ارزش شهيد-شهادت در راه خدا-شهادت انسان‏هاي مفيد

ما خونديم و شنيديم كه در دوره جنگ همه از بيكارش تا مهندسش رفتند به جنگ و شهيد شدند آيا اگر بعضي از اين عزيزان شهيد نمي شدند و مي ماندند الان بيشتر مفيد نبودند؟ با وجود اين كه جهاد بر همه واجب است؟

وجود نيرو هاي متخصص و متعهد و دلسوز براي جامعه اسلامي ما از اهميت فراواني برخوردار است به ويژه در شرايط فعلي که قدرت علمي و تحقيقاتي و توانايي فن آوري و صنعتي در تحکيم موقعيت ما در جهان و تثبيت انقلاب اسلامي نقش کليدي و اساسي دارد . در دوران دفاع مقدس نيز وجود و حفظ اين نيرو هاي متخصص و نخبه و کارساز از امور ضروري و لازم بلکه وظيفه اي شرعي و الهي بود اما وضعيت و شرايط خاص آن زمان و لزوم حضور بسياري از همين مغزها و نخبه ها در خط اول جبهه ها و هدايت و رهبري رزمندگان دلاور مانع از عملي شدن اين موضوع مي گرديد .
فراموش نکنيم که حضور ايثارگرانه همين عزيزان جان بر کف بود که مشوق و دلگرم کننده بسياري از رزمندگان براي حضور در جبهه و دفاع از عزت و شرف اين ملت قهرمان بود و کنار گذاشتن آنها و بيرون کشيدنشان از ميدان هاي جنگ مايه دلسردي و از دست رفتن روحيه دلاور مردان دفاع مقدس مي گرديد . بسياري از فرماندهان ارشد و رده بالاي جنگ و جبهه از دانشجويان و متخصصان و فارغ التحصيلاني با مدرک بالا و عالي بودند و شرکت ندادن آنها در عرصه هاي نبرد حق عليه باطل به معناي خالي ماندن جبهه ها از فرماندهاني خلاق و مبتکر و متخصص و زيرک بود که نتيجه آن شکست حق و انقلاب و پيروزي و غلبه کفر و استکبار و باطل بود .
به ياد داشته باشيم که نبوغ بسياري از نيروهاي متخصص و نخبه فعلي ما در دوران جنگ و دفاع مقدس شکوفا گرديد و و اين دوران با همه تلفات و خسارت ها و آسيب هاي فراوان مادي و انساني موجب برکات و خير و رحمت بسياري گرديد که تبلور روح پايداري و استقامت و ذلت ناپذيري و خلاقيت و ابتکار و خود کفايي و خود باوري، گوشه اي از اين ثمرات و برکات است و بذر پرورش بسياري از مغزها و نخبه ها در همان گرماگرم دفاع و ايثار و رشادت فرزندان جان بر کف همين آب و خاک افشانده شد و هر چند جان نخبگان و نيرو هاي ارزشمند فراواني در اين راه قرباني گرديد ولي مزرعه آماده اي براي پرورش و رشد و بالندگي بسياري از متخصصان و نخبگان گرديد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 6/100102351)