دیدگاه آیت الله سیستانی در باره ولایت فقیه

گفته می شود آیت الله سیستانی با اصل نظام و ولایت فقیه مشکل دارند . با توجه به القائات دشمنان در میان مقلدان ایشان لطفا هر چه سریعتر به این سوال پاسخ دهید

آيت الله سيستاني ، همانند بسياري از فقهاي عظام شيعه قائل به ولايت فقيه بوده و دفاع از نظام اسلامي و تلاش براي تحقق آموزه ها و ارزشهاي ديني در ابعاد مختلف جامعه را لازم مي دانند . جهت اطمينان خاطر از نظرات اين فقيه عالي قدر در زمينه ولايت فقيه مي توانيد به سايت رسمي ايشان مراجعه نمائيد که در ادامه استفتائاتي که از ايشان در اين زمينه شده ، به صورت کامل همراه با ذکر آدرس ارائه مي گردد :
« 1 -سؤال: نظر شما راجع به شخص ولايت فقيه چيست؟
پاسخ: ولايت در آن چه - به اصطلاح فقها - امور حسبيه خوانده مي شود براي هر فقيهي که جامع شرايط تقليد باشد ثابت است . و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامي بر آنها متوقف است هم در شخص فقيه و هم در شرايط به کار بستن ولايت امور ديگري معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامه مؤمنين.

2 - سؤال: مي خواستم بدانم اگر حکم مرجع تقليدي با حکم ولي فقيه فرق داشت مقلد بايد از کدام اطاعت کند؟
پاسخ: حکم کسي ولايت شرعي دارد در امور عامّه ه نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتني است بر همه نافذ است حتي بر مجتهدين ديگر مگر اينکه علم به خطا بودن آن يا مخالفتش با آنچه از کتاب و سنت قطعاً ثابت شده داشته باشد .

3 - سؤال: آيا ولايت فقيه تحقيقي است يا تقليدي ؟
پاسخ: تقليدي است .

4 - سؤال: نظر معظم له درباره ولايت فقيه چيست؟
پاسخ: ولايت در آن چه - به اصطلاح فقها - امور حسبيه خوانده مي شود براي هر فقيهي که جامع شرايط تقليد باشد ثابت است . و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامي بر آنها متوقف است هم در شخص فقيه و هم در شرايط به کار بستن ولايت امور ديگري معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامه مؤمنين.»
(منبع : http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=5&cid=1104 )
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100119645)