آيت الله سيستاني-ولايت مطلقه فقيه -آيت‏الله سيستاني و رهبري

آيت الله سيستاني ولايت آيت الله خامنه اي را قبول دارند يا نه؟

قبل از اشاره به اصل پاسخ،ذکر مقدمه­ای کوتاه خالی از لطف نخواهد بود.
مقدمه:آنچه می توان از آن به عنوان نقطه عطف و مجمع انظار تمام فقهای بزرگ شیعه،پیرامون مساله ولایت فقیه یاد نمود این است که تمام این بزرگواران، ولایت را برای فقیه جامع الشرائط،در سه حوزه­ی افتا،قضا و امور حسبیه پذیرفته اند ولی برخی با تمسک به اطلاق ادله موجود،معتقد به ولایت فقيه در زمينه زعامت سياسي جامعه شده و آن را در پهنه تشکیل حکومت نیز دیده وگفته­اند این ولایت در واقع همان ولایت نبی اکرم و امامان معصوم(ع) می باشد اما عده­ای دیگر،ازاین ادله چنین اطلاقی استفاده نکرده وآن را محدود به موارد فوق دانسته اند.
آیت الله سیستانی در زمره دسته دوم از فقهاءمی باشندکه ولایت را برای فقیه جامع الشرائط در راستای حفظ نظام مملکت اسلامی که مقبول عامه مومنین باشد پذیرفته­اند که درحقیقت همان ولایت مقیده فقیه منظورمی باشد. ايشان در اين زمينه معتقدند: «ولايت فقيه در زمان غيبت در امور عامه ثابت مي شود و حکم حاکم شرعي عادل که مورد قبول عامه مؤمنين است در مواردي که نظام جامعه بر آن متوقف است، نافذ است.» ايشان مي فرمايند: «حکم کسي که ولايت شرعي دارد در امور عامه که نظام جامعه و معاش مردم به آن مبتني است بر همه نافذ است حتي بر مجتهدين ديگر.»( http://www.sistani.org. «استفتاء از دفتر آيت الله سيستاني در قم) اقدامات و عملکردهاي ايشان خصوصا در حوادث عراق بعد از اشغال، همگي حکايت از پاي بندي ايشان به اين اصل مهم الهي در دوران غيبت امام زمان(عج) مي باشد.
اما در رابطه با نظرگاه آیت الله سیستانی نسبت به شخص ولایت رهبری معظم باید گفت اصولا فقها در طرح مباحث علمی خود در پی تشخیص و تعیین مصداق و یا مصادیق نبوده و تنها به بیان شاخص­ها و خصوصیات می پردازند که در هر زمانی ممکن بر یکی از فقهاء جامع الشرائط منطبق گردد.
بنابراین می توان گفت نظر ایشان در محدوده ولایت فقيه برای فقیه جامع الشرائط،قابل انطباق خواهد بودو رهبری معظم انقلاب مصداق اتم و اکمل آن در این عصر بوده و مورد تایید آیت الله سیستانی می باشند.
بعنوان نمونه می توان به چند مورد اشاره کرد.
1: دیدار ايت الله هاشمی رفسنجانی با آیت الله سیستانی در نجف اشاره کرد که ایشان بر تبعیت از رهبری به آقای هاشمی صریحا تاکید می نمایند و آن را رمز موفقیت ایران و حل مسایل می شمرند.(به نقل از سایت راسخون http://rasekhoon.net/news/Show-54994.aspx)
2: دیدارها و تماس هایی که از سوی دفتر ایشان با رهبری معظم انقلاب مرتبا حاصل می شود نیز نمونه آشکاری دیگری در این راستا می باشد.(به نقل از سایت بهشت ایران http://dehnar1400.persianblog.ir/post/95/)
منابع:
1:«سایت راسخون»
2:«سایت بهشت ایران» (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100125649)