اتحاد مسلمانان-تفرقه مسلمانان

علل دشمني استكبار جهاني با وحدت مسلمين چيست؟ و زيان هاي ناشي از تفرقه افكاري مسلمين چيست؟

پاسخ پرسش فوق را در دو بخش مورد بررسي قرار مي دهيم :
يکم . دلايل مخالفت استکبار جهاني با وحدت مسلمانان
دشمني استکبار جهاني با اتحاد جهان اسلام ناشي از دو عامل مهم مي باشد ؛ يکي عامل ايدئولوژيکي و تلاش براي حفظ سلطه و برتري ايدئولوژي رو به اضمحلال ليبرال دموکراسي در مقابل جريان رو به رشد اسلام گرايي ناب محمدي (ص) در جهان بوده و ديگري عامل اقتصادي است که استکبار همواره موجوديت و ادامه حيات خويش را با اين عامل مرتبط مي داند . توضيح اينکه :
براساس ديدگاه ماترياليستي و ماديگرانه كشورهاي غربي از جمله آمريكا، تأمين منافع ملي و دستيابي به سود بيشتر اصلي ترين اصل حاكم بر سياست خارجي آنان بوده كه در جهت تحقق آن اقدام هر عملي هر چند غير اخلاقي جايز و پسنديده است (و اگر مواقعي دم از حقوق بشر يا ارسال كمك هاي بشر دوستانه و... مي زنند، همه تاكتيكي است در جهت تحقق آن استراتژي اساسي يعني تأمين هر چه بيشتر منافع خويش در دراز مدت) بر اين اساس منافع ملي آنان جز از راه وابستگي ساير كشورها خصوصا كشورهاي جهان سوم و جلوگيري از استقلال و خودكفايي آنان، حاصل نمي شود.
امروز جامعه اسلامي و امت اسلامي در آستانه يك رستاخيز تمدني و فرهنگي است و ناگزير از اين رستاخيز است. يعني تمدن غرب در مسير جهاني شدن خود در حال تباه‌ كردن در حال از بين بردن همه تمدن‌ها است. ما ناخواسته درگير يك حركت جهاني قدرت‌هاي غربي و سكولار هستيم و امت اسلامي، بايد به هويت خودش روي بياورد و از طريق وحدت خودش در قبال اين حركت جايگاه خودش را حفظ كند. و دقيقاً در همان زماني كه وحدت اسلامي قدرت خودش را نشان مي‌دهد، رقيب هم به خوبي احساس مي‌كند كه اين وحدت اسلامي است كه مي‌تواند جامعه اسلامي را به حقوق از دست رفته خود بازگرداند و سعي مي‌كند به اين ركن آسيب وارد كند. به فرموده حضرت آيت الله خامنه اي : « در کنار بيداري اسلامي و احياي شعارهاي اصيل اسلامي، دشمني جبهه استکبار با اسلام نيز سازمان يافته تر، جدي تر و همه جانبه تر شده است زيرا بيداري دنياي اسلام، خطري بزرگ براي قدرت هاي استکباري و نظام سلطه جهاني است. » از اين رو شاهد طرح مسايلي همچون جنگ صليبي ، اهانت به پيامبر بزرگوار اسلام (ص) و ارايه چهره اي خشن از مسلمانان ، تفرقه افکني و ايجاد اختلافات مذهبي و قومي و نژادي ميان جهان اسلام و تجاوز نظامي با کشورهاي اسلامي براي مقابله با جبهه هويت اسلامي توسط استکبار مي باشيم . (هفدهم ربيع الاول، خجسته سالروز ميلاد پيامبر اعظم (ص) و حضرت امام صادق (ع) ، 1386/01/18)
در رأس استکبار جهاني ، آمريكايي ها تمام هجمه هاي خود را عليه اسلام به كار برده اند اما به دليل انسجام و وحدت ميان مسلمانان جهان نتوانستند موفق شوند، از همين رو به توطئه جديدي روي آورده اند كه با توجه به ناتواني در اقدام نظامي «تهديد نرم» است؛ سياست اصلي آمريكا در شرايط فعلي تهديد نرم از طريق ايجاد بي‌ثباتي و بحران‌سازي در داخل و دامن زدن به گسستهاي قومي و مذهبي با ايجاد اختلاف ميان قوميت ها، مذاهب و نژادهاي مختلف مسلمان است، است. آمريكا در قالب تهديد نرم از روزنامه‌ها و ان جي او ها و سازمان هاي غير دولتي با الگوگيري از برنامه‌هاي كه در شوروي سابق اجرا كردند، نيز بهره مي‌گيرد. چنانکه در طول دو سال اخير آنها با تحريك مسايل قومي و مذهبي در جهان اسلام تلاش وسيع و گسترده‌اي را براي ضربه زدن به اتحاد مسلمانان به عمل آورده‌اند . در واقع شکست سياستهاي امريکا در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطين عزم قدرتهاي استکباري و در رأس آن امريکا، را براي مقابله با موج روزافزون بيداري اسلامي که منشأ آن برافراشته شدن پرچم جمهوري اسلامي در ايران است را افزايش داده است .
در چنين شرايطي به فرموده مقام معظم رهبري : «دنياي اسلام اگر بخواهد حركت عميقِ امت اسلامي را در جهت پيروزي، بدرستي پيش ببرد، الزاماتي را بايد قبول كند، كه اولينِ اين الزامات، «اتحاد» است؛ اتحاد اسلامي، انسجام اسلامي . به جان هم انداختن برادران، يكي از نقشه‏هاي اوّلي استكبار است كه از قديم هم شناخته شده است؛ تفرقه بينداز و حكومت كن، يك سياست قديمي است؛ همه هم گفته‏ايم، همه هم مي‏دانيم، درعين‏حال، بعضاً متأسفانه همين سياست را دشمنِ ما مي‏تواند اعمال كند و ما غافل باشيم؛ به خاطر تبعيت از اهواء نفساني، به خاطر تحليلهاي غلط، به خاطر كوته‏بيني‏ها، به خاطر ترجيح دادن منافع شخصي يا منافع كوتاه‏مدت بر منافع بلندمدت امروز شما نگاه كنيد: سياست استكبار ايجاد جنگ بين فلسطيني و فلسطيني است؛ بين عراقي و عراقي است؛ بين مسلمانِ شيعه و مسلمانِ سني است؛ بين جامعه‏ي عربي و غير عربي است. اين، سياستهاي آشناست. اين را اول بايد همه علاج كنند. ما به سهم خود، وحدت را بين امت اسلامي يك ضرورت مي‏دانيم. امسال را هم سالِ «اتحاد ملي و انسجام اسلامي» اعلام كرديم. »[i]
دوم . زيان هاي تفرقه
امروز مهم ترين وظيفه مسلمانان پرهيز از تفرقه و اختلاف است زيرا دشمنان اسلام، تفرقه را به عنوان سم مهلك رشد و بالندگي و گرفتن توان و قدرت امت اسلام، در دستور كار خود قرار داده و در اين راستا سناريوهاي گوناگوني را تنظيم كرده ا ند. در چنين شرايطي هرگونه تفرقه و اختلافي آثار زيان باري را ازقبيل از دست رفتن عزت و اقتدار جهان اسلام و سلطه هر چه بيشتر سياسي ، اقتصادي ، فرهنگي ، نظامي و ... استکبار را براي جهان اسلام به دنبال خواهد داشت ؛ اگر در داخل جهان اسلام اختلاف و تشنج به حد تنازع و تفرق برسد خطرناك است ؛ چنانکه قرآن کريم تصريح دارد : « و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ريحکم ». البته اختلاف نظر در مسائل فرعي چيز مذمومي نيست . خيلي ها اختلاف نظر دارند و اين نظرات هم در نقادي ها بايد روشن شود و اين نقادي ها هم مقدمه پيشرفت و توسعه است . حضرت علي (ع) ضمن اينكه مباحث كلامي را درباره اينكه خليفه چه كسي بايد باشد در جاي خود و در بعضي خطبه‌ها مطرح مي‌كردند.
اما در عين حال بر ايجاد وحدت امت اسلامي و حفظ اقتدار امت اسلامي تاکيد داشته و مي فرمودند : « و ايم الله لولا مخافة الفرقة بين المسلمين و ان يعود الكفر و يبور الدين لكنا علي غير ما كنا لهم عليه» در اين جمله ايشان حفظ وحدت مسلمين حضرت حفظ اتحاد اسلامي و خوف از برگشت دوباره‏ي كفر را يكي از علل سكوت خويش ذكر مي نمايند.[ii] و همچنين‌ در خطبه 127 نهج‌البلاغه خطاب به كساني كه به تفرقه جامعه اسلامي مبادرت مي‌ورزند و جامعه را چند پاره مي‌كنند و قدرت و اقتدار اجتماعي را به هم مي‌رزند مي‌فرمايند: «شما شريرترين مردم هستيد، كساني هستيد كه شيطان شما را آلت دست خود قرار داده است و سرگردان هستيد و به زودي دو گروه در ارتباط با من هلاك مي‌شوند اول دوستاني كه در محبت نسبت به من زياده‌روي كرده و دوم دشمناني كه در كينه‌توزي به افراط مي‌روند و به باطل كشيده مي‌شوند. بهترين مردم نزد من كساني هستند كه راه‌ ميانه را مي‌روند. پس در اين راه گام برداريد. با اكثريت همراه و همگام باشيد زيرا خداوند با جماعت است. از پراكندگي و تفرقه بپرهيزيد. زيرا كسي كه خود را از مردم جدا سازد طعمه شيطان است. هر كس مردم را به تفرقه‌ فرا مي‌خواند بكشيد هرچند زير لواي من پناه گرفته باشد.»
و به فرموده مقام معظم رهبري : « علاج اصلي، داروي اصلي براي امروزِ دنياي اسلام، داروي «اتحاد» است؛ بايد با هم متحد بشوند. علما و روشنفكران اسلام بنشينند و منشور وحدت اسلامي را تنظيم كنند؛ منشوري تهيه كنند تا فلان آدم كج‏فهمِ متعصبِ وابسته‏ي به اين، يا فلان، يا آن فرقه‏ي اسلامي، نتواند آزادانه جماعت كثيري از مسلمانان را متهم به خروج از اسلام كند؛ تكفير كند. تهيه‏ي منشور جزو كارهايي است كه تاريخ، امروز از روشنفكران اسلامي و علماي اسلامي مطالبه مي‏كند. اگر شما اين كار را نكنيد، نسلهاي بعد از شما مؤاخذه خواهند كرد.
مي‏بينيد دشمني دشمنان را ! مي‏بينيد تلاش آنها را براي نابود كردن هويت اسلامي و ايجاد اختلاف بين امت اسلامي! بنشينيد علاج كنيد؛ اصول را بر فروع ترجيح بدهيد. در فروع ممكن است افراد يك مذهب هم با همديگر اتحاد نظر نداشته باشند؛ مانعي ندارد. مشتركات بزرگي وجود دارد؛ گرد اين محور - محور مشتركات - همه مجتمع شوند. مواظب توطئه‏ي دشمن باشند؛ مواظب بازي دشمن باشند. خواص، بين خودشان بحثهاي مذهبي را بكنند، اما به مردم نكشانند؛ دلها را نسبت به يكديگر چركين نكنند؛ دشمني‏ها را زياد نكنند؛ چه بين فرقه‏هاي اسلامي، چه بين ملتهاي اسلامي، چه بين گروههاي اسلامي در يك ملت.»
بنابراين دنياي اسلام به ويژه روشنفکران و علماي مسلمان بايد به آگاه سازي قشرهاي مختلف همت، و بر لزوم اتحاد و برادري مسلمانان تأکيد جدي داشته و از هرگونه تفرقه اي بپرهيزند .

- بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار كارگزاران نظام ، 1386/1/17 .
[ii] - براى آگاهي بيشتر ر.ك: محمدحسن قدردان قراملكى، سكولاريزم در مسيحيت و اسلام، قم : نشر دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم ؛ 25 سال سكومت على(ع)، فؤاد فاروقى، تهران : نشر عطائى.
- بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار كارگزاران نظام ، 1386/1/17 . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 2/100101603)