چرا سران منافقين در مقابل تعطيلي اردوگاه اشرف مقاومت مي کنند؟

«مهدي ۲۲ سال پيش در سن ۱۷ سالگي به سازمان پيوست. آثار گرماي داغ صحراي عراق در چهره اش نمودار بود. او گفت که جذب شعارهاي سازمان شد... اما احساس مي کند که جوانيش، احساس، عاطفه و سرزمينش را از دست داده است» «محمد که مدت ۱۰ سال در کمپ بوده است مي گويد: افراد زيادي را از لحاظ رواني آماده کرده اند که هنگامي که نيروهاي عراقي حمله مي کنند خودشان را جلوي ماشين بيندازند يا خود را آتش بزنند»«ما در کمپ اشرف دسترسي به هيچ تلويزيوني به غير از «سيماي آزادي» تلويزيون سازمان نداشتيم، آن هم از طريق تلويزيون سالن غذاخوري» علي که در سن ۲۳ سالگي به سازمان پيوسته بود مي گويد: «... مسعود رجوي طوري آيه هاي قرآن را توجيه مي کند که گويي اين آيه ها براي توجيه سياست هاي سازمان نازل شده اند.» من نگران بودم که شايد آن ها از ترس نيروهاي عراقي اين صحبت ها را مي کنند. آنان را جدا از هم در بالکن هتل بردم و از آن ها خواستم که واقعيت را بگويند و اگر به خاطر جانشان اين صحبت ها را مي کنند براي من قابل درک است و امنيت آنان اولويت دارد. اما همگي گفتند هيچ اجباري نيست» اين بخشي از گزارش خبرنگار بي بي سي در سفر به عراق براي بازديد از کمپ اشرف است که طي آن با ۴ نفر از اعضاي گروهک منافقين که موفق به فرار از اردوگاه اشرف شده اند گفت وگو کرده است. نکاتي که در سخنان اين ۴ نفر نهفته است به خوبي ماهيت و همچنين چشم انداز بقاي اين گروهک را نشان مي دهد.

اردوگاه اشرف در سال ۶۵ در ۸۰ کيلومتري مرزهاي ايران در استان دياله عراق بنيان نهاده شد و اعضاي اين سازمان بارها از اين اردوگاه براي انجام عمليات هاي تروريستي به داخل خاک ايران اعزام شده اند. پس از اشغال عراق توسط آمريکا کنترل اين کمپ طبق کنوانسيون چهارم ژنو به نيروهاي اشغالگر سپرده شد. در اواخر سال ۲۰۰۸ با ضمانت تامين امنيت ساکنان کمپ از طرف دولت عراق، کنترل اردوگاه اشرف به نيروهاي امنيتي عراق سپرده شد. پس از چند بار درگيري ميان نيروهاي گروهک منافقين و سربازان عراقي نهايتا دولت عراق پايان سال ۲۰۱۱ را به عنوان ضرب الاجل نهايي خروج اعضاي اين گروهک از عراق تعيين کرد که البته اين مهلت با پادرمياني بان کي مون و برخي دولت هاي غربي تا ۶ ماه ديگر از سوي نوري مالکي نخست وزير عراق تمديد شد که اکنون حدود بيش از ۲ ماه از اين مهلت سپري شده و هنوز خبري مبني بر انتقال منافقين از اردوگاه اشرف به پايگاه ليبري در نزديکي فرودگاه بغداد و سپس خروج آن ها از عراق منتشر نشده است و در آخرين مرحله سران اين گروهک با هدف وقت کشي موضوع مذاکره با دولت عراق درباره شرايط خروج از اشرف را مطرح کرده اند.سران گروهک منافقين به خوبي مي دانند که تعطيلي اردوگاه اشرف و خروج اعضاي آن از کنترل هاي سفت و سخت در اين اردوگاه، مواجهه شدن آن ها با واقعيت هاي بيروني و دسترسي به اطلاعات واقعي پاياني بر فعاليت اين گروهک خواهد بود چيزي که به خوبي در سخنان ۴ عضو فراري اين گروهک با بي بي سي مشهود است.

در اين ميان سران اين گروهک با علم به احتمال پايان حضورشان در اردوگاه اشرف از چند سال قبل تمهيداتي را براي امکان فراهم کردن حضور اعضاي آن در اروپا فراهم کرده و حتي با لابي هاي گسترده و خوش خدمتي هاي فراوان و استفاده از رويکرد خصمانه برخي کشورهاي اروپايي عليه ايران نام اين گروهک را از فهرست گروه هاي تروريستي اتحاديه اروپا خارج کردند روندي که از سوي سران اين گروهک و حاميانش در آمريکا نيز دنبال مي شود، که ضرورت هوشياري دستگاه ديپلماسي و همچنين ديگر سازمان ها و حتي NGOهاي داخلي کشورمان براي مقابله با اين روند و اطلاع رساني گسترده از جنايات اين گروهک تروريستي را دو چندان مي کند. تداوم رويکرد برخورد ديپلماتيک با اين مسئله و پرهيز از هر حرکتي که مجال مظلوم نمايي براي اين گروهک در مجامع بين المللي را فراهم کند همچنين ادامه عفو اعضايي از اين گروهک که دست آن ها به خون شهروندان ايراني آغشته نشده و تاکنون بنابر اعلام سفير ايران ۱۶۸۰ نفر از ساکنان اين اردوگاه که مايل به بازگشت به ايران هستند مورد عفو جمهوري اسلامي قرار گرفته اند مي تواند ضربه کاري بر انسجام آن ها وارد و روند اضمحلال نهايي اين گروهک را تسريع کند.

http://www.basirat.ir/news.aspx?newsid=235474

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .