مهار گراني با افزايش حمايت از توليدات كشاورزي

وجود وضعيت آب و هوايي چهارفصل و موقعيت جغرافيايي کشورمان بستر مناسبي براي افزايش توليد محصولات کشاورزي، تأمين نياز داخلي و صادرات است. با وجود اين، طي سال‌هاي اخير نوسان توليد و عرضه بسياري از محصولات کشاورزي، هزينه‌هاي غيرقابل انکاري را به مردم وارد کرده و گسترش واردات بي‌رويه اين محصولات، توليد‌کنندگان داخلي را در تنگنا قرار داده است. با اينكه بر اساس ماده 16 قانون افزايش بهره‌وري محصولات کشاورزي، واردات بسياري از محصولات اين بخش ممنوع است؛ ولي آمارهاي سال 90 نشان مي‌دهد که باز هم محصولات کشاورزي در صدر فهرست کالاهاي وارداتي کشور قرار داشته و واردات گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ، برنج، روغن، شكر، حبوبات، غلات و ميوه و مرکبات و... بسيار بالا بوده است. بررسي برخي آمارهاي ارائه شده از ميزان توليد و واردات محصولات کشاورزي در سال گذشته بيانگر وضعيت نابسامان اين بخش در سال 90 است؛ آمارهايي که سرمنشأ مشکلات بسياري براي سياستگذاران اقتصادي، مسئولان تنظيم بازار، توليد‌کنندگان و در نهايت مصرف‌کنندگان داخلي فراهم کرده است. وزارت جهاد کشاورزي متولي اصلي تأمين امنيت غذايي کشور است و نقش ويژه‌اي در پيشبرد اهداف عاليه نظام بازي مي‌کند. براساس آمارهاي موجود، در سال گذشته واردات بسياري از کالاهاي کشاورزي افزايش بي‌سابقه‌اي داشته است. با وجود اينكه وزير جهاد کشاورزي از کاهش 30 درصدي واردات کالاهاي کشاورزي در سال90 خبر داده بود و 6 شهريورماه90 در ديدار اعضاي هيئت دولت با مقام‌ معظم رهبري با ارائه آماري از بخش کشاورزي، از بهبود وضعيت توليد در اين بخش خبر داد؛ ولي آمار و ارقام كالاهاي وارداتي در اين بخش، خلاف اين امر را به اثبات مي‌رساند.

اگر به گزارش رسمي بانک مرکزي از گراني ۱۸ تا ۱۴۶ درصدي ۳۳ کالاهاي اساسي و مواد غذايي رجوع كنيم، مي‌بينيم بخش زيادي از آن‌ها به حوزه كشاورزي بر مي‌گردد.نگاهي به آمار قيمت چند کالاي اساسي و مواد غذايي در تاريخ منتهي به ۲۶ فروردين‌ماه ۹۰ تا ۲۵ فروردين‌ماه ۹۱ نشان مي‌دهد اكثر آن‌ها با همين بخش كشاورزي و يا در حوزه سياست‌گذاري وزارت جهاد كشاورزي مرتبط است. بر پايه گزارش بانك مركزي، رکورددار گراني در يک سال گذشته، سبزي‌هاي برگي بوده است که با رشد ۱۴۶ درصدي قيمت، از کيلويي ۶۱۵ تومان به ۱۵۱۶ تومان افزايش يافت. گوجه‌فرنگي با رشد ۱۰۷ درصدي و خيار با رشد ۹۰ درصدي قيمت، رتبه سوم گراني را به خود اختصاص دادند. در همين راستا، کدو سبز با رشد 4/76 درصدي، بادنجان با رشد 1/39 درصدي، لوبيا سبز نيز با رشد ۱۸ درصدي در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. پياز و سيب‌زميني تنها سبزيجاتي هستند که در يک سال گذشته دچار کاهش قيمت شدند كه به‌دليل حمايت‌نکردن از توليد كنندگان اين دو محصول، به احتمال زياد سال بعد افزايش قيمت بي‌سابقه را در اين دو محصول داريم.

گزارش بانک مرکزي حاکي است قيمت گوشت گوسفندي با رشد قيمت 3/45 درصد و گوشت گاو و گوساله با رشد 1/50 درصد و گوشت مرغ با رشد قيمت 1/39 درصد افزايش، نسبت به سال‌هاي گذشته رقم بسيار بالايي است.گراني ۳۰ درصدي روغن، ۳۰ درصدي قند و شکر، ۳۳ درصدي چاي خارجي، ۲۶ تا ۵۹ درصدي قيمت انواع لبنيات، ۴۵ درصدي حبوبات، ۲۸ درصدي برنج و انواع حبوبات مثل نخود 9/55 درصد، لپه ۵۷ درصد، عدس 7/30 درصد، لوبيا چيتي 3/38 درصد، لوبيا چشم‌بلبلي 6/32 درصد، لوبيا سفيد 6/60 درصد و لوبيا قرمز 3/29 درصد، پرتقال با رشد 3/26 درصد، نارنگي با رشد 8/67 درصد نسبت به سال گذشته، جاي تحليل و بررسي جدي دارد. با يك نگاه اجمالي بايد گفت بخشي زيادي از گراني‌ها و تورم را با سياست‌گذاري توليدات كشاورزي مي‌توان مهار كرد و از طرفي ديگر چون كالاها راهبردي و حياتي است، حتماً بايد، نگاه راهبردي به اين بخش داشت. در ادامه به قسمتي از واردات كالاهاي راهبردي كه در سال 90 انجام گرفته، اشاره مي‌گردد تا جوانب اين تحليل بهتر روشن گردد.

واردات محصولات راهبرديگندم

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزي تا 21 شهريورماه سال گذشته 6 ميليون و 301 هزار تن گندم از کشاورزان خريداري شده است. اين در حالي است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت مادر‌ تخصصي بازرگاني دولتي ايران، که تنها متولي خريد گندم از کشاورزان است، مقدار خريد گندم از سوي بخش دولتي 3 ميليون و 500 هزار تن و خريد بخش خصوصي يک‌ميليون و 890 هزار تن اعلام شده بود. اين آمار بيانگر آن است که در مجموع طي سال گذشته حدود 5 ميليون و 400 هزار تن گندم از کشاورزان خريداري شده است. اين اخبار اختلاف حدود يک‌ميليون تني آمار اعلام شده خريد گندم را نشان مي‌دهد. همين موضوع باعث شد به‌خاطر تحريم‌ها و عدم ارسال پول خريد غلات، دشواري‌هايي براي مبادلات پديد بيايد يا اينكه لاجرم بخشي از غلات را از آمريكا خريداري كنيم. در نهايت مي‌توان گفت سياست خودکفايي در توليد گندم تنها در شرايطي قابل ادامه خواهد بود که دولت بتواند هزينه توليد اين محصول را در کشور کاهش دهد؛ در غير اين صورت، اين روند خريد تضميني هم به زيان توليد کننده است و هم دولت نمي‌تواند در بلندمدت آن را ادامه دهد.

واردات روغن نباتي

در سال 90 مقدار يك ميليون و 197 هزار تن انواع روغن خام به ارزش 1543 ميليون دلار وارد کشور شد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر مقداري 14 درصد کاهش ولي از لحاظ ارزش دلاري 11 درصد افزايش را نشان مي‌دهد. در همين مدت، مقدار 567 هزار تن دانه روغني به ارزش 352 ميليون دلار وارد شد، در عين حال، واردات کنجاله حدود 1764 هزار تن به ارزش 811 ميليون دلار بوده است.

ميزان واردات شکر

در ابتداي سال 89 ميزان شکر مانده از سال قبل 369 هزار تن؛ توليد، يک ميليون و 178 هزار تن؛ و واردات، يک ميليون و 805 هزار تن بود که مجموع آن‌ها 3 ميليون و352 هزار تن مي‌شود در حالي که ميزان مصرف آن در سال، 2 ميليون و 160 هزار تن است. اين در حالي است كه يک ميليون و 57 هزار تن براي سال 90 در انبارها باقي ماند‌، پيش‌بيني توليد هم يک ميليون و 200 هزار تن بر آورد شده بود؛ اما نزديك به يك ميليون تن هم در سال90 وارد کشور شد.

واردات چاي

فائو با اشاره به افزايش دو برابري واردات چاي ايران طي 20 سال گذشته، ايران را پنجمين واردکننده بزرگ چاي در جهان پس از روسيه، امارات، انگليس و آمريکا معرفي کرد. بر اساس آمارهاي سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي، ايران پنجمين واردکننده بزرگ چاي در جهان محسوب مي‌شود. بر اساس اين گزارش ايران هر سال بيش از 75 هزار تن چاي معادل 280 ميليون دلار وارد مي‌کند. بر اساس اين گزارش، واردات چاي ايران طي 20 سال گذشته از نظر وزن و ارزش تقريباً دو برابر شده است.

واردات برنج

آمار رسمي گمرك ايران نشان مي‌دهد که در سال گذشته يك ميليون و 513 هزار تن برنج به ارزش يك ميليارد و 253 ميليون دلار وارد کشور شده است و واردات اين محصول نسبت به مدت مشابه سال 1389‌ به لحاظ ارزش 78/36 درصد رشد كرده است. ميزان واردات از امارات در سال گذشته 661 هزار تن به ارزش 539 ميليون دلار، از هند 424 هزار تن برنج به ارزش 393 ميليون دلار اختصاص دارد. همچنين در اين مدت 229 هزار تن برنج به ارزش 181 ميليون دلار از پاكستان به کشورمان وارد شده و 199 هزار تن به ارزش 140 ميليون دلار از ديگر كشورها وارد شده است. البته اين آمارها تنها در چند محصول بيان شده و در ساير محصولات هم وضع مناسبي وجود ندارد.

مهار گراني با افزايش حمايت از توليدات كشاورزي/علي قاسمي /بصيرت/91/03/01

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .