نگاهی به فرآیند تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس

نگاهی به فرآیند تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس؟

نگاهی به فرآیند تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس
بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هیات های اجرایی حوزه های انتخابیه سراسر کشور از روز دهم دی ماه آغاز شد و با پایان مهلت 10 روزه این هیات، نتیجه آن روز 20 دی ماه در اختیار نامزدها و هیات نظارت بر انتخابات استان ها قرار گرفت.

نامزدهای رد صلاحیت شده مطابق ماده 51 قانون انتخابات، چهار روز فرصت داشتند تا شکایت خود را مستدلاً به هیأت ‌نظارت استان ها اعلام کنند.

مطابق ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی؛ انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

1- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

2- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

3- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه

4- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن

5- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه

6- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی،شنوایی و گویایی

7- حداقل سن 30 سال تمام و حداکثر 75 سال تمام

براساس ماده 52 قانون انتخابات،گزارش ها و شکایات واصله ظرف مدت هفت روز پس از پایان مهلت دریافت شکایت،در جلسه هیأت نظارت استان رسیدگی و نتیجه آن ‌صورت جلسه می‌شود. چنانچه نظر هیأت اجرایی مبنی بر رد صلاحیت داوطلب، مورد تأیید هیأت نظارت استان نیز باشد، هیأت نظارت مذکور موظف ‌است در این خصوص، نظر هیأت مرکزی نظارت را نیز کسب نماید.

نکته مهمی که در این مورد باید به آن توجه شود این است که هیأت نظارت استان علاوه بر این که در مورد نامزدهای رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی، اعلام نظر می کند، در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیأت ‌مرکزی نظارت اعلام می‌ دارد. به عبارت دیگر هیات های نظارت استان با کسب نظر هیات مرکزی نظارت، اختیار رد صلاحیت نامزدهایی را که صلاحیت آنان در هیات اجرایی مورد تایید قرار گرفته، دارند.

هیأت نظارت استان پس از کسب نظر هیأت مرکزی نظارت، موظف است مراتب تأیید یا رد صلاحیت همه داوطلبان را با استناد قانونی‌ طی صورت جلسه‌ای به فرماندار یا بخشدار مربوط اعلام می کند.

فرماندار یا بخشدار موظف است نظر هیأت مرکزی نظارت مبنی بر تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان را که از هیأت نظارت استان دریافت‌ کرده است، به نامبردگان ابلاغ کند تا در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود، کتباً به شورای نگهبان شکایت کنند.

در صورتی که نظر هیأت مرکزی نظارت بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت آنان مورد تأیید هیأت اجرائی مرکز حوزه ‌انتخابیه قرار گرفته است، داوطلبان می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم کنند. شورای نگهبان بیست روز پس از اظهار نظر هیأت مرکزی‌ نظارت، نظر قطعی و نهایی خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد کرد.

در ماده 34 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی آمده است: کلیه داوطلبانی که صلاحیت ایشان در هیأت اجرایی تأیید می شود، ولی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظر به رد صلاحیت آنان دارد و همچنین کلیة داوطلبانی که صلاحیت ایشان در هیأت اجرایی رد می شود و این رد صلاحیت مورد تأیید هیأت مرکزی نظارت نیز قرار گرفته است، در اجرای تبصره های (2) و (3) ماده (52) قانون می توانند اعتراض خود را ظرف مدت بیست و چهار (24) ساعت پس از ابلاغ مراتب رد صلاحیت، به عنوان شورای نگهبان به صورت مستقیم یا از طریق هیأت نظارت استان اعلام کنند.

تبصره: داوطلبانی که صلاحیت آنان در هیأت اجرایی تأیید شده است، ولی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات براساس شرایط قانونی و مستند به دلایل و مدارک معتبر و با توجه به قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف، صلاحیت ایشان را در ابتدا رد کرده است، می توانند علاوه بر اعتراض کتبی، بطور حضوری توضیحات و دفاعیات خود را به سمع اعضای شورای نگهبان نیز برسانند.

مطابق ماده 35 آیین نامه مذکور ستاد انتخابات کشور مؤظف است پس از دریافت نظریه شورای نگهبان در خصوص تأیید یا رد صلاحیت کلیه داوطلبان سراسر کشور، حداکثر ظرف مدت یک روز مراتب را حسب مورد به هر یک از مراکز حوزه های انتخابیه ذیربط ابلاغ کند.

طبق تبصره یک چنانچه نظر شورای نگهبان مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت ایشان در مراحل قبلی (در هیأت اجرایی و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات) تأیید شده است، مراتب رد صلاحیت با ذکر مواد قانونی مورد استناد و با توجه به قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف، به ستاد انتخابات کشور اعلام می شود تا ستاد انتخابات کشور از طریق مرکز حوزة انتخابیه مراتب را به داوطلب ذیربط ابلاغ کند.

بر اساس تبصره 2 داوطلبان مشمول تبصره (1) این ماده می توانند حداکثر ظرف سه روز از تاریخ ابلاغ مراتب رد صلاحیت از شورای نگهبان با ادای توضیحات و دفاعیات لازم درخواست رسیدگی مجدد کنند.

طبق تبصره 3 شورای نگهبان ظرف حداکثر هفت روز از دریافت هر یک از درخواست های رسیدگی مجدد به رد صلاحیت داوطلبان، به درخواست، رسیدگی کرده و نتیجه را به ستاد انتخابات کشور اعلام می کند.

براساس ماده 36 آیین نامه مذکور فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه های انتخابیه موظفند پس از دریافت نظریه شورای نگهبان در خصوص رسیدگی مجدد به درخواست داوطلبان رد صلاحیت شده از ستاد انتخابات کشور، ضمن ابلاغ نظر شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت کلیه داوطبان رد صلاحیت شده به داوطلبان ذیربط،حداکثر ظرف یک روز آگهی اسامی نامزدهای تأیید شده در هیأت مرکزی نظارت یا شورای نگهبان را در سراسر حوزه انتخابیه منتشر کنند.

به این ترتیب ‏قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، حق نظارت استصوابی در تمام مراحل انتخابات را برای شورای‏ نگهبان به رسمیت شناخته و به این شورا اجازه می دهد که در مورد تایید یا رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس اظهار نظر کند و در این خصوص نظر‏ شورای نگهبان قطعی و لازم الاجرا است.
( اطلاعیه شماره یک هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس نهم، خبر انلاين، ۱۳۹۰/۱۱/۱)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .