-رابطه كشورهاي اسلامي با اسرائيل

كدام كشورهاي اسلامي با رژيم صهيونيستي ارتباط ديپلماتيك دارند و روابط در چه سطحي است؟

دولت غاصب اسرائيل در سال 1948 اعلام وجود كرد. تا امروز 149 كشور روابط ديپلماتيك با اسرائيل برقرار كرده‌اند كه سطح روابط با بعضي از آنها در سطح بسيار پاييني قرار دارد و بخش قابل توجهي از دنياي اسلام اسرائيل را به عنوان يك كشور مشروع و قانوني به رسميت نمي‌شناسند كه اين امر بيشتر به خاطر سلاح‌هاي اتمي اسرائيل و خاطره شكست ننگين از اسرائيل غاصب مي‌باشد.
امريكا، انگليس، آلمان از جمله متحدان اسرائيل و كشورهاي ايتاليا، تركيه ، هند از كشورهايي هستند كه روابط گسترده اي با اسرائيل دارند، محسوب مي‌شود. از اين ميان، امريكا و آلمان به اسراييل غاصب كمك‌هاي مالي هنگفتي را ارائه مي‌دهند كه بخشي به صورت همكاري‌ها و بخشي به صورت كمك‌هاي نظامي است. رابطه با هند اهميت بسيار زيادي براي اسرائيل دارد چرا كه هند خصومت ديرينه با همسايه خود يعني پاكستان، كه كشوري مسلمان و داراي تسليحات هسته ايست و تا كنون اسرائيل را به رسميت نشناخته است، مي باشد. خصومت هند با پاكستان موجب شده تا اسرائيل هند را به عنوان مشتري تسليحات خود حفظ كند. لبنان، سوريه، عربستان سعودي، عراق و يمن طبق قوانين اسراييل دشمن ديرينه اسراييل محسوب مي‌شود و شهروندان اسراييلي از سفر به زيارت اين كشورها منع شده‌اند. اسراييل با 159 كشور روابط ديپلماتيك دارد و داراي نود و چهار مأموريت ديپلماتيك مي‌باشد. قطر، مصر و اردن تنها اعضاء اتحاديه عرب هستند كه علناً با اسرائيل رابطه برقرار كرده‌اند.
دولت غاصب اسرائيل از آغاز تشكيل با مشكلات عديده‌اي در بعد سياست خارجي روبرو بوده است و از همان ابتدا توسط همسايگان خاورميانه‌ايش مورد تحريم قرار گرفته است. اگر چه اسرائيل تلاش كرده است تا با كشورهايي در آن سو جهان چون امريكا و كشورهاي اروپايي رابطه برقرار كند اما به رسميت شناخته نشدن آن از جانب كشورهاي اسلامي برايش به معضلي بزرگ تبديل شده است به همين علت تلاش مي‌كند تا با حيله‌ها و ترفندهاي مختلف اين كشورها را به خود جذب و مسئله فلسطين را از فكر و انديشه آنها دور كند. كه با بودن رؤساي سر سپرده‌ي عربي همچون مصر و اردن براي اسرائيل امري دشوار نبوده است.
از ميان 194 كشور دنيا 34 كشور با اسرائيل روابط ديپلماتيك ندارند:
آفريقا: الجزاير، چاد، گينه ، ليبي، مالي، مراكش، نيجر، سومالي، سودان ، تونس
آمريكا: كوبا
شرق آسيا: جمهوري خلق چين ، كره شمالي
جنوب آسيا: افغانستان، بنگلادش، مولداوي، پاكستان
جنوب شرق آسيا: برونئي، اندونزي، مالزي
جنوب غرب آسيا: بحرين، ايران، عراق ، لبنان ، كويت، عمان، قطر، عربستان سعودي، سوريه ، امارات متحده عربي، يمن
اگر چه كشور چين روابط ديپلماتيك با دولت غاصب اسرائيل ندارد اما در زمينه كشاورزي و نظامي همكاري مشترك با اسرائيل دارد.
كشورهاي عربي اگرچه به ظاهر با اسرائيل رابطه ديپلماتيك ندارند اما به صورت پنهاني به اسلام و آرمان مردم مظلوم فلسطين خيانت مي‌كنند. روابط گسترده تجاري و ورود كالاهاي اسرائيلي با بسته بندي متفاوت و از مقاصد گمراه كننده از آن جمله است. در جنگ سي و سه روزه ميان دلاوران حزب‌الله لبنان و دشمن متجاوز اسراييلي، از مذاكرات مخفي ميان اعراب اسرائيل و اعراب براي شكست حزب الله از خيانت‌هاي آنهاست. و همچنين تجاوز وحشيانه اخير اسرائيل به غزه که با خيانت برخي سران وابسته و مزدور عرب همراه بود .(منبع مقاله : يهود شناسي http://judaism.blogtak.com/post-28010.html) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100115830)