ماجرای گروگان گیری کنیا و مسائل پشت پرده آن/حمزه عالمی

كنيا" كشوري در شرق آفريقا با 11 ميليون جمعيت و نظام حكومتي جمهوري است. " اهورو کنیاتا" (uhuru kenyatta) رئيس جمهور جديد دولت كنياست كه در آوريل 2013 اين پست را تصدي نموده است.

دولت اين كشور، مجموعاً در سال‌هاي گذشته با نيروهاي شورشي "الشباب" دست به گريبان بوده است؛ "الشباب" يك گروه افراطي وابسته به القاعده هستند كه غالباً در كشور سومالي و اخيراً كنيا، دست به اقدامات تروريستي مي‌زنند. اين گروه هفت سال است كه عليه دولت سومالي مي‌جنگد. ‏دولت كنيا متحد سومالي در مبارزه عليه الشباب است. به همين دليل هرازگاهي شبه‌نظاميان اين گروه به هتل‌ها و كلوب‌هاي ‏شبانه در كنيا حمله مي‌كنند. ‏

در اوایل هفته جاری (30 شهریور) شبه نظاميان مسلح گروه الشباب، به مرکز خريد وستگيت (Westgate) در نایروبی، پ��یتخت کنیا، حمله کردند و حاضرين در اين مرکز را گروگان گرفتند. شبه نظاميان، که طبق گزارش‌ها اکثريت آنها اهل سومالي هستند، اعلام کردند اين حمله در اقدامي تلافي جويانه بابت حضور نيروهاي کنيايي در سومالي انجام شده است.

گروگان گیری اخیر، شديدترين حمله به اين كشور شرق آفريقا طي ۱۵ سال گذشته ‏بوده است. شاهدان عيني گفته‌اند كه در روز ‌شنبه در مركز خريد وستگيت مسابقه آشپزي برقرار بوده و بسياري براي ديدن اين مسابقه به اين ‏مركز آمده بودند كه ناگهان تروريست‌ها با مسلسل و كمربندهاي انتحاري به درون ساختمان راه يافته و مردم را به گلوله ‏بستند و تعدادي را نيز به گروگان گرفتند. ‏ در زمان حمله مهاجمان الشباب به مركز خريد بيش از ۱۰۰۰ نفر در آنجا حضور داشته‌اند. شمار مهاجمان بين ۱۰ تا ۱۵ ‏نفر گزارش شد.

سه بريتانيايي، دو فرانسوي و يك شهروند هلندي در ميان قربانيان شناسايي شدند. ‏شماري از شهروندان امريكايي نيز در اين حادثه زخمي شدند. ‏ خبرگزاري آسوشيتدپرس با اعلام جزئيات جديدي از هويت افراد كشته شده گزارش داد، علاوه بر كشورهاي بالا برخي از ‏كشته‌شدگان از اتباع كشورهاي ‏‏هند، آفريقاي جنوبي، كانادا، غنا، چين، نيوزيلند، استراليا، كره جنوبي و پرو هستند.

به دنبال این موضوع روز يك‌شنبه نيروهاي امنيتي كنيا با تجهيزات سنگين مانند هلي‌كوپتر تهاجمي و نيروهاي ويژه، به محل گروگانگيري حمله ‏كردند. در حالی که تعداد قربانيان اين اقدام تروريستي به حدود 70 كشته، 63نفر ناپديد و 175 زخمي رسيده بود، ‏منابع اطلاعاتي كنيا اعلام كردند كه مغر متفكر طراح حمله به مركز نايروبي يك زن انگليسي است.

در آخرين ساعات يك‌شنبه اعلام شد كه بحران گروگانگيري پايان يافته است، اما تيراندازي مجدد ‏در بامداد روز دوشنبه ‏نشان داد كه بحران هنوز ادامه دارد. ‏

‏ ‏منابع نزديك به نيروهاي امنيتي كنيا صبح دوشنبه اعلام كردند كه حمله به مهاجمان گروگانگير هنوز ادامه دارد. در اين ‏‏حمله، علاوه بر نيروهاي امنيتي كنيا، واحدهاي ويژه امنيتي از اسرائيل و امريكا نيز مشاركت داشتند. ‏‏صليب سرخ كنيا روز دوشنبه آمار تلفات حمله به مركز تجاري وست‌گيت در نايروبي را 69 كشته و 63 ناپديد اعلام ‏كرد. بيش از ۱۷۵ نفر نيز زخمي شدند و چندين نفر نيز در گروگان مهاجمان بودند. ‏

روز سه شنبه وزارت کشور کنیا اعلام کرد که در عملیاتی موفقیت آمیز، مرکز تجاری نایروبی را به شکل کامل تحت کنترل خود درآورده و در جریان این عملیات سه تن از گروگان‌گیر‌ها کشته و ۱۰ مظنون دیگر دستگیر شدند. البته ساعاتی پس از آن که وزارت کشور کنیا خبر داد کنترل مرکز تجاری «وست گیت» را به دست گرفته، گزارش‌هایی درباره از سرگیری تیراندازی در این مرکز منتشر شد.

«ژوزف اولی لنکو» وزیر کشور کنیا اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور موفق شدند تمامی گروگان‌هایی را که در مرکز تجاری نایروبی به گروگان گرفته شده بودند آزاد کنند. وی افزود: نیروهای امنیتی تمامی طبقات و محیط خارج این ساختمان را به کنترل کامل خود درآورده و عملیات پاکسازی را برای اطمینان از عدم وجود تروریست‌های دیگر آغاز کرده‌اند. بنا بر اعلام مسئولان کنیایی، غیرنظامیانی که در حمله افراد مسلح به مرکز تجاری نایروبی کشته شدند شامل دست کم ۶۸ تن، ازجمله شش تبعه انگلیس هستند.

«امینه محمد»، وزیر خارجه کنیا نیز اعلام کرد که در میان عاملان حمله به این مرکز تجاری دو یا سه تبعه آمریکا و یک زن انگلیسی که گفته می‌شود همان زن انگلیسی معروف به “بیوه سفید” است، وجود دارند. وی افزود: تروریست‌های آمریکایی ۱۸ و ۱۹ ساله هستند که اصالتا سومالیایی یا عرب هستند، اما در ایالت مینی سوتا آمریکا یا محل دیگری زندگی می‌کنند. بنا بر اعلام مسئولان، بیوه سفید احتمالا در عملیات کشته شده است. پلیس کنیا در پیامی در توییتر اعلام کرد: ما بیش از ۱۰ نفر را در رابطه با حمله وستگیت دستگیر کرده و برای بازجویی برده‌ایم. در این شرایط، یک مقام آمریکایی گفت که این کشور از نزدیک فعالیت‌های گروه شبه‌نظامی الشباب سومالی را به منظور جذب نیرو از آمریکایی‌ها زیر نظر دارد، اما هیچ اطلاعات مستقیمی نسبت به اینکه در حمله تروریستی اخیر این گروه در شهر نایروبی، پایتخت کنیا، تبعه‌های آمریکایی نیز مشارکت داشته‌اند، در اختیار ندارد. «بن رودس» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: همه آن چیزی که ما مشاهده کرده‌ایم همان گزارش‌هایی بوده که از جانب الشباب منتشر شده است، اما ما باید مدارک مربوط به آن را پیدا کنیم.

در هر حال منابع امنیتی در آمریکا می‌گویند که مقامات این کشور در حال بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی دولت کنیا منبی بر اینکه شهروندان کشورهای غربی از جمله آمریکا احتمالا در میان شبه نظامیان مسلح حمله کننده به مرکز خرید نایروبی بوده‌اند، هستند.

اما موضوع پشت پرده مهمی که این ماجرای گروگان گیری آن را آشکار کرد، روابط قوی رژیم صهیونیستی با دولت کنیاست. مشارکت جدی نیروهای صهیونیستی در خنثی سازی گروگان گیری، این روابط محکم بین تل آویو و نایروبی به ویژه در سطح امنیتی و جاسوسی را نشان می دهد. این در حالی است که به گفته محافل خبری اسرائیلی طی سالهای گذشته نیروهای امنیتی کنیایی در سرزمین های اشغالی به دست کارشناسان صهیونیستی آموزش دیده اند و کشور کنیا به مقری برای مقابله با تهدیدات روزافزون علیه منافع صهیونیست ها در قاره سیا تبدیل شده است.

در هین جهت روزنامه "هاآرتص" نوشت: اسرائیل، به نایروبی به عنوان یک مقری می نگرند که از طریق آن می توانند از کل حوادثی که در قاره سیا به وقوع می پیوندد، مطلع شوند همچنانکه این شهر به عنوان پایگاهی برای مقابله با تهدیدات تروریستی رو به افزایش علیه منافع و اهداف صهیونیستی در آفریقا نیز به شمار می رود.

این روزنامه در ادامه خاطر نشان کرد که کنیا همچنین یک مشتری قابل اعتماد برای سلاح اسرائیل و کالاهای مختص به صنایع امنیتی این رژیم به شمار می رود.

در ادامه این مطلب آمده است: ارتش کنیا در کنار برخورداری از مهارت های امنیتی صهیونیستها بسیار زیاد از سلاح های اسرائیلی نیز برخوردار می شود. حتی سربازان کنیایی طی سال های گذشته آموزش هایی را در سرزمین های اشغالی دیده اند و برخی دیگر از سربازان کنیایی در کنیا زیر نظر کارشناسان صهیونیستی به شکل رسمی و غیر رسمی آموزش دیدند.

"هاآرتص" با اشاره به اخبار وارده مبنی بر ورود کماندوهای اسرائیلی به کشور کنیا برای مقابله با عملیات گروگانگیری در یک مجتمع تجاری در نایروبی می نویسد: کارشناسان و مشاوران اسرائیلی برای کمک به نیروهای امنیتی کنیا به منظور مقابله با حمله تروریستی مذکور و آزادی گروگانها وارد این کشور شدند و این مسئله بر روابط دوستانه و صمیمی دو طرف تاثیر گذار خواهد بود و چه بسا که بعد از این حادثه در آتی این روابط تقویت شود./

بصيرت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .