کرسی های آزاد اندیشی

 کرسي آزاد انديشي در دانشگاه يعني چه و چرا رهبر معظم انقلاب مدام بر اين امر تأکيد مي فرمايند؟

منظور از کرسي هاي آزاد انديشي ايجاد فضايي مناسب در محيط هاي علمي از جمله دانشگاهها براي طرح انديشه ها و ديدگاههاي مختلف در زمينه هاي گوناگون , در فضايي کاملاً علمي و بر پايه استدلال و منطق و فارغ از هرگونه تبليغات منفي و بزرگ نمايي ها , سياه نمايي ها , جنجال و هياهو و سياست زدگي و...است که بستر لازم را براي طرح انديشه ها و ديدگاههاي مختلف فراهم نموده و قدرت استدلال ,انديشه , تفکر و تحليل را در اختيار افراد قرار مي دهد که اين مسأله در بالندگي و پويايي فضاي جامعه و مقابله با تبليغات و توطئه هاي دشمنان نقش بسيار مهمي دارد و همين امر دليل تاکيد و پافشاري مقام معظم رهبري بر بحث کرسي هاي آزا دانديشي است . در اينجا مناسب است به برخي از فوايد و آثار مثبت کرسي هاي آزاد انديشي ديدگاه مقام معظم رهبري به اختصاراشاره مي کنيم ؛
1.ايجاد جريان سيال فکري در سايه کرسي هاي آزاد انديشي ؛ ايشان در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي در نوروز امسال فرمودند: يکى از مسائل مهم که همت مضاعف و کار مضاعف مي‎طلبد، مسئله توليد فکر است؛ کتابخوانى، افزايش معلومات عمومى در زمينه‎هاى گوناگون. اين کرسى‌هاى آزادانديشى که ما عرض کرديم، پيشنهاد کرديم در دانشگاه‎‎ها و در حوزه‎‎ها به راه بيفتد، مي‎تواند يک جريان سيال فکرى بسيار باارزشى را در جامعه به راه بيندازد. ( پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ,1/1/89)
2. گسترش توليد علم و انديشه در پرتو کرسي هاي آزاد انديشي؛ مقام معظم رهبري در اين باره فرمودند :تنها راه‌ گسترش‌ فرهنگ‌ و توليد علم‌ و انديشه‌ در کشور، ايجاد فضاي‌ نقادي‌ علمي‌ در پرتو آزادانديشي‌ حقيقي‌ در دانشگاه‎‎ها و حوزه‎‎ها است‌. آزادانديشي‌ در جامعه‌، نه‌ به‌‎معناي‌ تصور تلاش‌ براي‌ ايجاد زمينه‌ به منظور حمله‌ به‌ بنيان‎ها و ارزش‎ها و نه‌ به‌‎معناي‌ لزوم‌ حمله‌ به‌ بنيان‎ها و ارزش‎ها است‌، بلکه‌ اين‌ دو تصور، ظلم‌ به‌ آزادانديشي‌ مي‌باشد.
(همان, بيانات معظم له در ديدار با اعضاي انجمن اهل قلم 8/11/81)
3. ايجاد فضاي اظهار نظر آزاد ؛ايشان در اين زمينه فرمودند:« بهترين زمينه براي ايجاد فضاي اظهارنظر آزاد، تسريع در راه اندازي کرسي هاي آزادانديشي در دانشگاهها است.»( همان, ديدار مقام معظم رهبري با جمعي از اساتيد و اعضاي هيات علمي، نخبگان، و رؤساي دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي،8/6/88)
4. آشکار شدن حقيقت و کمک به پيشرفت کشور؛ ايشان در اين خصوص فرمودند:« شما کرسي آزادفکري سياسي را، کرسي آزادفکري معرفتي را تو همين دانشگاه تهران، تو همين دانشگاه شريف، تو همين دانشگاه اميرکبير به‎وجود بياوريد. چند نفر دانشجو بروند، آن‎جا حرف‎شان را بزنند، حرف همديگر را نقد کنند، با همديگر مجادله کنند. حق، آن‎جا خودش را نمايان خواهد کرد. حق اين‎جوري نمايان نمي‎شود که کسي يک انتقادي را پرتاب بکند. اين‎جوري که حق درست فهميده نمي‎شود. ايجاد فضاي آشفته ذهني با لفاظي‎‎ها هيچ کمکي به پيشرفت کشور نمي‎کند. شما تجربه اين پدر پيرتان را در اين زمينه داشته باشيد. آني که کمک مي‎کند به پيشرفت کشور، آزادي واقعي فکرهاست؛ يعني آزادانه فکر کردن، آزادانه مطرح کردن، از هو و جنجال نترسيدن، به تشويق و تحريض اين و آن هم نگاه نکردن.» (همان ,بيانات در ديدار جمعى از نخبگان علمى كشور (۱۳۸۸/۸/۶ ,
5. سالم ماندن محيط اجتماعي از آسيب ها ؛ مقام معظم رهبري در اين باره فرمودند: «اگر چنانچه بحث‌هاى مهم تخصصى در زمينه‏ى سياسى، در زمينه‏هاى اجتماعى، در زمينه‏هاى گوناگون حتّى فکرى و مذهبى، در محيط‌هاى سالمى بين صاحبان توان و قدرتِ بحث مطرح بشود، مطمئناً ضايعاتى که از کشاندن اين بحثها به محيطهاى عمومى و اجتماعى ممکن است پيش بيايد، ديگر پيش نخواهد آمد. وقتى که با عامه‏ى مردم، افراد مواجه مي‌شوند، همه نمي‌توانند خودشان را حفظ کنند. مواجهه‏ى با عامه‏ى مردم، انسان ها را دچار انحراف ها و انحطاط ها و لغزش‌هاى زيادى مي‌کند که متأسفانه ما شاهد بوديم. خيلى از افرادى که شما مى‏بينيد در مواجهه‏ى با عامه‏ى مردم يک حرفى مي‌زنند، يک چيزى مي‌گويند، در اعماق دلشان اى بسا خيلى اعتقادى هم ندارند. به تعبير بعضى‏ها جوگير مي‌شوند؛ اين خيلى چيز بدى است. اگر در محيط‌هاى خاص، محيط‌هاى آزادانديشى و آزادفکرى، اين مسائل مطرح بشود – مسائل تخصصى، مسائل فکرى، مسائل چالش‏برانگيز – مطمئناً ضايعات کمتر پيش خواهد آمد.» ( همان , ديدار مقام معظم رهبري با جمعي از اساتيد و اعضاي هيات علمي، نخبگان، و رؤساي دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي،8/6/88)
البته بايد توجه داشت که کرسي هاي آزاد انديشي در عين حال که مي تواند اثار مثبت و ارزنده اي را براي کشور به همراه داشته باشد اما در عين حال با آسيب ها و تهديدهايي روبروست که لازم است از آن ها جلوگيري شود و فضاي آزاد انديشي به فضايي براي تخريب ارزش ها تبديل نگردد مقام معظم رهبري در اين باره فرمودند:« بايد راه آزادانديشي و نوآوري و تحول را باز گذاشت، منتها آن را مديريت کرد تا به ساختارشکني و شالوده‎شکني و برهم زدن پايه‎‎هاي هويت ملي نينجامد، اين کار، مديريت صحيح لازم دارد. چه‎کسي بايد مديريت کند؟ نگاه‎‎ها فورا مي‎رود به‎سمت دولت و وزارت علوم و...؛ نه، مديريتش با نخبگان است؛ با خود شماست؛ با اساتيد فعال، دانشجوي فعال و مجموعه‎‎هاي فعال دانشجويي. حواس‎تان جمع باشد! دنبال حرف نو و پيدا کردن حرف نو حرکت کنيد؛ اما مراقب باشيد که اين حرف نو در کدام جهت دارد حرکت مي‎کند؛ در جهت تخريب يا در جهت ترميم و تکميل؛ اين‎‎ها با هم تفاوت دارد. اين وظيفه‎اي است به عهده خود شماها. »( همان, بيانات معظم له در دانشگاه سمنان , 18/8/85)
دوست عزيز در پايان ضمن آرزوي موفقيت براي شما منتظر تماسهاي بعدي شما با اين مرکز هستيم . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 4/100144204)