مفهوم حقوق شهروندي؟

سلام... "حقوق شهروندي ازديدگاه رهبرمعظم انقلاب"چييست؟ باتشكر...

با سلام، حقوق شهروندي، مجموعه حقوقي است كه افراد به اعتبار موقعيت شهروندي خود دارا ميشوند و در واقع اطلاقي عام بر مجموعه امتيازات مربوط به شهروندان و نيز مجموعه قواعدي است كه بر موقعيت آنان در جامعه حكومت ميكند. دارنده اين حقوق؛ يعني شهروند، به يكايك افرادي كه در جامعه زندگي ميكنند، اطلاق ميشود. به عبارت ديگر، مجموعه حقوق و امتيازاتي كه به شهروندان يك كشور با لحاظ كردن دو اصل كرامت انساني و منبع تبعيض، براي فرا همسازي زمينه رشد شخصيت فردي و اجتماعي شهروندان در نظام حقوقي هر كشور تعلق ميگيرد، حقوق شهروندي نام دارد و مجموعه قوانين و امتيازات مربوط به حقوق شهروندان به حقوق فردي؛ مانند آزادي بيان، حقوق مربوط به گروهها و اقشار مختلف جامعه، همچون حق برخورداري از انرژي تقسيم ميشود. از جمله حقوق شهروندي مي توان به مواردي از قبيل: حقوق اساسي، حق استخدام شدن، حق انتخاب كردن و انتخاب شدن، حق گواهي دادن در مراجع رسمي، حق داوري و مصدق واقع شدن، مفهوم مييابد.
در جامعه اسلامي امكان استفاده و برخورداري از حقوق شهروندي براي تمام شهروندان وجود دارد و دراين زمينه هيچ تفاوتي ميان شهروندان وجود ندارد. در نهج البلاغه نيز اميرمۆمنان(ع) به اين مهم اشاره و تأكيد فرموده است. حضرت با نگاه ويژه خود خلقت برابر انسانها را مي پذيرند. در كانون توجه قرار دادن نوع انسان، فارغ از قوم و قبيله و دين و مذهب، محور سياست هاي حضرت علي(ع) را تشكيل مي داد.
در نهج البلاغه بارها توصيه اكيد حضرت به تلاش و كار براي تمام شهروندان آمده است؛ يعني ايشان برخورداري از حقوق شهروندي را براي همه شهروندان يك حق تلقي مي كردند و رعايت آن را برحاكم، لازم و واجب مي شمردند. در سفارشهاي آن حضرت به مالك اشتر درباره شهروندان آمده است: پس آنها دو دسته اند: دسته اي برادر ديني تو هستند و دسته ديگر در آفرينش باتو همانند.
بر همين اساس بايد همه شهروندان در تمام حقوق و امتيازات با هم برابر باشند كه از جمله اينها تساوي در تقسيم بيت المال، تساوي در بهره بردن از انصاف حاكم، تساوي در اجراي قانون، برابري در فرصت ها و مسئوليت و وظيفه دولت در قبال همه طبقات جامعه است. حتي در كلام امام در نهج البلاغه توصيه ايشان به تلاش براي جلب رضايت عوام تا خواص را مي بينيم: «وليكن احب الامور اليك اوسطها في الحق، و اعمها في العدل، و اجمعها لرضي الرعيه، فان سخط العامه يجحف برضي الخاصه و ان سخط الخاصه يغتفر مع رضي العامه»(نهج البلاغه، ن53، ص993)
اما در رابطه با حقوق شهروندي از ديدگاه رهبر معظم انقلاب بايد گفت: ايشان در اين زمينه عبارتي دارند و ميفرمايند: انقلاب اسلامي مقوله شهروندي را در ايران احيا كرد. ما قبل از انقلاب اسلامي چيزي به نام حقوق شهروندي نداشتيم. آن چيزي كه در ايران مطرح بود بحث ارباب، رعيت، عبد و مولا بود نه بحث شهروندي. لذا انقلاب اسلامي را باني مقوله شهروندي معرفي ميكنند و شهروندي كه ايشان مطرح ميكنند شهروند كريمانه و متعالي است كه هم توجهي به حقوق انساني آن مطرح ميشود و هم تكاليف ديني كه براي او كرامت ايجاد كرده اند. اين مقوله دوگانه در هيچ فلسفه ي سياسي در دنياي معاصر وجود ندارد. معمولاً حقوق شهروندي در فلسفه سياسي غرب حقوقي است كه انسانها به صورت قراردادي و قرارداد اجتماعي و وضعيت طبيعي در جامعه پيدا ميكنند و هيچ حق ماورايي و حق الوهيتي كه انسانها را متعالي كند، آن جا ديده نشده است.
مقام معظم رهبري حقوق شهروندي را در مقوله هايي همچون حق زندگي، حق دادخواهي، حقوق انساني، حقوق سياسي و ...مي داند. ايشان در اين زمينه معتقدند: البته كسي كه دشمن نظام است، اين طور نيست كه نمي تواند در اين نظام زندگي كند؛ نه. مخالفان اسلام مي توانند در اين نظام زندگي كنند؛ كساني هم كه اسلام را اصلاً قبول ندارند، مي توانند در اين نظام زندگي كنند. اسلام نگفته كه هر كس در ظلِّ نظام اسلامي زندگي مي كند، بايد معتقد به اسلام و مباني اسلام باشد؛ نه. زندگي كنند و، از حقوق شهروندي و امنيّت هم برخوردار باشند. اگر دزدي درِ خانه يك غير مسلمان را بشكند و برود دزدي كند، آن دزد را هم مجازات مي كنند. در مجموع، بين كساني كه به نظام معتقدند و كساني كه مخالف نظامند، در حقوق شهروندي تفاوتي نيست. مي توانند زندگي كنند؛(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى مجلس خبرگان رهبري)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .