مهم ترين دستاورد مذاكرات مسكو

مهم ترين دستاورد مذاكرات ايران و گروه 5+1 در مسكو شفاف سازي مواضع دو طرف بود، زيرا در اجلاس بغداد دو طرف نتوانسته بودند به اين حد از شفاف سازي دست يابند. در اين مذاكرات ايران پیشنهاد 5 محوری خود را براي غرب و افكار عمومي تبيين كرد و از سوي ديگر هم طرف غربي نيز پيشنهادات خود را اعلام كرد.
پيشنهادات ايران

پیشنهاد اول ایران این بود که گفتگوها باید هدفمند باشد و نقطه هدف و ابتدائی و انتهایی در این گفت وگو ها مشخص شود به این ترتیب طراحی یک چارچوب برای گفتگوها و اصول و اهداف آن ضروری است.

پیشنهاد دوم این بود که این گفتگوها اگر بخواهد موثر باشد باید مبتنی بر گام‌های متقابل باشد.

بحث سوم ایران این بود که باید چارچوب گفتگوها مشخص و روشن شود که انتهای این گفتگوها چه وقت است و چگونه باید باشد و این مسیر چگونه قرار است طی شود.

بحث چهارم و پنجم ایران نیز مربوط به بحث حقوق و تکالیف جمهوری اسلامی ایران است و اینکه کشورهای طرف مقابل باید حق غنی سازی را برای ایران در چارچوب ان پی تی به رسمیت بشمارند و نباید از حقوق هسته ای ایران کاسته شود یا تکالیفی بیشتر از ان پی تی تحمیل بشود.

پيشنهادات غرب

غربي ها سه خواسته از ايران داشته اند كه به اين صورت است كه اول غني سازي 20 درصد در ايران متوقف شود، البته طرف غربي به صورت مستقيم بيان نكرده كه غني سازي كلا متوقف شود زيرا خط قرمز ايران در مذاكرات بحث حق غني سازي بوده است.

دوم اينكه غربي ها خواستار اين هستند كه آن مقدار از اروانيوم كه غني سازي 20 درصد شده است از ايران خارج شود.

سوم اينكه سايت فردو تعطيل شود.

خواسته هاي نامعقول

اما خواسته هاي غرب از ايران داراي اشكالات عمده اي است كه در جلسات كارشناسي بايد كاملا شفاف و روشن شود.

اول اينكه سايت فردو بر اساس چه مجوزي بايد فعاليت هاي خود را متوقف نمايد، زيرا سايت فردو به گفته آقاي سلطانيه نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي به صورت شبانه و روزي تحت كنترل دوربين هاي آژانس قرار دارد.

غربي ها هميشه بيان مي كنند كه نگران فعاليت هاي اعلام نشده جمهوري اسلامي ايران هستند حال بايد به آنها اين نكته را گوشزد كرد كه سايت فردو تحت كنترل 24 ساعته بازرسان آنها قرار دارد و از اين رو بر مبناي چه دلايلي بايد فعاليت هاي آن متوقف شود. از سوي ديگر بايد گفت كه اگر قرار است غني سازي اورانيوم با غناي 20 درصد متوقف شود، سايت فردو مي تواند غني سازي 5 درصد داشته باشد و اساسا بايد اين سوال را طرح كرد كه در اين صورت چرا سايت فردو تعطيل شود.

دوم اينكه خارج كردن اورانيوم 20 درصدي از ايران چه نيازي است كه حتما ايران آن را خارج كنند زيرا صرف اين اروانيوم ها در راكتور پزشكي تهران كه توسط آمريكايي ها ساخته شده و تحت كنترل آژانس هم قرار دارد امري معقول است؛ واقعا مقدار اورانيومي كه براي اين راكتور تهيه شده چه مشكلي را ايجاد مي كند اين موضوع بايد كاملا روشن شود.

از طرف ديگر بحث توقف توليد اورانيوم هم بايد مشخص شود كه اگر ايران غني سازي ارونيوم 20 درصد را متوقف كند ما به ازاي آن چه خدماتي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اختيار ايران مي گذارد و متقابلا آيا كشورهاي داراي فناوري هسته اي حاضر به سرمايه گذاري براي توليد اورانيوم مورد نياز ايران هستند. در بحث مربوط به پيشنهادهاي ايران هم بايد مشخص شود وقتي ما مي گوئيم حق ايران در غني سازي را به رسميت بشناسند اين رسيمت يافتن از طرف گروه 5+1 باشد يا بايد در سازمان ملل طي سندي به رسميت شناخته شود.

سوم اينكه لغو تحريم هاي وضع شده عليه ايران نيز به صورت يكجا غريب به محال است زيرا تحريم ها در طي 6 سال گذشته بتدريج وضع شده، بنابراين بايد ترتيبات چگونگي رفع تحريم ها مشخص شود به اين صورت كه در ابتدا تحريم هاي فرا قطعنامه اي لغو شود و بعد تحريم هايي كه مربوط به فعاليت هاي هسته اي ايران نيست لغو شود و در نهايت كل تحريم ها اعمم از آنهايي كه مربوط به مباحث هسته اي و غير هسته اي است لغو شود.

اما اصولا دو طرف اگر توجه به اين نكته كنند كه فقط حرف خودشان به كرسي بنشيند نتيجه اي حاصل نمي شود؛ واقعيت اين است كه دو طرف بايد حد وسطي را در نظر بگيرند و در مذاكرات كارشناسي پيش رو در استانبول نيز بايد راهكارهاي ميانه در دستور كار باشد تا بتوان بر اساس طرح گام به گامي كه پيشنهاد شده، بتوانند به توافقي نهايي دست يابند.

ديپلماسي رسانه اي

در خصوص فضاسازي هاي رسانه هاي غربي ها در قبل و بعد از مذاكرات ايران و گروه 5+1 هم بايد گفت كه آن بخش از كارهايي كه رسانه هاي ايراني از آن غفلت مي كنند، غربي ها به خوبي از آن بهره مي برند. معمولا رسانه هاي ايران فقط پيگيري و بررسي ابعاد موضوع هسته اي را مختص چند روز مذاكرات مي دانند در حالي كه بايد اين موضوع را به صورت مستمر پيگيري كنند.

برنامه دپيلماسي رسانه اي ايران بايد در چنين مذاكراتي سه مرحله اي باشد به اين شكل كه قبل، حين و بعد از مذاكرات ديپلماسي رسانه اي را هم گام با ديپلماسي هسته اي ادامه بدهيم.

غرب براي اين موضوع برنامه ريزي دارند و جوسازي هاي خبري كه مشاهده مي شود دقيقا در راستاي برنامه ريزي است كه از قبل آنها تعيين كرده اند. آنها مي خواهند به حداكثر خواسته هاي خود برسند از اين رو با خبرهاي دروغ و راست فضاي مناسب را براي رسيدن به اهداف خود طراحي مي كنند.

*حسن بهشتی پور / کارشناس ارشد مسائل بین الملل/مشرق نيوز/۰۳ تير ۱۳۹۱

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .