پیام انتخابات ایران برای انقلابیون منطقه

بسیاری مدعی شدند اتفاقات کشورهای عربی متأثر از ایران نیست بلکه رویداد جدیدی است که اتفاقاً امواجش به ایران هم خواهد رسید و ایران را هم فرا خواهد گرفت. اما حضور مردم ایران پای صندوق‌های رأی نشان داد نه تنها این حرکت‌ها متأثر از ایران بوده‌اند، بلکه امواج انقلاب ایران و پیامش، هم‌چون چشمه‌ای جوشان در حال حرکت است.
«بهار عربی» که آغاز شد، بسیاری مدعی شدند اتفاقات کشورهای عربی به هیچ وجه متأثر از ایران نیست بلکه رویداد جدیدی است که اتفاقاً امواجش به ایران هم خواهد رسید و ایران را هم فرا خواهد گرفت و چه بسا نظام را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اما به نظر می‌رسد حضور مردم ایران پای صندوق‌های رأی نشان داد نه تنها این حرکت‌ها متأثر از ایران بوده‌اند، بلکه امواج انقلاب ایران مثل سه دهه‌ی گذشته و هم چون چشمه‌ای جوشان، در حال حرکت است.

آن‌چه می‌خوانید گفت‌وگوی «برهان» با «محمدرضا عرفانیان»، کارشناس مسایل استراتژیک، در خصوص تاثیر این مشارکت مردم بر قیام‌های مردم منطقه و معادلات بین‌المللی است.

به نظر شما حضور و مشارکت 65 درصدی مردم در انتخابات چه تأثیری در قدرت نرم ایران، به خصوص در منطقه، دارد؟

چگونگی برگزاری انتخابات، میزان مشارکت مردم و نتایج انتخابات سه عامل بسیار موثر مهم برای گسترش تأثیرات این انتخابات هستند. می‌توان گفت این انتخابات عمق استراتژیک ایران را در عرصه‌ی جنگ نرم افزایش داد؛ یعنی، نشان داد که عمق استراتژیک ایران بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که آن‌ها تصور می‌کردند. منظور از نحوه‌ی برگزاری و میزان مشارکت مردم مشخص است، اما وقتی از نتیجه‌ی انتخابات صحبت می‌کنم، منظورم این نیست که چه گروه یا افرادی در این رقابت پیروز شده‌اند، بلکه منظور این است که این انتخابات با نتایجی سالم به پایان رسید. بر خلاف تبلیغاتی که شده بود، این انتخابات نه تنها پرمناقشه نبود، بلکه در جوی سالم و بسیار آرام برگزار شد. رسانه‌های بیگانه دائماً تبلیغ می‌کردند و جوسازی‌های منفی دیگری را دستور کار قرار داده بودند از جمله این که مردم اعتمادشان را به برگزارکنندگان انتخابات از دست داده‌اند، در صورتی که نتیجه‌ی این انتخابات نشان داد که مردم به برگزارکنندگان انتخابات اعتماد دارند.

در مجموع این سه عامل باعث شد عمق استراتژیک ایران در برخورد با دشمنان و در عرصه‌ی جنگ نرم به شدت افزایش پیدا کند. نکته‌ی مهم این انتخابات این است که باعث می‌شود ایران در معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای دست بالا را داشته باشد. چرا که ثابت شد مردم همچنان از نظام و راهبردهای رهبری حمایت و پشتیبانی کرده و بر خلاف آنچه آن‌ها می‌گفتند، مردم عقب‌نشینی نکرده‌اند.

مشارکت مردم چه تأثیری در الگوبرداری مردم منطقه از نظام ایران خواهد داشت؟

این انتخابات و مشارکت بسیاری از معادلات و توطئه‌های آن‌ها را از بین برد. آن‌ها فکر می‌کردند مردم ایران احتمالاً بر اثر تحریم‌ها و مسائل دیگر عقب‌نشینی کرده‌اند و نظام تضعیف شده است. با دیدن این انتخابات این تصورات آن‌ها از بین رفت و فهمیدند با وجود همه‌ی مشکلاتی که آن‌ها بر ما تحمیل کرده‌اند، نه تنها مردم عقب‌نشینی نکرده‌اند، بلکه هنوز کاملاً پشتیبان نظام هستند.

به اعتقاد من در عرصه‌ی داخلی و خارجی دو اتفاق مهم افتاد. آن‌ها معادلاتشان را بر این پایه استوار کرده بودند که تحریم‌ها و فشارهای سیاسی باعث شده است ایران در عرصه‌ی خارجی منزوی شود و در عرصه‌ی داخلی هم حمایت مردم کاهش یابد. این انتخابات نشان داد که این طور نیست و ما در عرصه‌ی بین‌المللی دست بالا را گرفته‌ایم و در عرصه‌ی داخلی هم، به رغم همه‌ی مشکلات، مردم هم‌چنان از نظام پشتیبانی می‌کنند. این موضوعنشان می‌دهد که دشمن هنوز جنبه‌هایی از توانایی‌ها و ویژگی‌های قدرت نرم ایران را درک نکرده است.

قطعاً در این زمینه خیلی مطالعه و کار شده استد؛ یعنی، مسایل مختلف در عرصه‌ی جنگ نرم بررسی شده و معادلاتی را بسته بودند و می‌خواستند هم از داخل و هم از خارج نظام را تحت فشار قرار دهند. نمی‌توانیم بگوییم که آن‌ها برنامه‌ریزی نداشتند، اما این اتفاقی که افتاد نشان داد که از لحاظ علم استراتژیک هنوز به بخشی از ویژگی‌ها و توانمندی‌های نظام ایران در عرصه‌ی جنگ نرم پی نبرده‌اند، چون اگر به این مسایل واقف بودند، با آن‌ها مقابله می‌کردند. می‌توان گفت علاوه بر موفقیت سیاسی ناشی از این انتخابات، بزرگ‌ترین موفقیت ما در عرصه‌ی جنگ نرم و استراتژیک بود.

قطعاً این اتفاق تأثیر خیلی خوبی در منطقه خواهد داشت. آن‌ها دیگر نمی‌توانند بگویند که مردم ایران خسته شده‌اند یا کنار کشیده‌اند. دیدند که مردم ایران همچنان در عرصه هستند. در این شرایط دیگر بحث الگوی ترکیه اصلاً مطرح نیست. ایران نه به عنوان یک الگو، بلکه به عنوان یک سمبل مطرح شده است. آن‌ها خیلی تأکید داشتند که اتفاقات کشورهای عربی به هیچ وجه متأثر از ایران نیست. می‌گفتند این موضوع رویداد جدیدی است که اتفاقاً امواجش به ایران هم خواهد رسید و ایران را هم فرا خواهد گرفت و چه بسا نظام را تحت تأثیر قرار خواهد داد. امروز این تصور برعکس شده و نشان داده است که نه تنها آن‌ها متأثر از ایران بوده‌اند، بلکه امواج انقلاب ایران همچنان مثل سه دهه‌ی گذشته دارد ساطع و صادر می‌شود، نه تنها متوقف نشده است، بلکه هم چنان مثل یک چشمه‌ی جوشان در حال حرکت است. می‌خواهم بگویم این ویژگی منحصربه‌فردی بود که در این انتخابات دیده شد، نه اینکه تا این زمان وجود نداشت، بلکه این انتخابات باعث شد که این ویژگی دیده شود.

به نظر شما، علاوه بر اینکه معادلات استراتژیست‌های بین‌المللی به هم خورد، این انتخابات چه تأثیرات دیگری در زمینه‌ی مسائل حقوق‌بشری، هسته‌ای، نظامی و تحریم‌ها خواهد داشت؟

نمی‌خواهم بگویم این تحریم‌ها و تهدیدها بی‌اثر هستند، اما این اتفاق نشان داد که هیچ تأثیری در اراده‌ی مردم نخواهند داشت؛ یعنی، آن‌ها متوجه شدند که معادلاتشان کارایی ندارند و تحریم، تهدید به حمله و حتی خود حمله در دیدگاه‌های مردم و نظام تأثیری نخواهد داشت. همان طور که در این انتخابات نشان داده شد دیدگاه‌های مردم، نظام و رهبری یکی است. بنابراین آن‌ها ناگزیرند که به زودی روش‌هایشان را تغییر دهند و عقب‌نشینی کنند. ما در مذاکرات قطعاً دست بالا را خواهیم داشت، چون نشان داده شد که مردم در عمل پشتیبان راهبرد‌های نظام هستند و چه در بحث هسته‌ای، چه در موضوع تمامیت ارضی کشور و چه در مسائل مشابه پای کار ایستاده‌اند. بنابراین ما در آینده، نحوه‌ی برخورد هر چه باشد، دست بالا را خواهیم داشت.

فکر می‌کنید آن‌ها برای اینکه تأثیرات این مشارکت مردمی را تخریب کنند یا کاهش دهند چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارند؟

باید منتظر باشیم. در کوتاه‌مدت که آن‌ها خیلی عقب‌نشینی کردند. این موضوع در رسانه‌هایی مثل وی‌اُو‌اِی و بی‌بی‌سی قابل مشاهده بود. حتی وی‌اُو‌اِی صراحتاً اعلام کرد این انتخابات نشان داد که مردم ایران همچنان از رهبری حمایت می‌کنند. بنابراین در کوتاه‌مدت و حداقل در ظاهر ناگزیر شدند که اعتراف کنند، اما پیش‌بینی اینکه چه روش‌هایی را به کار خواهند گرفت واقعاً سخت است. قطعاً آن‌ها خیلی روی اهرم جنگ نرم و تغییر افکار مردم متمرکز شده‌اند، چون فهمیده‌اند که تحریم‌ها و تهدیدها کارایی ندارد و یک گزینه بیشتر ندارند و آن هم دستکاری و مدیریت افکار عمومی است.

وظیفه‌ی مسئولین ما در قبال آن‌ها این است که همان سفارش حضرت امام (ره) و حضرت آقا را در نظر بگیرند که از مردم هیچ گاه جدا نشوند. همان طور که حضرت آقا فرموده بودند، مردم ما بصیرت دارند، آگاه هستند و سر بزنگاه وارد عرصه می‌شوند و از نظام حمایت می‌کنند. این موضوع را مسئولین باید قدر بدانند. به نظر من آن بخشی که از نظر آن‌ها پنهان مانده اعتقادات مردم و رابطه‌ی آن‌ها با نظام است. مردم بین این‌ها تفاوتی قائل نیستند و نظام را منبعث از اعتقاداتشان می‌دانند. بنابراین از نظام مثل اعتقاداتشان دفاع می‌کنند.

مسئولین ما باید قدر این موضوع را بدانند. این طور نباشد این انتخابات که برگزار شد و از این گذرگاه عبور کردیم، برویم تا انتخابات بعدی. مسئولین باید شفافیت، صراحت و صداقتشان را با مردم حفظ کنند. این موضوع قدرت نرم بزرگی برای کشور ایجاد می‌کند. همان طور که حضرت امام (ره) فرمودند و حضرت آقا هم تقریباً در همه‌ی سخنرانی‌هایشان تأکید می‌کنند مسئولین باید همواره مردم را در نظر بگیرند، همراه با مردم باشند و با آن‌ها شفاف برخورد کنند. این قدرت نرم بزرگی را ایجاد خواهد کرد، همان طور که باعث شده است امروز دست بالا را در منطقه داشته باشیم. کشورهایی مثل قطر و عربستان که به نوعی می‌خواستند معادلات منطقه را به هم بزنند و مرتب می‌گفتند ایرانی‌ها پشتیبان نظام نیستند امروز خلع سلاح شده‌اند و چیزی برای گفتن ندارند. ما باید این موضوع را پاس بداریم و قدرت نرم نظام را حفظ کنیم.

کشورهای غربی اغلب با مشارکت زیر 50 درصد خود را مهد آزادی و دمکراسی اعلام می‌کنند، به نظر شما دستگاه دیپلماسی ما چگونه می تواند از ظرفیتی که مشارکت بالای مردم در انتخابات برای نظام رقم زده است، استفاده کند؟

دستگاه دیپلماسی ما اول باید به کار کارشناسی برگردد. بخشی از دستگاه دیپلماسی ما متأسفانه دچار شعارزدگی است و منطبق بر کارهای کارشناسی نیست. به نظر من متأسفانه این‌ها برنامه‌های درازمدت ندارند. در صورتی که باید برنامه‌های درازمدت و میان‌مدت تعیین کنند. در طول 20 سال گذشته این موضوع در میان بعضی از مسئولین ما عادی شده است که در لحظه زندگی کنند؛ یعنی، فکر می‌کنند از این گذرگاه که عبور کردیم، کار تمام شده است. دستگاه دیپلماسی به کمک دستگاه رسانه‌ای کشور باید برنامه‌ریزی داشته باشد. هیچ کدام از این‌ها به تنهایی نمی‌توانند کارایی مناسب داشته باشند.

امروز در دنیا این مقوله مطرح می‌شود که آیا رسانه‌ها هستند که بر دستگاه دیپلماسی تأثیر می‌گذارند یا دستگاه دیپلماسی است که بر رسانه‌ها تأثیر دارد. به اعتقاد من تأثیرگذاری و تأثیرپذیری این‌ها دوطرفه است؛ یعنی، این یک نوع تعامل است. این دو باید با هم باشند، در واقع دو بال یک وسیله‌اند. این دو باید با کمک هم پیروزی‌های به‌دست‌آمده را منعکس کنند. دستگاه دیپلماسی در محافل دیپلماسی و رسانه‌ها در افکار عمومی باید این موفقیت‌ها و ویژگی‌ها را منعکس کنند. اگر همین‌ها را بتوانند نشان دهند، موفقیت بزرگی است. منتها باید دستگاه‌های دیپلماسی و رسانه‌ای ما از کار شعاری برگردند، نمی‌خواهم بگویم کلاً از این موضوع فاصله بگیرند، بلکه باید بخش عظیمی از همت و قدرتشان را در زمینه‌ی کار کارشناسی متمرکز کنند. آن‌ها باید این اعتماد به نفس را داشته باشند که از پیروزی‌های ملت دفاع کنند.

با تشکر از این که وقت خود را در اختیار «برهان» قرار دادید/برهان/گفت‌وگو با «محمدرضا عرفانیان»/۱۳۹۰/۱۲/۱۵

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .