شيعيان يمن-درگيريهاي يمن-جنبش الحوثي -عربستان و شيعيان يمن

چرا دولت يمن شيعيان اين کشور را سرکوب مي کند و چه نفعي براي دولت عربستان دارد ؟

در بررسي اين موضوع ابتدا به صورت مختصر مطالبي پيرامون جنبش شيعيان يمن ارائه گرديده و سپس دلايل سرکوب گسترده و وحشيانه اين جنبش توسط دولت يمن و منافع عربستان را مورد بررسي قرار مي دهيم :
رهبر شيعيان يمن سيد عبدالمالك الحوثي است و خانواده الحوثي مدت‌هاست كه رهبري شيعيان را در يمن به عهده دارند .جهت آشنايي با تاريخچه ، اهداف و عملکردهاي اين جنبش مقاله اي ارائه مي گردد :
اشنايي با جنبش الحوثي يمن
حدود 42 در صد از جمعيت يمن را شيعيان تشکيل ميدهد که خود به سه گروه تقسيم مي شوند :
-1 زيدي ها که اکثريت را تشکيل ميدهند 2- اسماعليان 3- شيعيان اثني عشري
شيخ بدرالدين ازمشايخ بزرگ شيعه زيدي يمن بود که سه فرزندش را در راه دفاع از دين تقديم کرد . حسين الحوثي يکي از فرزندان شيخ بود که بعنوان برجسته ترين چهره و موسس جنبش الحوثي مطرح است . حسين الحوثي رهبري قيام شيعيان يمن را عهده دار بود تا اينکه در سال 1385 مظلومانه به شهادت رسيد و بعد از او برادرش عبدالملک الحوثي رهبري قيام را به عهده گرفت .
حسين الحوثي :
وي كه يك زيدي جارودي است تحصيلات كودكي را در همان محل رشد خود يعني صعده گذراند و سپس در مدرسه سلفي هاي سني كه وابسته به اخوان المسلمين بود ادامه تحصيل مي دهد.
در سال1991 حزب سوسياليست يمن براي جلو گيري از گسترش افكار تند حزبالتجمع اليمني للاصلاح تصميم مي گيرد حزب الحق را با ديدگاههاي اسلامي تاسيس كند، در اين ميان حسين الحوثي هم از م‍ؤسسين به شمار مي رود.
حسين الحوثي در سال 1993 به عضويت پارلمان يمن در مي آيد. در سال1996 به سبب بازگشت يمني هاي سلفي و وهابي از افغانستان، حكومت يمن دچار اختلاف و انشقاق مي شود و اين به سبب ترس از تفكرات افراطي آنان بود. ازاين رو دولت براي اين كه جلوي افكار تند آنها را بگيرد از حسين الحوثي كمك مي گيرد. در همان بحبوحه (1997) بود كه الحوثي از حزب الحق جدا مي شود و حزبالشباب المؤمن را تاسيس مي كند.
دولت يمن به حزب كمك مي كند و به آنان اجازه فعاليتهاي فرهنگي براي مبارزه با تفكر سلفي را مي دهد .در همين اوان هم بود كه آمريكا براي مبارزه با القاعده به دولت يمن فشار وارد مي كرد.
در سال2003 به ناگاه همه چيز تغيير مي كند. حوثي ها و حزب شان كه تا ديروز ياور حكومت بودند در مساجد يمن در برابر پخش زنده تلويزيوني ، شعارهاي ضد آمريكايي و اسراييلي سر مي دهند. در اين رابطه 650 تن بازداشت مي شوند.
اينجا بود كه حركت وارد فاز سياسي مي شود و اعلام طرفداري از جنبش حزب الله، عراق،فلسطين واحياي روز جهاني قدس مي كند و شعار هاي ضد آمريكايي سر مي دهد.
دولت يمن تحت فشار آمريكا، حوثي ها را در تنگنا قرار داد تا اينكه در ژوئن2004 رسما ً به آنان اعلان جنگ مي دهد.
دولت يمن براي سركوبي آنان از دشمن طرد شده قديمي يعني وهابي ها استفاده مي کند و مناصب عاليرتبه امنيتي و نظامي براي سركوب حوثي ها كه روزي عليه وهابي ها با دولت همكاري مي كردند، به آنها داده مي شود.
به حوثي تهمت هايي از قبيل ادعاي نبوت و مهدويت و روابط قوي با حزب الله و انقلاب اسلامي زده شد كه در رسانه هاي يمن به شدت انعكاس يافت و البته وي نيز اين اتهامات را رد كرد.
دولت يمن در جنگ با حوثيها مرتکب بدترين جنايات و درد ناکترين فجايع گرديد:نظاميان يمن که در حمله به مناطق شيعه‌‏نشين اين کشور از به‌‏کارگيري هيچ سلاحي حتي بمب‌‏هاي شيميايي ابا ندارند، پس از قتل عام شيعيان در روستاها و شهرهاي استان صعده و مناطقي چون الرزامات، حيدان، مران و آل‌‏شافعه، پيکرهاي شهدا را به‌‏طور کامل مي‌‏سوزانند و سپس با بستن آنها به پشت خودروهاي نظامي و با هدف ارعاب مردم، اين اجساد را در کوچه و خيابان مي‌‏گردانند تا به قول خودشان مايه عبرت ديگران شود به دستور حکومت يمن، تمامي کتاب‌‏هاي شيعيان از جمله کتاب‌‏هاي شريفي چون نهج‌‏البلاغه و صحيفه سجاديه از مساجد، کتابخانه‌‏ها، مدارس و حوزه‌‏هاي علميه سراسر اين کشور جمع‌‏آوري و نابود شده است. عناصر حکومتي يمن، چندي پيش کتاب‌‏هاي مقدس جمع آوري‌‏شده را در ميدان مرکزي شهر که ميدان الحريه نام دارد به صورت تلي درآورده و در برابر ديدگان مردم آتش زدند
به دستور حکومت بعثي يمن، تمامي نوشته‌‏ها، تابلوها و پلاکاردهايي که نام مقدس ائمه (عليهم‌‏السلام) به ويژه نام‌‏هاي علي و حسين بر آن نقش بسته بود پاره شده و به آتش کشيده شد و همه کتاب‌‏ها و مجلاتي که در آن کلمه غدير ذکر شده بود نابود گرديد.
يکي از اين حوادث دردناک شهادت حسين الحوثي رهبر اين جنبش بود که پس از 90 روز مقاومت در کوه‌‏هاي محاصره‌‏شده استان صعده، به فيض شهادت نائل شدسيد حسين الحوثي طبق عادت هميشگي‌‏اش، شب‌‏هاي جمعه به همراه حدود 70 تن از دوستان و شاگردانش به دامنه کوه‌‏ها پناه مي‌‏برد و با خواندن دعاي کميل با خداي خويش راز و نياز مي‌‏کرد که در يکي هفته‌‏ها نظاميان يمني با محاصره 90 روزه وي و 70 تن از يارانش، آنها را به شهادت رساندند. حکومت بعثي يمن اجازه نداد آب و غذا به آنها برسد و حتي وقتي همسر سيد حسين الحوثي با بلندگو مقداري شير براي کودکان خردسالش درخواست کرد با بمباران هوايي روبرو شد.
سيد حسين الحوثي پس از خواندن نماز بر پيکر يارانش، بر اثر مجروحيت شديد، به شهادت رسيد.
پس از گذشت چند سال از اين کشمکشها اين روزها دوباره شاهد کشتار شيعيان هستيم اما اين بار با دفعات قبل تفاوت دارد . تفاوت را مي توان در چند محور مطرح کرد :
-1 کمک هاي مالي و نظامي عربستان سعودي:عربستان سعودي علاوه بر کمک 3 مليارد دلاري به يمن و تقبل هزينه هاي جنگ عليه حوثيها علنا نيروي هوايي خود را وارد جنگ کرده است که از پايگاه هوايي خميس عربستان پرواز مي کنند و برفراز مواضع آنها در يمن در ارتفاع پايين به عمليات مي پردازند.
علاوه بر اين عربستان مقرن عبدالعزيز رئيس دستگاه اطلاعاتي خود را براي تحويل نامه ويژه اي به معمر قذافي رهبر ليبي به اين کشور اعزام کرد که در آن از قذافي خواسته شده است که تعهدات خود در جريان سفر اخيرش به رياض درخصوص توقف هرگونه حمايتي از جنبش الحوثي را اجرا کند.
- 2استفاده از افسران ارتش سابق عراق: منابع آگاه در شهر صنعا پايتخت يمن مي گويند: دهها افسر بلندپايه ارتش سابق عراق، فرماندهان گارد ويژه صدام و فرماندهان ستاد فراري از عراق به يمن آمده اند و دولت علي عبدالله صالح (رئيس جمهوري يمن) آنها را براي آموزش و تعليم افسران و فرماندهان نظامي بکار گرفته است.
اين منابع مي گويند: افسران رژيم سابق عراق اشتباهات فرماندهان ارتش يمن در پنج جنگ گذشته عليه جنبش الحوثي از سال 2004 ميلادي را برشمردند و باتوجه به ملاحظات افسران رژيم سابق عراق، علي عبدالله صالح رئيس جمهوري يمن تصميم گرفت تا از تعدادي از آنها به عنوان مشاور، طراح و فرمانده براي حمله کنوني ارتش يمن عليه اعضاي جنبش الحوثي در استان شمالي صعده کمک بگيرد
منابع آگاه در شهر صنعا تصريح کرد: اين افسران رژيم سابق عراق تجربيات خود در برخورد با پناهگاههاي کردها شمال عراق را به فرماندهان نظامي يمن ارايه کردند بويژه که شکل و ساختار مناطق کوهستاني شمال عراق با استان صعده يمن و اطراف آن مشابه است.
-3 حمايت امريکا از دولت يمن و سانسور خبري شديد.
اکنون ديکتاتور صنعاء مست از کمک هاي مالي و سياسي سعوديها ، اعراب و غرب قول داده است که شورش هايي را که شمال اين کشور را در چند هفته گذشته به آشوب کشيده ريشه کن کند و براي هميشه از بين ببرد.اما ايا او و حاميان او موفق خواهد شد ؟
(منبع : ديکتاتور صنعا و جنبش الحوثي ، وبلاگ نگاه نو ، 8/6/1388 )

و بالاخره اينکه
واقعيت آن است كه اين جنگ توطئه اي هماهنگ با امريكا و برخي دول عربي منطقه بويژه دولت هاي وهابي است كه عليه شيعيان يمن بر منطقه تحميل شده است. جريان الحوثي كه از سوء مديريت حكومت مركزي در رفع تبعيض و فقر حاكم بر جامعه ناراحت است، اعتراضاتي را در صحنه هاي رسمي مجلس و افكار عمومي يمن مطرح ساخته و دولت مركزي نيز با توجه به پايگاه الحوثي و افزايش همسويي مردم يمن با اين جريان، نگران حكومت خود بوده و خلاف اين جريان را در دستور كار خود قرار داده است. از سوي ديگر، با توجه به اشغال سه استان و حدود 10جزيره يمن توسط عربستان و افزايش مطالبات مردمي براي بازپس گيري بخش هاي اشغال شده و عدم تمايل دولت عربستان به خروح از مناطق اشغالي به علت وجود منابع عظيم نفتي در آنها خصوصاً در استان بخران، وارد كردن يمن به يك بحران بزرگ و كم رنگ كردن اين مطالبات مي تواند از اهداف عربستان به شمار رود.
(جنگ يمن و منافع عربستان ، روزنامه ايران 19/8/88 ؛ اهداف سعودي در يمن ، اسلام تايمز ، دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۸ ) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100123493)

Tags: