توان نظامی ایران در جهان

ايران از نظر تسليحلات نظامي چندمين كشور دنيا محسوب مي شود؟

در مورد رتبه بندی کشورها از نظر نظامی دو نظریه عمده وجود دارد:
الف)دسته اول از کارشناسان مسائل نظامی معتقدند که اساسا معیار وشاخص دقیقی در این زمینه وجود ندارد.زیرا اطلاعات مربوط به مسائل نظامی به خاطر محرمانه بودن وپیچیدگی های خاصی که دارد معمولا به درستی بیان نمی شود ، از طرف دیگر قدرت نظامی کشورها معمولا در جنگها نمایان می شود ، مثلا با وجود اینکه در مورد قدرت نظامی اسرائیل تبلیغات فراوانی انجام می گرفت ،اما پس از دو جنگ 33 روزه و22 روزه این رژیم با لبنان وفلسطین ،همگان به پوشالی بودن این تبلیغات پی بردند، و یا در جریان جنگ تحمیلی با انکه دنیا روی قدرت نظامی ایران چندان حساب نمی کرد اما بر خلاف تصور انها ، ایران با توان فوق العاده ای به دفاع از خود پرداخت (چنانکه برژینسکی مشاور امنیت ملی امریکا در سالهای اخیر بیان کرده است که ایرانیان با روش جدیدی که اتخاذ کرده اند تمام معادلات نظامی دنیا را به هم ریخته اند انها (ایرانیان)مجهز به سلاح ایمان هستند ودر واقع نتیجه جنگ با چنین افرادی که از جان خود مایه می گذارند اصلا قابل پیش بینی نیست).
این دسته از کارشناسان نظامی بیان می دارند که ممکن است کشوری مانند انگستان از نظر نیروی دریایی قدرت اول دنیا باشد اما از نظر توان زمینی و هوایی کمتر رشد کرده باشد ویا برعکس کشوری از لحاظ قدرت زمینی وهوایی در دنیا بی نظیر باشد ولی از لحاظ دریایی اسیب پذیر باشد ولذا قدرت وتوان کشورها را باید درابعاد مختلف بررسی کرد.
باید توجه داشت عوامل مختلفی در توان نظامی کشورها دخالت دارد که از جمله مهمترین انها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-توانایی تولید تسلیحات ؛کشورهای تولید کننده تسلیحات ،از قدرت وموفقیت نظامی بیشتری برخوردارند و در مقابل ،کشورهای مصرف کننده بسیار اسیب پذیرند .بعنوان مثال کشوری مانند مصر که وارد کننده تسلیحات نظامی از شوروی سابق بود ،در یکی از جنگها به شدت نیاز به وارد کردن تجهیزات نظامی داشت اما درست در همین زمان شوروی سابق ،این کشور را تنها گذاشت واز ارسال تسلیحات خودداری کرد.
لازم به تذکر است که ایران در زمینه تولید تسلیحات نظامی به شدت در حال پیشرفت است،و کشورهایی مانند عربستان ،امارات وقطر از جمله کشورهای مصرف کننده تسلیحات نظامی در دنیا هستند.
2-توان دفاعی وقدرت بازدارندگی وچانه زنی در نظام بین الملل ؛ یعنی یک کشور بتواند از لحاظ روحی وروانی از تجاوز دیگر کشورها جلوگیری کند که در این زمینه نیز جمهوری اسلامی ایران به موفقیت های زیادی دست یافته است.
ب)دسته دوم از کارشناسان معتقدند که از منظر معیارهای مختلف ،می توان کشورها را از نظر نظامی رتبه بندی کرد که باتوجه به پیشرفت های روز افزون و دستیابی ایران به توانایی های جدید در زمینه مسائل نظامی نظیر موشک های دوربرد ، افزایش سطح تولید و قابلیت های دفاعی ، ایران پس از کشورهای امریکا ، روسیه ، انگلستان و چین در رتبه پنجم یا ششم قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتردر این زمینه می توانید به کتاب زیر مراجعه نمایید:
مسائل نظامی واستراتژیک معاصر(دکترعلیرضا ازغندی -دکترجلیل روشندل) . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100129838)