راهکارهای مبارزه با تهاجم فرهنگی و شناخت خوب از بد در دوران فتنه

براي مبارزه با تهاجم فرهنگي و شناخت خوب از بد و شناخت فتنه چکار کنم؟

ضمن آرزوي موفقيت براي شما دوست گرامي ،پرسش حاضر از ابعاد مختلفي تشکيل شده که سعي مي نمائيم موضوع اساسي نامه يعني تعيين وظايف دانشجو و اوليت هاي که در اين زمينه وجود دارد را به صورت مختصر بررسي نمائيم ؛ وظيفه اول و اولويت کاري شما همان تحصيل و پيشرفت تحصيلي است و در اوقات برنامه ريزي شده و در حد توان به مطالعه در زمينه هاي مورد نياز نظير آنچه ذکر نموده ايد، بپردازيد. وجود چنين افرادي دغدغه خوبي است که شما را وادار کند که به امور درسي و علمي و تخصصي تان بيشتر توجه نماييد هر چند ميدان را خالي کردن در کوتاه مدت و موفقيت فعلي نيز به صلاح نيست و بايد دقت داشته باشيد كه اگر توان علمي ما بالا نباشد نمي توانيم خدمت اساسي و بنيادين به جامعه اسلامي خويش داشته باشيم لذا توصيه مي شود: 1. اولويت اولتان را درس و مطالعه و پيشرفت تحصيلي خود قرار دهيد. 2. با برنامه ريزي متناسب با توانتان به امور فرهنگي دانشگاه و جامعه رسيدگي نمائيد . 3. به تقويت بعد ديني و معرفتي خود بپردازيد. 4. به افراد ديگر و همفکر خود ميدان بيشتري داده و برخي کارها و فعاليت ها و مسؤوليت ها را به آنها واگذار کرده و نخواسته باشيد تمام کارها را خود مستقيما انجام داده که هم خارج از توان شماست و هم لطمه به درستان بزند . 5. سلامت فرهنگي خود در حال حاضر از هر امر ديگري لازم تر و ضروري تر است. بنابراين اگر هر فعاليتي که سلامت شما را تهديد مي کند را کنار بگذاريد و مسؤوليت و ديني که نسبت به آن احساس وظيفه مي کنيد در حد توانتان انجام دهيد .
مقام معظم رهبري در زمينه وظايف مختلف دانشجويان مي فرمايند : «به نظر من، جوانان انقلابي دانشگاه - چون بحث دانشجو را داريم - سعي كنند خوب درس بخوانند؛ خوب فكر و معرفتشان را بالا ببرند؛ سعي كنند در محيط خودشان اثر بگذارنند؛ فعال باشند، نه منفعل؛ روي محيط خودشان، اثر فكري و رواني بگذارند؛ اين شدني است. يك جوان گاهي اوقات مي‏تواند مجموعه‏ي پيراموني خودش را - كلاس را، استاد را، حتّي دانشگاه را - زير تأثير شخصيت معنوي خودش قرار بدهد. البته اين كار با سياسيكاري به‏دست نمي‏آيد؛ با معنويت به‏دست مي‏آيد؛ با صفا به‏دست مي‏آيد؛ با استحكام رابطه با خدا به‏دست مي‏آيد. عزيزان من! رابطه‏ي با خدا را جدي بگيريد. شماها جوانيد؛ به آن اهميت بدهيد، با خدا حرف بزنيد، از خدا بخواهيد. مناجات، نماز، نماز با حال و با توجه، براي شما خيلي لازم است؛ مبادا اينها را به حاشيه برانيد.» در ادامه مناسب ديديم تا «بخشهائي از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي‏ در ديدار هزاران نفر از اعضاي بسيج دانشجويي دانشگاههاي سراسر كشور » (مورخه31/ 02/ 86)
در هر صورت بايد توجه داشته باشيم تهاجم فرهنگي، مقوله‏اي حقيقي و برنامه‏ريزي شده است و تنها راه مبارزه با آن نيز مصونيت بخشيدن به جوانان و ديگر افراد جامعه است. از راه تمسّك به فرهنگ غني اسلامي و ملّي اين مرز و بوم و استفاده كارآمد از همه امكانات ـ به ويژه دستگاه‏هاي فرهنگي‏ ـ و بسيج همه اقشار مردم براساس برنامه‏اي دقيق و حساب شده، مي‏توان به اين مهم دست يافت. بر اين اساس، مهم‏ترين راه‏هاي مصون ماندن از اين تهاجم، عبارت است از: 1. حفظ و تعميق ارزش‏هاي اسلامي و ملّي از طريق فرآيند صحيح جامعه‏پذيري و عوامل آن؛ (مانند خانواده، مدرسه، رسانه‏ها و....) و نيز آگاه نمودن جوانان با پيشينه‏هاي درخشان تمدنّ اسلامي و دستاوردهاي مادي و معنوي عظيم انقلاب اسلامي. 2. تحققّ حيات طيبه اسلامي و حفظ ارزش‏هاي انقلابي، استقرار عدالت اجتماعي و قسط اسلامي، تأمين رفاه و امنيت براي مردم در سايه ايمان به خداوند و حاكميت ارزش‏هاي الهي. 3. هوشياري و بيداري در مقابل انحراف معنوي جامعه اسلامي. 4. احياي فريضه مهم امر به معروف و نهي از منكر كه يكي از اركان اساسي اسلام و ضامن حفظ و بقاي فرايض و ارزش‏هاي الهي است. 5. ايجاد باور عميق، ريشه‏دار، عقلاني و مبتني بر نظام ارزشي اسلام در مديران جامعه؛ يعني، كساني كه در دستگاه‏هاي رسمي قانوني، به ويژه فرهنگي، نقش ايفا مي‏كنند. 6. تلاش و تدبير جدي و گسترده براي تثبيت نظام ارزشي مطلوب در بخش‏هاي مختلف جامعه (اعم از سياسي، اقتصادي، فرهنگي و...). 7. تبلور و تجلّي اين نظام ارزشي در رفتار حقيقي و حقوقي مديران ساختار كلان كشور و برنامه‏هاي اجرايي. براي مصون ماندن از تهاجم فرهنگي بيگانگان و گريز از الگوها و گرايش هاي غربي در دو جهاد عمده بايد كوشيد: جهاد علمي و عملي. در جهاد علمي، شخص بايد معرفت خويش را نسبت به ارزش‏ها و هنجارهاي ديني پيوسته روزافزون سازد تا نيك را از بد، و سره را از ناسره، به خوبي بازشناسد و با شعور و آگاهي در مسير نيكي‏ها گام بردارد. جهاد عملي به دو بخش تقسيم مي‏شود: فردي و اجتماعي. جهاد عملي فردي حركتي دائمي و خستگي‏ناپذير در برابر هواها و خواسته‏هاي نفساني است. اين جهاد، عزمي استوار و مراقبتي دائمي مي‏طلبد و بدون ارتباط پيوسته با خدا و جديتّ در مخالفت با شيطان نفس، نمي‏توان از آن سرافراز بيرون آمد. در اين مسير، شخص بايد نخست به انجام واجبات و ترك محرمات همت گمارد. در مرتبه دوم، انجام مستحبّات و ترك مكروهات را وجهه همت خويش قرار دهد و در مرتبه سوم هر آنچه غير خدايي است‏ـ حتي برخي از مباحات راـ از خود دور سازد و به غير خدا و آنچه مطلوب او است، نپردازد. اما جهاد عملي اجتماعي، كوششي جمعي است در جهت تغيير و اصلاح جامعه و مبارزه با آلودگي‏ها و انحرافات، و بسط علم، اخلاق، معنويت، فضيلت و تقوا در جامعه. اين مهم نيز مستلزم برنامه‏ريزي دقيق و مشورت و همگامي با صاحب‏نظران و ديگر دوستان همراه و هم‏رأي است. براي آگاهي بيشتر ر.ك: علي ذوعلم، فرهنگ و تهاجم فرهنگي، بر گرفته از سخنان مقام معظم رهبري؛ انقلاب و ارزش‏ها؛ ابوالفضل اشرفي، بحران هويت اجتماعي و آسيب‏شناسي انقلاب (مجموعه مقالات آسيب‏شناسي انقلات اسلامي) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100127184)

Tags: