دیدگاه ایت الله وحید در باره ولایت فقیه

دليل مخالفت آيت الله وحيد با مقام معظم رهبري چيست؟ آيا ايشان ولايت فقيه را قبول ندارند. لطفا نظرات ايشان را در مورد اصل ولايت فقيه ذكر كنيد.

با سلام و تشکر از انعکاس سوالات خود به اين مرکز. بر خلاف آنچه که تبليغات مسموم بيگانگان در صدد القاي آنند که ميان آيت الله وحيد با نظام و رهبري اختلاف وجود دارد ، چنين سخناني شايعه اي بيش نبوده و صحت ندارد.
حضرت آيت الله وحيد خراساني اصل ولايت فقيه و اينكه در زمان غيبت امام معصوم(ع) فقيه عادل و مجتهد جامع الشرايط را در اموري نظير: افتا، وجوهات شرعيه و...قبول دارند . ايشان در مورد نظام اسلامي , معتقدند که حمايت از نظام لازم است و در اين باره فرمودند: اگر اين نظام اسلامي نباشد، معلوم نيست چه در مي‎آيد؟ بدتر از گذشته مي‎شود. حمايت از اين نظام را لازم و واجب مي‎دانم.(پايگاه اطلاع رساني عصر ايران و تابناک 26/1/87)
آيت الله وحيد خراساني درخصوص رهبر انقلاب نظرات قابل تاملي دارند كه بيان آن در ايام سفر آيت الله خامنه اي به شهر قم قابل توجه است.
به گزارش جهان اين درحالي است که جريان ضدانقلاب تلاش مي کند نظرات آيت الله وحيد را در مقابل رهبري نشان دهند.
* هنگامي كه آيت الله آملي لاريجاني براي مشورت به خدمت آيت الله وحيد خراساني رسيده بودند تا نظرات ايشان را در خصوص پست رياست قوه قضاييه جويا شوند ايشان فرمودند به هرطريق كه مي توانيد اين سيد را كمك دهيد ايشان تنها است اگر شما او را كمك نكند پس چه كسي به ايشان ياري رساند.
* روزي يكي از طلبه ها خدمت آقاي وحيد خراساني مي رود و از اوضاع و احوال كشور گلايه مي كند و ايشان خطاب به اين طلبه جوان مي گويند آيا من مي توانم كشور را اداره كنم ؟
اين طلبه جوان بعد از مدتي تفكر مي گويد؟ خير شما نمي توانيد اين كشور را اداره كنيد
آيت الله وحيد مي گويند به راستي چه كسي بهتر از مقام معظم رهبري مي تواند اين كشور را اداره كند.
* آیت‌الله محمد مهدی شب‌زنده‌دار نيز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حمایت آیت‌الله وحید خراسانی از مقام معظم رهبری گفت: آیت‌الله العظمی وحید خراسانی که ما بیست و چند سال خدمت ایشان مشرف می‌شدیم و تلمذ کردیم، چند بار در جلسات مختلف فرمودند «کارهای آقای خامنه‌ای بر‌اساس موازین است».
وی ادامه داد: یعنی ایشان ضوابط شرعی را مراعات می‌کنند و اصل در این است که هوا و هوس ندارند و وقتی تشخیص می‌دهند که این حکم، حکم خداست به آن عمل می‌کنند و این یک شهادت بزرگی است.
استاد دروس خارج حوزه علمیه قم گفت: در جلسه دیگری هم آیت‌الله وحید خراسانی از آیت‌الله خامنه‌ای و پدر ایشان تعریف کردند، بنابراین وقتی مقام معظم رهبری به حرم اهل بیت و قم مشرف می‌شوند، وظیفه همه ما است که از مقام شامخ ایشان تجلیل کنیم.
وی بیان داشت: این تجلیل، تجلیل از اسلام، مذهب، اهل بیت و مرجعیت بوده و شکر نعمت حکومت اسلامی است که خداوند متعال به این مملکت ارزانی داشته است.

همچنين اين مرجع بزرگوار نسبت به مسائل مختلف جامعه اسلامي حساسيت لازم را داشته و در صورت لزوم ديدگاهها و تذکرات خود را به مسئولين ارائه مي دهند .که به چند نمونه اشاره مي شود:
به نوشته روزنامه «ابرار»، آيت‌الله وحيد خراساني در ديدار برخي اعضاي جامعه مدرسين گفت: براي حفظ شعاير حسيني، بايد از ورود بدعت‌ها و كارهاي خلاف به نام عزاداري، جلوگيري كرد.
آيت‌الله وحيد خراساني در ديدار برخي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، حمايت از نظام اسلامي را واجب دانست و با انتقاد از برخي كارهاي خلاف كه به نام عزاداري انجام مي‌گيرد، گفت: موضوع، حكم وجوب حفظ شعاير حسيني (ع) است. اين كارهاي خلاف، بدعت است.
آيت‌الله وحيد خراساني در بيان مصداق بدعت در عزاداري، عربده كشيدن، گفتن جملات كفرآميز مانند «لا اله الا زينب» و «لا اله الا فاطمه» و خود را حسين الهي ناميدن و... اشاره و تصريح كرد: اين‌ها كه شعاير حسيني (ع) نيست. حكم وجوب مربوط به حفظ و تقويت شعاير حسيني (ع) است، نبايد حكم از اين موضوع به موضوع ديگري جابه‌جا كرد. (۲۶ فروردين ۱۳۸۷)


آيت الله وحيد خراساني از مراجع تقليد در ديدار فرمانده انتظامي استان قم گفت : بايد به همت نيروي انتظامي اصول عقائد مردم حفظ شود.
به گزارش ايسنا اين مرجع تقليد همچنين گفت : ان شاالله با اين نيتي كه شما داريد جرايم نه تنها به حداقل مي رسد بلكه به صفر خواهد رسيد شما توفيق پيدا كرده ايد كه متصدي كاري باشيد كه بسيار مهم است و آن امنيت است ; در حالي كه از نظر انسان گرسنگي بالاترين درد است ولي خداوند در قرآن خوف را بر اين امر مقدم شمرده است يعني اول امنيت بعد سيري .
ايشان ادامه داد : خدمت در راه امنيت در نزد خداوند اجر دارد امنيت شعبي دارد و رسيدن به همه آنها مهم است امنيت شامل امنيت مادي اخلاقي و افكاري است كه امنيت افكاري بر همه مقدم است ; امنيت افكاري اين است كه ان شاالله شما بايد كاري كنيد كه در اين مملكت مجالسي كه موجب انحراف اعتقادي مردم است برچيده شود.
اين مرجع تقليد افزود : بايد به همت نيروي انتظامي اصول عقائد مردم حفظ شود محافل تبليغ مسيحيت بهائيت وهابيت صوفي گري و... ان شاالله بايد به همت نيروي انتظامي برچيده شود آفت مهم فكري از اين مجالس و محافل پيدا مي شود آنها مفسد و بزرگ ترين مخل امنيت كشور هستند.
آيت الله وحيد خراساني با اشاره به امنيت اخلاقي خاطرنشان كرد : فقر در مردم غوغا مي كند غالب مردم گرفتار فقر هستند; آن وقت چگونه دخترها و پسرها به ثمر مي رسند. اينها زندگي مي خواهند لذا روز به روز مفاسد اجتماعي بيشتر مي شود آنچه وظيفه شماست اين است كه از گسترش مفاسد اجتماعي و اخلاقي جلوگيري كنيد و ان شاالله به همت شما اين معضل از قم ريشه كن شود.
اين استاد حوزه توصيه كرد : شما عزيزان دو نكته را از دست ندهيد اول اتكا به خداوند كه مبدا وجود است و دوم امام زمان (عج ) كه واسطه فيض است . نيروها را طوري تربيت كنيد كه به نماز و توسل به امام زمان (عج ) بيشتر اهميت دهند و ان شاالله به كمك اين دو به مقصد اعلا خواهيد رسيد.
در ابتداي اين ديدار سردار توكلي فرمانده انتظامي استان قم گزارشي از فعاليت ها و عملكرد فرماندهي انتظامي استان ارائه كرد.
که همه مبين اهتمام ايشان به حفظ و کارآمدي نظام اسلامي در راستاي تحقق وظايف خويش است .
در پايان ضمن آرزوي موفقيت روز افزون براي شما , به دليل گستردگي مطالب اگر همچنان شبهه يا ابهامي وجود دارد در مکاتبات بعدي مرقوم نمائيد تا بررسي و پاسخ داده شود
(روزنامه جمهوري اسلامي 23/12/1388 صفحه شهرستان) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 14/100132632)