کاندیدای مورد نظر رهبری در انتخابات ریاست جمهوری

مي خواستم سوال كنم كانديداي مورد نظر مقام معظم رهبري براي رياست جمهوري چه كسي است، آيا ايشان اعلام موضع كرده اند؟

مقام معظم رهبري همواره بر اهميت انتخابات و ضرورت مشارکت گسترده مردم در اين موضوع حساس و سرنوشت ساز تاکيد داشته و ضمن پرهيز از اعلام نظر شخصي خويش در دفاع از کانديدايي خاص ، انتخاب آگاهانه مردم با تکيه بر معيارهاي صحيح را لازم مي دانند .
در اين راستا رهبر فرزانه انقلاب با توجه به جايگاه رهبري و ضرورت هدايت جامعه در چارچوب آرمانها و ارزشهاي والاي انقلاب اسلامي معيارهايي را براي شناسايي بهترين کانديدا مطرح مي نمايند . در ادامه جهت تبيين دقيق اين موضوع بخشهايي از بيانات ايشان پيرامون انتخابات ارائه مي گردد :
يکم . عدم حمايت از کانديداي خاص .
مقام معظم رهبري در ابتداي امسال در جوار بارگاه رضوي پيرامون انتخابات مي فرمايند :
«اين را هم در باب انتخابات به شما عزيزان و همه‏ي ملت عزيزمان عرض بكنم؛ درباره‏ي موضع رهبري در مورد انتخابات، گمانه‏زني و شايعه و اينها همشيه بوده و خواهد بود. بنده يك رأي دارم، آن را در صندوق مي‏اندازم.
به يك نفري رأي خواهم داد، به هيچ كس ديگر هم نخواهم گفت كه به كي رأي بدهيد، به كي رأي ندهيد؛ اين تشخيص خود مردم است. بنده گاهي از دولت حمايت ميكنم، دفاع ميكنم؛ بعضي سعي ميكنند براي اين كار معناي نادرستي جعل و ابداع كنند. نه، من از دولتها هميشه دفاع ميكنم؛ منتها اگر دولتي بيشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس كردم حملات غير منصفانه‏اي ميشود، بيشتر دفاع ميكنم.
من طرفدار اِعمال انصافم؛ من ميگويم بايد منصف باشيم. رفتارها را نگاه كنيم؛ اين ربطي به انتخابات ندارد، بحث انصاف و بي‏انصافي است. حمايت كردن از خدمتگزاران در كشور، وظيفه‏اي است كه هم من دارم، هم همه دارند؛ اين مربوط به اعلام موضع انتخاباتي نيست. بنده از هر حركت خوبي، از هر اقدام خوبي، از هر پيشرفتي، از هر خدمتي به مردم، از هر دلجوئي‏اي از محرومين، از هر ايستادگي‏اي در مقابل ظلم و استكبار استقبال ميكنم و از آن كسي كه اين كار را كرده است، تشكر و سپاسگزاري ميكنم؛ هر دولتي باشد، هر شخصي باشد؛ اين وظيفه‏ي من است.» ( بيانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388 )
دوم . ارائه معيارهايي براي شناسائي بهترين کانديدا :
مقام معظم رهبري در يکي از بيانات اخيرشان پيرامون اهميت انتخابات رياست جمهوري و ويژگي هاي بهترين نامزد رياست جمهوري مي فرمايند : « ... درست در نقطه‏ي مقابل خواست دشمنان، همه‏ي ما بايد در انتخابات حضور فعالي داشته باشيم. انتخابات آبروي ملي ماست؛ انتخابات يكي از شاخصهاي رشد ملي ماست؛ انتخابات وسيله‏اي براي عزت ملي است. وقتي ببينند كه ملت ايران با شور و با شعور و با درك كامل و آگاهي پاي صندوقهاي رأي ميروند، معنايش چيست؟ معنايش اين است ملت براي خود حق و توان تصميم‏گيري قائل است؛ ميخواهد در آينده‏ي كشور اثر بگذارد و مسئولان كشور و مديران اصلي كشور را انتخاب كند. انتخاب رئيس جمهور يعني انتخاب رئيس قوه‏ي مجريه و كسي كه اغلب امكانات كشور در اختيار اوست. و مي‏بينيد اگر چنانچه رئيس جمهوري شور و نشاط و شوق و اراده داشته باشد، چه خدمات بزرگي را براي اين كشور انجام ميدهد؛ ميخواهند اين نباشد. من عرض ميكنم: همه بايد اصرار داشته باشيد كه در انتخابات شركت كنيد. به نظر من مسئله‏ي اول در انتخابات، مسئله‏ي انتخاب اين شخص يا آن شخص نيست؛ مسئله‏ي اول، مسئله‏ي حضور شماست. حضور شماست كه نظام را تحكيم ميكند، پايه‏هاي نظام را مستحكم ميكند، آبروي ملت ايران را زياد ميكند، استقامت كشور را در مقابل دشمني‏ها زياد ميكند و دشمن را از طمع ورزيدن به كشور و از فكر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف ميكند. اين يك مسئله‏ي بسيار مهم است؛ پس مسئله‏ي اول، شركت در انتخابات است.
مسئله‏ي بعدي در انتخابات اين است كه مردم سعي كنند صالح‏ترين را انتخاب كنند. آن كساني كه نامزد رياست جمهوري ميشوند و در شوراي نگهبان صلاحيت آنها زير ذره بين قرار ميگيرد و شوراي نگهبان صلاحيت آنها را اعلام ميكند، اينها همه‏شان صالحند. اما مهم اين است كه شما در بين اين افراد صالح، بگرديد و صالح‏ترين را پيدا كنيد. اين جا جائي نيست كه من و شما بتوانيم به حداقل اكتفاء كنيم؛ دنبال حداكثر باشيد؛ بهترين را انتخاب كنيد.
بهترين كيست؟ من نسبت به شخص، هيچ‏گونه نظري ابراز نميكنم؛ اما شاخصهائي وجود دارد. بهترين، آن كسي است كه درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم يگانه و صميمي باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافيگري خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافيگري و تجمل‏پرستي است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافيگري باشد، مردم را به سمت اشرافيگري و به سمت اسراف سوق خواهد داد. ...» (بيانات مقام معظم رهبري در جمع مردم استان كردستان 22/2/1388 ‏ )
همچنين ايشان در تبيين بيشتر موضوع فوق مي فرمايند :« معيارها مشخص است. در انتخابات، اين آگاهى بايد اثر كند؛ در بيان خواسته‏هاى ملت اين آگاهى بايد تأثير بگذارد؛ در حضور گوناگون، در مسائل مختلف، اين آگاهى بايستى اثر بگذارد. ملت ايران در انتخابهاى خود - معيارهاى انتخابات را من آن روز عرض كردم، اين هم مكمل آنهاست - توجه كند؛ كسانى با رأى ملت سر كار نيايند كه در مقابل دشمنان بخواهند دست تسليم بالا ببرند و آبروى ملت ايران را ببرند. كسانى سر كار نيايند كه بخواهند با تملق‏گوئى به غرب، به دولتهاى غربى، به دولتهاى زورگو و مستكبر، به خيال خودشان بخواهند براى خودشان موقعيتى در سطح بين‏المللى دست و پا كنند. اينها براى ملت ايران ارزشى ندارد. كسانى سر كار نيايند كه دشمنان ملت ايران طمع بورزند كه به وسيله‏ى آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا كنند، مردم را از دينشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى‏شان دور كنند. ملت بايد آگاه باشد. اگر كسانى بر سر كار بيايند كه در مراكز گوناگون سياسى يا اقتصادى به جاى اينكه به فكر ادامه‏ى راه امام و ارزشها و اصول ترسيم شده‏ى به وسيله‏ى امام باشند، به فكر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستكبر بين‏المللى باشند، براى ملت ايران مصيبت خواهد بود. اين آگاهى براى ملت لازم است.» (بيانات در ديدار مردم بيجار22/2/1388 ) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100117393)