ديپلماسي از نگاه امام خميني (ره)

وزارت امورخارجه كه دستگاه ديپلماسي كشور است جايگاه ويژه اي در نظام دارد و به قول مقام معظم رهبري اين وزارتخانه نيمي از دولت است. باتوجه به اين امر، حضرت امام خميني (ره)نيز توجه خاصي به اين وزارتخانه داشتند و در اين رابطه مي فرمودند:«وزارتخارجه تنها وزارتخانه اي است كه با اسلامي شدنش بيشتر از ساير وزارتخانه ها مي تواند موجوديت اسلامي ما را به خارج نشان دهد وبعكس صدماتي كه به اين كشور ممكن است وارد آيد ودر سابق از ناحيه سفارتخانه هاي خارجي در اينجا و سفارتخانه هاي ما در خارج بر كشور وارد شده بيشتر از ديگران است »امام معمولا در ديدار با دست اندركاران سياست خارجي آنان را به تقواي الهي، خودسازي، تهذيب نفس و اسلامي ساختن سفارتخانه ها فرا خوانده ومي فرمودند » وقتي شما در راه مستقيم قرار گرفتيد به مقصد مي رسيد». با توجه به بيانات امام راحل (ره) ابعاد مختلف سياست خارجي جمهروي اسلامي ايران را مي توان در چند بخش مورد ارزيابي قرار داد.

1. اصل صدور انقلاب: صدور انقلاب از موضوعات مورد توجه امام بوده كه به معناي صادر كردن تجربه هاي انقلاب اسلامي به ديگر كشورهاي جهان است. از ديدگاه امام خميني، منظور از صدور انقلاب، همان گسترش اسلام است.

امام در اين باره اعتقاد دارد كه:ما با صدور انقلابمان كه در حقيقت صدور اسلام راستين و بيان احكام محمدي(ص) است، به سيطره و سلطه و ظلم جهان خواران خاتمه مي دهيم.از نگاه ايشان براي پيروزي بر مشكلات، بايد در برابر همه قدرت ها ايستاد و ارزش هاي انساني را از اين جا به ديگر نقاط جهان صادر كرد.بررسي تحولات عرصه جهاني نشان مي دهد كه امروز بسياري از دولت ها و ملت ها با پذيرش آرمان هاي انقلاب اسلامي ايران براي تحقق اهداف آزادي خواهانه اشان تلاش مي كنند كه نمونه بارز آن را در آمريكاي لاتين ،قاره آفريقا مي توان مشاهده كرد.

2. اصل نفي سبيل: از ديگر اصول سياست خارجي امام خميني، نفي سلطه گري و سلطه پذيري است. ايشان براي حيات زير سلطه غير، ارزشي قايل نمي شوند، بلكه ارزش حيات را به آزادي و استقلال مي دانند و با توجه به آيه شريفه «لن يجعل الله للكافرين علي المومنين سبيلا» كه مي فرمايد خداوند، سلطه اي براي كافران بر مومنان قرار نداده، اذعان مي دارند كه:ما منطقمان، منطق اسلام، اين است كه سلطه نبايد از غير بر شما باشد. نبايد شما تحت سلطه غير برويد. ما هم مي خواهيم نرويم زير سلطه.

3. دفاع از كيان اسلام و مسلمانان: ايشان برنامه سياست خارجي ايران را برنامه اسلام ذكر مي كنند و مي فرمايند:ما براي دفاع از اسلام و ممالك اسلامي و استقلال ممالك اسلامي در هر حال مهيا هستيم. برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت كلمه مسلمين است، اتحاد ممالك اسلامي است. در اين راستا يكي از شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي شعار معروف « امروز ايران، فردا فلسطين» بود و اين شعار ريشه در تعاليم حضرت امام خميني (ره) از سالها قبل از پيروزي انقلاب داشت. اوج اين مبارزه سياسي را ميتوان در تعيين روز جهاني قدس مشاهده كرد اين تصميم مسئله حمايت از مردم فلسطين را نهادينه كرد و سطح مبارزه با رژيم صهيونيستي را به سراسر جهان منتقل نمود. اكنون ايران به عنوان الگوي مقاومت در برابر دشمنان اسلام مبدل شده بگونه اي كه غرب به صراحت اعتراف دارد اتحاد كشورهاي اسلامي و انزجار مسلمانان از غرب و سياست هاي استعماري انها نتيجه سياست ها و انديشه هاي جمهوري اسلامي ايران است كه نتيجه نهايي آن اتحاد جهان اسلام مي باشد .

4. اصل احترام متقابل و عدم دخالت در امور يك ديگر: امام در اين مورد قايل به اين است كه اسلام براي همه و دلسوز براي بشر است و ما همه تابع اسلام و دلسوز براي بشر هستيم. به اين معنا كه «ما با هيچ ملتي بد نيستيم، اسلام آمده بود براي تمام ملل. ما اعلام مي كنم كه نظر تجاوز به هيچ يك از كشورهاي اسلامي و غير اسلامي نداريم.هرچند كه غرب تلاش دارد تا با تهديد نشان دادن ايران اهداف خود را در منطقه اجرايي كند اما تاكيد تهران بر اصل همزيستي مسالمت آميز و تعامل سازند با جهانيان بويژه همسايگان اين سناريو را با شكست مواجه ساخته است .

5. اصل نفي ظلم و حمايت از مظلوم: امام خميني با استناد به سيره انبيا، ملت اسلام را پيرو مكتبي مي دانست كه برنامه آن در دو كلمه «نه ستم كنيد، نه مورد ستم قرار گيريد؛ لا تظلمون و لا تظلمون» خلاصه مي شود.امام مي خواهد تا با ابرقدرتها و ظالمان مخالفت شود. ايشان سازش با ظالم را ظلم به مظلومان و ظلم به شرع و خلاف رأي انبيا مي دانست:ما تحت رهبري پيغمبر اسلام اين دو كلمه را مي خواهيم اجرا كنيم؛ نه ظالم باشيم و نه مظلوم. در چنين مقوله مي توان به ديدگاه حضرت امام (ره) در قبال آمريكا اشاره كرد . حضرت امام خميني (ره) آمريتا را شيطان بزرگ دانسته و معتقد بودند تا زماني كه آمريكا آدم نشود يعني روشهاي غلط و سلطه جويانه خود در برخورد با ديگران و با جمهوري اسلامي ايران تصحيح كند نمي توان با اين كشور رابطه برقرار كرد.

6. اصل نه شرقي ـ نه غربي: اين اصل كه در واقع يكي از شعارهاي اساسي مردم در بحبوحه انقلاب بود و برگرفته از سخنان امام خميني(ره) كه در موارد متعددي به اين مسئله اشاره كرده اند:ملت ايران بدون اتكا به غرب و شرق مي خواهد روي پاي خود بايستد و بر سرمايه هاي مذهبي و ملي خود استوار باشد.

در نهايت مي توان گفت كه ديدگاه حضرت امام خميني (ره ) در زمينه سياست خارجي برگرفته از تفكري فراگير و همه جانبه است كه محوريت آن را تامين منافع ملي بر اساس عزت جهاني ،اتحاد جهان اسلام و مقابله با سياست هاي تفرقه افكنانه دشمنان اسلام بويژه در زمينه فلسطين و تعامل ايران و اعراب و در نهايت حمايت از ملت هاي مظلوم در برابر ظالمان و زور مداران جهان تشكيل مي داد . مجموع اين اصول تعاليمي كاربردي و عملي براي دستگاه ديپلماسي كشور است كه تامين كنند منافع كشورمان ، كل جهان اسلام و مظلومان جهان خواهد بود . به صراحت مي توان گفت كه رمز عزت مندي و گرايشات جهاني به گسترش همكاري با ايران نتيجه اين اصول است در حالي كه قدرت هاي بزرگ به دليل وحشت از اين اصول به تقابل با كشورمان مي پردازند كه تا كنون ناموفق بوده اند .

( منبع : ديپلماسي از نگاه امام خميني (ره) ، پايگاه بصيرت )

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 15 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .