نظارت منصوبين رهبري در مجلس خبرگان؟

با عرض سلام و خسته نباشيد با توجه به اينكه وظيفه ي مجلس خبرگان رهبري نظارت بر ولي فقيه جامعه است، مشاهده مي شود تعداد زيادي از اعضاي خبرگان از طرف رهبر انقلاب داراي مسئوليت هايي مي گردند. آيا انجام چنين كاري سبب وابستگي اعضا به رهبري نمي شود و وظيفه ي نظارتي مجلس خبرگان را تحت الشعاع قرار نمي دهد؟ آيا تاكنون نظارت خبرگان كاركردي داشته است؟

با سلام دانشجوي گرامي ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز ، در مورد سوالي كه مطرح فرموده ايد لازم است بگوييم اولا تصدي مسئوليت از جانب رهبري براي نمايندگان مجلس خبرگان هيچ ايرادي ندارد و حتي با توجه به ويژگي هاي شخصيتي نمايندگان اين مجلس و نيز مسئوليت هايي كه در اين مجلس وجود دارد و كارهايي كه در قالب نمايندگي مجلس خبرگان صورت مي گيرد (كارهايي كه اگر چه مهم و حياتي براي كشور هستند اما برخلاف برخي مشاغل مثل وزارت و وكالت كه به صورت مستمر درگير آن كار هستند كمتر مشغول به كاري هستند) و در نهايت توجه به مسئوليت هايي كه معمولا چنين افرادي از سوي رهبري منصوب مي شوند در صورتي كه اين افراد بار اين مسئوليت ها را بر دوش نكشند جامعه از وجود و خدمات نيروهاي خدمت گذار و متخصص فراواني محروم خواهد شد . به عنوان مثال يكي از مسئوليت هايي كه از سوي رهبري به فردي تفويض مي شود عبارت است از رياست دستگاه قضايي كشور كه ضرورتا بايد بر عهده فقيهي عادل و توانمند باشد كه با توجه به اشتراك در شرايط ميان نمايندگان مجلس با شرايط مسئول دستگاه قضايي ، فقيه توانمندي كه بتواند بار اين مسئوليت مهم را بر دوش بكشد ممكن است در ميان نمايندگان مجلس خبرگان رهبري باشد و اگر رهبري به دليل عضويت وي در اين مجلس وي را به اين سمت منصوب نكند جامعه بايستي از فيض حضور و خدمت رساني وي محروم شود كه اين خود محذوري بزرگتر از محذور اخلال در امر نظارت بر امر رهبري مي باشد . در مورد ساير مسئوليت ها نيز چنين مساله اي مطرح مي باشد و در نهايت در يك جمع بندي ما را به اين نتيجه مي رساند كه مسئوليت ندادن به شخصيت هاي متخصص و كارآمد به بهانه حضور در مجلس خبرگان ، دستگاه هاي مختلف كشور را از افراد متخصص و كارآمد خالي خواهد كرد و مشروط كردن نمايندگي مجلس خبرگان به منصوب نبودن از سوي رهبري براي پستي از پست ها ، موجب محروم ماندن مجلس خبرگان از حضور برخي چهره هاي كارآمد و متخصص در زمينه كشف ولي امر در شرايط فقدان رهبري و يا نظارت بر عملكرد رهبري خواهد بود.

ثانيا از نظر ما اشتغال كساني كه به نوعي منصوب رهبري هستند در مجلس خبرگان رهبري و يا حتي كميسيون تحقيق اين مجلس هيچ منافاتي با عمل به وظايفشان ندارد . علت نيز در واقع به شرايط خاصي باز مي گردد كه در انتخاب اين افراد بايد لحاظ شود و آن عبارت است از شرط مهم «عدالت» . بر اين اساس گفته مي شود كه برخي افراد به دليل لياقت هايي كه داشته اند ممكن است از سوي رهبري به سمت هايي گماشته شوند اما از آنجايي كه براي داشتن اين سمت ها داشتن عدالت شرط است در اين حال دو شرط پيش مي آيد : يا اينكه اين افراد فاقد عدالت بوده و از اين سمت خود سوء استفاده مي كند كه در چنين شرايطي هم عضويت آنها در خبرگان و هم مسئوليتي كه از سوي رهبري گرفته اند هر دو فاقد مشروعيت مي باشد . مثلا اگر يكي از نمايندگان مجلس خبرگان از سوي رهبري به عنوان امام جمعه انتخاب شود ولي به اقتضاي عدالت خود رفتار ننمايد خود به خود از امام جمعه بودن عزل مي شود و چنين فردي مشروعيت حضور در مجلس خبرگان و يا مسئوليت امامت جمعه رانخواهد داشت كه معمولا چنين اتفاقي نمي افتد. اما اگر بخواهد به اقتضاي عدالت خويش رفتار نمايد در آن صورت قاعدتا هيچ امري حتي منصوب بودن از سوي رهبري او را از عمل به وظايفي كه بايد بر عهده بگيرد باز نخواهد داشت كه در مورد منصوبان رهبري دقيقا همين مطلب مد نظر مي باشد و به همين دليل در نظام سياسي اسلام، هيچ منافاتي با منصوب رهبري بودن و عمل وي به وظايفش به وجود نمي آيد .

آيت الله سيد احمدخاتمي امام جمعه محترم تهران و عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان رهبري در اين زمينه چنين مي فرمايند : « عضويت در خبرگان شرايطي دارد. در هيچ‌ يك از شرايط آن نيست كه فرد نماينده ولي‌فقيه باشد يا نباشد، بنابراين، اين گوي و اين ميدان. هر‌كس كه شرايط لازم را دارد، وارد ميدان شود. شوراي نگهبان شرايط را بررسي مي‌كند. شما مي‌فرماييد اكثر اعضاي خبرگان يا ائمه جمعه هستند يا نمايندگان ولي‌فقيه. سئوال اين است كه آيا اينها حداقل شرط يعني عدالت را دارند يا ندارند؟ اگر امام‌جمعه عادل نباشد كه نمي‌شود پشت سرش نماز خواند و نماز انسان باطل است، پس مفروض اين است كه اينها عادلند.

عادل هستند يعني چه؟ يعني دين‌شان را به دنيا نمي‌فروشند. لياقت داشته، نماينده ولي‌فقيه در استان يا امام‌جمعه شده. آيا اين جرم است؟ اين حسن است يا قبح؟ بديهي است كه اين حسن است. به همان دليل كه لياقت داشته كه امام‌جمعه بشود، لياقت داشته در جايگاه خبرگان رهبري هم قرار بگيرد. بنده به عنوان عضوي از اعضاي خبرگان و از كوچك‌ترين‌ها، بيني و بين‌الله، يك ذرّه تعارف در ميان اعضاي خبرگان نمي‌بينم. تكليف‌مداري و خداترسي در اين مجلس موج مي‌زند. »( نشريه شما ارگان حزب موتلفه اسلامي ، نقل از عصر ايران)

بنابر اين لزوم رعايت شرط عدالت ، مانع از اخلال در كار نظارتي اعضاي مجلس خبرگاني مي شود كه همزمان از سوي رهبر معظم انقلاب حكم مسئوليت دريافت كرده اند .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .