علت سانسور اخبار داخل ایران توسط رسانه های داخلی

چرا بايد اخبار داخل ايران را از رسانه هاي بيگانه بشنويم؟

موضوعي را که مطرح نموديد کليت نداشته و در مجموع صدا و سيما - علي رغم برخي محدوديت ها و ضوابط قانوني که البته در جاي خود صحيح است و همچنين برخي ضعف ها و کاستي ها که البته نيازمند تصحيح مي باشد - توانسته وظيفه اطلاع رساني و انعکاس اخبار داخلي و بين المللي را تا حد نسبتاً مطلوبي ايفا نمايد . در ادامه ابتدا مطالبي پيرامون ضوابط عملکردي و قانوني صدا و سيما ارائه گرديده و سپس به آسيب شناسي صدا و سيما مي پردازيم :
اصل يكصد و هفتاد و پنجم قانون اساسي نحوه اداره صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران را به اين شرح تعيين كرده است : « در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، آزادي بيان و نشر افكار با رعايت موازين اسلامي و مصالح كشور بايد تامين گردد. نصب و عزل رئيس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران با مقام رهبري است و شورايي مركب از نمايندگان رئيس جمهور و رئيس قوه قضائيه و مجلس شوراي اسلامي (هر كدام دو نفر) بر اين سازمان نظارت خواهند داشت. خط مشي اداره سازمان و نظارت بر آن را قانون معين مي كند.»
در تيرماه سال 1361 ش. قانون خط مشي كلي و اصول برنامه هاي سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران شامل يك مقدمه و نه فصل (جمعا 65 ماده و يك تبصره) به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد : « مسائل خبري
ماده 16ـ صدا و سيما با حضور دائمي خود در جامعه بايد همواره منعكس كننده صديق وقايع و رويدادهاي مهم اجتماعي باشد و واقعيت ها را به اطلاع مردم برساند.
ماده 17ـ صدا و سيما بايد رويدادها، فعاليت ها و مسايل سراسر كشور را با توجه به اولويت هاي منطقه اي به طور عادلانه در برنامه سراسري منعكس نمايد.
ماده 18ـ صدا و سيما موظف است آخرين اخبار و اطلاعات صحيح و مهم كشور و جهان را كه مفيد و مورد نظر اكثريت مردم باشد، به صورتي كوتاه و گويا منتشر نمايد.
ماده 19ـ در كليه برنامه ها به ويژه اخبار، مسائلي كه حاوي نكات زير باشد، قابل پخش نيست.
الف ـ جزء اسرار نظامي، سياسي، اقتصادي كشور محسوب ‏شود و يا بر اثر انتشار مورد سوء استفاده دشمن قرار گيرد.
ب ـ تهمت به نهادها و ارگان هاي رسمي كشور و گروه ها و جمعيت ها و احزابي باشد كه طبق قانون احزاب فعاليت آنها قانوني است.
ج ـ پخش آن موجب فساد اخلاقي و هتك حرمت جامعه گردد «ان الذين يحبون ان تشيع الفاحشه في الذين آمنوا …»
دـ انتشار آن موجب لطمه زدن با احساسات ديني، وحدت ملي و ايجاد تشنج در جامعه گردد.
هـ ـ براي گروههاي منحرف و ضد انقلاب جنبه تبليغي داشته باشد.
وـ به روابط دوستانه با كشورهاي برادر و دوست لطمه وارد كند يا موجب اخلال در روابط خارجي ايران گردد.
ماده 20ـ تلاش در جهت كسب اخبار و اطلاعات صحيح جهاني و رهايي از انحصار خبري خبرگزاري هاي صهيونيستي و امپرياليستي جهاني
مسائل عقيدتي
ماده 21ـ بالا بردن سطح بينش اسلامي مردم و آشنا ساختن اقشار مختلف جامعه با اصول مباني و احكام اسلام به شيوه هاي رسا و بدون ابهام
ماده 22ـ تبليغ و اشاعه فرهنگ اصيل اسلامي با بهره گيري از ديدگاه هاي روحانيت آگاه، دانشمندان حوزه هاي علميه و اسلام شناسان وارسته.
ماده 23ـ كوشش در جهت گسترش فرهنگ غني اسلام و انقلاب اسلامي در منطقه و جهان از طريق توليد برنامه هاي مفيد و عرضه آن در سطوح جهاني
ماده 24ـ معرفي فلسفه، عرفان و حقوق اسلامي و نقد و بررسي مكاتب مشابه در جهان
ماده 25ـ تشكيل جلسات مناظره و احتجاج و برخوردساز با صاحبان مكاتب و انديشه هاي غير اسلامي و انحرافي بر اساس آيه شريفه «ادع الي سبيل ربك بالحكمه و الموعظه الحسنه و جادلهم بالتي هي احسن»
ماده 26ـ روشن كردن اذهان عمومي نسبت به بدعت ها و انحرافات عقيدتي به موجب روايت «اذا ظهرت البدع فعلي العام ان يظهر علمه و الافعليه لعنه ا …»
با توجه به مطالب و قوانين فوق بديهي است برخي از اخبار به دلايل گفته شده قابل پخش نيست. به عنوان نمونه برخي از اخبار سبب خدشه وارد کردن به امنيت ، منافع يا اتحاد و وفاق ملي يا هتک حرمت افراد و ... شود. .
در ثاني پرداختن برخي از شبکه هاي خارجي به اخبار ايران نه در جهت مسئوليت خبري بلکه تاميم اهداف خويش و يا سوق دادن به برخي از جريانهاي دلخواه است. در اين خصوص اخبار 2030 توانسته است به جذب مخاطبين بالايي بپردازد .
ولي آيا نپرداختن به برخي از اخبار در صورتي که مردم نهايتاً اخبار را از شبکه هاي بيگانه و در بسياري از موارد جهت دار و وارونه مي شنوند مي تواند صدا و سيما را به چالش بگيرد.
از جمله ضعفها در صدا و سيما می توان به موارد زير اشاره کرد
اولين نقطه ضعف سازمان صدوسيما عدم بهره گيري از فناوري هاي روز دنياست.در حالي که جهان رو به ديجيتالي کردن رسانه ها قدم بر مي دارد،هنوز اين رسانه به آنالوگ بودن آن پا مي فشرد.پايين بودن کيفيت صدا و تصوير از مهم ترين کاستي هاي آنالوگ بودن صدا وسيماست.شايد يکي از بارزترين نمودهاي اين عدم بهره گيري از فناوري در زمينه پخش زنده مسابقات ورزشي است.هنوز يکي از آرزوهاي مردمي که پاي گيرنده هاي خود براي تماشاي يک مسابقه ي فوتبال مي نشينند،نا معلوم بودن تصاوير آهسته است که با ديجيتال سازي رسانه اين مشکل بر طرف مي شود.به کارنبردن گرافيک هاي تصويري مناسب در صدا وسيما يکي ديگر از کاستي هاي اين سازمان در عرصه فناوري است.در حالي که رسانه هاي معتبر جهان از بهترين گرافيک ممکن براي جذب مخاطب استفاده مي کنند،در صدا و سيماي ما عکس اين مطلب اقدام مي شود.نکته هاي ديگري هم در زمينه فناوري هست که در اين جا مجال بررسي آن را نداريم.
دومين عرصه براي موفق بودن يک رسانه ، بهره گيري از بهترين کارشناسان رسانه اي است که متاسفانه تا امروز سازمان صدا و سيما از آن بي بهره بوده است.حمله آمريکا به عراق يکي از روشن ترين مثال هاي اين بهره گيري است.آمريکا و همدستانش با بهره گيري از بهترين و تاثيرگذارترين شيوه هاي رسانه اي توانستند تا حد زيادي مخاطبان سراسر جهان را از اين جنگ به دروغ هاي خود سرگرم کنند.اما متاسفانه نه تنها در صدا وسيما در اين مسيرحرکت نمي شود،بلکه حتي مهم ترين بحث امروز ايران يعني انرژي هسته اي به کناره گذاشته شده است.
يکي ديگر از وظايف سازمان صدا و سيما جذب مخاطب از همه اقشار جامعه است.صدا وسيما بايد با پخش برنامه هاي مناسب،در جهت جذب مخاطب از متدين گرفته تا افرادي که کمتر به دين اهميت مي دهند،بکوشد.اما متاسفانه امروز بيشتر جامعه ما از برنامه هاي صدا وسيما خرسند نيست از جمله دلايلي که مي توان براي اين عدم موفقيت آورد،وجود دستگاه هاي دريافت امواج ماهواره بر سر پشت بام ها به خصوص شهر تهران است.
يکي ديگر از کاستي هاي سازمان صداوسيما،نبود اطلاع رساني درست و روشن است.گاهي اوقات اين اطلاع رساني در خلاف جهت دولت حرکت مي کند.نمونه اين کار را مي توان در گلايه ي رئيس جمهور از اين سازمان به دليل تحريف حقايق و ناتوان نشان دادن دولت بيان کرد.
بهرحال سازمان صدا و سيما به عنوان مهم ترين رسانه ي کشور تلقي مي شود.رسانه اي که مي تواند در جهت سلامت جامعه گام بردارد اما حرکت کنوني اين سازمان دچار کاستي هايي است.اگر مسئولين اين سازمان توانايي انجام کارهاي خود را ندارند مي توانند انجام دادن کارهايشان را به عهده شبکه هاي خصوصي بگذارند.البته نبايد اين شبکه ها به دست افراد سودجو و فرصت طلب بيفتد زيرا اگر اين اتفاق رخ دهد مي توانند بدعت هاي خود را در جامعه نهادينه کنند. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 23/100114930)