني, ميرزا حسن يزدي و ... شركت مي كردند.
حضرت آيت الله فاضل لنکراني مي فرمايد ايشان ( مقام معظم رهبري) اهل نظر و اجتهاد هستند. 20 سال پيش (قبل از انقلاب) وقتي در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ايشان برخورد كردم. آن موقع ايشان از مدرسين محترم مشهد بودند. پرسيدم چه چيزي تدريس مي كنيد مي فرمودند مكاسب از مهم ترين و مشكل ترين كتب علمي ماست. به نظر من ايشان (مقام رهبري) يك فقيه و يك مجتهد است به نظر من كسي كه در سالهاي طولاني در جهان سياست، اساتيدي چون امام امت داشته و خودش داراي استعداد سرشار است چنين فردي داري مقامات بلند از درك سياسي است. روزنامه رسالت، 68/3/22.
آيت الله اميني مي فرمايد: حضرت آيت الله خامنه اي _ دامت بركاته _ در فقاهت و اجتهاد به مرتبه اي است كه براي تصدي مقام ولايت و رهبري، صلاحيت كامل دارد. درر الفوائد في اجوبه القائد، ص 19
آيت الله مؤمن مي فرمايد: هنگام راي گيري در مجلس خبرگان براي رهبري حضرت آيت الله خامنه اي اجتهاد معظم له با قيام هيأت شرعيه نزد اين جانب ثابت بود؛ ولي بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهي، شخصا به اجتهاد ايشان پي بردم و اكنون شهادت مي دهم كه معظم له، مجتهدي عادل و جامع الشرايط مي باشد. پيشين، ص 21.
آيت الله يوسف صانعي مي فرمايد: آيت الله خامنه اي، نه تنها مجتهد مسلم مي باشد، بلكه فقيه جامع الشرايط واجب الاتباع مي باشد.پيشين، ص 17.
آيت الله جوادي آملي مي فرمايد: اجتهاد و عدالت حضرت آيت الله جناب آقاي حاج سيد علي خامنه اي _ دامت بركاته _ مورد تاييد مي باشد. لازم است امت اسلامي _ ايديهم الله _ در تقويت رهبري معظم له در بذل نفس نفيس، در هيچ گونه نثار و ايثار دريغ نفرماييد. پيشين، ص 19.
حضرت حجه الاسلام محمدي گلپايگاني رئيس دفتر محترم مقام معظم رهبري طي مصاحبه اي با روزنامه قدس مورخ 77/10/13 در خصوص برنامه هاي كاري معظم له مي فرمايد ساعت كاري معظم له از ساعت 8 صبح شروع كه طبق برنامه ريزي قبلي ديدار با مسؤولين كشوري و لشكري جهت ارائه گزارش و اوضاع مملكت است كه معمولا تا ظهر طول مي كشد و با اقامه نماز جماعت به امامت معظم له به پايان مي رسدعصر از ساعت 4 شروع كه كارهاي مملكتي و خواندن روزنامه و كارهايي كه گزارش آن ارائه شده و مطالعه و ثبت مطالعه تخصصي فقه كه براي تدريس هفتگي دارند مي پردازد يك ساعت قبل از اذان صبح به نماز شب و عبادت و پس از اقامه نماز جماعت صبح كه در منزل برگزار مي گردد و گاهي اوقات براي كوهنوردي به كوه مي روند و معظم له در ديدار با دانشجويان در خصوص مطالعه فرمودند هر شب خودم و تمام اعضاء خانواده مطالعه داريم تا خوابمان ببرد و فرمودند مطالعه كنيم تا خوابمان بگيرد آن و قت كتاب را كنار مي گذاريم.
اصولا هميشه بايد به اين نكته توجه داشت مرداني كه به مقامات مي رسند در زندگي خود داراي نظم خاصي برخوردار مي باشند و تمام كارشان بر اساس نظم و برنامه دقيق همراه است انجام مسئوليت ها، مطالعه درس، ورزش و استراحت و... روي نظم خاصي مي باشد.
در هر صورت، شخصيتي چون مقام معظم رهبري تمام كارشان بر اساس نظم و ترتيب خاصي برخوردار مي باشد و مقام اجتهادشان را قبل از انقلاب كسب نمودند نه در زمان رهبري. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 11/200431)