معاونت پارلماني رئيس جمهور؟

معاون پارلماني چه مسئوليت و وظيفه اي دارد و در چه بخشي مسئوليت دارد توضيح دهيد.(مختصر)

دانشجوي گرامي ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز ، در پاسخ به سوال شما ابتدا بايد اشاره نماييم كه معاونت پارلماني در هر نهاد ، مركز و دستگاهي ، معاونتي است كه وظيفه برقراري رابطه اين نهاد ومركز را با مجلس شوراي اسلامي بر عهده مي گيرد و در واقع به عنوان حلقه واسط ميان مجلس با اين دستگاه عمل مي كند . البته با توجه به نوع كاري كه هر دستگاهي ممكن است داشته باشد و نيز نوع پيوندها و تعاملاتي كه ميان آن دستگاه با مجلس ممكن است مطرح باشد طبيعتا وظيفه معاونت پارلماني هر دستگاهي با دستگاه ديگر تفاوت پيدا مي كند . از طرفي يكي از مهمترين معاونت هاي پارلماني مطرح در كشور ، معاونت امور مجلس رئيس جمهور مي باشد كه به دليل اهميت آن و پيوندهايي كه بيش از معاونت پارلماني هر سازمان و ارگان ديگري با مجلس دارد به معرفي اين معاونت مي پردازيم :

معاونت امور مجلس رئيس جمهور باتوجه به فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي در راستاي تعامل هر چه بهتر دو قوه مجريه و مقننه فعاليت مي نمايد .

اصل هفتادم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ، به طور مستقيم به موضوع ارتباط دو قوه اشاره دارد و بر اساس آن رئيس جمهور و معاونان او و وزيران به اجتماع يا به انفراد حق شركت در جلسات علني مجلس را دارند و مي توانند مشاوران خود را به همراه داشته باشند و در صورتي كه نمايندگان لازم بدانند وزراء مكلف به حضور و هر گاه تقاضا نمايند مطالباتشان استماع مي شود .

معاونت امور مجلس مهمترين مسئوليت خود را به عنوان پل ارتباطي بين دولت و مجلس بر ارتباط و تعامل دو سويه بين دولت و بدنه دولت با مجلس ، نمايندگان و كميسيون ها پايه ريزي كرده است .

معاونت امور مجلس رئيس جمهور داراي معاونت امور تقنيني و معاونت نظارت و هماهنگي و مركز تحقيقات و روابط عمومي مي باشد كه هر كدام بر اساس شرح وظايف تعيين شده در حوزه دولت و مجلس به فعاليت مي پردازند تا هر چه موثر تر در راستاي تعامل سازنده دو قوه ايفاي نقش نمايد . (روابط عمومي معاونت امور مجلس رياست جمهوري ، نقل از پايگاه اطلاع رساني معاونت)

ماموريت هاي معاونت امور مجلس رياست جمهوري : (نقل از همان)

1 – ارتباط و تعامل با نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي

2 – برنامه ريزي به منظور ايجاد گفتمان مشترك دولت و نمايندگان به شكل فرد- استاني ، سياسي ، كميسيوني

3 – تعيين قوانين و لوايح اولويت دار از منظر دولت

4 – هماهنگي دروني امور دولت در تعامل با مجلس

5 – زمينه سازي براي حمايت از برنامه هاي راهبردي دولت و لوايح جديد قانوني مد نظر دولت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 17 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .