علت صلوات فرستادن بر مقام معظم رهبری

باسلام دليل سه صلوات فرستادن بر آقا خامنه ايي را لطفا توضيح دهيد و از چه زماني اين کار معمول شد با تشکر

دانشجوي گرامي اهتمام شما نسبت به شناخت و تبيين صحيح مسائل مربوط به نظام و جامعه اسلامي قابل تقدير و ستايش است . صلوات از اذكار مستحبى است و درود بر رسول خدا و آل اوست. موضوع سه صلوات در جريان پيروزي انقلاب اسلامي به جهت اعلام وفادارى به امام و بيعت با او در برابر رژيم طاغوت بود كه تاكنون نيز اين سنت باقى مانده است.
البته مي توان براي دعا از كلماتي چون «حفظه الله » استفاده كرد، ولي ذكر صلوات ، خواص متعدد بيشتري دارد از جمله : 1- مايه تبرك است . 2- يادآور پيامبر و اهل بيت (ع ) و احيا كننده نام و راه آنان است . 3- يكي از شعارهاي مهم اسلامي است كه آيات و روايات بسيار زيادي در فضيلت آن وارد شده است . همچنين يكي از افتخارات و امتيازات بزرگ شيعه نسبت به ديگر برادران مسلمان ، اين است كه هرگاه بخواهد شخصيت هاي برجسته خود را ياد و تكريم نمايد، بر پيامبر و آل او درود مي فرستد و اين نشانه عمق پيوند شيعه با پيشوايان دين است . صلوات دعا و شعاري است كه همواره راه و مسيري را كه خداوند معين فرموده به ما يادآوري مي كند؛ يعني : «ان الله و ملائكته يصلون علي النأبي يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.»از سوي ديگر ابراز احساسات از ويژگي هاي موجودات «حساس» است و در اين ميان انسان بيشتر از ساير موجودات در پي پيدا کردن راهي جهت ابراز احساسات دروني و اظهار علاقه به ديگران و به خصوص بزرگان مي باشد. براي اين منظور از روش هاي مختلف «هورا، سوت، کف زدن، دست تکان دادن و...» استفاده مي شود. آنچه در فرهنگ اسلامي به روشني قابل مشاهده است محتوا دادن به رفتارهاي طبيعي و اجتماعي انسان است، لذا اعلان اذان را جايگزين ناقوس کليسا کرد. سلام کردن را جايگزين برداشتن کلاه کرد. در روزهاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي نيز مردم از لفظ «صحيح است» و يا کف زدن براي تأييد و تشويق استفاده مي کردند که بعدها تکبير جايگزين آن شد. همچنين استفاده از صلوات جهت احترام و تأييد از گذشته ميان مردم متدين مرسوم بوده است و هرگاه مي خواستند بيشتر احترام بگذارند صلوات ها تکرار مي کردند. بنابراين پيام تکرار صلوات به ويژه در مقطع زماني خاص نظير شنيدن نام حضرت امام (ره) و آيت الله خامنه اي، به عنوان اعلام وفاداري و حمايت از رهبري حکيم و فرزانه انقلاب اسلامي و خاري در چشم دشمنان است که در ضمن داراي محتواي معنوي نيز مي باشد .
در پايان با آرزوي موفقيت براي شما ، اگر همچنان سئال يا ابهامي باقي است در مکاتبات بعدي به صورت شفاف مرقوم نمائيد تا بررسي و پاسخ داده شود . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 2/100143817)