چنبره آیپک بر سیاست های ایالات متحده

کميته امور روابط عمومي آمريکا و اسرائيل موسوم به "آیپک" از قدرتمندترین سازمانهای لابی در آمریکاست که از سال ۱۹۶۲ تاکنون در آمريکا فعاليت دارد. آيپک نقشي مؤثر و انکارناپذير در سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا را در سطح کلان بر عهده دارد و از سياست‌هاي اسرائيلي در کنگره و شاخه اجرايي کاخ سفيد حمايت مي‌کند. اين گروه از همه اعضاي کنگره مي‌خواهد در چارچوب کمک‌هاي خارجي از اسرائيل حمايت کنند.

شکل گیری آیپک به 16 اکتبر 1948 بازمی‌گردد. در این تاریخ ایسایا ال. کنین( یک آمریکایی که در مذاکرات مربوط به نزاع اعراب و اسرائیل به عنوان یک لابی‌گر بسیار فعال در دهه چهل در جهت منافع اسرائیل فعالیت می کرده است) بنیان‌گذار آیپک، و چهار نفر دیگر، دفتر اطلاعات اسرائیل را تأسیس کردند که این دفتر به بخشی از وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی تبدیل شد. دفتر اطلاعات اسرائیل (IOI) دفاتر دیگری را در نیویورک، واشنگتن و لس‌آنجلس تأسیس کرد تا این دفاتر بررسی کنند که مقامات صهیونیستی چگونه می‌توانند از طریق روابط عمومی، برنامه‌های لابی‌گری خود را عملی سازند و به این ترتیب قدرت و حمایت مالی سازمان‌ها و حامیان رژیم صهیونیستی در آمریکا را کنترل کنند.

کنین مؤسس دفتر اطلاعات اسرائیل،در سال 1937 و در زمانی که به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه پلین دیلر در کلیولند فعالیت می¬کرده ، عضو حزب کمونیست شده است، اما وی هیچ‌گاه تحت بازجویی جنایی قرار نگرفت. کنین با افراد زیادی از شهروندان ایالات متحده و کشورهای خارجی دیگر که هدف جاسوسی، عملیات‌های ضد جاسوسی خارجی و تجسس‌های امنیتی داخلی قرار گرفته بودند ارتباط برقرار کرده بود (افرادی از قبیل آبراهام فین‌برگ لابی‌گر بسیار بزرگ، دیپلمات‌های صهیونیستی و بسیاری از افسرهای موساد). به همین دلیل است که همه تحرکات کنین در صدها صفحه از اسناد افشا شده اف‌بی‌آی ذکر شده است . ایسایا کنین پس از ترک روزنامه پلین دیلر به یکی از عوامل باتجربه روابط عمومی در بخش مدیریت هیئت اعزامی سازمان ملل به رژیم صهیونیستی تبدیل شد و به خاطر تیزهوشی و همچنین آشنایی کنین به روابط عمومی،دفتر اطلاعات اسرائیل توانست رسانه‌های آمریکایی را به محلی برای تبلیغات رژیم صهیونیستی تبدیل کند. موضوع یکی از نشست‌های هیئت رئیسه روابط عمومی دفتر اطلاعات اسرائیل که در تاریخ 9 می 1949 در خانه سرکنسول رژیم صهیونیستی در نیویورک برگزار شد، تلاش در جهت تصویب برنامه‌های رسانه‌ای در آمریکا بود که به منظور تقویت اقتصاد رژیم صهیونیستی برگزار شده بود. دفتر اطلاعات اسرائیل می‌خواست با تأمین بودجه برای برنامه‌های مهم تبلیغاتی در هشت تا دوازده مجله برتر از جمله : ریدرز دایجست و کازموپولیتن ، مقالاتی را به چاپ برساند،. بیشترین تمرکز دفتر اطلاعات اسرائیل در نیویورک برسازمان ملل و رسانه‌های نیویورک بود؛ در حالی که دفتر اطلاعات اسرائیل در واشنگتن تمام توجه خود را بر سفارت‌خانه‌ها، کنگره، مطبوعات واشنگتن و کلوپ ملی مطبوعات آمریکا متمرکز کرده بود.

دفتر اطلاعات اسرائیل یا بازوی جاسوسی موساد در جلسه 18 ژوئیه 1949 اعلام کرد که موشه شارت وزیر خارجه، با همکاری روون شیلوا و الیاهو ایلاث سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا، اخیراً جلسه‌ای در مورد راهبرد روابط عمومی برگزار کرده و تصمیمات جدیدی اتخاذ کرده‌اند. کنین گزارش داد که دفتر اطلاعات اسرائیل در نیویورک با مدیریت وی، آماده پذیرش این مسئولیت است. دفتر اطلاعات اسرائیل در نیویورک وظیفه دریافت تلگراف‌های اطلاعاتی از رژیم صهیونیستی را به عهده داشت. یکی از اعضا، مسؤل رمزگشایی این تلگراف‌ها بود . بخش‌های مختلف دفتر اطلاعات اسرائیل با برنامه¬ریزی حساب شده در سراسر آمریکا ارتباطات محرمانه ای را در بین خود پایه‌گذاری کرده بودند.

با افشای اسناد سری دولت آمریکا به وسیله رژیم صهیونیستی در سال 1949 بود که کنین پیش‌نویس یک گزارش سری در زمینه راهبرد های دفتر اطلاعات اسرائیل را تدوین کرد که حاوی سؤالاتی از جمله این که وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی چگونه می‌تواند برنامه‌های سیاستی و روابط عمومی خود را به مؤثرترین وجه در آمریکا تحقق بخشد. درگزارش کنین بیان شده بود که چگونه دفتر اطلاعات اسرائیل در نیویورک اطلاعات تل‌آویو را در آمریکا به اخبار تبدیل می‌کند. اف‌بی‌آی اشاره می‌کند که دفتر اطلاعات اسرائیل در نیویورک اسناد را در رسانه‌های عمومی و برای عموم مردم منتشر می‌کند و در حقیقت دفتر اطلاعات اسرائیل در واشنگتن، پایگاه اطلاعاتی تل‌آویو است . کنین در سپتامبر 1949 شروع به انتشار اخبار هفتگی در سرویس‌های خبری، روزنامه‌های انگلیسی-یهودی، سازمان‌های یهودی و اشخاص کرد. اف‌بی‌آی همچنین اشاره کرد یکی از راهبردهای کنین این بوده که دستگاه رسانه‌ای لابی رژیم صهیونیتی، باید هزینه¬ای برای انتشار اخبار در جهت منافع رژیم صهیونیستی پرداخت کند. کنین در توصیف وظایف اصلی دفتر اطلاعات اسرائیل و با اشاره به نقل مکان قریب‌الوقوع خود به واشنگتن می‌گوید:در این گزارش هم چنین آمده است که کنفرانس‌های متعددی با حضور نمایندگان آژانس‌های یهودی و شورای آمریکایی صهیونیسم برگزار می‌شد تا سیاست‌ها و تکنیک‌های روابط عمومی مورد بحث قرار گیرد.

کنین در سال 1951 در خصوص جدایی‌ش از دفتر اطلاعات رژیم صهیونیستی با این دفتر واد مذاکره شد. او این اقدام را مطابق دستوری مبنی بر آغاز لابی‌گری به وسیله سازمان‌های شهروندی آمریکایی و با بودجه رژیم صهیونیستی می¬دانست. انگیزه اصلی وی از این اقدام، تلاش برای تصویب قانون کمک مالی به رژیم صهیونیستی بود. کنین در فوریه 1951 به عنوان یک لابی‌گر داخلی ثبت‌نام کرد و از دفتر لایحه ثبت‌نام نمایندگان خارجی وزارت دادگستری خواست تا وی را از لیست نمایندگان خارجی حذف کند. آیپک دفاتر به خود را در واشنگتن، نیویورک و کالیفرنیا تأسیس کرد. این سازمان وظایف وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را به عهده گرفت به طوری که نمایندگی‌های دفتر اطلاعات اسرائیل کارایی خود را از دست دادند و در نهایت نیز همگی تعطیل شدند.

این سازمان در سال 2004 تلاش کرد تا با انتشار اطلاعات سری در روزنامه واشنگتن پست نشان دهد که ایران درگیر جنگ تمام عیار با آمریکا است ولی آنها از این اقدام خود نتیجه¬ای نگرفتند. هم اکنون هر گونه تلاش رسانه‌های جمعی و مطبوعات برای همراهی دائمی با آیپک و کوبیدن بر طبل جنگ، در فضای مجازی مورد تمسخر واقع می‌شود..

کنفرانس سالانه آیپک هر سال در روزهای چهارم تا ششم مارس در واشنگتن برگزار می‌شود که سخنرانان امسال این کنفرانس بنیامین نتانیاهو، باراک اوباما، لئون پانتا ، نیوت گینگیریج و شمار دیگری از سیاستمداران آمریکایی و اسرائیلی بودند. لابی صهیونیستی آیپک در راستای منافع اسرائیل گام بر می¬دارد و با اعمال نفوذ گسترده در تمام نهادهای بین المللی اقدام به پیشبرد سیاست¬های اسرائیل در جهان به ویژه در خاورمیانه می‌کند و بدون توجه به منافع وامنیت آمریکا این کشور را قربانی اهداف صهیونیست‌ها می‌کند و این عملکرد آیپک خطراتی را برای ایالات متحده در بر دارد:

- آیپک با اعمال نفوذ در کنگره به دنبال ترغیب کنگره برای رویارویی نظامی آمریکا با ایران است. آیپک خواستار حمله آمریکا به ایران برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور است، این در حالی است که اسرائیل مجهز به صدها کلاهک هسته¬ای است و از طرفی هیلاری کلینتون اعلام کرده است که ایران به دنبال ساخت تسلیحات هسته-ای نیست . و یکی از آمریکایی¬های سازمان دهنده جنبش تسخیر آیپک در این باره می¬گوید: آمریکا در ده سال گذشته درگیر جنگ بوده و مردم ایالات متحده به سیاست جدیدی نیاز دارند که بر دیپلماسی تمرکز داشته باشد ولی آیپک ما را در مسیر خطرناک جنگ با ایران سوق می¬دهد.

- ترویج سیاست‌های اسرائیل از سوی آیپک در تضاد با قوانین بین‌المللی است.گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی کرانه باختری و تصرف زمین¬های فلسطینیان و تخریب خانه¬های فلسطینیان از سیاستهای آیپک است و تداوم این سیاست¬ها دستیابی به فرآیند صلح در خاورمیانه را غیرممکن می‌سازد.

- آیپک با اعمال نفوذ بر دولت آمریکا اقدام به اعمال تحریم نفتی علیه ایران کرده است و این اقدام منجر به افزایش قیمت نفت و التهاب در بازار نفت شده است که این روند تهدیدی برای اقتصاد متزلزل آمریکا به شمار می‌آید

- درخواست آیپک از واشنگتن برای حمایت و پشتیبانی کامل از اسرائیل برای امنیت ملی آمریکا تهدید جدی به حساب می¬آید.حمایت آمریکا از اسرائیل به افزایش روزافزون احساسات ضد امریکایی در خاورمیانه منجر شده است به نحوی که همواره در بین ملت¬های خاورمیانه شعار مرگ بر آمریکا طنین انداز است.. ژنرال دیوید پترائوس به این امر اذعان کرده که حمایت واشنگتن از اسرائیل در جنگ میان اسرائیل و فلسطین احساسات ضد آمریکایی را به طور چشمگیری افزایش داده است .

- افزایش انزجار از آمریکا در سازمان ملل . آیپک واشنگتن را وادار به مخالفت با قطعنامه‌های ضد اسرائیلی در سازمان ملل می‌کند. از سال 1972 تاکنون واشنگتن بیش از 44 قطعنامه شورای امنیت را که در محکومیت جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان صادر شده است وتو کرده است.

- متهم کردن منتقدان اسرائیل به ضد یهودی بودن . هر کسی که در ایالات متحده از رژیم اسرائیل انتقاد کند از سوی آیپک به ضد یهودی بودن متهم می‌‌شود. این اقدام آیپک مباحث و مناظراتی که¬ در راستای سیاستگذاری¬های دموکراتیک باشدرا سرکوب می‌کند که از جمله آنها حمله اخیر آیپک به کارکنان مرکز توسعه آمریکا نمونه بارز سیاستهای این لابی صهیونیستی برای خاموش کردن انتقادات از اسرائیل است.

- آیپک همواره آمریکا را در حمایت از جنبشهای دموکراسی‌خواه در جهان عرب برحذر داشته است آمریکا در جهان عرب به دنبال منافع اسرائیل است و نه حامی آرمان¬ دموکراسی‌خواهی مردم منطقه ، و از دولت¬های فاسد ی چون رژیم حسنی مبارک که دارای روابط دوستانه با اسرائیل بود حمایت کرده است ولی در مقابل خواست مردم مقابله می¬کند و به دنبال بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه،آمریکا هر روز منزوی¬تر ازقبل می¬شود.

- اختصاص پول مالیات دهنگان آمریکایی به اسرائیل.در حالی که آمریکا دچار رکود اقتصادی است واز بحران مالی رنج می‌برد بودجه‌های عمومی اقشار مختلف مردم آمریکا کاهش یافته ولی آیپک مانع از کاهش بودجه نظامی اسرائیل می‌شود و به واسطه آیپک سالانه 3 میلیارد دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی به سمت اسرائیل سرازیر می¬شود در حالی که آمار بی¬خانمان¬ها هر روز در آمریکا افزایش می-یابد.

- سرازیر شدن پول های ‌اختصاص یافته به کشورهای فقیر به سمت اسرائیل. اسرائیل بیشترین دلارهای مالیاتی را از آمریکا دریافت می‌کند و بخش عمده کمک-های مالی که آمریکا باید در راستای کمک¬های بشردوستانه به کشورهای فقیر اختصاص دهد به اسرائیل سرازیر می¬شود.

آیپک (AIPAC) یکی ازمهمترین سازمانهای یهودی در آمریکا است که نقش تعیین کننده¬ای در تمام سیاست¬های آمریکا در سطح جهانی ایفا می¬کند . آیپک هسته نفوذ لابی در کنگره را تشکیل می‌دهد. موفقیت آیپک، به توانایی آن در اعطای پاداش به آن دسته از قانون‌گذاران و کاندیداهای کنگره است که از برنامه‌های آنها حمایت می¬کنند. در انتخابات آمریکا پول نقش تعیین کننده¬ای دارد و آیپک به کاندیداها وعده می¬دهد که آنها از طرف بسیاری از کمیته‌های طرفدار اسرائیل، کمک¬های مالی گسترده ای دریافت می¬کنند. نفوذ آیپک در کنگره به نحوی است که این موضوع در میان اعضای کنگره و کارمندان آن امری جا افتاده است. بنیاد جامعه باز ( بنیاد جورج سوروس ) یکی از زیر شاخه های این سازمان صهیونیستی است که نقش عمده ای در شکل¬گیری انقلاب¬های نرم در کشورهای مختلف جهان از جمله اتحاد جماهیر شوروی داشت. یکی دیگر از زیر شاخه¬های آیپک، مؤسسه سیاست‌های خاور نزدیک واشنگتن است که به عنوان جناحی از آیپک، بر سیاست‌های آمریکا تأثیرگذار است و پرسنل وزارت امور خارجه و ارتش جهت یادگیری مسایل خاورمیانه به این مؤسسه اعزام می‌شوند. آنها در این مؤسسه آموزش¬های پیشرفته¬ای می¬بینند زیرا اغلب اساتید اسراییلی آن حرفه‌ای هستند و مؤسسه در واقع مرکزی برای اندیشمندانی است که در خدمت این ایدئولوژی قرارگرفته‌اند. آیپک سازمانی است که بر همه فعالیت¬های سیاسی آمریکا تسلط کامل دارد و کاندیداهایی در آمریکا به پیروزی می¬رسند که تحت حمایت و پشتیانی مالی این سازمان قرار گرفته باشند؛ بنابراین انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا به هیچ وجه موضع دولت آمریکا را در سطح جهانی تغییر نخواهد داد و در حقیقت مردم آمریکا در انتخاب سرنوشت مملکتشان نقش چندانی ندارند و گروهی متشکل از 60 هزار نفر یهودی به نمایندگی از پنج تا شش میلیون یهودی اسراییل، اداره دولت و ارتش ایالات متحده را بر عهده دارند و اوباما اکنون در لابی اسرائیلی گرفتار شده است و برای پیروزی در انتخابات باید نظر آنها را جلب کند و به رغم جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان در جلسه ۴ مارس (۱۴ اسفند ) آیپک گفت : به امنيت رژيم اسرائيل متعهد بوده و خواهد بود و این تعهد را در دوران ریاست جمهوری خود ثابت کرده است.

(محمد دهقانی، بصيرت، 90/12/24 )

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .