گسترش جنبش ضد بی عدالتی در آمریکا به حوزه های دیگر

a5e53b66_1216_4538_a0a6_df4d3c20b32e.jpgگسترش اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا در کنار جنبش تسخیر وال استریت، خواسته های جدایی طلبی ایالت های مختلف آمریکا و مشارکت حداقلی مردم در انتخابات کنگره، جامعه آمریکا را در وضعیت اعتراضی بی سابقه ای قرار داده است"مایکل برون" نوجوان 18 ساله و سیاه پوست آمریکایی که چهار ماه پیش توسط "درن ویلسون" افسر پلیس فرگوسن کشته شد، به نمادی برای مقابله با تبعیض نژادی و بی عدالتی تبدیل شد. از ابتدای کشته شدن وی مردم ایالت میسوری و به ویژه شهر فرگوسن اعتراضات بی سابقه ای را به این مسئله داشتند، زیرا آن ها معتقد بودند این نوجوان مسلح نبوده و جزای دزدیدن یک سیگار از یک فروشگاه قطعا مرگ نیست. از این رو خانواده ویلسون خواستار پیگیری قانونی این مسئله شدند. رای دادگاه و هیئت منصفه بعد از چهار ماه تحقیق و پیگیری به نفع افسر پلیس بود. دادگاه اعلام کرد که این افسر پلیس از اتهام مبنی بر قتل عمد مبرا است و طبق وظیفه اش گلوله را شلیک کرده است.

این قضاوت خشم مردمی که چندین هفته منتظر رای بودند را برانگیخت به طوری که در بیش از 30 ایالت آمریکا اعتراضات گسترده ای صورت گرفت و صد ها تن در این رابطه دستگیر شدند. به دنبال این اعتراضات که یک هفته است ادامه دارد، ویلسون اعلام کرد که به علت تهدیدات معترضین از سمتش استفاده داده است. در این مطلب می خواهیم به بررسی ریشه های این تبعیض نژادی، گسترش جنبش ها علیه بی عدالتی و اتهامات حقوق بشری مطرح شده علیه آمریکا بپردازیم.

سوابق تبعیض نژادی در ایالت میسوری به ویژه شهرهای سنت لوئیس و فرگوسن

شهر "سنت لوئيس" آمريكا نماد بارزي از نژادپرستي عليه سياه پوستان در اين كشور است، هر چند كه قتل مايكل براون ۱۸ ساله آشوب‌هاي فعلي را كليد زده اما بايد توجه داشت قتل اين نوجوان آتش نفرتي را شعله‌ ور نمود كه طي سال‌ها رفتار نژادپرستانه ايجاد شده است.

سياه پوستان تا اواخر ۱۹۴۰ حق سكونت در نزديكي شهر سنت ‌لوئيس نداشتند و وقتي كه مسئله سكونت سفيدپوستان در حومه شهر مطرح شد، نوعی از سياست منطقه‌ بندي اعمال شد تا سياه‌پوستان را از سكونت در بسياري از مناطق اين شهر محروم كند. تنها منطقه فرگوسن مصون از اين سياست ماند و همين امر نيز باعث شد تا سياه پوستان براي سكونت به آن منطقه بروند و با عزيمت آن ها به اين منطقه، رفته رفته نسبت سياه پوستان به سفيدپوستان در اين منطقه افزايش يافت.

سفيدپوستان تا دهه 1980 قريب به ۸۵ درصد جمعيت فرگوسن را تشكيل مي‌دادند، در حالي كه ۱۴ درصد از سكنه سياه پوست بودند، اما در ۲۰۱۰ اين نسبت به ۶۰ درصد سياه پوست و ۲۹ درصد سفيدپوست تبديل شد. با وجود اكثريت سياه پوست، اما همچنان اين سفيدپوستان هستند كه اداره امور فرگوسن را در دست دارند، زيرا شهردار، رئيس پليس شهر، پنج نفر از اعضاي شوراي شهر و اكثريت هيئت مديره مدارس شهر سفيدپوست هستند.

جالب اينجاست كه از ميان ۵۳ افسر پليس در فرگوسن تنها سه نفر سياه پوست هستند و كنترل اداره پليس در اين شهر همواره موجب رفتار تند نژادپرستانه افسران و مأموران پليس با سياه پوستان بوده است. به دليل اين رفتار بوده كه ۸۶ درصد از توقف اتومبيل‌ها توسط پليس، مربوط به رانندگان سياه پوست مي‌شود كه در ۹۳ درصد منجر به بازرسي اتومبيل‌هاي آن ها شده است.

با توجه به مطالب ذکر شده کاملا طبیعی است که رفتار ناعادلانه یک پلیس این گونه باعث آشوب شود، زیرا مردم این شهر همواره با وجود در دست داشتن اکثریت جمعیت، زیر سلطه سفید پوستان بوده اند. بی عدالتی در آمریکا به ایالت میسوری ختم نمی شود. این مسائل طی سال های اخیر گسترش یافته به طوری که سازمان ملل متحد از ایالات متحده به دلیل این رفتارها انتقاد نموده است که در قسمت ذیل به آن می پردازیم.

موارد نقض حقوق بشر و بی عدالتی در آمریکا

بر اساس گزارشی که "کنوانسیون ضد شکنجه و مجازات ها و تنبیه های بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیر کننده دیگر" سازمان ملل اخیرا و بعد از اعتراضات در آمریکا منتشر کرد، دولت آمریکا به دلیل عدم افشای اطلاعات در رابطه با اقدامات سیا در 11 سپتامبر که در بر دارنده موارد متعدد نقض حقوق بشر، از جمله شکنجه، بدرفتاری و ناپدید شدن اجباری افراد مظنون به دست داشتن در جرایم مربوط به تروریسم بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

این گزارش همچنین از دولت اوباما خواست "بازداشت نامحدود و بدون محاکمه" را برای زندانیان گوانتانامو متوقف سازد. در این گزارش هم چنین نگرانی های مربوط به بازداشت مهاجران و "رویه های حذف مهاجرانی" که موفق به دریافت پناهندگی نشده اند نیز مطرح شده است.

گزارش سازمان ملل متحد بیان می دارد که آمریکا باید اقدامات بیشتری در سطح فدرال انجام دهد تا پلیس فرگوسن را که از قدرت خود سوء استفاده کرده، تحت پیگرد قانونی قرار دهد. این گزارش به طور ویژه ای وزارت دفاع ایالا متحده را به دلیل عدم رسیدگی به تجاوز جنسی و جلوگیری از آن در ارتش مورد مواخذه قرار داد.

نمونه های نقض حقوق بشر در آمریکا کم نیستند. قتل سال گذشته "ترایوون مارتین" نوجوان سیاه پوست به دست پلیس، از همین دست موارد است. علاوه بر این هفته گذشته در آمریکا یک پسر 12 ساله به دست پلیس کشته شد. حال آن که این پسر تنها یک اسلحه اسباب بازی در دست داشت.

به طور کلی ميانگين درآمد يك خانواده سفيد پوست در آمریکا ۲۰ برابر درآمد خانواده سياه پوست است و بايد توجه داشت كه اين توزيع ناعادلانه ثروت در سيستم قضايي و پليسي ایالات متحده نیز قابل رؤیت است. جمعيت سياه پوست آمريكا اقليت ۱۳ درصدي اين كشور را تشكيل مي‌دهد، اما قريب به نيمي از زندانيان اين كشور از ميان همين اقليت كوچك هستند كه در مواردي به دليل جرايم بسيار جزيي محكوم به سنگين‌ترين مجازات‌ها مي‌شوند.

به طور مثال يك سياه پوست در ۳۰ مي‌۲۰۱۳ ، به دليل دزديدن يك بسته گوشت از مغازه‌اي به قيمت ۳۵ دلار در ايالت تگزاس، به ۵۰ سال زندان محكوم شد و بنا بر گزارش سناي آمريكا در سال ۲۰۱۲، سياه پوستان از دسامبر ۲۰۰۷ تا سپتامبر ۲۰۱۲ نسبت به سفيدپوستان و در جرايم مشابه، متحمل حبس‌هاي بسيار طولاني‌تر شده‌اند.

در کنار همه این موارد باید جنبش تسخیر وال استریت و خواسته های جدایی طلبی ایالت های مختلف آمریکا را نیز اضافه کنیم. جنبش وال استریت در آمریکا فساد نظام اقتصادی آمریکا و اقلیت یک درصدی که ثروتِ آمریکا در دست دارند، آشکار کرد. این جنبش بزرگترین جنبش اجتماعی آمریکا در طول تاریخ این کشور بود. از طرفی درخواست بیش از 25 ایالت آمریکا برای تشکیل دولت مستقل و خارج شدن از سیطره دولت فدرال نشان می دهد که دولت فدرال آمریکا بیش از گذشته با مشکلات مختلفی رو به رو است. این مسئله می تواند در چشم اندازی بلند مدت باعث افزایش جنبش هایی علیه بی عدالتی اقتصادی و اجتماعی در این کشور شود. مشارکت حداقلی مردم این کشور نیز در انتخابات میان دوره ای کنگره نشان گر بی اعتمادی آن ها به نظام حاکم بر کشورشان بود و در این میان پا گرفتن احزاب و جریاناتی که راه سومی را خارج از سیطره جمهوری خواهان و دموکرات ها در آمریکا دنبال می کنند- و البته به شدت توسط این دو حزب محدود می شوند- گویای تغییر نسبی اوضاع به ضرر حاکمیت انحصاری دموکرات ها و جمهوری خواهان در آمریکاست.

بصيرت، مریم فتاحی منش
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
13 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .