نبايدهاي انتخابات 15 ارديبهشت

یكي از ملاحظات براي رسيدن به بهترين ها، توجه به نبايدهاست! اين دور انتخاب از شرايط و ويژگي هايي برخوردار است كه از دل آن نبايدهايي بيرون مي آيد كه توجه به آن مي تواند در شكل گيري انتخاباتي مطلوب موثر باشد.
ارديبهشت روز برگزاري دور دوم انتخابات مجلس نهم، همچون زمان برگزاري ديگر انتخابات كشو، سر خواهد رسيد و مردم در پاي صندوق هاي رأي انتخاب خود را اعلام خواهند كرد؛ اما مهم آن است كه انتخابات به بهترين وضع موجود برگزار شود.

يكي از ملاحظات براي رسيدن به بهترين ها، توجه به نبايدهاست! اين دور انتخاب از شرايط و ويژگي هايي برخوردار است كه از دل آن نبايدهايي بيرون مي آيد كه توجه به آن مي تواند در شكل گيري انتخاباتي مطلوب موثر باشد.

1- اولين نكته آن است كه اين دور از انتخابات كم اهميت جلوه نكند! چرا كه اين كم اهميتي موجب كم توجهي شده و در نتيجه كار رها شده و فعاليت مناسبي براي برگزاري باشكوه آن صورت نخواهد گرفت. بايد توجه داشت كه تكليف حداقل 65 كرسي مجلس كه حدود 20 درصد آن خواهد بود در اين مرحله مشخص مي شود و اين سطح از انتخاب تأثير بسزايي در توانمندي مجلس آينده خواهد گذاشت. ضمن آنكه بايد توجه كرد كه بخش عمده سرنوشت تركيب مجلس آينده منوط به چگونگي انتخاب ملت در اين دور است و رفتار انتخاباتي مردم در دور دوم، تركيب مجلس آتي را مشخص خواهد كرد. تركيبي كه مي تواند ثمرات بسزايي را براي آينده كشور به همراه داشته باشد.

مخاطب اين نبايد انتخاباتي، هم مردم هستند و هم مسئولان، هم احزاب و گروه هاي سياسي و هم شخصيت هاي تأثيرگذار و گروه هاي مرجع، هم رسانه هاي مكتوب و هم رسانه ملي!

مردم، احزاب و گروه هاي سياسي، شخصيت ها و رسانه ها نبايد انتخابات را پايان يافته قلمداد كنند و با عدم جنب وجوش و آمادگي براي رقابت انتخاباتي از شور انتخابات بكاهند و با بي توجهي، تنور انتخابات را سرد تنند.

2- دومين ملاحظه براي دور دوم انتخابات آن است كه اغلب راه يافتگان به اين مرحله، نامزدهاي طيف هاي مختلف اصولگرا هستند كه اكثريت ايشان به چارچوب تفكر اصولگرايي اعتقاد دارند؛ لذا جريان هاي رقيب به دليل نداشتن فرصت موفقيت در دور دوم، انگيزه چنداني براي حضور در رقابت انتخاباتي 15 ارديبهشت ندارند. اين مسئله، بخش عمده اي از مسئوليت برگزاري باشكوه انتخابات را بر دوش جريان اصولگرا قرار داده است، لذا جريان اصولگرا نبايد از زير سنگيني بار برگزاري اين دور از انتخابات شانه خالي كند و ضروري است تمام توان خود را براي برگزاري پرشور انتخابات دور دوم به ميدان آورد.

3- نكته ديگر آنكه رقابت اصلي در دور دوم در اغلب حوزه ها، رقابت ميان نامزدها و طيف هاي اصولگرا خواهد بود نه ميان اصولگرايان و غيراصولگرايان. اين وضعيت، ملاحظاتي را براي جريان هاي اصولگرا و هواداران آن ايجاد مي كند. از جمله آنكه نبايد فراموش شود كه اين رقابت، رقابت درون گروهي است و نبايد به تخريب، تنش و چالش ميان جريان هاي اصولگرا منجر شود. هرچند تلاش ها براي رسيدن به وحدت در دور اول انتخابات به نتيجه نرسيد و اين تلاش ها در دور دوم نيز ناكام ماند و دو طيف اصلي جبهه متحد و جبهه پايداري برگزاركننده رقابت انتخاباتي دور دوم خواهند بود، اما نبايد فراموش كرد كه اين تكثر و رقابت در سطح تاكتيكي(فروع) بوده نه در سطح راهبردي(اصول) و در صورت پيروزي هر يك از طرف هاي رقابت، در مجموع اين گفتمان اصولگرايي است كه بر قوه مقننه سايه خواهد گسترد.

4- يكي ديگر از نبايدهاي ضروري اين دور از انتخابات، فراموش نكردن ترفندهاي دشمنان است. دشمنان خارجي و ايادي داخلي آن هرچند آنچنان ضربه مهلكي از ملت ايران در روز 12 اسفند خورده اند كه هنوز مغموم و منفعل و حيران مانده اند، اما اين بدان معنا نيست كه براي انتخابات آتي برنامه اي ندارند. مهم ترين برنامه دشمنان ملت، تلاش براي كم رنگ برگزار كردن انتخابات دور دوم است تا شايد بتوانند با فضاسازي تبليغاتي، كمي از بزرگي حماسه 12 اسفند بكاهند! تلاش براي رو در رو قرار دادن طيف هاي اصولگرا و تبديل رقابت انتخاباتي و به منازعه و درگيري و احياناً خشنودي از ورود افرادي ناكارآمدتر به مجلس و جلوگيري از انتخاب اصلح، گوشه اي از اين ترفندهاست كه ملت و مسئولان بصير جمهوري اسلامي ان شاءالله از شناخت اين ترفندها غفلت نمي ورزند و با هوشياري خود مانع تحقق آمال و آرزوهاي خيالي دشمنان خواهند شد.
(نبايدهاي انتخابات 15 ارديبهشت/مهدى سعيدى
، بصيرت،91/02/05
)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .