موج دوم بيداري اسلامي

بسم‌الله الرحمن الرحيم
موج دوم بيداري اسلامي و بهار كشورهاي عربي در راه است و رژيم‌هاي خودكامه‌اي همچون رژيم پادشاهي عربستان و اردن كه به شدت در معرض تهديد و فروپاشي هستند، بيش از پيش احساس خطر كرده و براي جلوگيري از سقوط، به هر ريسمان پوسيده‌اي چنگ مي‌زنند.
زمستان سال گذشته بود كه تونس، خاستگاه پديده‌اي بي‌سابقه در كشورهاي عربي شد و قيامي مردمي به فاصله‌اي كوتاه، رژيم استبدادي "بن علي" را ساقط كرد. اين موج توفنده نه تنها جهان عرب بلكه جهانيان را مبهوت وجود قدرتي بنيادين در كشورهاي عربي كرد كه مي‌تواند رژيم‌هاي استبدادي ريشه‌دار و عوامل بيگانه را در معرض تهديد و سرنگوني قرار دهد.
هنوز چند صباحي از اين زلزله سياسي ـ اجتماعي در تونس نگذشته بود و رژيم‌هاي عرب در بهت اين تحول شگفتي‌آفرين بودند كه طومار دومين رژيم دست نشانده و در عين حال پايگاه استكبار در منطقه يعني رژيم ديكتاتوري مصر در گردبادي سريع و باور نكردني درهم پيچيد و حسني مبارك نيز سقوط كرد.
ديري نپائيد كه موج اين بيداري، كشورهاي ليبي و يمن را نيز متحول كرد و ديكتاتورهاي ديرپاي عرب يكي پس از ديگري سرنگون شدند. اينگونه بود كه باقيمانده شيوخ و حكام عرب نيز به وحشت افتاده و در اقدامي تهاجمي به سركوب امواج بيداري اسلامي پرداختند.
مردم بحرين كه سالها تحت فشار ظلم و تبعيض قرار داشتند، و براي استيفاي حقوق سياسي واجتماعي خود به گونه‌اي مسالمت‌آميز به خيابانها آمده و خواسته‌هاي قانوني‌شان را بيان كردند ولي نه تنها با صفير گلوله‌هاي آتشين مواجه شدند بلكه سران رژيم آل سعود كه از آنسوي مرزها صداي پاي بيداري را در پشت دروازه‌هاي رياض به گوش خود مي‌شنيدند، نظاميان خود را براي سركوب مردم بحرين به كمك نيروهاي آل خليفه فرستادند. اين اقدام هر چند سبعانه بود ولي تاكنون نتوانسته قيام آزاديخواهانه ملت بحرين را سركوب كند و آنها هر روز شاداب‌تر و مصمم‌تر از گذشته روانه خيابانها شده و با مشت‌هاي گره كرده به مقابله با نظاميان مسلح آل خليفه و آل سعود پرداختند.
تداوم چنين قيامي باعث وحشت آل سعود شد بويژه آنكه چند صباحي است كه امواج اين بيداري و شعله‌هاي آزاديخواهي به شهرهاي مختلف عربستان نيز كشيده شده است. امروز اين قيام، عربستان را به شدت متحول كرده و ديوارهاي بلند ترس و وحشت از رژيم امنيتي را فرو ريخته است. اكنون تظاهرات اهالي شرقيه، بازداشت علما و آزاديخواهان، كشتار و سركوب تظاهركنندگان، وجود 4400 زنداني سياسي، گسترش تظاهرات مردمي از شرق به جنوب، تظاهرات دانشجويي و... از مهمترين خبرهاي عربستان است.
اعتراضات مردم عربستان به نقض حقوق بشر در اين كشور و ناديده گرفتن حقوق اوليه مردم، همچنان ادامه دارد و سركوب‌هاي شديدو ايجاد رعب و وحشت نيز نتوانسته مانع گسترش موج بيداري شود. مردم عربستان اين روزها همانند ملت‌هاي ديگر عرب خواستار آزادي، اصلاحات اساسي، پايان دادن به سلطه پادشاهي، حضور همگاني در روند مشاركت سياسي و قطع سلطه خارجي هستند و اينها از جمله حقوقي است كه تاكنون از اين مردم سلب شده است.
از حدود يك قرن قبل كه پادشاهي سعودي در عربستان بنيان گذاشته شد تاكنون، آل سعود به صورت موروثي قدرت را در اختيار داشته و مردم از هرگونه اصول مشاركتي در اداره امور جامعه محروم بوده و كليه پست‌ها، مشاغل و درآمدهاي نفتي در دست اعضاي خاندان آل سعودي مي‌چرخيده است. اصولاً در اين كشور كه همواره به لحاظ مطامع مادي از سوي آمريكا وديگر كشورهاي غربي حمايت شده، رعايت اصول و موازين حقوق بشري بي‌معنا بوده و با سلطه كامل اين خاندان بر قدرت وعدم پايبندي به طبيعي‌ترين حقوق اوليه انساني و حتي قوانيني بين‌المللي، اين رژيم عملاً به يكي از مرتجع‌ترين نظام‌هاي سياسي جهان تبديل شده است. عدم برگزاري انتخابات، نداشتن مجلس و دولت منتخب مردمي، نقض حقوق اوليه شهروندان از جمله زنان، فقدان آزادي مذهب و تهديد غير وهابي‌ها به مرگ، نبود آزادي بيان و رسانه، فساد در خاندان پادشاهي، چپاول اموال و ثروت‌هاي عمومي، وابستگي‌هاي خارجي، حمايت از تروريسم، پشتيباني از ديكتاتورهاي منطقه و... فهرست بلندبالايي است كه مطالبات مردم عربستان را تشكيل مي‌دهند. موج اين بيداري برخلاف گذشته، آنچنان عميق و مشهود است كه شبكه خبري آمريكايي "سي.ان.ان" در گزارشي از خاورميانه اعتراف مي‌كند عربستان كه يكي از كشورهاي فاقد دمكراسي است، در حال دگرگوني و پوست‌اندازي است. در اين گزارش تصريح شده "جوانان عربستاني مخالفت خود را با نظام سنتي پادشاهي در اين كشور اعلام كرده و خواستار تغييرات جدي هستند. بنابراين چهره عربستان در حال دگرگوني است و مردم اين كشور، عامل اين تحول به شمار مي‌روند."
هرچند غربي‌ها سعي دارند حركتي را كه در عربستان و برخي ديگر از كشورهاي عرب از قبيل اردن به راه افتاده، در حد پوست‌اندازي و دگرديسي و يا به عبارت ديگر در مقياس انجام اصلاحات ظاهري، معرفي و محصور كنند ولي آنچه به عنوان يك واقعيت كتمان‌ناپذير در اين كشور هاجريان دارد، خودجوشي و خودآگاهي است كه مي‌تواند به افق‌هايي فراتر از تعابيراتي همچون اصلاحات بيانجامد.
اكنون موج دوم بيداري اسلامي كه در كشورهاي عرب به "بهار عربي" موسوم گرديده شروع به تلاطم كرده و به همين علت رژيم‌هايي همچون عربستان، اردن و... كه لرزه‌هاي اوليه را حس كرده‌اند، احساس مصونيت و امنيت نمي‌كنند. حركت‌هاي اعتراضي مردمي در اين كشورها آغاز شده و دولتمردان رياض و امان نيز ناگزيز بايد در انتظار سرنوشتي كه چيزي غير از سقوط نيست، باشند زيرا اكثر عوامل و شرايطي كه باعث انقلاب‌هاي جهان عرب شد، در اين دو كشور نيز وجود دارد. اكنون مردم عربستان و اردن در اعتراض به فساد، سركوب، نقض حقوق اوليه و لگدمال شدن كرامت‌هاي ديني و انساني به خيابانها آمده و خواسته‌هاي خود را در سطح قيام عليه وضعيت موجود به نمايش گذاشته‌اند. شايد اگر به سخن ملت‌ها در شرايطي كه درخواست‌ها به صورت مسالمت‌‌آميز و در قالب مذاكره و مفاهمه بيان شده بود، پاسخي منطقي داده مي‌شد، اكنون مردم مجبور نبودند خود را براي ورود به مرحله مقابله و رويارويي آماده كنند، اما از آنجا كه صاحبان تخت‌هاي پادشاهي سالها با تكيه بر عصاي ثروت و مستظهر به حمايت‌هاي غربي در برج‌هاي شيشه‌اي جا خوش كرده و حاضر به تمكين در برابر منطق و سپردن سرنوشت مردم به خود آنها نشدند، اكنون به نظر مي‌رسد راهي غير از كناره‌گيري از قدرت و پذيرفتن سرنوشتي مشابه آنچه براي ساير ديكتاتورهاي جهان عرب رقم خورد ندارند.

http://www.jomhourieslami.com/1390/13901223/13901223_01_jomhori_islami_s...

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .