هدف از سهام عدالت

سهام عدالت و هدف از آن چيست ؟

پيرامون گسترش عدالت اجتماعي، برنامه ها و رويکردهاي متفاوتي وجود دارد که توزيع ثروت در کشور از طريق سهام عدالت و اعطاي وام و تسهيلات بانکي از جمله اين سازوکارها مي باشد ؛ بعد از تصدي مديريت اجرايي کشور توسط دولت نهم روند اداره کشور به سوى «بازگشت به اصول انقلاب اسلامي» تغيير كرد و ارزش هاى انقلاب و تلاش براي احترام و ارزشگذاري به مردم و خدمت صادقانه براي پيشرفت و تعالي مادي و معنوي کشور احيا شد. عدالت محوري ، مهرورزي، توانمند سازي افراد ، شکوفايي استعدادهاي بالقوه، آمادگي براي حضور در جامعه با توانمندي و قابليت هاي لازم براي اثر گذاري و ايجاد قابليت در آحاد جامعه از سياست هاي مهم و اصولي دولت نهم در راستاي پيشرفت و تعالي کشور و جامعه مي باشد . در اين راستاي سهام عدالت نيز به عنوان يکي از راهکارهاي گسترش عدالت و توزيع عادلانه ثروت قابل تحليل و ارزيابي است .
سهام عدالت چيست؟
اين سهام در حقيقت همان سهام شركت هاي دولتي است كه هم اكنون منبع درآمد دولت مي باشند و دولت بدين طريق مي خواهد بخشي از درآمدهاي خود را بلا عوض به مردم واگذار كند. دولت درراستاي محروميت زدايي و توجه عادلانه به اقشار کم درآمد جامعه به هر يك از افرادي که كم ترين درآمد ها را دارند با اولويت خانواده‌هاي ‌تحت پوشش كميته امداد و بازنشستگان و مناطق محرم کشور، حداكثر 2 ميليون تومان سهام واگذار مي‏شود و سقف پرداخت براي هر خانواده نيز ۱۰ ميليون تومان است که علاوه بر استفاده از سود سهام در دراز مدت به عنوان كالايي سرمايه‌اي براي اقشار كم درآمد تبديل به سهام ارزشمندي خواهد شد.
توزيع سهام عدالت برخلاف ادعاي برخي افراد از سياست کارشناسي شده و موفق دولت نهم است ؛ بررسي‌ها از وضعيت بازدهي سبد سهام عدالت حكايت از آن دارند كه اين سبد تاكنون ۸ درصد سود داشته و به ازاي هر ۵۰۰ هزار تومان، ۴۰ هزار تومان بازدهي به دست آورده و اين در حالي است كه پيش‌بيني مي‌شود دارندگان سهام عدالت علاوه بر پرداخت مبلغ سهام از محل سود سهام تا ۱۰ درصد سود نيز دريافت كنند. اجراي طرح سهام عدالت اولين گام جدي يك دولت براي اعطاي گسترده سهام دولتي به بدنه جامعه است كه در دولت نهم با موفقيت به ثمر رسيد. چنانکه بر اساس گزارش ۸ اقتصاددان جهان از ۱۵ موفقيت اقتصادي دولت نهم ، « برنامه كنوني خصوصي سازي مورد توجه خاص مردم قرار گرفته است.
دولت قصد توجه ويژه به مناطق محروم و كمتر توسعه يافته را دارد. بيش از ۳۰ درصد برنامه خصوصي سازي به نفع اين مناطق صورت خواهد گرفت. بيش از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد سهام شركتهاي كوچك سودده به عنوان سهام عدالت در بين اقشار كم درامد و فقير توزيع خواهد شد. اين سهام به صندوقهاي مشاركتي و يا شركتهاي مادر فروخته خواهد شد و با ۵۰ درصد تخفيف و بازپرداخت ۱۰ ساله به اقشار كم درامد واگذار خواهد شد.» بنا براين سهام عدالت علاوه براينكه از حجم دولت كم مي كند مي تواند ابزار مؤثري جهت جلوگيري از ايجاد شكاف هاي درآمدي ميان اقشار مختلف جامعه و كمك به توزيع عادلانه مالكيت و به تبع آن درآمد در كشور بوده و تحولات چشمگيري درزمينه توزيع عادلانه ثروت ، توليد وسازندگي به دنبال داشته باشد . همچنين اعطاي وامهاي مختلف تحصيلي ، اشتغال و کارآفريني ، مسکن ، ازدواج ، خودرو و...به اقشار نيازمند جامعه نظير دانشجويان ، فارغ التحصيلان دانشگاهها ، جوانان و طبقات مختلف ، با در نظر گرفتن سطح اقتصادي اين اقشار ، با کمترين سود و اقساط طولاني مدت، از ديگر اقدامات ارزشمند دولت نهم در راستاي عدالت محوري و تأمين نيازهاي مختلف جامعه مي باشد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 16/100104187)