گزارش تحليلي مشرق از ابعاد رزمايش بين‌المللي اردن؛ کدام شير در کمين ملت‌هاي منطقه نشسته است

رزمايش "شير در کمين" در حالي وارد آخرين روز عملياتي خود شد که همچنان پنهان‌کاري‌هاي زيادي درمورد ماهيت عمليات صورت گرفته در اردن تحت پوشش اين رزمايش وجود دارد؛ مخفي‌کاري‌ها در اين رزمايش به حدي بوده است که در هفته‌هاي اول آن حتي نام کشورهاي شرکت‌کننده دراين رزمايش که رسانه‌هاي اردني آن را بالغ بر 19 کشور ذکر مي‌کنند، اعلام نشد و البته هنوز هم تعدادي از اين کشورها ناشناخته مانده‌اند و از سوي ديگر، از ماهيت تمرين‌هاي نظامي آنها نيز اطلاع دقيقي در دست نيست.

همچنين کشورهاي اصلي شرکت‌کننده دراين رزمايش با وجود ادله زيادي که در مورد ارتباط اين تمرين نظامي با حوادث سوريه وجود دارد، همچنان اصرار دارند اين‌گونه وانمود کنند که اين رزمايش ارتباطي باحوادث سوريه ندارد و تمريني است که از دو سال پيش برگزاري آن قطعي شده است.

نامی مشکوک برای رزمایشی غربی - صهیونیستی - عربی
کارشناسان درباره انتخاب نام این رزمایش (الأسد المتأهب) نظرات مختلفی ابراز کرده اند. از آنجا که امروز نام رئیس جمهور سوریه یعنی "بشار الأسد" در رأس اخبار شبکه های غربی و عربی و صهیونیستی قرار دارد، به نظر می رسد که رژیم اردن و همپیمانان نظامی اش، این نام را با منظور خاصی برگزیده اند.

برخی نیز معتقدند که واژه "المُتَأَهِب" را می توان به صورت مفعولی یعنی "المُتأَهَب" نیز خواند و در آن صورت نام رزمایش، بیانگر "الأسد"ی است که در کمین شکارچیان گرفتار آمده و محاصره شده است که کنایه از گرفتار شدن سوریه در کمین 19 کشور همپیمان اردن است.

آيا واقعاً رزمايش شير در کمين ربطي به سوريه ندارد؟
منابع رسانه‌اي اما تأکيد مي‌کنند که اين رزمايش ارتباط مستقيمي با حوادث سوريه دارد و تمرين‌هايي براي حضور نظامي در سوريه در اين رزمايش انجام مي‌شود. شبکه سي‌ان‌ان در اين راستا به نقل از منابعي اعلام کرد که نيروهاي آمريکايي و اردني، نحوه نفوذ در مراکز داخل سوريه با سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيک را براي حملات احتمالي به سوريه تمرين مي‌کنند. گزارشگر اين شبکه آمريکايي افزود؛ آنها خطرات احتمالي استفاده از اين سلاح‌ها در فضاي اردن را که شباهت زيادي به شرايط زيست‌محيطي سوريه دارد، در اين رزمايش به بررسي گذاشته‌اند.

شبکه سی ان ان با بهره گیری از اصطلاحات خاص مقامات آمريکايي اعلام کرد که تمرين‌هايي را نيز براي امکان دخالت نيروهاي بين‌المللي در طي18 ساعت براي تأمين امنيت 20 مکان حاوي سلاح‌هاي غيرمتعارف در سوريه براي جلوگيري از قرار گرفتن در دست نيروهاي القاعده انجام داده اند. نحوه تعامل مقامات اردن با گسيل‌شدن موجي از پناهندگان سوري به اين کشور نيز از ديگر موارد تمرين‌شده در اين رزمايش بوده است.

پايگاه خبري عربي‌پرس نیز به نقل از منابع سياسي در اردن نوشت که عبدالله دوم پس از توافق با آمريکا اجازه داد تا تحت پوشش اين رزمايش، نيروهاي ويژه آمريکايي صدها تروريست را براي گروهک تروريستي ارتش آزاد سوريه آموزش دهند.

کارشناسان نظامی و امنیتی چه می گویند؟
"ولاديمير ساژين" کارشناس آکادمي خاورشناسي و راديو صداي روسيه در زمينه اهداف اين رزمايش مي‌گويد: امروز اوضاع در کشورهاي مختلف خاورميانه چندان آرام نيست و از سوي ديگر در رزمايش اردن، دقيقاً کشورهايي حضور دارند که از نظر کارشناسان در فهرست مخالفان سوريه و ايران قرار دارند.

وي افزود: از ميان کشورهاي عربي، فقط کشورهاي پادشاهي سني‌مذهب خليج‌فارس حضور دارند که همگي مخالف دولت بشار اسد و دولت ايران هستند.

به اعتقاد "الکسي آرباتوف" رئيس مرکز امنيت بين‌الملل نيز، اين رزمايش در کشور اردن، شيوه اي براي فشار بر پرزيدنت بشار الأسد است. او مي‌گويد: اين رزمايش نه‌تنها از نظر ابعاد، که حتي از نظر زمان برگزاري آن نيز قابل توجه است زيرا در شرايط کنوني، برگزاري اين رزمايش به‌نوعي "تجزيه جهان اسلام" است.

وي ادامه مي‌دهد: اکنون اهل‌سنت و غرب در يک طرف قرار گرفته‌اند و شيعيان همراه با روسيه، چين و ايران در طرف ديگر قرار دارند.

"مارينا اوتوواي" پژوهشگر بنياد کارنگي معتقد است که ديدار مقامات اردني با آمريکايي‌ها براي فراهم‌کردن زمينه انجام رزمايش "شير در کمين" ممکن است از ابعادي برخوردار باشد که با وضع جاري سوريه در ارتباط خواهد بود.

ماهيت رزمايش
اين رزمايش که ابتدا قرار بود حدود يک هفته به طول بينجامد به طرز مشکوکي از تاريخ هفتم مي امسال (هشتم ارديبهشت) آغاز شد و امروز (چهارشنبه) به پايان رسيد و بدين ترتيب چهار برابر زمان ازپيش‌اعلام‌شده به طول انجاميد که هنوز مشخص نيست نيروها و تسليحات چهاربرابري اين رزمايش از کجا تأمين شده است. کشورهاي اردن، آمريکا، عربستان سعودي، استراليا، بحرين، برونئي، مصر، فرانسه، عراق، ايتاليا، کويت، لبنان، اسلووني، قطر، امارات عربي متحده، انگليس و پاکستان از جمله کشورهاي شرکت‌کننده در اين رزمايش هستند؛ البته با وجود اعلام مقامات رسمي بر اينکه 19 کشور در اين رزمايش شرکت کرده‌اند، نام دو کشور هنوز هم مخفي مانده که با توجه به اخبار منتشرشده، يکي از آنها رژيم صهيونيستي است.

روز نخست هفته آخر اين رزمايش، پنجشنبه گذشته با حضور عبدالله دوم، شاه اردن و تعداد ديگري از مقامات کشوري و نظامي اردن و همچنين تعدادي از افسران ارشد عربي و خارجي آغاز شد؛ اين بخش در 330 کيلومتري جنوب عَمان پايتخت اردن و در 40 کيلومتري مرزهاي عربستان سعودي برگزار مي‌شود.

هفته آخر رزمايش شير در کمين که با حضور خبرنگاران انجام مي‌شود، شامل تمرين‌هاي هوايي جنگنده‌ها و بالگردهاي نظامي آمريکايي و اردني بوده و در عمليات زميني نيز درگيري با تانک‌ها و رگبارها و مسلسل‌هاي سنگين به تمرين گذاشته شده است.

همزماني مشکوک رزمايش با بزرگترين نمايشگاه بين‌المللي تجهيزات نظامي در قلب خاورميانه
مقامات اردني که ظاهراً گسيل‌شدن سلاح‌هاي غربي به اردن به بهانه رزمايش را ناکافي مي‌دانستند، نمايشگاه بزرگي نيز در اين کشور ايجاد کردند تا بتوانند با خيالي آسوده‌تر در مرزهاي سوريه مستقر شوند و در زمان مقتصي بدون کمترين فوت وقت، مأموريت آمريکايي خود را انجام دهند. اين در حالي است که از ماه‌ها پيش، از عَمان گزارش مي‌رسد که هتل‌هاي اين کشور مملو از مبارزاني است که از کشورهاي مختلف به اردن آورده شده‌اند و با آمادگي کامل براي اقدامات تروريستي در سوريه منتظر فرا رسيدن زمان عمليات عليه سوريه هستند.

دروازه ورودی نمایشگاه بین المللی جنگ افزار در اردن

نمايشگاه سوفکس وبرنامه‌هاي جانبي آن که شامل همايش يگان‌هاي عمليات ويژه بود، اخيراً با حضور تعدادي از رؤساي جمهور کشورها و وزيران دفاع و رؤساي ستادهاي ارتش و افسران ارشد نيروهاي ويژه دريايي و هوايي از منطقه و جهان در اردن برگزار شد.

نمايشگاه سوفکس با حمايت ويژه عبدالله دوم برگزار شد. اين نمايشگاه، شامل دو مرحله بود که مرحله اول، شامل نمايش جديدترين تجهيزات جنگي و امنيتي بود که طي سه روز برگزار شد و مسابقاتي نظير مسابقه جنگنده‌ها براي نخستين بار در منطقه از ديگر فعاليت‌هاي اين نمايشگاه بود و علاوه بر همه اينها، همايش يک‌روزه نيروهاي عمليات ويژه، بخش ديگري از سوفکس بود.

شير در کمين، بازدارندگي اردني يا توطئه آمريکايي؟
ابهامات در رزمايش برگزارشده در اردن، به همين‌جا ختم نمي‌شود؛ تحليلگران بر اين اعتقادند که حضور 19 کشور در اين رزمايش بيش از آنکه حالتي واقعي و نظامي داشته باشد، جنبه تبليغاتي دارد، چرا که عمده نيروهاي انساني و تجهيزات موجود در آن از سوي سه کشور آمريکا، عربستان سعودي و اردن تأمين شد.

موضوع عجيب ديگر، تعداد نيروهاي انساني شرکت‌کننده در اين تمرين‌هاست؛ درحالي که از اردن تنها سه‌هزار و 853 نفر در اين رزمايش حضور داشتند وعربستان نيز 800 نيرو در آن دارد، آمريکا شش‌هزار و237 نيروي نظامي خود را به اين رزمايش گسيل کرده و بقيه 16 كشور هم فقط حدود هزار و110 نفر را در اين مانور شركت داده‌اند. اين، نشان مي‌دهد که رزمايش مزبور، بيش از آنکه جنبه اردني داشته و براي دفاع از اين کشور باشد، طرحي منطقه‌اي است که آمريکا آن را طراحي کرده و حکومت عبدالله دوم به عنوان مزدور آمريکا در منطقه تنها اجراي اين طرح را بر عهده دارد.

شاه عربستان سعودی، از اسپانسرهای اصلی رزمایش شیر در کمین

اردن فقیر، بودجه رزمایش را از کجا آورده است؟
اين در حالي است که بر اساس آمارهاي رسمي، اردن در پنج سال گذشته، كمك‌هاي نظامي اقتصادي به ارزش چهار ميليارد و 200ميليون دلار از آمريكا دريافت كرده است.

کسري بودجه دولت اين کشور و ميزان بدهي خارجي اردن که از مرز 20 ميليارد دلار گذشته دليل ديگري براين نکته است که اردن قدرت تأمين مالي برنامه‌ريزي و برگزاري اين رزمايش بزرگ را ندارد و البته سفراخير عبدالله دوم، شاه اين کشور به عربستان سعودي و دیدار وی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، احتمالات ديگري غير از کمک‌هاي آمريکا را نيز مطرح کرده است.

در همين راستا بود که شوراي همکاري شيخ‌نشين‌هاي عربي حاشيه خليج فارس در آخرين نشست خود مقرر کرد که به مدت پنج سال، سالانه نيم ميليارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند در حالي که اردن هنوز به عضويت اين شورا در نيامده است!

پیامدهای دامنه دار شیر در کمین و سوفکس
رزمايش بين‌المللي "شير در کمين" لحظاتي پيش پايان يافت اما بسترهاي برگزاري و پيامدهاي آن از جمله تسهيل تحرکات تروريست‌ها در مرزهاي عربستان‌سعودي، عراق، اردن و لبنان به‌سوي سوريه و خريد و فروش جنگ‌افزارها در حاشيه نمايشگاه بين‌المللي سوفکس و ... همچنان موجود است و بر سر مردم شامات سايه افکنده است؛ سايه‌اي سياه و کشدار که بعيد است تا چند ماه و شايد چند سال آينده، از سر مردم منطقه دست بردارد.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/124550/کدام-شير-در-کمين-ملت‌هاي-منطقه-نشسته-است

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .