هدف از تحرم‌های علیه ایران تسلط بر «نئوهارتلند» است

به گفته یک تحلیل گر مسائل بین الملل، غرب و در راس آن آمریکا با اعمال تحریم‌های بیشتر و شدید‌تر علیه ایران، به دنبال متقاعد کردن جمهوری اسلامی برای توقف برنامه هسته‌ای خود یا تغییر نظام در ایران نیست، بلکه هدف آن‌ها تسلط بر خاورمیانه است؛ منطقه‌ای که به عقیده آنان اکنون به «نئوهارتلند» تبدیل شده است.

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه، در گفتگو با فرارو، ضمن بیان این مطلب در پاسخ به این سوال که آیا غرب با تنگ‌تر کردن دایره تحریم‌ها آیا توقف برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند یا اهداف دیگری دارد گفت: به عنوان یک آینده پژوه سیاسی معتقدم غرب خواهان عقب نشینی ایران هسته‌ای نیست و اساسا هدف غرب مانع شدن از ادامه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای و یا جلوگیری از دستیابی به سلاح‌های غیر متعارف نیست.

وی افزود: هدف آمریکا از اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های شدید، ایجاد یک فضای جنگ نامتعادل با تمرکز نگاه به پرونده هسته‌ای برای تسلط بر «نئوهارتلند» به منظور غلبه بر مقابله جمهوری اسلامی ایران با غرب است.

این استاد دانشگاه، درباره ضرورت تسلط بر «نئوهارتلند» گفت: «نئوهارتلند» خاورمیانه جدید و قلب آن خلیج فارس است که تسلط بر آن اکنون به اولویت استراتژیک ایالات متحده آمریکا به منظور حفظ ابرقدرتی خود در جهان آینده است.

وی با بیان اینکه آمریکا نگاه ویژه‌ای به «نئوهارتلند» دارد و نمی‌خواهد به سادگی از آن چشم بپوشد گفت: اولویت استراتژیک ایالات متحده آمریکا در قرن بیست و یکم تسلط بر آسیای خاوري و رهبري چین است که دستیابی به این اهداف نیازمند تحقق پیش زمینه‌های است که در راس آن تسلط بر «نئوهارتلند» قرار دارد.

مطهرنیا گفت: بنابراین آنچه که ایجاد مناقشه در مسیر پرونده هسته‌ای ایران و تاکید بر بزرگنمایی تهدید ایران در کنش رسانه‌ای با رویکردهای ایران هراسی در منطقه و اسلام هراسی در نظام بین الملل در راستای زمینه پروری حضور غرب در «نئوهارتلند» شکل و محتوا می‌گیرد.

این تحلیل گر مسائل بین الملل تصریح کرد: از این رو با این نظریه و ادعا چندان موافق نیستم که هدف اعمال تحریم‌های آمریکا ایجاد محدودیت در مسیر دستیابی ایران به برنامه هسته‌ای است. هدف آمریکا تسلط بر «نئوهارتلند» چه با حضور نظام جمهوری اسلامی ایران و چه بدون آن مي باشد. يعني آمريكا براي رسيدن به اين هدف تغيير نظام جمهوري اسلامي ايران را هم به هيچ وجه از دستور كار خود خارج نمي كند.

وی افزود: بر این اساس بلا شک آمریکا برای کنترل آینده نظام بین الملل و حفظ جایگاه بر‌تر خویش چه از منظر اولویت بندی استراتژیک و چه از منظر اولیت بندی‌های اکونومیک نیازمند تسلط بر «نئوهارتلند»(فلات ايران و خليج فارس) است. این امر یک هدف مهم و کلیدی برای آمریکا نیست بلکه یک هدف حیاتی است و از این رو به هیچ وجه از آن چشم نمی‌پوشد.

مطهرنیا گفت: بی‌تردید آمریکا در پی آن است تا تحریم‌های فشرده، پردامنه و در عین حال فرسایشی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند تا از این طریق اولویت‌های استراتژیک خود با تحت فشار قرار دادن کشوری که قصد مقابله با غرب دارد را محقق کند.

وی افزود: هم اکنون تحریم‌های آمریکا در نوع مواجهه با کشورهایی همچون چین بیانگر دقیق بودن نوع تحریم‌ها است تا از یک سو قیمت نفت در بازار جهانی کنترل شود و از سوی دیگر تحریم‌های فلج کننده یکجانبه را همه گیر و فراگیر کند.

این استاد دانشگاه درباره تاثیر تحریم‌ها بر ایران گفت: اینکه تحریم‌های اعمال شده از سوی اتحادیه و آمریکا تاثیر گذار خواهد بود یا نه را مقامات جمهوری اسلامی ایران باید پاسخ دهند اما آنچه که شنیده می‌شود این است که تحریم‌ها هیچ اثری نداشته و ندارد اما آنچه که دیده می‌شود این است که ایران در مذاکرات با گروه ۱+۵ خواستار لغو تحریم‌ها است.

مطهرنیا درباره تاثیر اعمال تحریم‌ها بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: بی‌تردید آینده مذاکرات در وضعیت کنونی بر پایه کنش‌های دو طرف شکل و محتوا می‌گیرد و مذاکرات احتمالی آینده پژواک کنش اصطحکاک دو طرف است. بنابراین اگر مذاکره‌ای در آینده شکل بگیرد برای حل مسئله هسته‌ای ایران نیست بلکه مذاکره در مورد تقابل دو طرف است.

وی افزود: مذاکره احتمالی آینده مبتنی بر نیتی است که در آن حل کم هزینه منازعات هدف است نه رسیدن به اهداف مورد نظر هر یک از طرفین آنهم با کمترین هزینه از طریق انجام مذاکره.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: متاسفانه صف بندی ایران و غرب به گونه‌ای شکل گرفته است گویی برد هر یک از طرفین در مذاکرات برابر با باخت طرف مقابل است و این نشان دهنده نبود رویکرد استراتژیک برای حل پرونده هسته‌ای ایران است.
http://fararu.com/fa/news/117442/هدف-از-تحرم‌های-علیه-ایران-تسلط-بر-نئوهارتلند-است

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 16 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .