مهم ترين روش جنگ نرم؟

مهم ترين روش نبرد نرم کدام است؟

يكي از معروف ترين روش هاي نبرد نرم، انگاره سازي است، انگاره تصويري غيرواقعي از واقعيت است كه دشمن به شما ارائه مي كند. البته اين تصوير شباهت هايي هم به واقعيت دارد. اميرالمومنين علي(ع) حديثي دارند مبني بر اينكه شبيه ترين چيزها به حق، باطل است.
مهمترين محورهاي جنگ نرم بدین شرح است:

انگاره سازي:يكي از معروف ترين روش هاي نبرد نرم، انگاره سازي است، انگاره تصويري غيرواقعي از واقعيت است كه دشمن به شما ارائه مي كند. البته اين تصوير شباهت هايي هم به واقعيت دارد. اميرالمومنين علي(ع) حديثي دارند مبني بر اينكه شبيه ترين چيزها به حق، باطل است. ربا با معامله اشتباه مي شود، رشوه با هديه اشتباه مي شود؛ لذا دوستي و دشمني ها براساس اين انگاره شكل مي گيرد.طالبان را انگاره اي براي مقابله با انقلاب اسلامي است و راه مقابله با آن، ارائه واقعيات و اصرار بر اين ارائه است. اين دقيقاً همان چيزي است كه امام خميني و حضرت آقا به آن عمل مي كنند؛ يعني اصرار بر واقعيت.

انگشت گذاشتن روي نقطه ايده آل:اين شگرد بدين معناست كه دشمن نقطه ايده آل شما را به عنوان هدفي كه قرار بود به آن برسيد نشان مي دهد و روي آن تأكيد مي ورزد و سپس با وضعيت موجود مقايسه مي كند و نتيجه مي گيرد شما در حركت خود شكست خورده ايد.دشمن مي گويد مگر قرار نبود كه ثروت ملي عادلانه در ميان مردم توزيع شود يا بي سوادي ريشه كن شود يا اينكه مواد مخدر ريشه كن شود.ما از نقطه آغاز تا نقطه موجود، فعاليت هاي بسياري را انجام داده ايم و هنوز در مسير رسيدن به هدف نهايي هستيم؛ يكي از راه هاي مقابله با اين شگرد، مقايسه نقطه آغاز با نقطه موجود است.حركت از پله دوم در اين شيوه دشمنان پله اول ماجرا را حذف مي كنند و روي پله دوم مانور مي دهند؛ مثلاً با حذف صدماتي كه اغتشاشگران به جامعه مي زنند فقط بحث مقابله با اغتشاشگران را نشان مي دهند، راه مقابله با اين شگرد، تأكيد بر پله اول ماجراست؛ يعني ريشه و علت اصلي ماجرا را بيان كردن.

مشابهت سازي: در اين شگرد حريف در پي آن است كه تصويري مشابه از رخدادي كه مورد نظرش است بسازد و از طريق برخي از شباهت ها آنچه را كه مي خواهد، به رخداد شبيه سازي شده منتقل كند.در جريان فتنه مقام معظم رهبري تعبيري حكيمانه داشتند كه فرمودند اين جريان يك كاريكاتور از انقلاب است. راهكار مقابله با اين شگرد تأكيد بر نقاط افتراق است و به عنوان مثال در بحث كاريكاتور انقلاب در جريان فتنه بايد روي نقاط افتراق فتنه گران با انقلاب مثل ايستادگي در مقابل استكبار تأكيد كرد.

تغيير تابلو:تغيير تابلو به دو دليل صورت مي گيرد، اول اينكه تابلوي قديمي، سوخته و بدنام شده و ديگري اينكه هر آن در حال به شكلي ديگر درآمدن است. افشاي سابقه افراد پشت تابلو راه مقابله با اين شگرد است.

تكرار ادعا :در اين شيوه، حريف توهمي را كه ساخته و دروغي را كه بافته، مدام تكرار مي كند و وقتي يك ادعا زياد تكرار شود در ذهن مخاطب شكل مي گيرد.مسائلي چون القاي خشونت طلبي، محافظه كاري و... از اين شيوه ناشي مي شود. راه مقابله، تأكيد بر نقيض اين مدعا و كشف پاشنه آشيل حريف و فشار روي آن است.

جريان موازي: جريان موازي هنگامي ساخته مي شود كه يك جريان اصيل با پايگاه مردمي حضور دارد و اگر جريان اصيل در ميدان حضور نداشته باشد، اين جريان موازي پديد مي آيد. اسلام آمريكايي برآمده از همين شگرد است. فرق اسلام آمريكايي با اسلام ناب، تنها ظلم ستيزي آن است.(حسين شريعتمداري،دومین همایش مشترک مسئولین و هادیان سیاسی نیروهای مسلح ،90/10/18)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .