علت عدم صدور فرمان دفاع نظامی از فلسطین

هر چه فكر مي كنم مانعي بر سر راه كشور براي دفاع نظامي از فلسطين نمي بينم. نهايت اين دفاع به جنگي بين آزاديخواهان جهان و دشمنان هميشگي شان مي انجامد . با این حال چرا فرمان جهاد صادر نمی شود؟

با سلام به شما دانشجوي گرامي و با تشکر از مکاتبه مجدد ، از اين‌که اين مرکز را براي بيان نظرات خود انتخاب نموده‌ايد قدردانيم.
در پاسخ به دغدغه ذهني شما لازم است مطالبي مورد اشاره قرار گيرد.
1. در آموزه‌هاي اسلامي تأکيدات بسيار زيادي بر مسؤول بودن هر فرد مسلمانان در قبال مشکلات ساير مسلمانان و آمادگي براي دفاع از سرزمين‌هاي اسلامي و جلوگيري از تسلط کفار وجود دارد و اين‌که شما خود را در اين زمينه مسئول مي‌دانيد بسيار قابل تقدير است.
2. يکي از مهمترين مسائلي که در مباحث سياست خارجي مورد توجه قرار دارد، استفاده از ديپلماسي عمومي است. اين روش به عنوان يکي از مؤثرترين روش‌ها براي به دست‌گرفتن فضاي عمل سياسي در دستگاه سياست خارجي است. غلبه در عرصه ديپلماسي عمومي اين امکان را به يک ملت و دولت مي‌دهد که بدون استفاده از ابزارهاي هزينه‌مند نظامي، تنها با استفاده از غلبه بر افکار عمومي نگرش خود را بر رقباي سياسي برتري داده تا آن‌جا که حتي مباني مشروعيت يک کشور را در افکار عمومي جهانيان با چالش مواجه کند، امري که شايد بسيار مؤثرتر از هجمه نظامي به آن کشور باشد. چرا که بعضاً استفاده از نيروهاي نظامي بدون در نظرگرفتن ميزان تأثيرگذاري آن در عرصه بين‌الملل باعث مظلوم‌نمايي هر چه بيشتر دولت مورد هجوم شود که خود زمينه‌ساز مشروعيت‌بخشي ناخواسته به آن در عرصه افکار عمومي خواهد بود.
3. نکته ديگري که در ارتباط با مسئله شما به ذهن متبادر مي‌شود، اين است که جنگ بدون استراتژي مناسب، نتيجه‌اي جز شکست نخواهد داشت، حتي اگر از روي ظاهر نيز پيروزي‌هايي به دست آيد. همان‌گونه که صلح بدون استراتژي نيز بر همين منوال است. در توضيح اين امر بايد گفت، اگرچه اهتمام و غيرت اسلامي جوانان مسلمان ايران، که در انقلاب اسلامي نمايان شد، هماره خود را موظف به دفاع از ملت‌هاي مظلوم جهان به خصوص ملت فلسطين مي‌داند که در جاي خود بسيار قابل تقدير و ستايش است، اما بايد مرز بين احساسات و تعقل را در اين زمينه مدنظر قرار داد. تصميم از روي احساسات صرف نتايج ثمربخشي را براي جامعه به دست نخواهد آورد. البته اين به معني نفي احساسات نيست بلکه به اين معني است که اين احساس صحيح بايستي از مسير تعقل زمينه تنظيم استراتژي مناسبي شود که نتايج مورد نظر را به دست دهد.
4. مطلب مطرح شده را به نوعي مي‌توان الهام‌گرفته از وصايا و پيام‌هاي حضرت امام خميني (ره) و رهنمودهاي حكيمانه رهبر معظم انقلاب دانست، چرا که در انديشه اين بزرگواران جهاد منحصر به جهاد نظامي نيست. جهاد فكري و سياسي يكي از شعبات مهم جهاد عليه كفار حربي و اشغالگران صهيونيستي است. چرا که اين روش موجب فراهم‌سازي بسترهاي محكوميت اسرائيل و شكسته‌شدن اقتدار و مشروعيت اين رژيم جعلي خواهد بود. امري که نقش‌پذيري فراتري از نيروي رزمنده و تك‌رو در صحنه دفاع از ملت فلسطين دارد. به عنوان نمونه مي‌توان به جهاد در عرصه فضاي مجازي يادکرد.
چنانکه مقام معظم رهبري مي فرمايد : «ملت ما در اين قضيه هم بيداري و هم آمادگي خودش را نشان داد. من لازم است از همه‏ي ملت كه در راهپيمائي‏ها و تظاهرات و شعارها موضع و عزم خودشان را نشان دادند، تشكر كنم؛ بخصوص از جوانهاي مؤمن و پرشوري كه به فرودگاه‏ها - در تهران و بعضي جاهاي ديگر - رفتند؛ كه ما را بفرستيد. خوب، دست ما بسته است؛ دست ما بسته است. ما اگر ميتوانستيم آنجا حضور پيدا كنيم، لازم بود حضور پيدا كنيم و پيدا هم ميكرديم؛ ما ملاحظه‏ي كسي را هم نميكرديم؛ منتها امكان ندارد؛ اين را همه بدانند. دولت جمهوري اسلامي و مسئولين جمهوري اسلامي هر كاري كه ممكن باشد كه كمك به آن ملت مظلوم باشد، ميكند، تا حالا هم كرده، بعد از اين هم خواهد كرد. منتها جوانهاي ما، جوانهاي پرشوري‏اند. اين نسل جوانهاي امروز ما با اين كارشان نشان دادند كه مثل همان نسل كربلاي 5 - كه همين روزها، روزهاي يادآور خاطره‏ي كربلاي پنج است - و نسل والفجر 4 و عمليات خيبر و عمليات بدر اند. اين جوانهاي امروز هم مثل همان جوانهاي بيست و پنج سال پيش، سي سال پيش آماده‏ي ميدان‏اند.
پولي كه دستگاه‏هاي جاسوسي و استعماري دشمنان به بعضي از عناصر خودفروخته‏ي داخلي دادند كه جوانهاي ما را منصرف كنند، تحليل بنويسند و اين آمادگي را خلاف حكمت و مصلحت وانمود كنند، هدر رفت. جوانهاي ما در همان جهتي حركت ميكنند كه انقلاب و اسلام و امام حسين (عليه‏السّلام) ترسيم كرده است. اين وضع كشور ماست. منتها در دنياي اسلام بايستي ملتها حضور خودشان، عزم خودشان را به طور مشخص نشان بدهند. بايد از دولتها بخواهند. بعضي از دولتهاي مسلمان تلاشهاي خوبي كردند؛ لكن كافي نيست. بايد با فشارهاي سياسي، با فشارهاي مردمي، دشمن را وادار به عقب‏نشيني كرد. ...متأسفانه فساد مطبوعات و دستگاه‏هاي خبري و روشنفكري در دنياي اسلام، فساد بسيار تأسف‏انگيزي است. در روزنامه‏ها، در مطبوعات عليه دولت قانوني كنوني فلسطين تحليل مينويسند، براي اين كه جنايات صهيونيستها را توجيه كنند! خداوند متعال از اينها نخواهد گذشت. حالا در داخل هم متأسفانه كم و بيش اين چيزها هست. البته در داخل كشور افكار عمومي قاطع ملت، همراهي ملت و دولت در اين جهتگيري، اجازه نميدهد به بعضي‏ها كه همان خط غلط و فريب و خيانت را دنبال كنند؛ والّا شايد بعضي بيش از اينها در اين زمينه اظهار لحيه ميكردند؛ حضور قاطع مردم و همراهي و شعارهاي مردم و دولت به اينها اجازه نميدهد. اما در كشورهاي ديگر متأسفانه اين كار دارد انجام ميگيرد. آنچه كه محصول و نتيجه اين حوادث است، چيست؟ در يك كلمه به طور قطع، پيروزي حق بر باطل است.
اگر دشمن خداي نكرده بتواند يكايك مبارزان فلسطيني را كه امروز در حماس دارند دفاع جانانه ميكنند و با عزم و اراده‏ي قاطع دارند ميجنگند، نابود كند، باز مسئله‏ي فلسطين با اين فاجعه‏آفريني‏ها از بين نخواهد رفت. بدون شك به تجربه‏ي گذشته، از قبل خيلي خيلي قويتر قامت بلند خواهد كرد و بر سر آنها خواهد كوبيد و بر آنها پيروز خواهد شد. ملت مسلمان ما بايد همين عزم راسخ را در ذهن خود، در دل خود نگه دارد؛ اين بصيرت را مغتنم بشمارد؛ اين آگاهي و بيداري را كه نصيب اين ملت شده است، مغتنم بشمارد و حضور خود را حفظ كند؛ مواضع خود را آشكارا نشان بدهد و به دنيا اعلام كند كه جمهوري اسلامي بر سر مواضع ظلم‏ستيز خود ايستاده است و براي آن، مقاومت و فداكاري خواهد كرد و مسلماً آنچه كه به دست خواهد آورد، از آنچه كه از دست خواهد داد، بمراتب گرانبهاتر و ارزشمندتر خواهد بود.» (بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي‏ در ديدار جمعي از مردم قم به مناسبت قيام نوزدهم دي‏ 19/10/1387)

5. البته بديهي مطالب مطرح شده به معني نفي اقدامات دفاعي نظامي در جاي مناسب و با طرح و برنامه‌ريزي دقيق عقلاني نيست. تعامل مستمر و مسئولانه شما عزيزان با مجموعه بسيج – به عنوان بدنه فعال ملت ايران – فرصتي است كه در صورت اقتضاي شرايط ظرفيت فوق‌العاده انقلابي و جهادي را براي حضور عيني در صحنه دفاع از مردم مظلوم فلسطين فراهم خواهد کرد.
در پايان اميدواريم مطالب مطرح شده پاسخ‌گوي دغدغه ذهني شما بوده باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 9/100136077)