رابطه جریانات فتنه 88 با کودتای کاریکاتوری

چرا مقام معظم رهبري کودتاي رنگي و مخملي بعد از انتخابات را کودتاي کاريکاتوري ناميدند؟


رهبري در سخنراني‌هاي اخير خود که پس از حوادث انتخابات رياست‌جمهوري ارائه نموده‌اند. چنين بيان داشته‌اند که نمي‌توان با کاريکاتور انقلاب، انقلاب درست کرد. عين عبارت ايشان که در مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري دهم بيان فرمودند چنين است: «دست‌هايي از مدت‌ها پيش در كار بودند، مقدماتي فراهم مي‌كردند كه بتوانند از مقطع انتخابات عليه ملت ايران استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اي بكنند. خوشبختانه ملت ايران هوشيار بود و هوشيار است. فضا را غبارآلود كردند، دهان‌ها را قدري تلخ كردند؛ اما نتوانستند آن كاري را كه مي‌خواهند، انجام بدهند. اين هوشياري شما ملت بود. اين تجربه‌ي ما بود كه بدانيم دشمن ما كمين كرده است. دشمنان ما هم از اين انتخابات به نظر من يك تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اي اندوخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، و اگر نيندوختند، بايد بيندوزند. و آن اين است كه: دشمن بداند با چه حقيقتي روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو است؛ در فهم نظام اسلامي و انقلاب اسلامي دچار اشتباه نشوند؛ خيال نكنند انقلاب اسلامي و نظام اسلامي را با اين‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جور كارهاي پيش پا افتاده مي‌توان به زانو درآورد. نظام اسلامي زنده است. خيال نكنند با يك تقليد مغلوط از حضور عظيم مردمي در انقلاب سال 1357، يك كاريكاتور از آن انقلاب، مي‌توانند به عظمت انقلاب و نظام اسلامي ضربه بزنند. اين تجربه براي دشمن بايد پيش آمده باشد. اشتباه نكنند؛ نظام اسلامي با اين حرف‌ها شكست نخواهد خورد».
اگرچه بيان ايشان نيازي به تحليل نداشته و خود گوياي تمامي مطالب مدنظر ايشان است، اما به تبيني کوتاه از سخنان ايشان اشاره مي‌کنيم. رهبر معظم انقلاب برخي کارهايي که توسط جريان‌هاي آشوب‌طلب، انجام مي‌شد را به ترسيم کاريکاتوري از يک واقعيت، تشبيه کرده‌اند. کاريکاتور تصويري است که بر اساس يک واقعيت، طراحي شده و در آن واقعيت با ساختاري غيرمتناسب ارائه مي‌شود. اين عدم تناسب خود اسباب تمسخر بينندگاني را که واقعيت اصلي آن را مي‌دانند، فراهم مي‌کند.
بر اين اساس مي‌توان گفت، رهبري معظم با تشبيه فعاليت‌هاي جريان فتنه در به کارگيري برخي نشانگان انقلاب اسلامي 57، به کاريکاتوري از انقلاب، اين نکته را خاطر نشان کرده‌اند که نمي‌توان با يک طرح کاريکاتوري به اصل دست‌يافت، تنها زيرا اين طرح تناسبات واقعي را دارا نبوده تنها مي‌تواند واقعيتي فرضي و غيرحقيقي را به مخاطب منتقل کند.
حال چرا فعاليت‌هاي جريان فتنه، به کاريکاتور شباهت دارد. براي تبيين اين امر لازم است، شرحي مختصر از روند و مختصات انقلاب اسلامي بيان کنيم. جريان انقلاب اسلامي مردم ايران در بهمن 57 به رهبري مرجعيت ديني زمان، آيت‌الله‌العظمي امام خميني، داراي مشخصه‌هاي منحصر به فردي است که توانسته تحولي عظيم را در جريان بيداري اسلامي و نظام‌سازي ايجاد کند. اصالت ديني، ملي، فراگيري آن در ميان تمامي مردم ايران علي‌رغم تفاوت سلايق و نگرش‌ها، رهبري اصيل، سابقه تاريخي ارزشمند مجاهدت‌هاي ديني و ملي، و مهمتر از همه خواست همگاني مستقل از نگرش‌هاي وابسته به غرب و شرق، همگي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد انقلاب اسلامي مردم ايران در بهمن 57 بود، که توانست طومار استبداد و استعمار را در ايران در هم پيچيده، پايه‌گذار نظامي مبتني بر آموزه‌هاي ديني و مردمي باشد. اين رخداد عظيم برخي نشانگاني نيز داشته است، نشانگاني از عظمت‌هاي ناپيداي موجود در نهضت. حال اگر کسي تخيل کند که با تقليد مغلوط، تقليد بدون پشتوانه، يا به تعبيري انجام مضحک برخي اين نشانگان مي‌تواند به آن عظمت دست پيدا کند، در واقع تصوري کاريکاتورگونه از انقلاب را در ذهن خود ترسيم نموده و فکر مي‌کند، اين کاريکاتور در واقع همان واقعيت را نتيجه مي‌دهد.
اميد است مطالب مطرح شده در راستاي هرچه عميق‌تر کردن بصيرت جريان‌هاي فرهيخته جامعه مؤثر باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100125191)