علت عدم موضعگیری در برابر چین و روسیه به دلیل کشتار مسلمانان چین و چچن

انتقادي که به نظام ما مي شود و ما دانشجويان اصولگرا جوابي براي آن نداريم عدم موضع گيري نظام و حتي رهبري عليه رژيمهاي روسيه و چين به خاطر کشتار مسلمانان در چچن و چين است؟ چه بايد گفت؟

درپاسخ سوال شما بايد بگوييم اينکه نظام جمهوری اسلامی در مورد مساله چچن و سين کيانگ چين موضع گيری ننموده است , سخن نادرست و خلاف واقعيت است و مسئولان نظام در قبال اين قضايا بی تفاوت وساکت نبوده و موضع گيری نموده اند . به عنوان نمونه در قضيه چچن مسئولان جمهوری اسلامی موضع گيری و واکنش نشان دادند تا جائيكه رئيس جمهور وقت روسيه ايران را متهم به حمايت از مبارزان چچن نمود (روزنامه اطلاعات 28/10/74) آقای خاتمی رئيس جمهور وقت كشورمان هم به روسها در مورد ادامه حملات هشدار داده و به عنوان رئيس سازمان كنفرانس اسلامي اين مسئله را پي گيري نمود.( همان 10/ 10 /1379) در مورد سين کيانگ چين نيز علما و مراجع تقليد و مسئولان نظام واکنش نشان داده و ابراز نگرانی و نارحتی ار کشتار مسلمانان نمودند .
آيت‌الله العظمی مکارم شيرازی در اين باره فرمودند : اخبار وحشتناكى كه از ايالت سين كيانگ چين درباره كشتار وسيع و سركوب مسلمانان اين منطقه منتشر شده است، موجب تأسف شديد هر مسلمان و انسان آزاده‏اى است... گرچه دولت چين آن را يك نزاع قومى قلمداد مى‏كند، ولى حمايت دولت از گروه مخالف و سركوب شديد مسلمانان و تعطيلى مساجد آنها، همه حكايت از اين دارد كه توطئه‏اى بر ضد مسلمين منطقه در جريان است. درست است كه دولت و ملت چين روابط دوستانه و نزديكى در امور اقتصادى و سياسى با ما و ساير كشورهاى اسلامى دارند، ولى اين دليل بر آن نمى‏شود كه برادران و خواهران مسلمان ما را در آن منطقه به وضع فجيعى سركوب كنند و ما خاموش بنشينيم... از همه مسلمانان و تمام آزادگان جهان دعوت مى‏كنيم كه اعتراض شديد خود را نسبت به اين حركت غير دوستانه اظهار دارند و يكصدا از دولت چين بخواهند كه به اين وضع خاتمه داده و مجرمان را مجازات كنند. مردم از مسئولان دولت جمهورى اسلامى نيز انتظار دارند در اين مورد سكوت نكنند و موضع قوى مناسبى بگيرند و برادران و خواهران مسلمان خود را تنها نگذارند.
آيت الله العظمی نوری همدانی نيز فرمودند: متأسفانه اين روز ها جنايتی بزرگتر و وحشتناک تر از آنچه که در کشور آلمان واقع شد ويک زن مسلمان به خاطر رعايت حجاب کشته شد، در کشور چين اتفاق افتاده است... برهر مسلمان لازم است هنگاميکه هرچند يکنفر از مسلمانان به واسطه فکر و فرهنگ شيطانی مورد ظلم قرار بگيرند چه در غرب باشد يا در شرق، بی تفاوت نباشند... مسلمانان از دولت چين، مجازات مجرمين و رعايت حقوق شهروندي را مي‌خواهند، و از دولت جمهوري اسلامي ايران نيز انتظار مي‌رود که سکوت نکند و موضع مناسب و لازم را اتخاذ کند و برادران و خواهران اسلامي را تنها نگذارد و به وظيفه اسلامي خود عمل کند.
آيت‌الله العظمی صافی گلپايگانی نيز خاطر نشان نمودند : از کشورهای اسلامی می‌خواهيم که در اين تجاوزات که در گوشه و کنار دنيا به حقوق مسلمانان می‌شود عکس‌العمل نشان داده و هيچ تبعيض و تفاوتی قائل نشوند. بايد به طور مناسب و مؤثر اعتراض نموده و تجاوز به حقوق مسلمانان در هر کجا و هر کشوری که باشد محکوم نمايند و با مسلمانان چه چينی باشد يا اروپايی يا از هر جای ديگر همدردی نمايند... از مجامع بين‌المللی و مدعيان دفاع از حقوق بشر می‌خواهيم که اين دوگانگی‌ها و سياست‌بازی‌ها را در مسئله حقوق بشر کنار بگذارند و انسان‌ها را به دو بخش مخالف و موافق غرب تقسيم نکنند و وضع حقوق بشر در چين را ناديده نگيرند. انسان‌ها در همه جا بايد از حقوق انسانی خود برخوردار باشند و مورد ظلم و ستم وسلب حقوق خود قرار نگيرند. از وزارت امورخارجه نيز می‏خواهيم که در مقابل کشتار‌ مسلمانان بی‌دفاع چين موضع گرفته و اعتراض نمايند و وظيفه‌ اسلامی و انسانی خود را به بهترين وجه انجام دهند.
علاوه بر مراجع عظام تقليد مقامات رسمی ايران نيز در اين رابطه موضع‏گيری کردند:
آيت‏الله هاشمی رفسنجانی رييس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخيص مصلحت نظام در نماز جمعه روز 26 تیر 1388 نسبت به حادثه سين‏کيانگ ابراز تأسف كرد و به دولت چين هشدار داد که اين مسائل به نفع آن نيست. و اظهار داشتند :«بر مسلمانان چين روزهاي تلخي مي‏گذرد. من در اينجا به دولت چين عرض مي‏كنم كه از آن‌ها انتظار مي‌رود بتوانند در مقابل مظالمي كه به اين مردم وارد مي‌شود كار درستي انجام دهند. ما برادرانه به دولت چين كه آن را يك دولت عاقلي مي‏دانيم و در جهت توسعه كشورش دارد كار مي كند نصيحت مي‏كنيم که اين به نفع آنها نيست. اينها مي‏دانند يك ميليارد و ششصد ميليون و نزديك 60 كشور مستقل مسلمان در دنيا هست. در همه دنيا مسلمانان حالا هويت و شخصيت دارند و همه اينها دلشان با مسلماناني كه امروز در چين مورد ستم قرار مي گيرند مرتبط است. چين منافع خودش را ملاحظه كند و ارتباط خودش با دنياي اسلام و دولت‏هاي مسلمان را در نظر بگيرد؛ و ان‏شاالله ما از اين به بعد شاهد چنين ظلمي در چين و جاهاي ديگر نسبت به مسلمانان نباشيم».
منوچهر متكي وزیر امور خارجه نيز در دو تماس تلفني جداگانه با «كمال احسان اوغلو» دبير كل سازمان كنفرانس اسلامي و نيز «يانگ جيه» وزير امور خارجه چين، كشته و زخمي شدن تعداد زيادي از مسلمانان اين كشور مورد بحث و بررسي قرار داد. وی در اين گفت‏وگوهاي تلفني، نگراني جمهوری اسلامی از شرايط پيش آمده را اعلام نمود و خواستار حمايت از حقوق مسلمانان چين و پيگيري اين مسأله شد( پايگاه خبری , تحليلی اهل بيت عليهم السلام , گزارش جامعی از بحران سين‏کيانگ چين ) بنابر اين , اين گونه نيست که مسئولان نظام جمهوری اسلامی نسبت به اين قضايا عکس العملی انجام نداده باشند. البته موضع گيری نظام جمهوری اسلامی در اين دو مساله نبايد با موضع گيری و عکس العمل نظام در مساله فلسطين مقايسه گردد , زيرا آنچه در فلسطين اشغالی توسط رژيم صهيونيستی با حمايت همه جانبه آمريکا صورت می گيرد با اين قضايا متفاوت است . سرزمين فلسطين توسط رژيم اسرائيل غصب شده و طبيعی ترين حق آنها ناديده گرفته شده و نظام جمهوری در کنار اين مردم مظلوم ايستاده است اما آنچه در چچن و سين کيانگ چين اتفاق افتاده است اين گونه نيست در مساله چچن مسلمانان اين منطقه ادعای خودمختاری داشته و خواستار جدايی از روسيه هستند و در مساله سين کيانگ نيز درگيری قومی ميان دو گروه بوده که يک طرف مسلمان می باشند .طبيعی است که نظام جمهوری اسلامی در اين دو قضيه آزادی عمل و ابتکاری که در مساله فلسطين دارد را دارا نبوده و شرايط و زمينه برای اقدامات و عکس العمل بيش از اين فراهم نمی باشد . و همانگونه که در قانون اساسی آمده است « جمهوری اسلامی ايران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می داهند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می شناسد . بنابر اين در عين خود داری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملتهای ديگر از مبارزه حق طلبانه مستضعفين در برابر مستکبرين در هر نقطه از جهان حمايت می کند .»( قانون اساسی , اصل 154) از اين رو جمهوری اسلامی هر چند از حقوق مسلمانان در سرتاسر جهان دفاع و حمايت می کند اما اگر در مواردی چنين امری موجب دخالت در امور داخلی کشورها باشد بر اساس موازين بين المللی چنين مساله ای جايز نمی باشد .و بديهی است که نظام جمهوری اسلامی که قوانين بين المللی را به رسميت شناخته است نمی تواند برخلاف موازين بين المللی در امور داخلی کشورها دخالت نمايد . هر چند تا حد امکان از مسلمانان حمايت به عمل می آورد .در قضيه چچن و سين کيانگ چين نظام جمهوری با چنين محذوری روبرو است و عکس العمل و واکنش بيش از اين از سوی نظام جمهوری اسلامی در اين دو مورد اتهام دخالت در امور داخلی اين کشورها را متوجه ايران خواهد نمود . بر اين اساس عکس العمل و موضع گيری نظام جمهوری اسلامی در حمايت از مسلمانان در همه موارد يک شکل و به يک ميزان نبوده و با توجه به شرايط و زمينه ها متفاوت می باشد و اين به معنای تفاوت قائل شدن ميان مسلمانان نبوده و از نظر مسلمان بودن هيچ تفاوتی ميان مسلمانان نمی باشد و آنچه موجب تفاوت موضع گيری و عکس العمل نظام جمهوری اسلامی در برخی مسائل می گردد , تفاوت در شرايط و موقعيت هاست . از اين رو عکس العمل جمهوری اسلامی در اين دو مورد منافاتی با شعار نه شرقی و نه غربی نداشته و جمهوری اسلامی سياست نه شرقی و نه غربی و نفی سلطه پذيری و تسليم نشدن در برابر افزون طلبی های قدرتهای بزرگ را محور مناسبات بين المللی قرار می دهد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 2/100127843)