صدور انقلاب

اهداف و آرمان ها امام (ره) اهدافي بزرگ و در حد امام معصوم بود و اصلا محدود به ايران نمي شد مثلا صدور انقلاب به ساير كشورها، از جمله اهداف امام بود. آيا بهتر نبود در ابتدا مسايل و و مشكلات خود را اصلاح

با سلام . اينکه اهداف و آرمان هاي انقلاب اسلامي را بزرگ و محدود به ايران نمي دانيد، نمايانگر وسعت اطلاعات و واقع بيني شماست. اما توجه به چند نکته بر اهميت اين انقلاب مي افزايد . تحول خواهي و انقلاب گرچه امري است که همه به نوعي در پي آن بودند ، اما اگر اين تحول و تغيير ساختاري در يک حکومت و يا يک نظام در حد تنزل يک نظام از پادشاهي به رياست جمهوري و يا از مادام العمري به انتخابات دوره اي بدون تغيير در اساس صورت بپذيرد ، اين تغيير را نمي توان در واقع به نام انقلاب ،يعني تغيير ماهيت و متحول شدن از درون نام نهاد، مانند فرانسه و 11 اکتبر شوروي که در حول هوش تغيير حکومت و تاثيرات آن بروز نمود.
از سوي ديگر انقلاب اسلامي در زمانه اي رخ داد که قدرتمندان نظام بين الملل در اوج ابهت و تماميت قدرت خويش هستند، تا جايي که جهان را بين خود به دو قسمت تقسيم نموده و حالت سومي براي آن تصور هم نمي کنند.هر حکومت و يا هر نظام به نوعي تحت قدرت و هژموني اين دو ابرقدرت به سر مي برد.اگر تغيير و يا تحولي هم در انقلاب هاي ديگر رخ مي دهد در غالب تغييرات نظامي ،کودتا مي باشد، ان هم در سايه قدرت هاي بزرگ و به تعبيري با اجازه آن ها . انقلابي اسلامي ،انقلاب است که نشآت گرفته از آموزه ديني عاشورايي بوده و نه محدود در تغيير يک حکومت ، که براي نجات بشريت است ،تا از طوق اسارت و بندي قدرتهاي بزرگ رها شوند که‌« انقلاب اسلامي ايران از همه انقلاب ها جداست .هم در پيدايش و هم در کيفيت مبارزه و هم در انگيزه انقلاب و قيام ، و ترديد نيست که اين تحفه الهي و هديه غيبي بوده . . .» (وصيت نامه امام خميني رضوان الله عليه ). از طرف ديگر حتي برخي انديشمندان غربي نيز در متفاوت بودن اين انقلاب با ساير انقلاب اذعان داشته و معتقد به معنويت گرايي سياسي در روح انقلاب اسلامي بوده که «هم دواي درد فردي و هم درمان بيماري‏ها و نواقص جمعي است» ( ميشل فوكو ـ فيلسوف مشهور فرانسوي-بررسي عوامل انقلاب اسلامي ). حامد الگار در كتاب ريشه‏هاي انقلاب اسلامي؛ سه عامل «تشيع، رهبري امام خميني(ره) و طرح اسلام به عنوان يك ايدئولوژي» را به عنوان ريشه‏هاي انقلاب مطرح مي‏كند. آصف حسين در كتاب ايران اسلامي: انقلاب و ضد آن بر اين نكته تأكيد دارد كه در مطالعة انقلاب ايران بايد با توجه به عنصر ايدئولوژي، نقش اپوزيسيون اسلامي، مشروعيت، آموزش‏ها و خصوصاً رهبري صورت گيرد.
در واقع مي خواهيم به اين نکته اشاره کنيم که انقلاب اسلامي در شيوه تعامل ميان جهان مستقل و جهان سلطه‌جو تحولي عظيم ايجاد نموده و مرز جديدي كه به قول امام(ره) مرز بين مستضعفان و مستكبران بود، ترسيم کرده است. از سوي ديگر پيدايش اين انقلاب ، خود زمينه ساز بيداري ملتها و سبب جوشش جنبش هاي اسلامي و آزاديبخش شد. كه بعضي از اين جنبشها جنبه راديكال پيدا كردند و درصدد واژگوني نظام‌هاي حاكم برآمدند، بعضي جنبه اصلاح‌طلبانه و ميانه‌رو پيدا كردند تا با اقدامات انديشه‌اي در ذهنيت مردم تحول ايجاد كنند، بعضي ديگر نيز جنبش‌هايي بودند كه به طور كامل برگرفته از انقلاب اسلامي بودند؛ مانند جنبش حزب‌الله كه ساختار كلي نظام جمهوري اسلامي و ولايت فقيه را در درون ايدئولوژي مبارزاتي خود وارد كرد. وجه مشترك تمام اين جنشبها، الهام گرفتن از فلسفه مبارزاتي انقلاب اسلامي براي پيروزي بود كه طي آن مردم با دستهاي خالي، با مشتهاي گره‏كرده و با فرياد الله اكبر به پيروزي رسيدند. نهضتهاي يادشده تا حدود زيادي توانستند در اين رهگذر توفيقاتي نيز به دست آورند . روح بزرگ انقلاب ما در بيداري ملتها ست و ما در اين انقلاب ، حقيقت آزادي و بزرگ واري را به همه ملت هاي ديگر ارمغان آورديم و پيغام داديم که شما مي توانيد ،خود را و هويت ملي خود را به دست آوريد.
بله ما قبول داريم که با وقوع انقلاب تحولي عظيم در ساختار و تشکيلات نظام روي داد ،برخي مشکلات و معضلات که مرهون سياست هاي قبلي بوده در جامعه و اجتماع مشهود و بايدبرطرف شود و اين آرزو و دغدغه اصلي همه دست اندرکاران حکومت اسلامي بوده و هست. ليکن ما بدو شروع انقلاب با شروع جنگ تحميلي هشت ساله روبرو شديم،و بعد از آن هم توطئه ها و مشکلات ديگري را داشتيم . با اين که سياست خارجي ما در منطقه مبتني بر رفع تنش و رفتار مسالمت آميز با همسايگان ،هم پيمان با عراق اتخاذ شد تا بدبيني و تنش کاسته شود ،اما مشکلات کماکان وجود دارد وهمسايه ما کشور خود را پايگاه نظامي آمريکا و پيمان نظامي امضاء مي نمايد. از سويي ديگر با مشکل افغانستان مواجه مي شويم ،ظهور طالبان (اسلامي خشن و مدعي سنتي در منطقه براي ايجاد چالش با ايران) زمينه ساز نا امني در منطقه است. زيرا شما وقتي مي توانيد در راه و سختي هاي توليد و صنعتي موفق باشيد که هزينه هاي امنيت در داخل و خارج از مرز شما ، متعارف باشد نه سرسام آور،مواد مخدر،ايجاد نابساماني در همسايگان ،در شمال ظهور کشور هاي مشترک المنافع و استقلال ايالت هاي شمالي ايران(اضمحلال شوروي) و . . . که اين موارد بخش بسيار اندکي بود از مشکلات. اما دولتمردان ايران اسلامي با همه اين مشکلات و خالي شدن مخازن ارزي و پولي در اثر هشت سال با تلاش و کوششي معجزه گونه ،در عرصه اقتصادي ،کشاورزي و صنعتي گام نهادند،توانمندي خودکفايي در گندم،برق،برنج و بالاخره انرژي ،تلاش براي ايجاد رفاه نسبي در جامعه و مهمترين آن مساله امنيت داخلي ،تنها گوشه اي کوچک از حل مشکلات است . اين که ايران يک از مراکز مهم پزشکي در جهان شده،درنانو به گام هاي بلندي رسيده،در صنعت خودرو به خودکفايي بالايي دست يافته،در انرژي به قله هاي بلند فناوري اتمي دست يافته،در بنزين به توليد و صادرات آن ، در آموزش و مراکز تحصيلي بيشترين مرکز ايجاد شده و در بهداشت و سلامت به عالي تريم مراحل دست يافتيم و . . . . نشان از همت و توانمندي مسئولين نظام اسلامي است (براي مطالعه بيشتر در اين زمينه به دستاورد هاي انقلاب اسلامي نشر قدر ولايت مراجعه کنيد).
و آري قبول داريم که مشکلات و سختي هاي بزرگ و بزرگتر در فراروي ما هست زيرا دشمن در صدد ناکارآمدي جلوه دادن نظام اسلامي است، ولي آن چه مهم است ما در اين مدت سي ساله نشان داديم که مي توانيم ،و اين روحيه اميد را در خود زنده کنيم . و اين روحيه را در ديگر ملت ها هم احيا کنيم ،که اين روح اسلام است که به ماياد مي دهد که به خود آييم و از زير سلطه استکبار به در آمده و در راه و ارمان هاي بلند خويش کوشش کنيم تا به قله هاي بلند اقتدار دست يابيم. و هر ملتي با با ماهيت اصلي و هويت واقعي دين اسلام آشناباشد و در اين راستا تلاش نمايد قطعاً سر بلند است. آيا اين تهاجم فرهنگي عليه غرب است ؟ما اذعان داريم که اگر اين فرهنگ و اين شعار را ملتهاي در بند متوجه شوند ،در صدد نجات خويش خواهند بود.از سويي اگر همين مرزهاي غربي را هم بپذيريم ،آمريکا در منطقه خاور ميانه چه کار دارد؟ايا نشان از تهاجم نظامي نيست؟ فراموش نکنيم ،که هنوز هم جنگ ،جنگ است ؛ جنگ نظامي دشمن که جواب نداده ،تبديل به جنگ فرهنگي و اقتصادي شده است. و عزت و شرف ما در گروه همين استقامت و پايداري است .
موفق و سربلند باشيد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 7/100137471)