نفوذ صهيونيسم در آمريکا

چرا رأی یهودیان در آمریکا مهم است؟

پایگاه تحلیلی «گلوبال ریسرچ» در مقاله‌ای به قلم سلیمان دیویدسون به بررسی قدرت اسرائیل در تصمیمات داخلی آمریکا می‌پردازد. به نظر نویسنده، قدرت لابی اسرائیل در بدنه سیاسی دولت آمریکا آنقدر زیاد است که قادر به مخالفت با دولت آمریکا و تصویب قوانین در هر دو مجلس آمریکا است. به‌رغم این واقعیت، نامزدهای ریاست جمهوری همیشه سعی در جلب آرای یهودیان دارند. در آمریکا به 2 دلیل رای یهودیان مهم است: کمک‌های مالی در مبارزات انتخاباتی و نیز آرای ایالت کلیدی فلوریدا.

رابطه «تیره» بین اوباما و نتانیاهو که دلایل خوبی برای آن وجود دارد یک ‌امر شناخته شده است. نتانیاهو از پیشنهادهای اوباما به ایران (پیام نوروزی)، سخنرانی قاهره، پیشبرد روند صلح از طریق فرستاده ویژه (جورج میچل) و اصرار بر تعلیق 10 ماهه شهرک‌سازی ابراز تنفر کرد. بدتر از همه، اصرار رئیس‌جمهور بر تعادل اخلاقی و رهایی استاندارد دوگانه با یک ‌مجموعه از قواعد برای اسرائیل و یک ‌مجموعه از قواعد دیگر برای دیگران، ابراز تنفر نتانیاهو را در پی داشته است.

نتانیاهو و اوباما چندین بار با هم مباحثه تند و خشن داشته‌اند. جلسات خصوصی آنها در کاخ‌سفید به طور مکرر با عبارات بسیار نیش‌دار همراه بوده است. به عنوان مثال در نشست مخفی نوامبر 2009، نتانیاهو در پشت یک‌ ون سفید به ورودی کاخ‌سفید رسید و به همان شیوه و بدون اطلاعیه رسمی، کنفرانس مطبوعاتی و بیانیه مشترک آنجا را ترک کرد. در این نشست، نتانیاهو، اوباما را تهدید کرد رئیس‌جمهور را وادار خواهد کرد از مذاکرات صلح و توقف شهرک‌سازی عقب‌نشینی کند اگرنه او با سیاست‌های اوباما در کنگره مخالفت خواهد کرد، تهدیدی که او به خوبی عملی کرده است. آخرین مورد آن مصوبه ماه ژوئیه در مجلس نمایندگان و سنا بود که خواستار تعلیق کمک‌های آمریکا به تشکیلات خودگردان فلسطینی بود. طبق گزارش هاآرتص: «مقامات ارشد دولت اوباما نیز نتانیاهو را متهم به نشان دادن قدرت خود در اعمال فشار بر اوباما از طریق لابی‌های مختلف در داخل عرصه سیاسی آمریکا می‌کنند».

بلافاصله پس از تصویب تعلیق کمک‌های آمریکا به فلسطین که تابستان امسال با اکثریت قریب به اتفاق آرا در هر دو مجلس تصویب شد، دولت اوباما با صدور بیانیه‌ای از طریق وزارت خارجه استدلال کرد که برنامه کمک به دولت خودگردان فلسطین، ستون فقرات سیاست آمریکا در منطقه است. اکنون و پس از این تلاطم حتی نتانیاهو اذعان دارد تعلیق کمک‌های آمریکا به تشکیلات خودگردان فلسطین یک ‌ایده بسیار بد است زیرا تعلیق کمک‌ها موجب افزایش نفوذ حماس شده و کرانه باختری را به غزه‌ای دیگر بدل خواهد کرد.

جامعه یهودیان آمریکا دچار شکاف است. یهودیان جوان و مترقی از سیاست‌های صلح‌طلبانه اوباما حمایت می‌کنند. دیگران هنوز شدیدا اسلام‌هراس هستند. تعداد کمی (یا هیچکس) از حامیان لیکود تعادل اخلاقی را قبول دارند. بسیاری از رهبران ارشد یهودی در آمریکا و اسرائیل حامی استاندارد دوگانه هستند، مجموعه‌ای از معیارهای اخلاقی برای اسرائیل و یک‌ مجموعه دیگر از معیارهای اخلاقی برای دیگران بویژه برای اعراب و مسلمانان.

حرف آخر اینکه به عقیده راستگرایان، دوران انتخابات ریاست‌جمهوری به آنها فرصت منحصر به فردی برای برخورد با ایران ارائه می‌دهد. مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا هم‌اکنون آغاز شده است، هر دو طرف در حال اجرای تبلیغات تلویزیونی و جمع‌آوری پول هستند (بشدتی که می‌دانند چگونه در این مرحله انجام دهند). درک راستگرایان این است که اوباما، که آنها او را یک ‌صلح‌طلب و در واقع یک ‌مسلمان آفریقایی می‌دانند، به معنای واقعی کلمه در مقابل کنگره دست بسته است. بنابراین، دولت جناح راستی اسرائیل در برخورد با ایران از منظر سیاسی و دیپلماتیک دارای مصونیت نسبی خواهد بود. در سیاست آمریکا، به 2 دلیل رای یهودیان مهم است: کمک‌های مالی در مبارزات انتخاباتی و آرا در نبردگاه کلیدی ایالت فلوریدا. در حال حاضر 12 ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی‌مانده و تمرکز واضح‌تری در پیش‌بینی آب و هوای سیاسی صورت می‌گیرد: هوای توفانی، رعد و برق بسیار شدید، صاعقه‌های پراکنده در سراسر آمریکا، خاورمیانه و خلیج فارس.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .