مديريت مشترك جهاني ؟

ايا مطرح كردن مديريت مشترك جهاني توسط جمهوري اسلامي صحيح است ايا پس از ظهور امام زمان(عج)چنين است؟اگر پس از ظهور چنين نيست پس چرا جمهوري اسلامي چنين پيشنهادي را مطرح مي كند در صورتي كه جمهوري اسلامي زمينه ساز ظهور است؟

با سلام دانشجوي محترم ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز ، همانگونه كه شما هم مي دانيد ، طرح مديريت مشترك جهاني ، شعاري است كه جمهوري اسلامي ايران در طي سالهاي گذشته و در برابر يكجانبه گرايي و مديريت واحد ظالمانه غرب بر آن تاكيد داشته و آن را به عناوين مختلف مطرح كرده بود و امسال در جريان برگزاري اجلاس جنبش عدم تعهد آن را به عنوان شعار رسمي اين اجلاس انتخاب نمود . بنابر اين طرح اين شعار در واقع تقابل با عملكرد يكجانبه غرب و اعمال حاكميت استبدادي خويش بر جامعه جهاني از طريق نهادهايي همچون سازمان ملل (به دليل ساختار غلط آن و وجود قوانين ظالمانه اي همچون حق وتو) و حتي گاه به صورت كاملا مستقل (در مورادي كه نمي تواند سياست هاي خود را از طريق سوء استفاده از سازمان ملل اجرايي نمايد) بوده و با توجه به واقعيات موجود يك واكنش معقول و منطقي به اين سياست هاي ظالمانه مي باشد و ارتباطي با مديريت جهاني حضرت مهدي عج در دوران پس از ظهور ندارد .
در واقع مديريت يكپارچه اسلام بر سراسر جهان يك ايده آل و آرمان است كه در شرايط كنوني و با توجه به واقعيات موجود امكان تحقق آن وجود ندارد و بنابر اين در چنين شرايطي كه امكان تحقق ايده آل وجود ندارد حداقل چيزي كه مطلوب ما مي باشد اين است كه كاري انجام دهيم كه از مضرات وضعيت ظالمانه فعلي (مديريت يكجانبه گرايانه فعلي غرب) به دور باشيم و اين كار نيز جز با طرح هايي همچون مديريت مشترك جهاني امكان پذير نخواهد بود . به عبارت ديگر در طرح چنين ايده اي ما از قاعده اي به نام قاعده «تنزل تدريجي» استفاده مي كنيم . به اين معنا كه اصل بر اين است كه آنچه آرمان و ايده آل مي باشد محقق شود كه آن عبارت است از حاكميت يكپارچه اسلام بر سراسر جهان كه اين حاكميت در دوران پس از ظهور حضرت ولي عصر عج محقق خواهد شد. اما اكنون كه شرايط تحقق اين آرمان وجود ندارد يا بايد دست روي دست گذاشته و دربست تسليم واقعيات ظالمانه كنوني شويم و يا اينكه با اقدامات و تلاش هاي خود حداقل از مضرات واقعيات كنوني دوري بجوييم كه با توجه به مباني ديني، دست روي دست گذاشتن و تسليم شرايط ظالمانه شدن جايز نيست و دولت اسلامي تا جايي كه بتواند بايد از اين شرايط فاصله بگيرد كه اين كار از طريق مشاركت در تصميم سازي هاي جهاني امكان پذير خواهد بود و بر اساس آن حتي اگر ما نتوانيم وضعيت فعلي را كاملا به نفع ملت هاي مظلوم و مستضعف و نيز مصالح جهان اسلام تغيير دهيم اما مي توانيم درمرحله اول از بسياري از آسيب هايي كه در مديريت ظالمانه فعلي متوجه ما مي باشد به دور باشيم و در مرحله بعد حتي مي توانيم طرح هايي را ارائه دهيم كه منافع و مصالح جهان اسلام را نيز تامين نمايد . لذا وقتي چنين اقدامي ميسور و امكان پذير مي باشد بايد آن را در دستور كار خود قرار دهيم كه جمهوري اسلامي ايران نيز دقيقا همين اقدام را انجام داده است و اين دقيقا مصداق اين قاعده است كه : «ما لايدرك كله لا يترك كله» و يا ضرب المثلي كه مي گويد «آب دريا را اگر نتوان كشيد هم به قدر تشنگي بايد چشيد» . يعني اينكه وقتي ما امكان وصول به آرمان نهايي كه تحقق كامل منافع و مصالح جهان اسلام و مظلومين و مستضعفين مي باشد را كه در پرتو مديريت واحد جهاني حضرت مهدي عج حاصل خواهد شد نداريم حداقل مي توانيم بخشي از اين مصالح و منافع را از طريق طرح هايي همچون مديريت مشترك جهاني محقق سازيم .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .