كودتای نافرجام نوژه(18 تیر 1359)

كودتا سه روز قبل از وقوع به علت تشویش و نگرانی یكی از عناصر شركت كننده در آن و اطْلاع یافتن خانواده وی از موضوع ماجرا فاش می شود... به این ترتیب صبح روز چهارشنبه 18/4/1359 را طرح كودتا توسط این فرد لو می رود. چند ساعت پس از افشای كودتا یكی از درجه داران تیپ نوژه نیز به كمیته مستقر در اداره دوم ستاد مشترك مراجعه می كند و یك پاكت در بردارنده بخشی از طرح عملیاتی كودتا را در اختیار كمیته فوق قرار می دهد و عملیات ضد كودتا از همین جا آغاز می شود...

مقدمه
هر چند كه شكست آمریكا در صحرای طبس موجب شد تا مقامات این كشور به طور موقت اندیشه عملیات نظامی بر چند كشورمان را از سر بیرون كنند ، اما این حادثه باعث شد تا آمریكا بیان طرحهای خرابكارانه خود را متوقف كنند بلكه حمایت مستقیم از ضد انقلابیون و تحریك آنان و همچنین پشتیبانی از رژیم بعث عراق ، در مرحله پس از شكست كودتا در دستور كار آنان قرار گرفت . برخی كارشناسان كشورمان معتقدند كه پس از شكست آمریكا در حمله نظامی به طبس ، دو راهكار برای جبران این مسأله از سوی مقامات كاخ سفید در نظر گرفته شد كه عبارت بودند از :
الف ) انجام یك كودتای نظامی با هدف سرنگونی نظام جمهوری اسلامی با همكاری فرماندهان سابق ارتش رژیم شاهنشاهی ، نیروهای ساواك ، گروه های ضد انقلاب ، متحدین آمریكا در منطقه و از طریق دریافت كمكهای مالی ، نظامی و فنی آمریكا .
ب ) تحریك یك كشور ثالث به طرح ریزی حمله نظامی و تجاوز گسترده به خاك جمهوری اسلامی ایران . (1)

مؤیوداتی برای اثبات این نظریه وجود دارد . از یك سو برخی مقامات آمریكایی در خاطرات یا اظهارات خود با ظرافت به این مسأله اشاره كرده اند . از جمله برژینسكی – مشاور امنیت ملی كارتر – به بحثهای خود با كارتر رئیس جمهور وقت آمریكا و دیگر اعضای كابینه وی درباره لزوم انجام دادن یك عملیات تلافی جویانه در صورت شكست توطئه طبس اشاره كرده است و می گوید :
" براون ( وزیر دفاع آمریكا ) و ترنر ( رئیس سازمان سیا ) با عملیات تلافی جویانه در صورت شكست مأموریت نجات موافق بودند ... در هر حال ، در پایان این گفت و گوها به ما اجازه داده شد طرح هایی را برای عملیات تلافی جویانه در نظر بگیریم ، ولی تصمیم اجرای این نقشه ها به بعد موكول شد " (2)

همچنین اعترافات برخی سران دستگیر شده كودتای نوژه نیز به نشان دهنده آن است كه بحث تقدم و تأخر این دو توطئه در میان طراحان و استراتژیستهای آمریكایی مطرح بود و سرانجام قرار شد طرح كودتا كه كم هزینه تر ، مؤثرتر و سریعتر می باشد ، اجرا شود و در صورت شكست آن ، راه حل طولانی تر و پرهزینه تر تحمیل جنگ مورد استفاده قرار گیرد . بعنوان مثال ، در اعترافات یكی از این افراد می خوانیم :
" پس از سفر بنی عامری [یكی از سران كودتا] به پاریس ، طرح حمله عراق به ایران در تقدم دوم قرار گرفت و انجام كودتای نظامی بعنوان اولویت اول ، در صدر برنامه های آمریكا ، قرار داده شد . " (3) البته آمریكاییان با انجام دادن توطئه های ضد دولتهای مستقل و آزاده جهان – در قالب كودتا – بیگانه نبودند .

مثلا در كودتای 28 مرداد 1332 ه ش ، توانسته بودند راه را برای دیكتاتوری دوباره محمدرضا شاه آماده كنند . سرنگونی دولت مستقل و ملی سالوادوركنده در شیلی در سال 1967 م نیز از دیگر تجارب موفق آمریكایی ها به حساب می آمد.

علاوه بر این ، دولت آمریكا " بحبوحه پیروزی انقلاب ، یعنی در روز 22 بهمن نیز تلاش كرده بود تا یك كودتای نظامی را ضد انقلاب در آستانه پیروزی ، سازماندهی كند . برژینسكی ، مشاور امنیت ملی كارتر كه بیش از تمامی همكاران رئیس جمهور آمریكا به استفاده از روشهای تند و خشن علیه انقلاب ایران علاقه مند بود ، در بحبوحه انقلاب و در حالیكه سولیئان – سفیر آمریكا در ایران – در تلاش برای نجات پرسنل نظامی این كشور در تهران از محاصره بود ، با وی تماس گرفته و خواستار اظهارنظر سولیوان در این مورد شد . نظرات تو در این زمینه خواندنی است .
"

نهایت خشم و عصبانیت من در این مكالمه موقعی بود كه گفته شد برژینسكی درباره امكان ترتیب دادن یك كودتا برای استقرار یك رژیم نظامی به جای حكومت در حال سقوط بختیار ، از من نظر می خواهد . این فكر و این سؤال در آن شرایط به قدری سخیف و نامعقول بود كه بی اختیار مرا به ادای یك كلمه زشت درباره برژینسكی وادار ساخت . " (4)

سولیوان سرانجام به دنبال اصرار مقامات واشنگتن با رئیس مستشاران نظامی آمریكا در تهران كه در محاصره نیروهای انقلابی بود ، تماس می گیرد و نظر خود را این چنین اعلام می كنند :
" در شرایط فعلی شانس موفقیت یك كودتای نظامی فقط پنج درصد است . " (5)
اما برژینسكی خیال كودتا را كنار نمی گذارد و اندكی پس از پیروزی انقلاب با ژنرال هایزر كه تا چند روز قبل از پیروزی انقلاب ، برای ساماندهی ارتش شاهنشاهی در تهران به سر می برد ، تماس می گیرد و از او سؤال می كند كه آیا مایل است برای انجام دادن یك كودتای نظامی به تهران برگردد كه هایزر نیز چنین پاسخ می دهد :
" وضعیت فعلی ایران را با توجه به اینكه افراد ارشد رزندان هستند ، بسیار وخیم می دانم به این جهت اجرا كردن برنامه كودتا فعلا میسر نیست ، اما برژینسكی علاقه شدیدی به كودتا نشان می داد ... گفتم تحت شرایطی می توانم این را انجام دهم كه به مقدار نامحدودی پول نیاز خواهد بود . باید در حدود 10 تا 12 ژنرال آمریكا را با خودم ببرم و به ده هزار نفر از بهترین سربازان آمریكایی نیاز دارم . حمایت همه جانبه و متحد كشور نیز لازم است. " (6)

این اظهار نظر موجب می شود تا برژینسكی و همفكرانش در آن مقطع فكر كودتا را از سر به در كنند ، اما به دنبال واقعه گروگانگیری و شكست عملیات نجات در طبس و تحقیر شدید وجهه آمریكا در جان ، این فكر بار دیگر در ذهن سرمداران كاخ سفید جوانه زد و تماسهایی با شاهپور بختیار در پاریس برای هدایت كودتای نوژه بعمل آمد . در همین زمینه سفیران آمریكا و انگلیس در فرانسه با بختیار ملاقات و چگونگی اجرای كودتا ، تاریخ وقوع و تقدم آن نسبت به طرحهای دیگر را مشخص می كنند . این مسایل پس از مسافرت سرهنگ 2 بازنشسته ژاندارمری ، بنی عامری ، به پاریس در تاریخ 15 اسفند 1358 مشخص شد .
به این ترتیب ، نطفه جدیترین طرح براندازی علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی بسته شد و پس از شكست آمریكا در طبس ، به طور جدی در دستور كار قرار گرفت . بر همین اساس ، بختیار – آخرین نخست وزیر رژیم شاه – تحت فشار آمریكا .

مقدمات و اجرای كودتا :
انگلیس به سازماندهی اجزای كودتا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی پرداخته و به شناسایی و جذب گروه ها و دسته ها و چهره هایی مبادرت می كند كه به طور فردی یا جمعی ، در ارتباط با هم ، یا پراكنده علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می كردند .
به این ترتیب ، بنی عامری در مقام رئیس شاخه عمل و شاخه نظامی كودتا از پاریس به تهران بازگشت و مشغول جذب افراد اطلاعاتی و نظامی از اداره دوم ارتش و مأمورین ساواك منحله شد . (7) ستار هدایت كودتا با شاخه عمل با كمك حامیان خارجی خود ، توانست دست به ایجاد سه كمیته مجزا به شرح زیر بزند كه همگی جلسات زیادی را برای مدیریت كودتا تشكیل می دادند و زیر نظر استاد فرماندهی در پاریس عمل می كردند . این ستاد متشكل از چهره های سیاسی و نظامی رژیم پهلوی بود . (8) اما سه كمیته تشكیل شده برای انجام كودتا عبارت بودند از :
1.كمیته نظامی ولجستیك (پشتیبانی) ، 2- كمیته سیاسی ، 3- كمیته عالی
به هر حال كودتای نوژه كه در تاریخ تیر ماه سال 1359 ، یعنی سه روز قبل از وقوع ، كشف و خنثی گردید ، قرار بود با زمینه سازیهایی كه شده بود به موفقیت برسد .
بنا بر اعترافات عوامل كودتا ، تمامی ابرقدرتها در مورد كودتای نوژه توافق كرده بودند و طرح كودتا تا آن حد دقیق و حساب شده بود كه كودتا گران گمان می كردند در صورت اجرا ، صد درصد موفق خواهند شد اما نحوه اجرای كودتا به این صورت بود كه پس از كسب آمادگی های نظامی ، مالی و سیاسی ، عناصر كودتاچی در میان ایلات و عشایر غیور و وطن پرست نفوذ كردند و همچنین با انفجار در دكلهای برق ، راه آهن ، پلها ، غارت سربازخانه ها و غیره تلاش می كردند تا به اندازه كافی اغتشاش و شورش و خرابكاری ایجاد كنند .

به نظر می رسد برنامه این بوده كه در مرحله اجرای عملیات حدود 70 تن از شخصیتهای برجسته مذهبی و سیاسی ظرف 12 ساعت دستگیر شوند . عملیات كودتا قرار بود همزمان در تهران و سایر شهرهای بزرگ به اجرا درآید و اماكنی مانند مدرسه فیضیه ، اقامتگاه امام ، كمیته مركزی ، نخست وزیری ، میعادگاه های نماز جمعه ، صدا و سیما و غیره با هواپیماهای جنگی بمباران شود . قرار بود كودتاگران در این بمباران ها ، از بمبهای خوشه ای و آتش زا استفاده كنند و از پرسنل مجرب نظامی نیز بهره برند . (9) همچنین در نظر داشتند تا پس از آغاز عملیات هوایی ، به فاصله كوتاهی نیروهای زرهی و پیاده وارد عمل شوند.

ركنی در این مورد می گوید :
اعضای نیروی زمینی و لشكر گارد می گفتند بعد از اینكه نیروی هوایی وارد كار شد و هدفهای انتخاب شده را كوبید ، ما حداكثر تا چهارساعت ، با تانكها و نفرات وارد عمل می شویم . " (10)

نكته جالب آنكه عوامل خرابكار و وابستگان به بیگانه ، مانند دیگر سركردگان گروهكهای ضد انقلاب و اربابان خارجی شان ، امام خمینی (ره) را بزرگترین خطر می دانستند و با آنكه منزل ساده امام ، منطقه نظامی نبود و از هیچ گونه استحكام دفاعی نیز بهره مند نبود ، اما سه فروند هواپیمای فانتوم را برای بمباران اقامتگاه ایشان آماده كرده بودند .

ركنی در این باره می گوید :
عاملی كه خطر واقعی محسوب می شد ، امام بود . به همین جهت ، با وجودی كه منزل امام یك منطقه رزمی نبود و در برنامه كودتا بود كه مناطق رزمی از بین برد ، اما برای خانه امام سه فروند هواپیمای فانتوم منظور شده بود كه این سه فروند هواپیما بمب جنگی داشتند ، یك فروندش موشك داشت ، چون دقت موشك بی نهایت زیاد است و دقت بمب كمتر است ، اینها را با هم مخلوط كرده بودند كه حداكثر نتیجه را بگیرند . در یك فروند دیگر ، بمبهای خوشه ای ضد نفر بود كه هر گاه پرتاب می شد تا نیم ساعت بعد از آن ، هر كس كه به منزل امام و آن محوطه ای كه این بمب پرتاب شده بود نزدیك می شد ، از بین می رفت چون اینها فیوز داشتند فیوزها تنظیم شده بود از صفر تا نیم ساعت ... به همین جهت ، بزرگترین دشمن را امام فرض كرده بودند و بیشترین نیرو را هم برای كوبیدن جماران به كار گرفته بودند . پس با توجه به آتش قدرت هوایی ، این كودتا از لحاظ تاكتیكی یك كودتای پیروز بود ، ولی كودتایی بود كه ایدئولوژی نداشت و این نقطه ضعف بود . " (11)

در صورت پیروزی كودتا نیز قرار بود اعلامیه زیر به اطلاع مردم برسد :
" همكاران عزیز ! ساعت موعود فرا رسید . ارتش وطن پرست ایران حكومت پوسیده آخوندها را برچید . كلیه واحدهای ارتش به ژاندارمری و شهربانی اعلام همبستگی نمودند . هر گونه مقاومت به شدت سركوب خواهد شد . آماده اخذ دستورات باشید . " (12) كودتاگران همچنین سر آن داشتند كه پس از بركناری دولت توسط عناصر كودتا ، آنان یك دولت صد درصد نظامی روی كار آمدند و زمام امور كشور را – به مدت دو سال – در دست بگیرند . همچنین قرار بود تا بختیار به ایران بیاید و به نخست وزیری برسد ، ولی فقط قدرت سیاسی را در دست داشته باشد و به هیچ حزب و گروه سیاسی تا دو سال اجاره فعالیت داده شود . پس از گذشت دو سال ، یك – به اصطلاح – انتخابات برگزار شود و از مردم خواسته شود تا از بین " جمهوری دموكراتیك " یا " رژیم موروثی سلطنتی " یكی را انتخاب كنند . ! (13) اما در عمل ، شورای نظامی كه سرهنگ بنی عامری ریاست آن را بر عهده داشت و قرار بود با برقراری امنیت ، مقدمات و شرایط بازگشت بختیار به كشور رار فراهم آورد ، افكار دیگری را در سر داشت كه می توان از آن بعنوان " كودتا در كودتا " یاد كرد .

در حالیكه سران كودتا در پاریس اصرار داشتند كه بختیار ظرف 48 ساعت پس از كودتا به ایران بیاید و در پست نخست وزیری مشغول به كار شود ، بنی عامری تأكید داشت كه بختیار نباید زودتر از یك هفته به تهران بیاید . اعترافهای كودتاگران نشان می دهد كه بنی عامری قصد داشت پس از تثبیت اوضاع در تهران ، قدرت را به نفع خود در دست بگیرد . اما در مقابل ، آمریكاییان با افكار وی مخالف بودند و اعتقاد داشتند كه پس از سقوط نظام جمهوری اسلامی ، باید چهره ای صاحب نام و حتی الامكان برخوردار از مقبولیت ، زمام امور را به دست گیرد . آمریكا از این امر آگاه بود كه نظام جانشین جمهوری اسلامی باید پیرامون یك شخصیت مشهور و خوشنام و مشروع تشكیل شود تا پس از كودتا ، جامعه درگیر جنگ داخلی و بی ثباتی نشده و در مدت كوتاهی ثبات لازم را
كسب نماید . (14)

جالب آنكه شب قبل از كودتا ، نزدیكان امام ایشان را از این توطئه آگاه می كنند ، اما امام خمینی آرام و با خونسردی تبسم كردند و فرمودند :
" توی این مردم نمی شود كودتا كرد . " حتی نیروهای اطلاعاتی از امام می خواهند كه برای احتیاط اقامتگاه خود را ترك كنند . اما ایشان در پاسخ می فرمایند :
" من از اینجا تكان نمی خورم و همین جا هستم . هر كدام [از افراد] می خواهند بروند . " (15)

شكست كودتا
به هر حال ، كودتا سه روز قبل از وقوع ، به علت تشویش و نگرانی یكی از عناصر شركت كننده در آن و اطْلاع یافتن خانواده وی ، از موضوع ماجرا فاش می شود . خانواده این خلبان كه وفادار به انقلاب و امام بودند و بخصوص مادر وی ، او را ملزم به افشای اطلاعات خود در مورد كودتا كرد و او نیز موفق شد حضرت آیت الله خامنه ای و حجةالاسلام هاشمی رفسنجانی را مطلع كند . به این ترتیب ، صبح روز چهارشنبه 18/4/1359 را طرح كودتا توسط این فرد ، لو می رود . چند ساعت پس از افشای كودتا ، یكی از درجه داران تیپ نوهد نیز به كمیته مستقر در اداره دوم ستاد مشترك مراجعه می كند و یك پاكت در بردارنده بخشی از طرح عملیاتی كودتا را در اختیار كمیته فوق قرار می دهد و عملیات ضد كودتا از همین جا آغاز می شود . علاوه بر افشای این اطلاعات ، قرائن و شواهد گوناگون . دیگری كه از فعالیتهای مخالفین نظام به دست آمده بود ، موجب شد تا مسؤولان نظام جمهوری نسبت به وجود توطئه ی براندازی ، حساس شوند و برای تشكیل ستادی به نام ستاد " خنثی سازی كودتا " اقدام كنند تا این گروه با تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده ، آمادگی لازم برای رویارویی توطئه ی احتمالی و خنثی سازی آن را داشته باشند . (16)

بنا بر گفته های امام (ره) در یكی از سخنرانیهای شان در تاریخ 20/4/1359 ، در جمع روحانیون و ائمه ی جماعات تهران و شهرستانها ، عملیات كشف و خنثی سازی كودتای نوژه با پارس یك سگ به یكی از پاسداران آغاز شد ، كه به تعبیر امام از " جنود خداوند " بود به هر حال ، توطئه ی كودتای نوژه نیز به بهترین نحو سركوب شد و شكستگی دیگر در كارنامه آمریكا ثبت گردید ، اما آمریكاییان كه منافع خود را به دنبال پیروزی انقلاب در خطر می دیدند و قصد داشتند به هر وسیله ای به ایران برای آزادی گروگانها فشار وارد كنند ، بخش دوم توطئه خود را اجرا كردند . این بار به طور غیرمستقیم رژیم بعثی عراق را به جنگ ضد ایران تشویق كردند . و به دنبال آن دولت بعثی عراق در تاریخ 31/6/1359 از زمین ، هوا و دریا به ایران حمله ور شد در نتیجه جنگ تحمیلی 8 ساله بر ضد ایران آغاز شد ، جنگی كه در آن ، باز ، بازنده نهایی ، ایالات متحده و سگ دست آموزش صدام بود . (17)

جمع بندی
در اینجا بار دیگر ، شاهد انجام یك عملیات مداخله جویانه نظامی در قالب كودتا ، از سوی ایالات متحده بر ضد جمهوری اسلامی ایران بودیم ، اگرچه اقدام به كودتا از سوی ایالات متحده چیز تازه ای نبود و تاریخ ایران بیش از این هم در 28 مرداد ماه 1332 ، این واقعه را تجربه كرده بود ، واقعه ای كه نقاب خیرخواهانه آمریكا ، كه بعد از جنگ جهانی دوم بر صورت داشت به كناری زده و چهره استعمارگرایانه و مداخله جویانه آن را به نمایش گذاشت . ولیكن ، اگرچه این حادثه به مرحله انجام نرسیده و در نطفه با شكست مواجه شد ، ولی دشمنی و دخالت ایالات متحده در امور داخلی ایران را به اثبات رساند .

پی نوشت ها:

1 )حسن واعظی ، پیشین ، ص 106.
2 )سایروس ونس ، همان ، ص 195 .
(3 مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، كودتای نوژه انقلاب اسلامی و توطئه های دهه نخستین ، تهران : 1368
4 )ویلیام سولیوان ، مأموریت در ایران ، ترجمه محمود مشرقی ، تهران : انتشارات هفته ، 1361 ، ص 177.
(5 همان ، ص 178.
(6 رابرت هایزر ، مأموریت مخفی در تهران ، ترجمه محمدحسین عادلی ، تهران : انتشارات رسا ، 1366
7)سید مجتبی تهامی ، گل محمد بهمنی ، فتح الله رسولی ، سیاست آمریكا در قبال ایران طی دوره جنگ تحمیلی ، تهران : مركز چاپ وزارت امور خارجه تهران ، 1380 ، ص 168 .
(8 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 245.
9 )سید علی موسوی ، كودتا و ضد كودتا ، دفتر نشر و فرهنگ اسلامی ، پاییز 1360 ، ص 189
10 ) همان ، ص 195 .
(11 احمد رضا شاه علی ، پیشین ، ص 291 .
(12 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 31 .
(13 سید علی موسوی ، همان ، ص 192 .
(14 سید مجتبی تهامی ، همان ، ص 170 .
(15 سید علی موسوی ، همان ، ص 194 .
(16 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 125-199 .

(17 ویژه نامه روزنامه همشهری به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، 20/11/82 ، ص 44 .

نويسنده:
علی تراشی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .